Gaeberys Gaeberys komentáře u knih

Pojďme objevovat Česko Pojďme objevovat Česko Mária Nerádová

Skvělý nápad! Takových míst by tam mohlo být tolik, a jsem pyšná, že tam je zrovna Zlín a děti mohou ukazovat na Baťovy domky při otázce "Kde bydlí babička?" (i když bydlí v Oe) :-)
Je to soubor několika zajímavých míst v naší republice, která stojí za to navštívit. Škoda jen, že se opakují pouze zvířátka, která jsou vzadu na knize a ne všechna :)

10.03.2023 5 z 5

Máma není služka, máma je dáma Máma není služka, máma je dáma Marek Herman

Soubor myšlenek samozvaného psychologa. Rozhodně se nejedná o nějakou odbornou literaturu. Některé věci již byly zmíněny v knize Jsi tam, brácho? (Nemyslím tím 4 závěrečné fejetony). Nastiňuje myšlenku, že by měli muži být zapojení do chodu domácnosti, aby ženy mohly i vydechnout (super), ale pak celou knihu fňuká jak za starých dobrých časů bylo dobře, že např. právě muži měli své místo a role. Tak co nám teda chce říct?

S myšlenkou intuitivního rodičovství se ztotožňuji. Nicméně bláboly o tom, jak mám zahodit kočárek (mé děti řvaly v nositku, nesnášely ho. A ani se jim zpětně nedivím - být nahněcený na mámě bez možnosti se pořádně vrtět a potit se jako hovádko? Klaustrofobické pro děti, které jsou od narození čiperná vrtipérka. Zlatě za klasický houpací kočárek ve kterém spokojeně bez scén usínaly..) a to stálé "nebo co myslíte vy?" mi lezly krkem.
Jo a řekněte někdo autorovi, že názvy kapitol se píšou s velkým písmenem .

09.03.2023 2 z 5

Pokoj smrti Pokoj smrti Jeffery Deaver

Uf, překombinování překombinovaného. Konečně přelouskáno... Prvních 250 stran jsem se musela k četbě hodně přemlouvat. Za mě nejslabší kniha (z 10 s Rhymem a 3 s Danceovou, co jsou zatím četla).
Palec nahoru, že Rhyme vytáhl paty z Manhattanu.

Každopádně aby si to zachovalo žánr (a nepřešlo to do Sci-fi), musel čtenář odpouštět už nemalé "detaily" ...

04.03.2023 2 z 5

Tvůj stín Tvůj stín Jeffery Deaver

(SPOILER) Hudební prostředí je mi cizí a nijak mě nenadchlo. Přítomnost Rhyma potěšila, ale byla naprosto zbytečná.
A protože se série s Kathryn stala okrajově červenou knihovnou (v dobrém!), tak NE NE NE NE NE, takdle to dopadnout nemělo :´-(((

28.01.2023 3 z 5

Kříže u cesty Kříže u cesty Jeffery Deaver

Ach, "Send in the Clowns" (pochopíte z předposlední stránky knihy) ...

Imponovalo mi, že oproti Spící panně to není takový "texaský masakr". Milým překvapením je fakt, že knihy ze série s Kathryn na sebe navazují.

Jinak jsem z generace, která se narodila téměř na přelomu tisíciletí, jsem matka malých dětí; mé pocity při čtení vlastní "blízké budoucnosti" o teenagerech a o tom, jak žijí v syntetickém světě byly takřka "mr4ziv3".

08.01.2023 4 z 5

Spící panna Spící panna Jeffery Deaver

Já vám nevím. Oceňuji, že se jedná o klasického Deavera, nicméně motiv(y)... Působí na mě jako přitažené za vlasy

02.01.2023 3 z 5

Hořící drát Hořící drát Jeffery Deaver

Opět námět z jiné scény (zabíjení pomocí elektřiny), stále se po tolika dílech (čtu jak jdou po sobě) nechávám nachytat momenty překvapení - což je dobře.

Mimochodem - neměl už Rhyme v minulém díle místo Storm Arrow nový vozík, který se dal rozložit i na postel? Kam se poděl v tomto díle?

13.12.2022 4 z 5

Rozbité okno Rozbité okno Jeffery Deaver

Tentokrát se Rhyme s týmem vydává po stopách krádeží identit, velmi zajímavé - až alarmující téma v dnešní elektronické době.
Nejspíš se již brzy setkáme (pro ty, kdo čtou jako já postupně) opět s Hodinářem, neboť vedlejší linie vyšetřování v Londýně byla připomenutím, že "tam někde" ještě Hodinář je.

Líbila se mi i závěrečná poznámka autora s odkazy na danou problematiku.

Nakonec dávám jen 4 *, v naprostém závěru už byly informace trochu přitažené a mírně zmatené.

16.11.2022 4 z 5

Pravěk Pravěk Jane Bingham

V nabídce cca 25 knížek o dinosaurech či pravěku v knihovně byla za nás toto nejlepší volba. Kniha je určena čtenářům od 10let. My si ji prohlíželi (je pěkně ilustrovaná) a pročítali se 4letym nadšencem do dinosaurů opakovaně.
Je průvodcem životem na zemi od jejího vzniku po pravěk.
Kdybych měla nějakou domů koupit, byla by to nejspíš jasná volba.

Triceratops - Třírohý dinosaurus Triceratops - Třírohý dinosaurus Terry Riley

Krásně zpracovaná komiksová kniha, u nás zaujala i dvouletou, ale hlavně čtyřletého milovníka dinosaurů.

Pteranodon - Gigant z oblohy Pteranodon - Gigant z oblohy Terry Riley

Tyto série jsou za nás pěkně udělané.

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Má první kniha od autorky byla posazena do zajímavého prostředí.
Postavy nebyly nijak nevýrazné, tudíž jsem měla problém se začíst. Celkový dojem z knihy za mě průměrný.

02.11.2022 3 z 5

Červená karkulka Červená karkulka Anna Milbourne

Byla to láska na první pohled, kdy jsem ji spatřila v kavárně v dětském koutku...

Za text bych dala 3-4 *, nuance (jako že přijde dřevorubec a ne myslivec) mi tam spíše překáží - a znervózňují děti, že to tam píšou jinak... (Chápu, těch verzí je 20, zkrátka verzí se netrefili).
Každopádně zpracování předčí vše. Tato kniha nesmí chybět v naší dětské knihovně a bude to jedna z max 5, které jsem ochotná nechat jednou pro vnoučky :-) )...

01.10.2022 5 z 5

Hodinář Hodinář Jeffery Deaver

"Hodinky lze využívat k něčemu příjemnému, například k měření kontrakci při porodu." [str.439 a ještě to bylo někde na začátku] - sousloví "příjemné - např. kontrakce u porodu", proboha Deavere, vždyť to je oxymorón!

Čtu knihy jak jdou za sebou. V této čtenář nahlédne zase trochu víc do minulosti některých postav.
Nicméně děj mi zde přijde sem tam překombinovaný, někdy až moc dokonalý (odkaz na článek ohledně mexických záležitostí). Vyskytuje se zde poměrně přehršel jmen (zlatá Kamenná opice) a ze závěru jsem zklamaná... Za mě 3* akorát.

18.09.2022 3 z 5

Víš, co má v plínce myš? Víš, co má v plínce myš? Guido Van Genechten

Kniha naše děti velmi baví, od doby dlouho před odplenkovaním až do doby dávno po odplenkovaní. Odchlipovací plínky to samozřejmě nepřežily ani jedna, ovšem s tím se počítá.
Poznámka pro překladatele - nejedná se o ovečku, ale o kozičku (dle bradky) - do rýmu by to také zapadalo ;-)

07.07.2022

Člověk a příroda Člověk a příroda Lukáš Falteisek

Nikdy by mě nenapadlo, že zrovna tato bude naše nejoblíbenější! Je udělaná úžasně a vtipně. Šestou hvězdičku bych ji dala ještě za namluvení panem Lábusem, protože ten tomu dal korunu.
Řekla bych, že postoj knihy k přírodě je se zdravým selským rozumem.

"Špindíro - Já nejsem špinavá, jsem kontaminovaná. Hledám nějakou bakterii, která by mi pomohla se toho zbavit"

"Aaa, už nemůžu. Musím se rozdělit. - To jako se mnou? - Ne. Budu se dělit na dvě buňky"

"Globální oteplování - buude doba ledová - blíží se katastrofaa - kolonizujme vesmír - příroda bez chemie - chemie bez přírody"

TOP!

20.06.2022 5 z 5

Kamenná opice Kamenná opice Jeffery Deaver

Na knize se mi líbilo nejvíc asi nahlédnutí do čínského prostředí, o které se jinak nijak nezajímám - tudíž to bylo vítaným zpestřením.
Dle zde uvedených komentářů jsem se děsila jmen, neboť jsem jedním z těch, kdo mají problémy s normální jmény. Ale nemějte strach - zase tak moc jich tam není a zvládne je i chabší paměť, jako ta moje ;)
Opakování důkazů jsem přeskočila (ne že bych si je všechny pamatovala, ale přišlo mi to zbytečné ztrácet čas jejich opakovaným čtením).
A ano, Sachsová je superhrdinka, jenže to ke knihám tohoto rázu holt prostě patří.

A opět poznámka pro pana překladatele: prosím pěkně - kulky má pes, náboj má střelu :-)

19.06.2022 4 z 5

Prázdné křeslo Prázdné křeslo Jeffery Deaver

Úžasné. Když už si myslíte, že je to tak, je to zase jinak. Do poslední stránky.

Imponuje mi nepřímý odkaz na Kafkova Brouka, takový detail na jedné stránce, který velmi potěšil. Taktéž jsem se ráda seznámila se severokarolínským klimatickým a geografickým prostředím. Teď si to budu pamatovat :-)

Jen teda editor by si zasloužil za uši. Několikrát jim neseděly čtverce mapy na začátku knihy s popisovanými čtverci (most byl ve čtverci D8, ne E8; dále Hellerovo bydliště v E3 a palírna v B4 mají být v okruhu 6-8km, což nekoresponduje s velikostí čtverce; a ještě neseděl jeden čtverec na začátku - nepoznamenala jsem si). Jednou byl podle mě překlep ve jméně (Lucy místo Amélie).

30.05.2022 5 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Inu, povídky jdou paní Hanišové o něco lépe, než próza (za mě nejlepší Pozůstalost a Vrátíš se?, naopak Díra a Brácho by v knize být ani nemusely) . Děj povětšinou utíkal. Každopádně po další knize již nesáhnu. Ponurá, náročná témata mám ráda, ale v jiném formátu zpracování.

Ještě bych si dovolila poznámku k první povídce, že koulí se neháže, ale vrhá :-)

30.03.2022 3 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Očekávala jsem od knihy nejspíš něco jiného.
První třetinu jsem četla nejdýl, neboť po každé stránce jsem měla pocit, že děj snad ani neplyne a Sáru jsem nemohla vystát (proč alespoň neostříhá ten keř okolo chatrče?).

Ve druhé třetině přijde zápletka - docela drsná. Postavy okolo naprosto neschopné, nedokážu si (jako matka) představit takovouto reakci matky, ale bohužel takoví lidé jsou.

A závěr, ten kniha prakticky nemá.

Knihu s podobnou tématikou bych normálně hltala, ale tato je psána apatickým stylem, který mi není vůbec blízký.

Body nahoru za hezkou češtinu.

10.03.2022 2 z 5