Společenstvo prsteňa přehled

Společenstvo prsteňa https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411458/bmid_spolecenstvo-prstena-Os0-411458.jpeg 5 8790 8790

Pán prstenů série

Tento príbeh narastal pri rozprávaní, až sa stal dejinami Veľkej vojny o Prsteň a obsahuje mnoho pohľadov do ešte starodávnejších dejín, ktoré mu predchádzali - napísal v predslove k druhému vydaniu J. R. R. Tolkien o tejto vari najznámejšej knižnej trilógii minulého storočia. Čarovný svet elfov a hobitov je paralelným svetom "veľkých ľudí". Jeho hlavnou témou je Prsteň ako ohnivko, ktoré ho púta k Hobitovi. Proti akýmkoľvek alegóriám sa autor bránil a všetky možné posolstvá a vnútorné významy spájané s jeho knihou sa mu zo srdca protivili. Preto je túto knihu potrebné chápať ako najobľúbenejšie dejiny pradávneho veku a nijako inak.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: ekniha , Slovart (SK)

The Fellowship of the Rings , 1954

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Společenstvo prsteňa. Přihlašte se a napište ho.

nicol.nyx
20.05.2024 5 z 5

Přísluší vůbec obyčejnému čtenáři jakýmkoli způsobem komentovat toto dílo? Ať už jako trilogii, či samotný díl.

Pán prstenu je naprosto kultovní záležitost. Je to poklad světa fantasy literatury a Tolkien byl podle mého genius a úžasný člověk.

Společenstvo se možná muže zdát někomu rozvláčné a zdlouhavé, já si osobně myslím, že je to o naladění, o tom uvědomit si co se chystáme číst. Ponořit se do děje a vnímat ho každou buňkou. Prožívat to putování a být součástí společenstva.

Nebudu se tu ani snažit srovnávat filmy a knihy, protože knihy vždycky vyhrají! Vždycky… z filmu mám takový pocit, že některé postavy, ehm Frodo, byly špatně uchopeny. Kdo souhlasí ať dá palec hore

MartyM
20.05.2024 5 z 5

Tolkienův legendární "Secondary world". Dílo, které se mnozí fantasy autoři snaží napodobit a snad i překonat, ale co naplat, dle mého názoru se to nikomu takto výborně nepodařilo. Je to kniha, při jejímž čtení uniknete z tohoto světa, zjistíte ale, že ani v něm není vše v dokonalé harmonii. Po přečtení Silmarillionu vnímám Pána prstenů jako boj o nastolení krásy a harmonie v nedokonalém světě, kde i zlo má své místo, ať chceme nebo ne. Je jeho součástí a jen díky němu může dobro ještě více vyniknout (což prakticky pronesl sám Eru Ilúvatar). Je to fyzická reprezentace hudby Ainur. Malé tóny (hobiti), dokáží vzdorovat i Melkorově neladu. Do Tolkienova světa se rád vracím a vždy rád vracet budu...

Pawlisman
15.05.2024 4 z 5

Stále myslím, že Tolkien byl genius, stále myslím, že Hobit je úžasný, zde ale po 150 stranách, kde jediné, co se stalo je, že se hobiti vypravili a jdou lesem a sem tam se nají... no, příliš rozvláčné a již jsem na to asi starý. Budu se muset spokojit s filmovým zpracováním.

Mrtvá říše, Mrazení a další knižní novinky (18. týden)

28.04.2024

Zajatkyně, Převozník a další knižní novinky (12. týden)

17.03.2024

Letní bouřky, Neodolatelná a další knižní novinky (30. týden)

23.07.2023

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.

“All that is gold does not glitter, Not all those who wander are lost; The old that is strong does not wither, Deep roots are not reached by the frost. From the ashes a fire shall be woken, A light from the shadows shall spring; Renewed shall be blade that was broken, The crownless again shall be king.”

Rada je nebezpečný dar i od moudrého moudrému a každá cesta může vést ke špatnému konci.

Zoufalství to není, protože zoufat si mohou jen ti, kdo vidí neodvratný konec.

Ocenění knihy (1)

1957 - International Fantasy Award (Fiction)

Kniha Společenstvo prsteňa v seznamech

v Právě čtených216x