Frosty128 Frosty128 komentáře u knih

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Ač mi postavy ani svět nejsou zdaleka tak blízké jako Zaklínač nebo Pán prstenů, musím jen uznale obdivovat Martinovo spisovatelské mistrovství. Fakt že celkem bez problémů zvládá ukočírovat neskutečné množství postav, zápletek, intrik a příběhových linií aniž by se tu příběh nerozpadl po rukami nebo při tak enormní délce nezačal působit nudně, mi hlava nebere. Jen potvrzuje moji domněnku že Benioff a Weiss – tvůrci seriálů, jsou absolutní nýmandi. Protože dokud se mohli držet knih, patřil jejich seriál mezi světovou extra třídu. Jakmile se však nemohli opřít o sílu předlohy, šla veškerá jejich snaha do kanálu. Sedmá sezóna to ještě ustála, ta osmá už byl regulérní hnůj. U knihy, přestože nemám moc co vytknout, už byla délka místy únavná a nejsem si jistý zda se někdy odvážím na těch následujících x tisíc stran :-). Možná to Martin už do té doby přeci jen stihne dopsat.

11.06.2021 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Ke knižnímu Zaklínači jsem se dostal až po první řadě seriálu. Přestože se mi na první shlédnutí celkem líbil, tak po přečtení knihy u mě velice klesl. Hlavně u povídky s čertem jsem se řezal smíchy, kdežto v seriálu je vyloženě zprasená a polovina toho tam chybí. Vůbec spoustu důležitých a hlavně spoustu vtipných momentů je vynecháno na úkor přidání linky s Yennefer, která mi přišla naprosto zbytečná. Jisté tajemno čarodějce sluší. Sapkowski si na každou postavu, každou událost i každou akci vyhradí dost stran a mě tenhle pomalejší styl vyprávění vyhovuje. Hlavně parafráze na klasické pohádky a mistrné prokládání vtipnými momenty i ve vážných situacích (rozplácnutý kapr či zaříkávadlo "Táhni pryč a vyhoň si ho!") byly parádní. Už se těším až se dostanu k románům a celý svět získá celistvější tvar, který povídkám zatím chybí.

04.06.2021 4 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Ještě o stupeň lepší než první díl. Povídky jsou mnohem rozmanitější, záživnější a celá kniha je osudovější a mnohem, mnohem vtipnější. Místy jsem žasl, co dokáže Sapkowski vykřesat za vtipy. Povídky s drakem, půlčíkem a malou mořskou vílou jsou geniální. Všema deseti doporučuji i audioknihu, kterou jsem si poslechl po klasickém přečtení s nadějí že pochytím věci, které mi napoprvé unikly. A navíc musím uznat, že interpretace pana Fingera je famózní. U hádky mezi malou mořskou vílou a knížetem, kdy Geralt překládá a která probíhá ve zpívaném jazyce chvíli v sopránu víly a chvíli v basu Geralta jsem málem umřel smíchy. Začínám s romány a ještě jsem nikdy nebyl tolik natěšený na další knihu. Závěrečnou povídku si nechávám po přečtení celé ságy.

20.07.2021

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Sapkowski v sobě povídkáře nezapře. I když jde o román, tak je kniha rozkouskovaná do různých etap, přesně jako v předchozích dvou knihách a návaznosti mezi nimi zůstávají na čtenáři ať si je domyslí. Nemyslím to nutně jako výtku, ale klidně bych si přečetl sto stran navíc abych věděl, jak si postavy počínaly. Taky bych si rád přečetl něco o jejich minulosti (uvidíme jestli Sapkowski se svou velkou oblibou ve flashbacích toto nespáchá v dalších knihách). Příběh je velmi poutavý, ať už se jedná o úvodní třetinu s Triss, prostřední pátrací část nebo závěr s Ciri a Yennefer. Vztahy mezi postavy se krásně prohlubují a v tomto směru mě první díl ságy nadchnul, ale na plný počet to úplně nevidím.

15.09.2021 4 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Poslední díl se mi četl o mnoho lépe než všemi opěvovaná Věž Vlaštovky. Úvodní skákání dimenzemi mi vůbec nevadilo a dost příjemně odsýpalo. To jsem však netušil, co mě čeká dále. Nejsem fanoušek orgasmických výlevů, ale kapitola 8 a 9? No do p*dele, to byl nářez, který strčil do kapsy celou Hru o trůny. Následuje pomalejší oddychová a trochu nudná kapitola, která se zabývá důsledky války, jen aby se na závěr znovu rozpoutalo krvavé peklo. Závěr krapet poetický a s možností různých interpretací ... kdyby nebylo povídky Něco končí, něco začíná a následně videoher. Tleskám. Bravurní zakončení epické ságy, ke které mám výhrady, ale i přes to to byla fantastická jízda.

01.06.2022

Společenstvo prsteňa Společenstvo prsteňa J. R. R. Tolkien

Upřímně žasnu jak mohl Peter Jackson natočit tak geniální film podle tak nudné knihy. Popisy krajinek někdy neberou konce. Na druhou stranu, kdyby si je Tolkien odpustil, tak by kniha vyšla tak na 100 stran. A místy mě vyloženě iritovalo, že i přes Gandalfovo naléhání, jak musejí spěchat, mají všichni na všechno dost času. X měsíců, než vůbec vyrazí z Kraje. Na každé zastávce týden nebo 14 dní než vyrazí dál. Nějaký ten měsíc než vyrazí z Roklinky.... Chápu nepochybný význam díla na světovou literaturu a celý svět by mu měl být vděčný za položení jednoho ze základních kamenů fantasy, ale kristepane, bylo to utrpení.

24.11.2021

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Konečně díl s ucelenějším stylem vyprávění. I když nezbytné bleskové odbočky si Sapkowski opět neodpustil. Zvrat na čarodějnickém banketu byl vskutku nečekaný (a to se stačilo vymočit do kytky na balkóně a všechno mohlo být jinak). Ale množství jmen a vzájemné pletichaření kdo s kým a jak bylo místy ubíjející až jsem tuto část celkem prozíval ... do té doby než Geralt s Ciri vytáhnou meč a nadělají ze všech karbanátky. Kromě této malé výtky je zbytek zběsilá jízda, která nedovolí vydechnout. Spousta nově příchozích postav skončí v kaluži krve, občas se vykuchá nějaká ta potvora, občas roztomilému psíkovi ukousnou hlavu. Radost číst.

07.10.2021 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Nejlepší kniha, co jsem kdy četl. Fantasticky čtivé s geniálně navozenou atmosférou ať už se jedná o New York, Hollywood nebo Sicílii. Každá postava má svůj příběh a svůj vývoj. Příběh uhání mílovými kroky a nezadržitelně směřuje ke krvavému a dechberoucímu finále.

25.02.2021

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Samotné jádro příběhu je stále hodně poutavé a čtivé, i když to pátrání a mluvení o Ciri už začíná být dost únavné. Podle mého to není dost nosná zápletka na 6 knih. Oproti velmi konzistentnímu pátému dílu je zde spousta odboček a různých způsobů vyprávění s mraky vedlejších postav, které nemají žádný vliv na příběh, což mě místy vyloženě iritovalo. Nepotřebuji vědět, že nějaká postava, která byla součástí 58. družiny, pátrající po Ciri, támhle někde svědčí u soudu. Místo toho bych se rozhodně radši dověděl něco o Bonhartovi, Riencovi, Kalousovi a vůbec o komkoliv, kde zasahuje do samotného děje. Pokud bude poslední díl psaný ve stejném duchu, tak představa toho samého + dalších 100 stran mě trochu děsí.

14.02.2022 4 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Sapkowski se krapet utrhl ze řetězu. Přidal na temnotě, akci a brutalitě a krapet ubral humoru. I když ne příliš. U scény, kdy trpaslíci hrají karty, jsem se pořád řezal smíchy. Válečná mašinérie, o které se v předešlých knihách víceméně jen mluvilo tady zuří na plné obrátky. Zoufalství a beznaděj postupně narůstá a vzájemná nedůvěra nesourodé kompanie musí stranou, pokud chtějí přežít. Navíc spousta nových a sympatických postav. Za mě zatím nejlepší díl série i přesto, že hlavní příběh se prakticky nikam nepohnul a dal by se shrnout ve 2 větách. Kromě té feministické sleziny jsem si jej užil na 110%.

12.11.2021

Zaklínač – komplet 8 knih Zaklínač – komplet 8 knih Andrzej Sapkowski

Sapkowski vytvořil 3 dost možná nejlepší postavy s jakými jsem se kdy v knihách, filmech nebo hrách setkal. Geralt je správně cynický a místy dělá chyby. Snaží se být neutrální, ale neváhá rozkrájet mečem celou armádu, pokud někdo sáhne na jeho milované. Ciri je zpočátku spratek, ale dospívá a po tom peklem, kterým si prošla jí nemůžete nefandit. Yennefer je sice mrcha, ale stejně jsem se do ní zamiloval, protože nakonec má srdce na správném místě. Marigold je střevo, ale občas je i nápomocen. Samostatnou kapitolou jsou trpaslíci, u jejichž dialogů se řežete smíchy od začátku do konce.
Celý svět je správně temný a protkaný fantastickými místy. Od smradem prolezlých přístavů, malých vesniček, obrovských měst, rozpálených pouští, promrzlých lesů a hor, hustých pralesů, nejtemnějších kobek a jeskyní, krvavá bojiště až po načančané a snobské zámky.
Co mi ale vyloženě nesedlo byl Sapkowskiho styl vyprávění. Tady se skočí v čase, tady se vypráví pomocí kroniky, tady pomocí retrospektivy. Místy jsem měl pocit, že se AS opájí vlastní dokonalostí a schopností vymyslet co nejsložitější jména a vůlí narvat do děje desítky postav, které nemají absolutně žádný vliv na příběh. Nemáte absolutně šanci se s nimi seznámit nebo si k nich vytvořit jakýkoliv vztah. Vlastně nevíte, kdo je kdo a co je zač, jakou má motivaci, nebo kde se vůbec vzal a je Vám úplně jedno, jestli někdo z nich zkape. Všechny tyhle odbočky jsou děsně rušivé a vlastně se jen modlíte ať už je někdo zapíchne, abyste se mohli vrátit k ústřední trojici. Obzvláště Věž Vlaštovky mi přišla místy nesnesitelná ať vyprávěla sebepoutavější děj. Zároveň si nemyslím, že zápletka „hledání Ciri“ je dostatečně nosná na celkem 5 knih. Místy už bylo vyloženě únavné poslouchat 58 různých postav, jak hledají Ciri. V čem však Sapkowski vyniká jsou bezesporu bojové a bitevní scény. Atmosféra je navozena dokonale a člověk profrčí jednu stránku za druhou …. do té doby než se začne řešit politika.
Rozhodně nejlepší díl je za mě Křest ohněm (byť v něm hlavní příběh prakticky vůbec neposune a Yennefer v něm vůbec nevystupuje), který je ve všech knih rozhodně nejucelenější – skupina nesourodných hrdinů se prodírá válečnou mašinérií.
Ačkoliv mám vůči sáze dost výhrad musím dát plný počet. Hlavně kvůli fantastickým postavám a úžasnému světu, který je nasáklý krví, hnilobou, rasovou nenávistí, válkou a epickými bitevními výjevy, rozmanitými nestvůrami a hodně pokřiveným smyslem pro morálku.
Kdybych měl sestavit pořadí: 1. Křest ohněm, 2: Paní jezera těsně v závěsu, 3: Meč osudu, 4: Čas opovržení, 5: Krev elfů, 6: Věž vlaštovky (která má sice skvělý příběh, ale je úděsně napsaná, jinak bych ji zařadil výše), 7: Poslední přání.
Bouřková sezóna mi stále chybí, ale dovolil jsem si celou ságu ohodnotit už nyní :-).

01.06.2022 5 z 5

Den poté Den poté Louis Whitley Strieber

Do puntíku kopíruje děj filmu a to včetně vystřižených scén, které jsou na DVD. Neurážející oddychové čtení.

25.02.2021 3 z 5

Mumie Mumie Max Allan Collins

Do puntíku kopíruje děj filmu bez jakékoliv přidané hodnoty. Neurážející oddychové čtení.

25.02.2021 3 z 5