Gayatri Gayatri komentáře u knih

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Hodně zvláštní knížka která mě okouzlila a vlastně ani nevím čím?? Příběh tak nějak plyne,děj se rychle přesouvá od dívky k chlapci, od chlapce k dívce, a já přitom hltám každé slovo! U pasáže kdy esesák čmuchá v domě mi bušilo srdce jak šílené a byla jsem strachem bez sebe :D Fakt nevím, jak to autor dělá, ale knížka ve mně vzbuzovala silné emoce a cítila jsem na konci smutek z toho, že tahle válka opravdu byla... Od autora se určitě chystám přečíst i další knihy, rozhodně je jeho psaní něčím přitažlivé...

17.04.2016 5 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Nádherná kniha! Čekala celých 9 let v mojí knihovně, až přijde její čas :) Koupila jsem si jí totiž v prváku na vejšce a skončila ještě v antice. Ale teď se mi hodila do čtenářské výzvy a tak přišel její čas. Že je v ní nádherně čtivě a jednoduše popsána filozofie jsem věděla, ale ten příběh linoucí se celou knihou mne naprosto dostal. Jakmile autor vše doslova otočil vzhůru nohama, tak už jsem knihu ani nechtěla odložit. Neubránila jsem se ani emocím, ani existenciálním myšlenkám po dočtení knihy :) Je potřeba vytrvat, pokud nejste zvyklí číst nic souvisejícího s filozofií, může to být trošku náročnější, ale rozhodně to stojí za to, protože po přečtení už nikdy nebudete na svět koukat stejně...

22.07.2017 5 z 5

Flandil ve školce Flandil ve školce Barbora Hamblin

Flandil je šneček, který nastupuje do školky. Kniha v každém příběhu otevírá nějaké téma. Je to například strach ze školky, ubližování mezi zvířátky ve školce, cizojazyčný nový kamarád, počůrávání, příchod sourozence, Mikuláš či besídka. To vše jsou zásadní dětská témata, se kterými se potkávají a musí je řešit. V knize je nádherně nastíněno, jak se to dá udělat s laskavostí a láskou.
Co se mi líbilo nejvíc je přístup šnečkovi maminky. V knize je krásně popsáno, jak lze dítěti uznávat pocity, provázet ho nepříjemnými emocemi, aniž bychom je potlačovali nebo od nich dítě schválně odváděli. Také se mi líbilo, že maminka Flandilovi nepřináší hotová řešení, ale spíš ho provází tak, aby si na řešení sám přišel nebo se na něm podílel.
Opravdu tuhle knihu doporučuji!!!

14.03.2017 5 z 5

Dům drobných radostí Dům drobných radostí Colette Vivier

Naprosto kouzelná knížka, kterou jsem zdědila po mamce a ke které se i teď v dospělosti strašně ráda vracím! Ještě teď si naprosto přesně vzpomínám, jak moc jsem měla ráda Alinu a Riqueta, jak jsem litovala Marii, zlobila se na Estellu a nenáviděla tetu Mimi :) A jak moc jsem se těšila, až se ta jejich maminka vrátí a byla celá rozhořčená nad těmi všemi křivdami! Otevřít tuhle knížku vždy znamená dojemný návrat do dětství, kdy člověk mnohem lépe dovedl ocenit všechny ty drobné radosti...

16.04.2016 5 z 5

Vzdáleným nablízku – Vášeň a trpělivost v setkání víry s nevírou Vzdáleným nablízku – Vášeň a trpělivost v setkání víry s nevírou Tomáš Halík

"Dovolte mi opakovat zas a znovu to, co patří k základnímu poselství této knihy:Jsem přesvědčen, že nyní není nic důležitějšího v našem světě než najít cestu mezi Skyllou náboženského fundamentalismu a Charybdou fanatického sekularismu." T. Halík
I když je tato kniha z roku 2007, tak dnes, v roce 2016, je více než aktuální! Stále častěji se jako západní civilizace ocitáme pod útoky náboženského fanatismu a je otázka, zda a do jaké míry bude reakcí právě fanatický sekularismus. Hlavním tématem této knihy je vztah věřících a ateistů a už proto bych jí doporučila i lidem, kteří v Boha nevěří nebo zatím hledají. Tomáš Halík není autor, který vás bude přesvědčovat, abyste začali věřit v Boha, ale v knize předkládá mnoho otázek, které vás donutí k zamyšlení! Nad sebou samým, naším světem i tím, co ho přesahuje...
Je to již třetí kniha, kterou jsem od autora četla a opět uspokojila mojí chuť přečíst si něco chytrého, přinášejícího spousty intelektuálních podnětů a možná i trošičku odvážného, což autorovy knihy dle mého názoru vždy trochu jsou.

16.04.2016 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Velké zklamání, dočetla jsem ji jen proto, že se mi hodila do čtenářské výzvy, jinak bych se asi nepřinutila :( Zasmála jsem se asi dvakrát a děkovala bohu, že jí mám jen z knihovny...

04.06.2017 1 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

V knize najdete dvanáct kapitol, dvanáct příběhů, dvanáct žen. A všechny ty příběhy se určitým způsobem prolínají. První kapitola je o milence jakéhosi muže, druhá kapitola je o jeho manželce. Další kapitola je o ženě, se kterou ona manželka podvedla svého manžela v zoufalé touze mít dítě. A tak dál...
Nečekejte ale nějaké romantické slaboduché čtení. Příběhy jsou krátké, psané takovým syrovým způsobem, což já osobně na Radčiných knížkách miluju! Navíc se ve spoustě situací poznáte... Slyšela jsem na knihu hodně chvály ale taky velmi rozhořčenou kritiku, že co jako na tom všichni mají. Já jsem četla už Radčinu předchozí knihu a když jsem viděla ty chvalozpěvy na Bábovky, tak jsem se snažila hodně krotit svoje očekávání, abych nebyla zklamaná. Ale to bylo naprosto zbytečné, Bábovky mě stejně jako předchozí kniha bavily, rozesmály, rozplakaly, naštvaly i potěšily a tak to má prostě u dobré knížky být. Navíc musím říct, že se mi hodně líbilo, že příběhy nejsou lineární, ale že u každého příběhu nahlížíme tu do přítomnosti, tu do minulosti, což ještě přidává na zajímavosti!
Nakonec bych asi ještě řekla, že pokud máte rádi uzavřené konce, pohádky se zvoncem na konci a happyendem, tak knihu vůbec nečtěte. V takovém případě není pro vás :) Takový "hezký" ucelený konec nám totiž Radka nedopřeje a já osobně jsem za to ráda :)

20.08.2016 5 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

Knihu jsem četla až po shlédnutí filmu a výjimečně to považuji za lepší pořadí. Knížka totiž hezky doplňuje osudy hrdinů, ale není zdaleka tak emotivní jako film a vztah Einara a Gerty z knížky nedýchá tou velikou láskou tak jako ve filmu, což by mě dost zklamalo, kdybych prvně četla knihu. Každopádně především závěr knihy se poměrně liší od filmu, takže stojí za to si jí přečíst, zvlášť pokud jste si film zamilovali tak jako já, budete rádi, že nemusíte hrdiny hned opustit a můžete se o nich dozvědět více :)

16.04.2016 4 z 5

Česká čtenářská republika Česká čtenářská republika Jiří Trávníček

Skvělá kniha pro lidi, kteří čtení milují a zajímá je obecně tenhle fenomén. Kniha se dá rozdělit na tři základní části - první jsou generace. Tahle část mě hodně bavila, člověk dostane širší souvislosti a zamyslet se nad tím, jak se čtenářství vyvíjelo v čase je skvělé. Pak následují jednotlivé fenomény, to je část, která mě bavila méně a spíš ty části, které bych našla i ve svém čtenářském životopise. Pak už přicházejí na řadu právě životopisy, na kterých je hezky vidět, jak je v přístupu ke čtení klíčová jednak rodina a dále především role učitele. Opravdu zajímavá kniha, nenechte se odradit jejím rozsahem, čte se vážně dobře.

10.11.2018 5 z 5

Divočina - Povídky pro Duhu Divočina - Povídky pro Duhu * antologie

Knížku jsem popadla v knihovně a doma se rozmýšlela, zda ji vůbec číst. Ale odložit ji by byla opravdová škoda. Sice několik povídek bylo za mě naprosto mimo (Šofar, Kratochvíl, Balla), pak několik takových neurazí nenadchne (Hahn, Bellová, Toman, Cigan). Ale pak jsem v ní našla několik opravdových perel!! Mornštajnová mě zaujala zajímavým námětem v povídce Mravenci, Knappová mě dostala naturalistickým nádechem smrti v povídce Návštěvníci a Vlasáková vztahem matka/dcera a dotekem temnoty. No ale největší poklady téhle knihy jsou za mě povídka Malinový vrch Kateřiny Rudčenkové, tam se mi strašně líbilo téma plodnosti žen, menstruace atd., moc by se mi líbila na tohle téma i celá kniha a povídka měla super erotický nádech. Pak Jakuba Katalpa a její zpracování černobylské tématiky také úžasné! No a nakonec Anna Bolavá, jejíž povídka Rybník pod hřbitovem mě okouzlila mrazivou atmosférou a překrásným jazykem! A tohle mě na povídkových sbírkách baví, že nikdy nevíte, jaký poklad objevíte! Díky třem nejlepším povídkám dávám 4 hvězdy!

08.07.2019 4 z 5

Stávám se sám sebou Stávám se sám sebou Irvin D. Yalom

Pohlazení po duši pro všechny milovníky Yaloma, ačkoliv konec mě trochu rozesmutnil... Autor popisuje svůj život velmi podrobně, s jeho vzestupy i horšími časy. Několik kapitol popisuje vznik svých předešlých knih, což pro mě bylo obzvlášť zajímavé, protože jsem řadu z nich četla a tato kniha ve mně vzbudila chuť se k nim vrátit a přečíst ty co mi zbývají.

08.01.2019 5 z 5

Nový čas Nový čas Ida Jessen

Tuhle knížku bych doporučila spíš fakt zapáleným knihomolům, kteří si rádi přečtou i něco trošku jiného. Čtenářům komerčnějšího mainstreamu se to dle mého názoru líbit asi nebude... Není to knížka, která by mi zůstala v paměti už napořád, ale bavila mě a nelituju, že jsem po ní sáhla.

03.10.2018 3 z 5

Proč muži lžou a ženy pláčou Proč muži lžou a ženy pláčou Allan Pease

Tahle knížka říká - muži a ženy JSOU SI ROVNÍ, ALE NEJSOU STEJNÍ! To je naprosto klíčová myšlenka celé knihy! Ano, některé příklady jsou zjednodušující, ale podstatné je, že autoři mluví o ženském a mužském mozku! Tudíž nepopírají, že existují ženy, které mají geniální matematické a prostorové myšlení, ale říkají, že takové ženy mají více "mužský" mozek než jiné ženy. A že naopak muži, kteří mají horší orientaci v prostoru budou mít více "ženský" mozek. Tudíž nejde o stereotypy z hlediska pohlaví, ale z hlediska toho, že mužské a ženské myšlení se prostě liší! A to není žádná domněnka, ale mnoha a mnoha vědeckými studiemi ověřený fakt! A nic zde není prezentováno černobíle - mužský mozek má své výhody i nevýhody a ženský taktéž a kniha tohle dobře popisuje a rozhodně se nesnaží shodit ženy oproti mužům. Navíc jsem se u ní strašně moc nasmála a musím říct, že spousta příkladů na nás s manželem dokonale sedí! Například já nesnáším, když nepustí stěrače v autě ihned jak začne pršet, nebo on vypne televizi když si chce číst :D V knize je vysvětleno, proč tomu tak je :) A osobně si myslím, že snažit se tvrdit, že ženy a muži jsou stejní, nepřinese nic dobrého ani jednomu pohlaví a k rovnosti to moc nepřispěje!

03.09.2016 4 z 5

Intuitivní lidé Intuitivní lidé Heidi Sawyer

Od téhle knížky jsem čekala o dost víc. První část se věnuje popisu intuitivně vnímavých lidí a je velmi zajímavá, pomohla mi uvědomit si některé zásadní věci! Pokud jste vnímaví a máte silnou intuici, pak budete možná překvapení,jak moc na vás popis v knize sedí! Ovšem co mě zklamalo je druhá část knihy, která by měla přinést určité praktické návody, mě ale bohužel přišly někdy neúplné a často nesrozumitelné. Přečetla jsem si je ale nevěděla jsem, co s nimi, jak dané cvičení provést nebo jak danou techniku uplatnit, tudíž pro mě kniha neměla příliš velký přínos po té stránce naučit se, jak se svou intuitivností pracovat, což byla věc, kterou jsem od ní tak nějak čekala. Proto jen 3 hvězdičky...
Četla jsem následně další dvě knihy zabývající se stejnou tématikou a byly mnohem přínosnější...

17.04.2016 3 z 5

Jóga, dech a meditace: Ztracen a nalezen v Indii Jóga, dech a meditace: Ztracen a nalezen v Indii Václav Krejčík

Knížka popisuje autorův jógový pobyt v Indii. Řekla bych, že je spíš takovým doplňkovým čtením pro ty, co zajímá jóga, Indie a podobná témata. Rozhodně to není jediná kniha, se kterou si vystačíte, pokud jste začátečník, ale k tomu není ani určena. Najdete v ní některé cviky, dechová cvičení i tipy jak meditovat, ale hlavně to je příběh autora, kde popisuje co prožíval a zažíval při svém pobytu v Indii, jak se vyrovnával s diametrálně odlišnou kulturou. Líbí se mi, že se autor nevyhýbá ani citlivějším tématům a kniha je psaná upřímně, autor ze sebe nedělá žádného machra, který pobyt zvládnul levou zadní. Najdete zde i povídání týkající se jógy jako takové i jógové filozofie. Příjemné odpočinkové čtení, ale přeci jen je kniha po literární stránce psaná takovým dost obyčejným stylem, což mi nedovolilo dát více hvězdiček, ačkoliv je kniha fajn a rozhodně mě nezklamala:)

16.04.2016 3 z 5

Náš svět Náš svět Eva Veberová

Moje nejmilovanější kniha z dětství :) Jsem moc ráda, že jí mamka schovala a mám ji teď i pro syna :) Pokud byste na ní někde narazili třeba v antikvariátu, tak neváhejte :)

17.01.2017 5 z 5

Co čekat v radostném očekávání Co čekat v radostném očekávání Heidi Eisenberg Murkoff

Nejlepší kniha o těhotenství jaká se mi dostala do ruky, tuto jsem si nakonec i koupila a těšila jsem se každý měsíc až si vše přečtu! Je opravdu krásně napsaná, vše je zde podrobně popsané, člověk dostane odpovědi na to co ho zajímá a kniha zbytečně nestraší, ale spíš uklidní! Navíc obsahuje jednu kapitolu pro tatínky, to mi přišlo skvělé, rozhodně lepší než nutit chlapa číst nějakou celou knihu pro budoucí otce, tohle mi přišlo zcela dostačující :D Opravdu doporučuji každé nastávající mamince!

19.04.2016 5 z 5

Skutečný úspěch Skutečný úspěch Arianna Huffington

Základní myšlenkou, kterou v knize autorka předkládá je, že je potřeba abychom nově definovali úspěch. Opravdu máme mít za vzor někoho, kdo pracuje 80 hodin týdně, rodinu vůbec nevidí a padá lidově řečeno na hubu? Opravdu bychom měli obdivovat, že někdo žije jen prací a soukromý život nemá? Tyhle myšlenky mi přijdou v dnešní době zcela aktuální a po celou dobu, kdy jsem knížku četla, jsem si říkala: konečně!!!
Autorka popisuje svojí zkušenost, kdy zkolabovala z přepracování a v první kapitole Duševní pohoda mluví například o podceňování spánku v dnešní společnosti. Dále mluví třeba o meditaci a jak úžasný nástroj to je.
Myslím si, že kniha hezky shrnuje základní zásady určité duševní hygieny a ukotvení člověka v životě, aniž by zahlcovala čísly, grafy a sáhodlouhými rozbory vědeckých studií, což já osobně mimochodem vůbec nemám ráda a nepřijde mi, že by to bylo nějak extra přínosné, protože víme, jak to s těmi studiemi většinou je :)
Od knihy nečekejte, že půjde o nějaké zcela převratné nové myšlenky a novinky, naopak si myslím, že knížka obsahuje věci o kterých většina z nás ví, ale prostě stále nejsme schopni připustit si jejich důležitost a proto si myslím, že jejich připomínání je víc než na místě a knížku všemi deseti doporučuji k přečtení!!!

17.04.2016 4 z 5