Guarnere Guarnere komentáře u knih

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Přečetla jsem ji neuvěřitelně rychle, protože je opravdu čtivá. Místy mi ukápla slza a celkově se mi postava Jana Olava a Dívky s pomeranči líbila, oba byli tajemní a jejich láska opravdu jiskřivá. Trochu méně mě bavily pasáže Georga, místy mi přišly zdlouhavé, ale celkový dojem je více než dobrý.

14.09.2015 4 z 5

Psychologie sériových vrahů Psychologie sériových vrahů Andrej Drbohlav

Kniha, na kterou jsem půl roku "stála" frontu v knihovně. A také kniha, kterou si plánuji koupit k Vánocům. Je prostě dobrá - dává člověku možnost alespoň trochu nahlédnout do hlav sériových vrahů a člověk si po jejím přečtení nutně klade otázku, jak se to stane, že je z člověka vrah.
A tak jediná nepříjemnost při čtení této knihy spočívá v poměrně častých překlepech a gramatických chybách a poté myšlenka, že zimní příchody domů za tmy budou se staženou zadnicí.

09.09.2015 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Četla jsem ji tak sedm let zpátky, ale dnes jsem si ji poslechla jako nahrávku. Je to prostě bomba. Čapek tyhle antiutopie umí skvěle, díky tomu, že je to převážně psáno formou novinových výstřižků a vědeckých pojednání, je to reálné, děsivě uvěřitelné a univerzální. V podstatě bez hlavního hrdiny a detailnějšího děje, ale možná právě proto je to tak dokonalé čtení.

05.08.2015 5 z 5

Velkovýroba ctnosti Velkovýroba ctnosti Jiří Haussmann

Skvělá situační i jazyková komika, zároveň perfektní antiutopie. Rozhodně stojí za přečtení, škoda jen, že autor zemřel tak mlád, bylo by zajímavé sledovat jeho literární vývoj.

02.08.2015 4 z 5

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Kniha má více jak osm set stran a z velké části se jedná o suchopárný popis faktů, nicméně odložit ji pouze kvůli těmto okolnostem by rozhodně byla škoda. Nejedná se totiž o žádné válečné hlášení, ale o hlubokou sondu do duše Maxe Aueho – sebestředného psychopata s absencí empatie, který válečné vraždění nevinných chápe jako rozkaz, jenž je nutné splnit. Mezi popisem faktů, který působí jako náhled do faktografických dokumentů, se tu a tam mihne svědectví o válečných zvěrstvech, jež působí ještě zrůdněji, neboť i ono je podáváno dokumentárním popisem bez špetky soucitu či špatného svědomí. Samozřejmě, že zde nechybí ani názory a myšlenky hlavní postavy, seznamujeme se s jeho profesním, ale i intimním životem. Aue se za nic nestydí, nic neskrývá a především se vůbec za nic neomlouvá. Vše dohromady tvoří ucelený obraz o válce, která není ničím jiným než vražděním, o životě samotném, v němž jen náhoda určuje, na které „straně pušky budete stát“, a o člověku, na kterém jen marně budete hledat jednu jedinou dobrou věc. Je to kniha, která na válku nahlíží jinak, než jak je u válečných próz zvykem. Postrádá hrdinství, velké činy či soucit s bližními – naopak, je to syrový popis bez příkras, bez lidskosti. O to naléhavěji však působí, o to větší dává podnět k přemýšlení. Miluju tu knihu!!!

02.08.2015 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Jestliže jsem Volání kukačky hodnotila plným počtem, tak tady mi chybí další hvězdička. Pokud Rowlingová půjde tímhle stylem, poslední díl bude prostě skvost (snad by jich mělo být sedm, pokud se nepletu). Ještě lepší pointa, ještě lepší příběh, větší prostor pro Robin a Strike opět dokonale nedokonalý. Paráda!

29.06.2015 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Miluju Rowlingovou a její styl psaní. I Prázdné místo na mě zapůsobilo a tady to nemohlo dopadnou jinak. Strike a Robin jsou skvělá dvojka, která se krásně doplňuje. Ačkoli detektivky nečtu, tahle kniha se mi líbí - dokáže vytvořit napětí pouze pomocí dialogů a bez zbytečných krváků.

Hrdina naší doby Hrdina naší doby Michail Jurjevič Lermontov

Musím říct, že Pečorin na mě působil trochu jinak, než jak je napsáno níže u ostatních komentářů. Připadal mi jako floutek, který jen využívá ostatní a manipuluje s nimi, není schopen citu a nezná nic jiného, než sebe. I přes tuto "averzi" mi ho však bylo líto, především pro to bloudění světem a hledání čehokoli k zachycení. Knihu jsem přečetla jedním dechem a ačkoli mi byl Pečorin v mnoha ohledech značně nesympatický, v jistém slova smyslu pro něj mám pochopení.

Lorenz, zrady Lorenz, zrady Anna Zonová

Pro někoho možná nelehké čtení, ale pokud to od začátku pochopíte jako alegorii na naše vlastní životy, na nás samé, je to geniální kniha, která přirozeně plyne, jejíž humor je přirozený a postavy neuvěřitelně barvité a skvěle vykreslené. Konečně zase kniha, která se velmi odlišuje od dnešních Vieweghů a Nesvadbových a pozvedá úroveň české literatury.

14.11.2014 3 z 5

Macocha Macocha Petra Hůlová

Čtu to povinně do školy, bohužel jsme si to jako skupina vybrali sami, takže nemůžu nadávat. Ale kdybych věděla, jaká je ta kniha, nikdy pro ni nehlasuju. Možná aktuální a zajímavé téma, ale provedení ne zcela šťastné. Text je samé přirovnání, ale je to spíše pouhé střílení do větru, jsou to přirovnání nedotažená. Nejednou se stane, že si při čtení takovýchto přirovnání řeknete Co to je, proč je to tu napsáno, jaký to má mít smysl? Někdy až otřepaná kliše, největším paradoxem mi přijde vypravěčova vlastní charakteristika: Jinak jsem asketický introvert se sklonem ke slovnímu exhibicionismu a darem říci mnoha slovy nic... - Bohužel, ono "s darem říci mnoha slovy nic" platí i o samotné autorce.

14.11.2014 1 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Ta knížka mi přijde geniální. Pokud někdo očekával silný děj, mám pocit, že autorku pořádně nepochopil. Tady dle mého vůbec nejde o děj, ale o psychiku, motivaci, představy a uvažování hlavních postav. Je to kniha převážně o povaze lidí, dokonalé propracování našich povah, našich očekávání a snů, naší chamtivosti, zloby a nenávisti a zároveň našich obav, proher a zklamání. Na více než 500 stranách autorka zcela věrně vykresluje atmosféru malého městečka a jeho "žabomyších" (v uvozovkách, některé problémy žabomyší skutečně nebyly ani omylem) válek prakticky mezi všemi obyvateli. Bylo to úžasné čtení a že to v podstatě nemělo žádný děj? Vůbec nevadí, nanejvýš zajímavé postavy a dokonalá popisnost autorky to všechno vynahradí...

22.07.2014 5 z 5