Grohlinka Online Grohlinka komentáře u knih

Poslední Poslední Katherine Applegate

Jsem okouzlena, milý příběh (ale i smutný) o hledání místa na světě, ale také velkém přátelství. Vše dokresluje zajímavý svět plný originálních tvorů. Autorka pouze potvrzuje, že umí psát a její příběhy dokáží zaujmout malé i velké.

22.09.2023 3 z 5

S princeznami to není lehké S princeznami to není lehké Patricia Wrede

S princeznami to není lehké je originálně pojatá pohádka pojednávající o princezně, která nevyhovovala požadavkům a představám svých rodičů ohledně toho, jaká by měla být, jak by se měla chovat a čemu by se měla věnovat.

Setkáváme se s princeznami, princi, čarodějnicemi, mágy a hlavně s draky. Ti všichni figurují i v jiných pohádkách, tady jsou ale pojati docela jinak. Kniha je vtipná a princezna se nechová jako trubka, ale myslící bytost.

18.09.2023 3 z 5

Ela a noční světýlka Ela a noční světýlka Lucy Fleming

Pro malé děti je tahle kniha opravdovým pokladem, a ještě k tomu třpytivým. Ilustrace jsou krásné a příběh milý. Kniha je dlouhá tak akorát na večerní usínání.

18.09.2023 4 z 5

Kluk odvedle Kluk odvedle Kasie West

Ehm, ne. Chtěla jsem absolutní oddechovku, ze které budu mít příjemný pocit, ale nebude úplně hloupá. Jenže hlavní hrdinka je bohužel dost hloupá, když se k tomu ještě přidá randění s klukem, kterého ani nemá rada, tak můj počáteční zájem zcela opadl, přestože námět knihy je super, Braden a bráchové jsou highlightem této knihy. Takhle ne, Kasie West.

15.08.2023 2 z 5

Cizincem v Olondrii Cizincem v Olondrii Sofia Samatar

Cizincem v Olondrii, aneb když obsah ustupuje formě, což nemusí být nutně špatně, ale já osobně si nevzpomínám, navzdory vzletnosti jazyka jakým je kniha psána, že bych se tak strašně nudila, utrpení to bylo. Všechna čest překladateli, Jakubovi Němečkovi, ty dvě hvězdy jsou pro Vás.

20.07.2023 2 z 5

Všechen můj hněv Všechen můj hněv Sabaa Tahir

Všechen můj hněv patři na poli YA mezi to nejlepší.

Kniha se zabývá mnoha nelehkými tématy jako je rasismus, domácí násilí, sexuální zneužití dítěte, závislost na drogách a alkoholu. Všechna tato témata zpracovává neskutečně dobře, citlivě, ale zároveň věrohodně.

Vypíchnout chci důležitost téhle knihy, protože přináší čtenářům zase jiný pohled na Islám, na jeho kulturu, tradice a zvyky. Kdo by po přečtení nechtěl ochutnat jejich tradiční pokrmy?

Celkově je kniha dobře napsaná, krátké kapitoly dělají knihu velice čtivou, děj graduje a my sledujeme, jak postupně nabírá na rychlosti a je jen otázkou, zda Sal a Núr dokáží včas dupnout na brzdu. Vlastně je tak dobrá, že konečně zvážím tu slavnou Jiskru v popelu.

Oceňuji zakomponování hudby, Star Wars, Pána prstenů a dalších. Mělo to jednu chybu, písnička od Nirvany se opravdu nejmenuje Heat-Shaped Box!

18.07.2023 4 z 5

To jediné, co na světě zbývá To jediné, co na světě zbývá Erik J. Brown

Originální. Gay postapokalyptický román? Žádný jiný neznám, ale pokud někdy něco podobného vyjde, ráda si to opět zakoupím, protože to bylo vážně dobré.

Neskutečné dobře vyvážený příběh, kdy se setkáváme s hrůzami, s jakými se běžně setkáváme v postapokalyptických příbězích, ale zároveň je to milá romantická knížka o dvou klucích. Super oddechovka, ráda si ji zase někdy přečtu.

19.05.2023 4 z 5

Šťastně až navěky? Šťastně až navěky? F. T. Lukens

Příběh je pohádkový a začíná tam, kde většina pohádek končí. Líbila se mi nadsázka a lehkost s jakou je kniha psaná, kdy si nejednou dělá legraci sama ze sebe a z různých situací, se kterými se můžeme ve většině pohádek setkat.

Těžko hodnotit, protože nejsem úplně cílová skupina, ale osobně bych uvítala více romantických chvilek, protože o tom primárně celá kniha byla, nebo alespoň měla být. Vytknout by se knize dala spousta věcí, ale jako jo, když přivřu obě oči, tak je to fajn feel good gay romance v poměrně originálním kabátku.

13.05.2023 2 z 5

Skryté obrázky Skryté obrázky Jason Rekulak

Kniha mi sedla do nálady, neměla jsem žádná velká očekávání, takže jsem více než spokojena, a to i přes to, že se nejedná o horor.

Mallory a Adrian mi byli velice sympatičtí, vcítit se do hlavní hrdinky, i přes její minulost, není nijak obtížné. Líbil se mi konec a oceňuji neotřelé začlenění obrázků, což knize dodává zcela jiný rozměr.

28.04.2023 3 z 5

Pustina zvaná mír Pustina zvaná mír Arkady Martine (p)

,,Tvá zářnost mi zanechala celý svět, a přece si připadám oloupena; nevadilo by mi být posedlá Tvými hvězdami prokletým duchem, , jen kdyby mne naučil, kterak se obejít beze spánku.

Pustina zvaná mír je ještě lepši, hlubší, krásnější a dojemnější než Vzpomínka zvaná Říše.

Mahit Dzmarová, Trojí Posidonie a nově i Devaterá Ibiška se zařadily mezi mé nejoblíbenější ženské postavy. Kdo si však získal mé srdce je Osmerý Protijed, jak já jen doufám, že vznikne další kniha z pera Arkady Martine!

Ke skvěle vybudovanému světu ze Vzpomínky zvané Říše se přidává téma prvního kontaktu. Kniha je akčnější, postavy jsou neskutečně dobře napsané a vztahy mezi nimi se prohlubují s každou otočenou stránkou.

Pro mě je to kniha o hledání sama sebe, o hledání místa na světě. O morálních hodnotách a důležitosti morálního kompasu, zásadovosti, ale také jisté tvrdohlavosti a držení se svých ideálů. Hloubka a krása této knihy mi vzala dech.

Zde na konci svých let / též složím tělo své / a nechám paměť odletět / v končiny neznámé?
Kde naši stanici / ukotví piloti, / kraj mrtvých ve tmě zářící, / kraj živé paměti?
Až tělo odložím, / co se mnou bude dál? / svou věčnou paměť propůjčím, / abych ji zachoval.
Až se zas probudím, / stanicí povolán, / nástupce svého slávu zřím / a vůkol hvězdný lán!

14.03.2023 5 z 5

Sága 8 Sága 8 Brian K. Vaughan

Pro me osobně jeden z nejlepsich dilu, po predeslem smutnem nadechu, je tenhle dil prekvapive odlehceny. Opet plno skvelych napadu a kreseb, navic Divoky zapad, wow!

22.02.2023 3 z 5

Sága 5 Sága 5 Brian K. Vaughan

Je jedno, kdo s tim zacal a o co vlastne jde… valka je nakonec skoro vzdycky nejblbejsi pro zeny.

…Ani pro chlapy to samozrejme neni brnkacka, ale…

Bez ohledu na pohlavi ve valce kazdy neco ztrati… ale prvni obeti je vzdycky PRAVDA.

11.02.2023 4 z 5

Sága 4 Sága 4 Brian K. Vaughan

V tomhle sesitu jsem se malicko nudila, Alana me tady vylozene stvala. Zvrat na konci vse zachranil a jsem zvedava, co bude dal…

28.01.2023 3 z 5

Sága 3 Sága 3 Brian K. Vaughan

Zacatek byl tentokrat trosku pomalejsi, ale diky tomu jsme meli sanci vice poznat postavy. Probeh si stale drzi svou kvalitu, jsem zvedava, kam nas autor zavede dal…

26.01.2023 4 z 5

Sága Sága Brian K. Vaughan

Tak tohle bylo dobre. Pribeh je originalni, vtipny, plny super napadu, ale i pouceni a hlubsich myslenek. Graficke zpracovani je taky skvele. Rozhodne doporucuji vsem, kdo maji radi sci-fi a fantasy. Super!

06.01.2023 4 z 5

Když spadne maska Když spadne maska Samantha Shannon

Knihy jako je tahle jsou presne tim důvodem, proc vetsinou nerozecitam nedokoncene serie, kdo ma ted cert vi, jak dlouho cekat, co bude dal!?

Ocenuji zpracovani knihy, obalka je krásná, vcelicka na zacatku kazde kapitoly tematicka a minimalisticka, mapa, slovnik pojmu, strom radu jasnovidnosti a tentokrat i rejstrik nejvyznamnejsich postav tvori ucelenou a chytre zpracovanou knihu.

Paige se obcas chova absolutne nelogicky, az hloupe, coz me nekolikrat vytrhlo ze cteni, musela jsem kroutit hlavou, misty se i smat. Arcturus je skvela postava a nic se nemeni na tom, ze z velke casti hodlam pokračovat v serii pouze kvuli nemu.

Ze zacatku knihy jsem tapala, kde Paige stihla vypilovat sve schopnosti, nicmene jsem zjistila, ze v originale vysla novela po tretim dile, takze hadam, ze vice to bylo rozpracovano zde. Konec mi prisel jako jeden velky chaos, postradajici smysl, respektive chovani Paige, jak mohla uverit, nebo neverit!? Jak mohla nevedet!?

V serii hodlam pokracovat, snad dalsi dil vyjde drive nez tento. U dalsich dilu se ale obavam jiste repetitivnosti a pocitu, ze autorka malicko vykrada sama sebe a jede stejny koncept jako u Prevorstvi u pomerancovniku, tedy zdanlive nesmiritelne strany, zastavajici diametralne odlisne postoje nakonec spoji sve sily, aby porazily zlo. Uvidime…zda si S. Shannon neukousla prilis velke sousto.

P.S. Jestli Paige zapomene, a ona zapomene, tak teda nevim!

28.11.2022 3 z 5

Démon z lesů Démon z lesů Leigh Bardugo

Popravde jsem neocekavala mnoho vzhledem k poctu stranek, ale spisovatelka a hlavne ilustratorka odvedly skvelou praci. Ilustrace jsou opravdu prekrasne a dokazi vzbudit emoce a navodit spravnou atmosferu.

Leigh Bardugo nam tady odkryva stripek z Alexandrovi/Temnyjovi minulosti a jen nam tim potvrzuje, jak slozita a komplexni je to postava. Pro fanousky sveta grisu povinnost.

15.11.2022 3 z 5

Netvoři a krásky Netvoři a krásky Soman Chainani

Velice povedena sbírka povidek, pohadek. Libily se mi snad vsechny, nejvice asi retelling na Sipkovou Ruzenku. Kniha je plna skrytych poselstvi a mouder, navíc je krasne ilustrovana.

14.11.2022 3 z 5

Všechny barvy duhy Všechny barvy duhy * antologie

Ja musim rict, ze jsem trochu zklamana. Namety povidek jsou fajn a rozhodne by se v knihach mely objevovat casteji, ale… Ale mozna je to proste tim, ze se jedna o povidky, takze me zadna nedokazala dostatecne vtahnout do deje, a kdyz uz ano, hned koncila. Temata klouzou po povrchu a stejne tak sklouzly ze me, aniz by zanechaly cokoli hlubsiho. Skoda.

Chvalim za namety povidek, ktere povazuji za dulezite a melo by se o nich vic psat, vic mluvit a vic vedet. Libilo se mi zpracovani knihy, kdy kazde povidce predchazi predstaveni jednotlivych autoru, ta mi kolikrat prisla zajimavejsi, nez finalni povidky.

08.11.2022 2 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Laura Kneidl

Autorce se povedlo nemyslitelne, ac jsem si myslela, ze prvni dil nemuze nic prekonat, Laure se to podarilo, gratuluji. Jeste vetsi obdiv si zaslouzi za to, ze tenhle skvost dokazala sesmolit do dvou dilu, tleskam. Neuveritelny pocin.

Luca nestastny z neopetovane lasky, ktera ve skutecnosti neni neopetovana, ale cert to vem, si leci sve rozervane srdce v posteli a naruci jinych holek. Ale Sage ho stejne dal miluje, protoze … proc vlastne? Aha, ja vlastne nevim. Malickost. Nastesti vse zachranila hra dospelych “flaska”, ktera proste v kalitnim romanu nesmi chybet. A ja trdlo myslela, ze ji hrajou maximalne ubozaci na stredni, ale ne, omyl, patri i ke kratochvili entit, pardon elit, vysokoskolsky studujicich.

Cela kniha je vlastne absolutne o nicem, kdyby autorka vynechala par zbytecnosti v prvnim dile, mohla z toho vzniknout jedna knizka.

Sexualni sceny se mi zdaly o neco lepsi nez v prvnim dile, kde byly celkem bizarní.

Vse ale zachranil konec, a tak nemusim dat lepsi hodnoceni nez prvnimu dilu.
Sage zachranila cely svet a porazila padoucha, vsichni si padli do naruci a zazvonil zvonec a totalni hlouposti je, na stesti, konec! Fuj! Teda uf.

07.11.2022 1 z 5