Nový čas

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Roku 1904 přichází do městečka Thyregod mladá učitelka Lilly. Uprostřed vichrného jutského vřesoviště má vést nově zřízenou školu. V lodním pytli s sebou veze mladistvý elán, pár třísek na podpal, ale také deník, do kterého si stačí zapsat pouhých několik vět. Vzápětí ji pohltí práce i první velká láska a na psaní nemá pomyšlení. Dvacet let poté se v zápiscích vyrovnává se vzpomínkami na nepříliš vydařený bezdětný vztah se starším a chladným mužem, pro kterého byla víceméně jen správkyní domácnosti, a přemýšlí, zda se obejde bez autoritativního protějšku, který určoval běh jejího dosavadního života. Teprve postupně začíná chápat, že se před ní otevírá naděje na nový začátek. Román Nový čas před námi postupně rozkrývá tiché, ale velké drama, které málem skončilo nenaplněným lidským životem. Román byl vyznamenán Cenou Karen Blixenové a cenou dánského veřejnoprávního rozhlasu jako nejlepší román roku....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/370239/novy-cas-yRy-370239.jpg 3.938
Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Paseka
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (11)

Kniha Nový čas

Přidat komentář
Marcela52
21. května

Komorní příběh, který zdánlivě vypovídal příběh jednoho manželství, ale ve skutečnosti to byl spíše psychologický román o tom, co je v životě důležité. Kniha se mi moc líbila také proto, že je napsaná kultivovaným jazykem a některé myšlenky mě zaujaly natolik, že jsem si z ní i něco opsala.

blimba
29. dubna

Příjemná oddechovka...možná konec byl na můj vkus trochu utnutý. Za mě čtivé a příjemné. Ideální čtení do sychravých dnů ke kamnům a čaji :-)

intelektuálka
08. dubna

Smutný příběh učitelky Lilly z prostředí dánské vesnice ...

Po dvaceti letech vzpomíná při stránkách deníku na život se sobeckým manželem, který jí nedopřál ani mateřství ... Ona s ním zůstala do konce a pak už chtěla žít sama ...

Teprve po jeho smrti si začíná uvědomovat, po jakém životě toužila...

" Klidně jsem ho beze studu mohla vzít za ruku, protože jsem pochopila jeho nejvlastnější já ..."

To nebude kniha pro široké spektrum čtenářů ...

Leenah
06. února

Tak nevím... Možná to bylo tím, že jsem před Novým časem četla knihu, kterou jsem úplně milovala. Tady mi chyběla návaznost textu, dokončované myšlenky, trošku nějaký děj nebo aspoň hlubší proniknutí do pocitů hlavní postavy. Je mi jasné, že od deníku nemůžu úplně čekat dějově akční záležitost, ale tady vlastně pořádně nebyly ani ty pocity a emoce. Ráda čtu i takhle specifickou a nekonvenční literaturu, ale u Nového času jsem byla vděčná, že je to krátká kniha, má krátké kapitoly, takže to rychle utíkalo a těším se, že už půjdu číst zase něco jiného. Prostě po dočtení poslední stránky ve mně z knížky nezůstalo nic, žádné dojmy, myšlenky, něco, proč bych ji měla doporučit druhým. Ač mě to mrzí.

Gayatri
03.10.2018

Tuhle knížku bych doporučila spíš fakt zapáleným knihomolům, kteří si rádi přečtou i něco trošku jiného. Čtenářům komerčnějšího mainstreamu se to dle mého názoru líbit asi nebude... Není to knížka, která by mi zůstala v paměti už napořád, ale bavila mě a nelituju, že jsem po ní sáhla.

boticelli
14.09.2018

Příběh ani styl psaní
(připomínal mi Do tmy od Anny Bolavé avšak tady jsem se v textu místy ztrácel)
mě nezasáhl tolik jako úžasná obálka knihy.

růžovámakrela
21.08.2018

Navzdory malýmu rozsahu se to děsně táhlo a ani členění do krátkých kapitol to moc nezachránilo. Pocity hrdinky, o kterejch to asi mělo bejt především, autorka popsala tak chladně a věcně, že mi ta baba a její život byl celou dobu docela fuk. Mnohem víc mě na tom bavila atmosféra sychravý krajiny rašelinišť a života na dánským venkově ze začátku 20. století.

magnolia
03.06.2018

Knížku si čtu podruhé, vzápětí po dočtení... nechce se mi opustit Lilly, kterou bych si přála mít za kamarádku, nebo ještě lépe - přála bych si být jako ona...
Krásný román - deník zralé ženy, střídaný vzpomínkami na mládí a na to hezké, co provázelo její roky plné trápení, prožité vedle chladného muže. Jak málo stačilo a její osud by byl jiný... ale není všem dnům konec. Kniha také přibližuje život na vesnici v severní části Dánska, její svérázné obyvatele, svobodnou školu a okolní drsnou přírodu. Psáno krásně, s citem pro vystižení hrdinčiny povahy a nálady, doprovázené plynutím ročních dob, proměnami vztahů mezi lidmi, touhami, city ... prostě neobyčejné ženské čtení, v nenápadné, útlé knížce.