Česká čtenářská republika

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Publikace je založena na anonymních čtenářských životopisech běžných Čechů, které se nahrávaly v letech 2009—2015. Tyto výpovědi (celkem jich je 138) slouží jako základ pro trojí pohled na naše čtenářství. Úhel generační portrétuje čtyři generace (rozhlasovou, televizní, počítačovou a internetovou), konkrétně to, čím musely projít a jaké jsou jejich dominanty. Druhá perspektiva (fenomény) se zabývá tematickými průsečíky, tedy tím, co z jednotlivých čtenářských životopisů vyplynulo — např. Babička, detektivka, film a kniha, odpadlictví, povinná četba, Švejk, tipaři, zákazy a další. Třetí úhel (životopisy) přináší devět životních čtenářských příběhů, které jsou něčím typické a zároveň něčím podnětné, to vše s malou interpretační nápovědou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/336312/big_ceska-ctenarska-republika-9Us-336312.jpg 4.524
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Česká čtenářská republika

adorjas
16.12.2020

Ste knihomoľ? Čitateľ? A žeriete knihy o knihách? Tak táto vás bude baviť rovnako, aj keď som tomu ani ja neverila, keď som sa do nej púšťala. Autor píše trošku strojene, akoby som bola čítala vedeckú prácu do odborného časopisu a nie publikáciu pre širšiu verejnosť, ale dalo sa to zvládnuť.

Popis histórie dnešných čitateľov bol fantastický a veľmi ma zaujali aj vybrané fenomény- Harry Potter, Biblia, miesta čítania, Babička a podobne.

Jednotlivé príbehy čitateľov ma trošku nudili, pretože mohla by som prečítať o 300 alebo 5000 čitateľoch a verím, že každý z nich má svoje nároky a zvyky a obľúbené žánre a podobne.

Skvelá publikácia!

Jája92
13.09.2020

Zajímavě zpracovaná kniha, která obsahuje informace o čtenářských generacích, ve které se každý čtenář nalezne, o čtenářských fenoménech, kde najdete tipy na čtenářské lahůdky. Nechybí ani čtenářské životopisy, které obsahují různé druhy životních příběhů.


Gayatri
10.11.2018

Skvělá kniha pro lidi, kteří čtení milují a zajímá je obecně tenhle fenomén. Kniha se dá rozdělit na tři základní části - první jsou generace. Tahle část mě hodně bavila, člověk dostane širší souvislosti a zamyslet se nad tím, jak se čtenářství vyvíjelo v čase je skvělé. Pak následují jednotlivé fenomény, to je část, která mě bavila méně a spíš ty části, které bych našla i ve svém čtenářském životopise. Pak už přicházejí na řadu právě životopisy, na kterých je hezky vidět, jak je v přístupu ke čtení klíčová jednak rodina a dále především role učitele. Opravdu zajímavá kniha, nenechte se odradit jejím rozsahem, čte se vážně dobře.

lidunka1
12.06.2018

Jiří Trávníček je odborníkem na svém místě. Jeho knihy mě jako knihovnici naplňují nadějí, že to s našim přístupem ke knihám není tak zlé. Ba naopak ve srovnání s jinými státy.

bibi.r
16.04.2018

Myslela jsem si, že si přečtu jen některé kapitoly, ale nakonec jsem si s velkým zájmem přečetla knihu celou.
Opravdu moc se mi líbily Čtenářské životopisy.

DriftBooks
17.03.2018

Pokud vás čtení, čtenářství či četba zajímá jako fenomén je tato kniha pro vás tou pravou. Každou chvíli si lámu hlavu, co budu číst. Jakou knihu si vybrat? Zítra, pozítří, za měsíc… Za ten čas se mi v rukou octnou další knížky, které si přeci také přečíst musím… Nestíhám. Čtu v průměru 80 knih ročně. Dnes je ale doba, kdy se prý více píše, než čte. Prostě na to množství napsaného textu není dostatek čtenářů. A ti co čtou, nestíhají. Já nestíhám. Možná také proto, že píšu… hmm.

V jedné „svěrákovské“ písničce se zpívá: statistika nuda je, má však přesné údaje. V knize Česká čtenářská republika není statistika nudou. Skrze statistiku buduje Jiří Trávníček příběh českého čtení v průběhu čtyř generací. A tenhle příběh mě osobně chytil za srdce. A vzbudil ve mně potřebu vytvořit si podobný příběh mého vlastního čtenářství...

Jana_Hlus
13.11.2017

Velmi zajímavá kniha, rozbor české čtenářské veřejnosti do posledního detailu. Pro mě tam těch detailů bylo příliš, ocenila bych zestručnění a možná i trošku zjednodušení, aby si to přečetlo více i "obyčejných" čtenářů, takto přílišná propracovanost a obsáhlost poněkud odrazuje. Ale každopádně kniha obsahuje velice zajímavá fakta a osvětluje, proč je třeba Babička považovaná nejstarší generací za zcela zásadní dílo, stejně tak jako Harry Potter pro ty nejmladší a najdeme tam také velmi zajimavá generační vymezení vůči fenoménu "Viewegh".

Díky této knize člověk pochopí spoustu jevů spojených s českým knižním trhem. jsem přesvědčená, že by po určitém zjednodušení mohla najít velmi dobré uplatnění ve školství. 4/5

bookcase
29.09.2017

Úžasný počin pro milovníky knih, kteří chtějí jít do hloubky a zjistit, co lidi vede (nebo nevede) ke čtení. Čtivě zpracované, propracované a vypracované. :-) Prostě knižní lahůdka.