Jane Austen doma

Pri príležitosti 200. výročia úmrtia Jane Austenovej nám historička Lucy Worsley ponúka nový pohľad na jej údajne jednotvárny život. Vo svojej knihe nás zavedie na miesta, odkiaľ najobľúbenejšia anglická spisovateľka potichu menila svet. Ukáže nám, ako žila, pridá detaily z jej súkromia, preskúma izby a priestory, ktoré boli pre ňu dôležité. Napriek vžitej predstave, že Jane prežila „život bez udalostí“, nám autorka predstavuje temperamentnú ženu, ktorá bojovala o svoju slobodu. Lucy Worsley je historička, spisovateľka a kurátorka. Študovala históriu na New College v Oxforde, pracovala pre neziskovú organizáciu English Herritage a stala sa hlavnou kurátorkou Historic Royal Palaces. Je nositeľkou Radu britského impéria za zásluhy o históriu a kultúrne dedičstvo. Pre BBC prezentuje vlastné programy z histórie a je autorkou niekoľkých bestsellerov....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/389410/jane-austen-doma-MHy-389410.jpeg 4.76

Jane Austen at Home: A Biography (2017)

Literatura světová, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno:, Slovart (SK)

Kniha Jane Austen doma

bookcase

Hodně zajímavé čtení plné informací o JA a o tom, jak se žilo v Anglii na přelomu 18. a 19. století. Fanoušci spisovatelky ocení.

adorjas

Jane Austenová je srdcovka a pohrúžiť sa do tohto životopisu bolo ako zapnúť si BBC a jedným dychom sledovať jej životnú púť v obrazoch . A aj keď kniea chýbali obrazové materiály, ale pre austenofilov bola napísaná tak pútavo, že to vôbec nechýbalo. Dalo by sa sa však takisto povedať, že jej život bol v podstate úplne nudný, so starosťami o domácnosť, o sviečky a podobne, ale práve pod tou pokličkou sa ukrýva brilantná myseľ, ktorá stvorila nezabudnuteľné diela.

lapagerie

Krásně zpracovaná biografie. Plná faktů, ale čtivá. Dokážete si představit, že jí nahlížíte přes rameno když píše, dívá se na moře nebo se prochází krajinou. jak hloubá nad tím, kde vzít peníze, či zda je tento dům konečně domovem nbo jen přechodným útočištěm.

Kozel

Práci sympatické úsměvavé Lucy Worsley jsem poznal přes její dokumenty pro BBC, které mohu jedině doporučit. První, který jsem z její dílny viděl, byl právě o Jane, a tak mi udělalo ohromnou radost, když jsem v oblíbeném knihkupectví v regálu narazil na Lucyinu knihu o životě jedné z nejslavnějších spisovatelek vůbec.

Lucy v úvodu upozorňuje, že stejně jako většina životopisců podává čtenáři především svou osobní představu Jane Austenové. A mně se tento obraz "tetičky Jane", která se uprostřed drobných domácích prací se smíchem rozběhne do vedlejší místnosti ke slavnému přenosnému stolku, aby si zapsala poznámky později použité v Pýše a předsudku, ohromně líbí. Celý příběh Jane ovšem nabízí mnohem víc a ne všechno je tak hezké. Vlastně jen minimum věcí je hezkých jako konce šesti slavných románů. I když, jsou opravdu tak hezké?. Knihy Jane mají mnohem víc vrstev než jsem si doposud myslel, má úcta k autorce stoupla (což platí též o autorce biografie) a znovu jsem se přesvědčil, že většina velkých děl vznikla na pozadí temných příběhů.