Gracian1964 Gracian1964 komentáře u knih

Jméno větru II. Jméno větru II. Patrick Rothfuss

Omylom som si najprv prečítal Strach múdreho muža, bolo mi divné, že na niektoré udalosti z minulosti si akosi nespomínam, až potom som sa dozvedel, že z prvej časti Jméno větru, som si prečítal len polovicu prvej časti, keďže slovenský preklad knihy rozdelil na dve. Tak som si to konečne doplnil. Český preklad sa mi pozdáva trochu viac. Určite jedna z tých najlepších fantasy kníh.

10.01.2022 5 z 5

Neutěšenci Neutěšenci Kazuo Ishiguro

Tak toto bola parádna jazda. Dlhá, ale stála za to. Vôbec to na mňa nepôsobilo neprístupne, práve naopak, veľmi čítavým štýlom napísané. Iná vec je však interpretácia. Kto si chce užiť neprístupný štýl, nech sa páči začať si niečo s José Donosom, to bolo únavné, Ishiguro je čarovný, magický, halucinačno horúčkovitý, neskutočný...mne to teda hodne evokovalo Kafku, ale aj Becketa....v doslove je spomínaný aj Bernhard, ale to dielo - Beton, som nečítal, takže neviem posúdiť. Užíval som si to plnými dúškami, mohlo to byť aj dlhšie. Myslím, že by som mal siahnuť aj po ďalších tituloch tohto skvelého japonského angličana.

17.03.2021 5 z 5

Linie krásy Linie krásy Alan Hollinghurst

Kniha homosexuálneho autora o homosexuálovi Nickovi Guestovi a jeho príhodách zo sveta spoločenskej i politickej smotánky. Odohráva sa to v priebehu rokov 1983 až 1987 a je opísaných niekoľko epizód. Napísané je to bravúrne. Pretvárka, faloš, snobstvo, pokrytectvo, krutosť.... Občas značne mrazivé čítanie.

16.01.2021 5 z 5

Volám sa Ašer Lev Volám sa Ašer Lev Chaim Potok

Konečne som si prečítal prvú časť. Najprv sa mi dostal do rúk Dar Ašera Leva. Z knižnice, netušil som, že je to pokračovanie tejto a páčila sa mi. Úžasné.

30.06.2020 5 z 5

Biela veža Biela veža Juraj Červenák

Ukončenie bohatierskej ságy. Zaujímavé čítanie. Červenák opäť raz nesklamal.

20.06.2020 5 z 5

Elementárne častice Elementárne častice Michel Houellebecq

Ďalšia dávka výdatnej depresie. Ale chce to len zaťať sa a prežijete to, bez obáv. Hor sa nadol!!!

11.04.2020 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Fúha, vyše 900 komentárov. Tak tomu sa už povie úspešný a čítaný autor. K jeho priaznivcom sa pridávam skromne aj ja. Po Prvokovi a spol som siahol aj po Malom pražskom erotikone a bola to hádam ešte lepšia a zábavnejšia a hlavne dlhšia jízda. Ty vole! Myslím, že môžem zodpovedne prehlásiť, že som nadšený a určite nedočkavo siahnem po ďalšom opuse pána Hartla.

27.03.2020 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Bol som skrátka zvedavý, aký spisovateľ je pán Hartl. Lebo jeho smiech ma úplne odrovnal, v dobrom slova zmysle. Aj jeho zmysel pre humor. V knihe sa rieši vzťah štyroch starých priateľov, takmer štyridsiatnikov, ktorých pomaly máta kríza stredného veku, tak vymyslia hru, aby si dokázali, že ešte nie sú sráči. Ako to dopadne, to prezrádzať nebudem. Kniha ma bavila, užíval som si autorov humor. A pod vplyvom dojmu z nej som si zaobstaral aj ďalšiu s názvom Malý pražský erotikon. Ten ma ešte len čaká.

17.03.2020 5 z 5

První padlí První padlí Volker Kutscher

Kniha síce pôsobí mohutným a hrubým dojmom, ale klame telom. Papier je hrubý a riadky úzke, čítanie ide rýchlo a ľahko. Vôbec mi neprekáža, že sa dej rozbieha pomalšie. Skvelá práca. Zasvätene opísané obdobie nástupu Hitlera k moci. Desné a temné. Teším sa na pokračovanie.

22.01.2020 5 z 5

Strašidelná vagina Strašidelná vagina Carlton Mellick III

No, tento náš milý Carlton je slušný úleťák. Pobavil som sa, hlavne na poviedkach. Je dobré vedieť, že existuje aj takýto žáner a oboznámiť sa s ním, aby mal človek aspoň akú takú predstavu, o čo ide. Z literárneho hľadiska nič moc, napísané je to veľmi jednoducho, hovorovým, úderným jazykom. Určite ma to nepohoršilo, ani nerozhodilo, ale pobavilo. Zo štýlu bizzare mi asi týmto pádom stačilo.

02.01.2020 3 z 5

Minulost Minulost Lee Child

Nemyslím si, že táto kniha patrí zo série k tým slabším. Práve naopak, zaraďujem ju k silnejším. Bola to jazda, som vrchovato spokojný. Takto treba písať ten správny triler, či ako sa tomu hovorí. Tesne pred touto knihou som si prečítal jedného Fitzeka, konkrétne Pasažiera 23, ale nedá mi nepodotknúť, že oproti Childovi je milý Fitzek úbohý "břídil". Jeho priaznivci "prominou", nedokázal som si pomôcť a zaradil túto hnidopíšsku poznámku, hehe. Long Live Lee Child, potažmo Reacher!!!

25.07.2019 5 z 5

Tichá noc Tichá noc Michael Connelly

Tak, milí zlatí, nemohol som si nechať ujsť príležitosť prísť s prvým komentárom, teda rýchlo, kým ma niekto agilný nepredbehne. Dávam samozrejme plný počet, keďže podľa môjho veľmi subjektívneho a nekritického názoru si to plným právom zaslúži, hehe. Od Connellyho som zatiaľ prečítal všetko, čo u nás a v Čechách vyšlo a som oddaný fanúšik. Kvalita, stávka na istotu. Výborne napísané, občas pobaví tlačiarenský preklep, ale za to pán spisovateľ prirodzene nemôže. Výborný príbeh, pútavý, napínavý, navyše uveriteľný, na rozdiel od niektorých príbehov nemenovaných autorov takzvanej "severskej krimi", ktorej už mám pomaly plné zuby. (česť výnimkám). Hlavnými postavami sú detektívka Ballardová a Harry Bosch, overená klasika. Pracujú spolu na starom neuzavretom prípade. Ako to dopadne, to sa dozviete, ak si knihu prečítate. Takže tak. Ešte malá hnidopíšska výčitka prekladu názvu - originálny znie Dark Sacred Night, čo v preklade znamená Temná Posvätná Noc. Možno je okrem toho aj tichá, ale to už len v druhom pláne.

27.05.2019 5 z 5

Domov Domov Mats Strandberg

Hurá, opäť som stihol prvý koment. Priznám sa, ku kúpe tejto knihy ma navnadili komentáre na zadnej obálke, ktoré boli veľmi sugestívne, spomínali, že vraj ide o švédskeho Kinga.... Tak nekúp to, kua.... Ale neľutujem, bolo to dobré, temná atmosféra, bezútešnosť staroby v domove dôchodcov, postihnutých začínajúcou alebo pokročilejšou demenciou.... Chvíľami mi z toho bolo dosť úzko. A k tomu mysteriózna linka. Prezrádzať nič nebudem, čítajte a pridávajte pozitívne komentáre, jasné?! Do toho!!!

28.04.2019 5 z 5

Tí, ktorí zlyhali Tí, ktorí zlyhali Hans Rosenfeldt (p)

Dobrá detektívka, vedel som, do čoho idem...nemyslím si, že by to bol koniec, skončilo to pomerne otvorene....

02.02.2019 5 z 5

Spojenia Spojenia Delphine de Vigan

Ponurý príbeh napísaný z pohľadu štyroch protagonistov. Dvaja z nich sú dvanásťročni chlapci, z ktorých jeden sa úspešne snaží stať alkoholikom, treťou osobou je matka toho druhého a štvrtou je učiteľka biológie, ktorá nie je ľahostajná a snaží sa veci "riešiť". Napokon sa jej to aj podarí. Kniha je to temná, depresívna, bezútešná, ale kdesi tam v pozadí bliká to pomyselné svetielko nádeje, či na konci tunela? Amen.

11.12.2018 5 z 5

2666 2666 Roberto Bolaño

Mimoriadne dobré. Som rád, že som sa konečne odhodlal a knihu si kúpil. Nádhera, Bolano opäť raz nesklamal. Príbehy v príbehoch iných príbehov, hm... So spoločnými styčnými bodmi. Úžasné dobrodružstvo. Najviac sa mi páčila prvá časť a potom posledná, o Archimboldim. Ale ani tie ostatné nie sú márne. Vôbec nie, hm...

04.04.2018 5 z 5

Naslepo Naslepo Josh Malerman

Keď som si tak čítal komentáre podo mnou, všetky boli pomerne vysoké, až na jeden, ktorý knihu označil za úplný odpad. To vo mne vzbudilo zvedavosť, nuž som si knihu prečítal. A po prečítaní musím s výrokom, že ide o úplný odpad, hlboko nesúhlasiť. Je to slušne napísané, rozhodne žiadny blog. Tiež mám podozrenie, keď sú recenzie príliš oslavné. Ale v tomto prípade je to takmer opodstatnené, i keď text samozrejme nie je žiadna bomba, ktorá by vám zmenila život. Stojí za to si ju prečítať. Podstatné je, že nie všetko je potrebné za každých okolností polopatisticky vysvetľovať, že niečo nie je vôbec podstatné. Že to tajomno a des je práve v tom, že sa to nevysvetlí. A že sa príbeh skončí relatívne celkom dobre, teraz sa neviem rozhodnúť, či ma to teší, alebo frustruje.

12.02.2018 5 z 5

Tancuj, tancuj, tancuj Tancuj, tancuj, tancuj Haruki Murakami

Prečítané druhý krát, s odstupom asi 5 - 7 rokov...pocit sa nezmenil, stále to na mňa hlboko pôsobí...pristupujem k rôznym autorom takým štýlom, že podaktorí píšu pre mňa a iní vôbec nie...a Murakami patrí do prvej skupiny, takže ho mám rád a je mi blízky...snažím sa prečítať si od neho všetko, čo je k dostaniu...stále nechápem, prečo neboli doteraz preložené jeho prvé dva romány...uvažoval som, že si ich prečítam v angličtine, ale moje ovládanie tej reči nie je na takej úrovni, aby som mal z čítania radosť, hm...takže ďalej čakám a teším sa na zbierku poviedok Slon mizne...inak, ešte k Tancuj, tancuj, tancuj....áno, je to kniha o hľadaní...samého seba, lásky, zmyslu, pravdy a tak ďalej....veľmi prístupne napísaná, možno to chcelo trochu viac si dať záležať na preklade...neviem, či je aj český preklad, chcel by som rozhodne porovnať, lebo nemôže byť horší ako slovenský...

24.05.2017 5 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Tak, dámy a páni...toto bola jazda jak hovado...nedokázal som sa od toho odtrhnúť...neuveriteľný príbeh...nuž, súdruhovia chceli mať triedny boj na život a na smrť...tak ho teda mali, ale keby boli tušili, že bratia Mašínovci ich zoberú vážne, možno by si to boli rozmysleli, hm...

06.03.2017 5 z 5

Diabol v zrkadle Diabol v zrkadle Juraj Červenák

Nebudem tu riešiť, či je Diabol v zrkadle lepší alebo horší než predchádzajúci príbeh...dôležité je to, že je dobrý a to je podstatné...Páčil sa mi a nemám voči nemu žiadne výhrady....dobre napísané, pútavé, erudovanosť autora do očí bijúca...občasné preklepy idú na vrub vydavateľstvu...rozhodne si kúpim ďalší príbeh, či už tejto trojice, alebo story o kapitánovi Báthorym...mimochodom, teším sa na pokračovanie jeho príbehu, keďže sa odohráva v Nových Zámkoch, kde som momentálne ubytovaný, hm....Takže, Ďuri, nenechaj ma pridlho čakať :-))

05.12.2016 5 z 5