Nový čas

Roku 1904 přichází do městečka Thyregod mladá učitelka Lilly. Uprostřed vichrného jutského vřesoviště má vést nově zřízenou školu. V lodním pytli s sebou veze mladistvý elán, pár třísek na podpal, ale také deník, do kterého si stačí zapsat pouhých několik vět. Vzápětí ji pohltí práce i první velká láska a na psaní nemá pomyšlení. Dvacet let poté se v zápiscích vyrovnává se vzpomínkami na nepříliš vydařený bezdětný vztah se starším a chladným mužem, pro kterého byla víceméně jen správkyní domácnosti, a přemýšlí, zda se obejde bez autoritativního protějšku, který určoval běh jejího dosavadního života. Teprve postupně začíná chápat, že se před ní otevírá naděje na nový začátek. Román Nový čas před námi postupně rozkrývá tiché, ale velké drama, které málem skončilo nenaplněným lidským životem. Román byl vyznamenán Cenou Karen Blixenové a cenou dánského veřejnoprávního rozhlasu jako nejlepší román roku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/370239/novy-cas-yRy-370239.jpg 3.869
Vydáno, Paseka

Kniha Nový čas

amaenium
25.12.2020

Knihu jsem četla jen díky čtenářské výzvě a nebýt jí, tak ji snad ani nedočtu. Plytký a nemastný-neslaný děj, táhnoucí se pomalu, aniž by se během knihy stal nějaký větší zvrat, na který jsem celou dobu čekala. Na konci se mi líbila snad jen její profese knihovnice a že se naučila vázat, jinak jsem si z knihy víc neodnesla.

marara
27.07.2020

Citlivá kniha, která má pomalé až líné tempo, ale v něm je skryté drama ženy žijící v 1. polovině 20. století. Na začátku roku 1904 je to svobodomyslná, vzdělaná dívka plná snů o životě, práci učitelky na svobodné škole, má plno nápadů a své žáky miluje a velmi citlivě vede. Jenomže 20 let manželství z ní udělo ženu, která si nevěří, obává se, že má špatnou paměť, nemá žádné sny a vede prázdný život. Líbilo se mi, jak se po smrti manžela začala pozvolna vracet sama k sobě, ke své nezávislosti a vlastně v rozporu s dobou si zpátky vydobyla svůj vlastní život. Krásné čtení.

Aivinka
06.07.2020

Krásný příběh, něco úplně jiného. Do jisté míry poučný a srdcervoucí, ale trvalo mi trochu déle, než jsem se v příběhu zorientovala.

petrarka72
29.02.2020

Skvělé, neokázalé čtení o čase smutku a samoty, o loučení s našimi mrtvými, dramatech, která se odehrávají v skrytu, tichých láskách a nových začátcích, o pokoře vůči osudu, o krajině prostupující životem. Z učitelky manželkou, z manželky vdovou, pak knihovnicí a znovu nevěstou. Deníkové záznamy pro žal a radost. A pozor - avizovaný příběh mladé učitelky, která v roce 1904 přijíždí učit na svobodnou školu v Jutsku, je sice součástí příběhu, ale pouze jako jedna z epizod - byť důležitou: více jde o nadcházející stáří (což je zpráva pro ty, kteří "čekají něco jiného").

DailyCoffeeCZ
04.01.2020

Román jsem si musela přečíst, protože jsem o něm slyšela jen samá superlativa. A taky získal Cenu Karen Blixenové. Už vím proč. Je totiž jiný. A to nejen příběhem, ale i poselstvím, které nese.

Děj knihy Nový čas začíná v roce 1904, kdy se hlavní hrdinka Lilly přestěhuje do malého městečka Thyregod. Živí se jako učitelka a i když má plat hodně skromný, na jídlo a střechu nad hlavou jí stačí. Nic víc ani k životu nepotřebuje. Ke všemu když je poprvé skutečně zamilovaná.

Z roku 1904 pak deníkové zápisky najednou skočí až do roku 1927. Zjišťujeme, že dalších třiadvacet let se prokousávala životem, který si v mládí rozhodně nevysnila. Za muže si vzala o více než dvacet let staršího lékaře, neskutečného morouse, který svou ženu bere spíš jako služku než jako milovanou osobu. Kolikrát ho prosila, aby spolu měli děti. On nechtěl. Bral si ji totiž z jediného důvodu, cítil k ní lítost, protože se ukázalo, že Lilly bude mít děťátko a přitom není vdaná. Chtěl celou situaci zachránit. Nic víc, nic míň.

Když ale její muž umírá, vzpomíná nejen na život, který žila ještě jako mladá, ale zároveň přemýšlí nad tím, co bude teď. Zda ještě může prožít to, co jí v mládí bylo upřeno. Nikdy přeci není pozdě na nový začátek.

V čtenáři knížka vyvolává rozporuplné pocity. Soucítí s Lilly a zároveň ho štve tím, že se do takového života nechala vůbec vlákat. A že se stala obyčejnou služkou místního doktora. Toho čtenáři zpočátku nechápou, pak ho nesnáší, ale nakonec možná zjistí, že i přesto, že k žádnému člověku nikdy nechoval úctu ani respekt, ve skrytu duše nebyl úplně tak zkažený.

Ale o to vůbec nejde, autorka Ida Jessenová prostřednictvím příběhu, který se odehrává téměř před sto lety, ukazuje, jak moc se současný život a postavení žen liší od toho někdejšího. Jak chmurný je příběh, tak chmurná byla i sama doba. V knize nenajdeme moc míst, při kterých bychom se usmáli nebo si alespoň povzdechli `aspoň že tak`. Z knihy budete mít od začátku až do konce rozporuplné pocity i náladu. Žádný výbuch emocí nečekejte. Nejspíš ani nezatoužíte po tom, přečíst knihu jedním dechem. Není to zapotřebí. Mnohem víc si knihu užijete, když ji budete číst pomalu a trochu si nad ní zapřemýšlíte.

Pak možná pochopíte, jak důležité je umět žít tak, abychom žádného rozhodnutí nelitovali. A že není dobré od osudu přijímat všechno tak, jak nám to postaví do cesty, bez toho, aniž bychom se sami sebe zeptali, zda o to vůbec stojíme. Když nebudeme riskovat, možná budeme žít pohodlným a nekomplikovaným životem, ale štěstí ani skutečnou lásku si tím nejspíš nezajistíme.

RyxiraAmyGinger
21.08.2019

Kniha mi přišla vcelku o ničem. Je psaná formou poměrně zkratkovitě vedeného deníku, takže než jsem se zorientovala, byla tak třetina pryč. Nechci tím říct, že to je špatné čtení, naopak jsem se vždy docela těšila, až ji zase otevřu, ale čím víc jsem se blížila ke konci, tím víc mi docházelo, že mi příběh nenabídne nic víc než... příběh. Nevytvořila jsem si k hlavní postavě žádný vztah a k ostatním získat nějaké pouto prakticky nelze vzhledem k tomu, jak zkratkovitě jsou popsány. Jednotlivé scény na sebe pořádně nenavazují, je tam plno útržkovitých "záběrů", které ale vyšumí do ztracena a nemají (podle mého) žádný jiný smysl, než aby dokreslovaly atmosféru místa, o kterém se ale stejně nedozvíme prakticky nic. Po celou dobu vládne spíše pochmurná a neveselá atmosféra,
konečný "zvrat" je pak jako pěst na oko.

TerezR
18.08.2019

Az do konce jsem cekala na neco, co nikdy neprislo.

Marcela52
21.05.2019

Komorní příběh, který zdánlivě vypovídal příběh jednoho manželství, ale ve skutečnosti to byl spíše psychologický román o tom, co je v životě důležité. Kniha se mi moc líbila také proto, že je napsaná kultivovaným jazykem a některé myšlenky mě zaujaly natolik, že jsem si z ní i něco opsala.