gad gad komentáře u knih

Prak Prak Michal Vrba

Velmi zajímavý příběh, který se mi velice dobře četl. Doporučuji.

24.04.2022 5 z 5

Labyrintem smrti Labyrintem smrti Ariana Franklin (p)

Přiznávám, že sérii čtu na přeskáčku a trochu jsem si na styl autorčina psaní musel zvykat. Toto byla má druhá kniha v pořadí a byl jsem spokojenější než s Vrahovou modlitbou. Opět se mi líbily historické údaje i když příběh samotný je fiktivní a jak autorka v dovětku dodává, využila jen díru v historických pramenech a popustila trochu uzdu své fantazii. A opět kladně hodnotím slovníček na konci knihy. Velice mě oslovuje Adélin styl myšlení, její svobodomyslnost, náboženská tolerance a neochota pochopit rozdílný přístup ke vzdělání mužů a žen.
A nyní otevírám první díl série Vykladačku smrti, takže, jak doufám, pochopím řadu souvislostí.

13.03.2022 4 z 5

Vánoční oratorium Vánoční oratorium Göran Tunström

Kniha o lidské samotě a potřebě lásky, které je tak málo. Kniha plná fantazií a představ, které až nebezpečně mohou prolnout do reality. A rázem je z člověka blázen. Autor, který své knihy z velké většiny zasadil do švédského městečka Sunne, nabízí východisko ze vší té bídy. Jeho postavy jsou složité, až podivínské a osud ne všech je šťastný. Přesto i smrt u některých (např. Árona) je jakousi cestou za něčím lepším. V knize jsem cítil i to, jak rozhodnutí jedince může ovlivnit osudy mnohých okolo, jak jsou lidské osudy propojené a vše souvisí se vším.
Kniha se nečte lehce, přesto je zajímavá.

21.02.2022 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Nejskvělejší učebnice přírodních věd a současně skvělý sci-fi příběh. Cítím nádech Asimova a možná ještě trochu víc Bradburyho a přesto je to jiné. Ta kniha se čte opravdu lehce, přestože je prošpikována odbornými termíny a vědeckými úvahami. Ty však jsou zcela jednoduše vysvětleny a tak je může pochopit i laik. Jsem nadšen a doporučuji.

23.01.2022 5 z 5

Pomalu hořící oheň Pomalu hořící oheň Paula Hawkins

Zajímavý příběh několika lidí, mezi nimiž není zdánlivá souvislost. Přesto se jejich osudy protnou za dramatických okolností. Na počátku je to vražda mladého muže. A zde začíná autorka rozplétat nit, která všechny dotčené postavy spojuje. Musí jít až do dávné minulosti, aby čtenáři objasnila jejich pohnutky.
Paní Hawkins píše zvláštně a přesto poutavě. Uznávám, že to ne každému sedne a sama si do sebe v knize rýpne, když Carla hodnotí novou knihu svého manžela. Ano, není to přímočaré vyprávění, ale nutí vás přemýšlet. Přesto první dvě autorčiny knihy hodnotím o hvězdičku líp.

25.12.2021 4 z 5

Imitátor Imitátor Daniel Cole

Podivný případ s velmi inteligentním pachatelem. Hlavní trojka vyšetřovatelů mi byla sympatická. Děj měl spád a závěr byl hodně napínavý. Doporučuji.

13.12.2021 5 z 5

Vrahova modlitba Vrahova modlitba Ariana Franklin (p)

Ta kniha není špatná, aspoň co se historických faktů týče, ale přesto se mi četla tak nějak hůř než např. Příběhy sestry Fidelmy. Přesto jsem rád, že jsem se díky ní dokopal zjistit si informace o katarech. Také závěr příběhu, kde autorka velmi otevřené mluví o nebezpečí fanatické církve, mne oslovil, neb se s jejím názorem ztotožňuji. Vnímám jistou podobnost s dneškem.
Nechci dělat ukvapené závěry a proto si přečtu ještě další dvě autorčiny knihy, které čekají v mojí čtečce.
Jo, a velice oceňuji slovníček cizojazyčných výrazů na konci knihy. Tuto věc v mnoha knihách postrádám.

09.12.2021 4 z 5

Bez tváře Bez tváře Rob Ashman

Velmi dobře napsáno. Dvě roviny vyprávění mi plně vyhovují. Vím, jak přemýšlí pachatel i jeho protivník, tedy polda, který po něm pase. V tomto případě je to velice vynalézavý, chytrý a pečlivý psychopat, kterého se snaží dopadnout ne zcela psychicky vyrovnaná inspektorka Roz Krayová. Kromě příběhu se mi líbily i dialogy, působící velice reálně. Ne takové ty šroubované fráze, které nikdo běžně nepoužívá.
První případ nové série se povedl, těším se na další.

05.12.2021 5 z 5

Akta Golgata Akta Golgata Philipp Vandenberg

Dobře napsáno. Zajímavý příběh. Náboženskou tématiku mám v knihách rád. S hlavním hrdinou Gregorem procestujeme půlku Evropy, což je také příjemné. Spokojenost.

24.11.2021 4 z 5

Vzpoura mozků Vzpoura mozků Václav Šorel

Návrat do dětských let a čekání na nový díl "ábíčka". Kniha je samozřejmě jiná, ne tak zkratkovitá jako komiks, ale i tak není příliš složitá. Příběh je jednoduchý a vyprávěn je přímočaře, vše do sebe zapadá a vše dobře dopadne. Přesto ji chci mít ve své knihovně a pokusím si sehnat i zbylé dva díly, které však nevím, zda vyšly v knižní podobě nebo jen elektronicky.

14.11.2021 5 z 5

Jarní oběť Jarní oběť Anders de la Motte

Dlouho jsem měl knihu položenou u postele a stále bylo něco "důležitějšího". Ale pak jsem ji otevřel a už jsem se nemohl odtrhnout. Pan de la Motte dokáže čtenáře navnadit. Navíc mne zaujalo, jak autor-muž dokáže popsat ženské myšlení. moc pěkné a napínavé čtení. Doporučuji.

10.11.2021 5 z 5

Skleněné domy Skleněné domy Louise Penny

Paní Pennyová to prostě umí. Skvěle napsáno, příběh drží čtenáře v neustálém napětí. Popis hlavních hrdinů jde víc a víc do hloubky a autorka nám dává nahlédnout do jejich mysli, odhaluje jejich nejniternější myšlenky. Velká paráda.

21.10.2021 5 z 5

Ďáblovo písmo Ďáblovo písmo Michael Cordy

Vše co má správná akční fantasy mít. Četlo se to velice dobře. Spokojenost.

02.09.2021 4 z 5

Katův polibek Katův polibek Mons Kallentoft

Malin se odrazila ode dna a rozhodně jí to svědčí. Oproti předchozímu dílu se mi Katův polibek četl mnohem lépe. Tak se nechám překvapit v dalším pokračování, které si rozhodně nenechám ujít.

07.08.2021 5 z 5

Jedna zatracená pohroma za druhou Jedna zatracená pohroma za druhou Jodi Taylor

Přesně tento styl mi sedí. Přesuny v čase za účelem průzkumu a detailizace historických událostí, to je celkem neotřelé téma. Originální příběh se sympatickou hlavní hrdinkou Max, která, ač lehce ulítlá, je přesto upřímná, čestná, odvážná, empatická a vtipná. A to se cení. Myslím, že taková práce by mi nevadila. Čekám pokračování.
P.S. Vždycky se něco posere!

30.07.2021 5 z 5

Pacient Pacient Jasper DeWitt

Zajímavé.

29.07.2021 4 z 5

Ani mrtvá, ani živá Ani mrtvá, ani živá Ursula Poznanski

Paní Ursula umí. Těším se na pokračování.

17.07.2021 5 z 5

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Opět skvělé čtení. Kdo páchá brutální vraždy bývalých dětských géniů? To musí Kim a její tým vyřešit co nejrychleji, neboť vrah nemá očividně rád prostoje. Přečteno jedním dechem. Doporučuji.

08.07.2021 5 z 5

Vůně ďábla Vůně ďábla Mons Kallentoft

Thajsko, Bangkok, volná láska, vedro a levný alkohol. Sem pošlou Malin Forsovou na odvykačku. Cha cha. Většinu příběhu je Malin na šrot. Přesto řeší případ, ale ten ustupuje jaksi do pozadí před jejími démony. Vůně ďábla - alkoholu je všudypřítomná a není zcela jasné, zda se Malin dostane z jejího zajetí. Mám pro tuhle holku z Linköpingu slabost, tak jsem jí celou dobu fandil, neb znám jejího nepřítele z vlastní zkušenosti.

07.07.2021 3 z 5

Oko kyklopa Oko kyklopa Arnošt Vašíček

Příběh nedlouhý, ale zajímavý svým námětem. Pokud si člověk začne hrát na Boha, nedopadne to většinou dobře.

07.07.2021 4 z 5