Freedomova Freedomova komentáře u knih

Naprosto pozoruhodná věc Naprosto pozoruhodná věc Hank Green

Knížku jsem si s sebou vzala na dlouhou jízdu vlakem, a když už jsem jí přečetla takový kus, bylo mi líto ji nedočíst. Líbil se mi nápad s kolektivním snem, ve kterém lidé jako ve hře plní úkoly a musí vzájemně spolupracovat. Problém jsem měla s hlavní hrdinkou, která mi byla extrémně nesympatická, ale jelikož mi připadala jako "pubertální samožer", je možné, že se jedná o můj osobní generační problém :-)

28.09.2021 2 z 5

Zlatý vrch Zlatý vrch Francis Spufford

Kniha se mi moc líbila, jen jsem čekala nějaký více překvapivý závěr. Příběh je zajímavý, dokáže krásně vtáhnout do děje a vyvolat ve čtenáři pocit dobové atmosféry. Rozhodně stojí za přečtení.

29.07.2021 4 z 5

O mašinkách - pohádky na kolejích O mašinkách - pohádky na kolejích Jiří Kahoun

Super knížka pro malé milovníky železnice. Pohádky mají hlavu a patu, jsou milé a pochopitelné a knížka je krásně ilustrovaná. Je malá a lehká, tak ji vozíme i na cesty.

22.11.2019 5 z 5

Z pohádkové postýlky Z pohádkové postýlky Jiří Žáček

U nás vedou Tři prasátka, takže pravidelně "houkáme a foukáme" a ke knížce se často vracíme. Líbí se mi, že některé pohádky jsou rýmované, děti to mají rády a dospělým se dobře čtou, protože verše nejsou krkolomné. Určitě doporučuji a ilustrace od Adolfa Borna jsou úžasný bonus navíc.

22.11.2019 5 z 5

Irská kuchařka Irská kuchařka Mary Beth Keane

Zajímavá knížka. Nejprve mne zaujal obal, pak jsem se podívala na obsah a hned jsem si ji půjčila. O "Tyfové Mary" jsem měla základní povědomost, ale její příběh vyprávěný z jejího vlastního pohledu rozhodně stojí za přečtení. Ocenila jsem, že jsou v knize historicky věrně zmíněny i dobové události jako bylo potopení Titanicu, požár v textilní továrně a celkově jsem ocenila věrohodně zpracovanou atmosféru doby a životních podmínek nižších vrstev.

22.11.2019 4 z 5

Pravidla zdvořilosti Pravidla zdvořilosti Amor Towles

Tuto knihu jsem si půjčila poté, co mne nadchnul Gentleman v Moskvě od stejného autora. V tomto případě se mi líbila spíše atmosféra, kterou kniha navozuje než její obsah. Význam odkazů na literární nebo umělecká díla mi často unikal, v mnoha přátelích přátel jsem se také často ztrácela a pořád jsem čekala na nějaké rozuzlení, kterého jsem se nedočkala.

24.06.2019 2 z 5

Krtek a autíčko Krtek a autíčko Eduard Petiška

U nás doma nepřekonatelná klasika - už druhou generaci :)

22.06.2019 5 z 5

O vlkovi, který moc rád mlsal sladkosti O vlkovi, který moc rád mlsal sladkosti Christine Beigel

Moc hezká knížka a krásné ilustrace. Je sice tenoučká a vystačí na jeden večer, ale o obrázcích se dá s dětmi hezky povídat.

20.06.2019 5 z 5

Cour a Courek Cour a Courek Svatopluk Hrnčíř

Jako dítě jsem tuhle knížku milovala - hlavně ten příběh, kde si Courek udělal mlékovod až do postele. Teď ji čteme se synem a opět má úspěch.

02.06.2019 5 z 5

Nejodlehlejší stanice Nejodlehlejší stanice Ben Aaronovitch

Tuhle sérii prostě miluju ;) Další skvělý příběh, co stojí za přečtení!

02.05.2019 5 z 5

Tisící patro Tisící patro Katharine McGee

Naprosto super, nemohla jsem se od téhle knížky odlepit, takže jsem se moc nevyspala, ale stálo to za to. Myšlenka Věže, ve které je číslo patra odrazem životní úrovně a rozdílné světy se tak leckdy tragicky střetávají v rámci jedné budovy, je originální a zajímavá. Dějové linky se neprvoplánově prolínají, zápletky jsou nečekané a konec, který je chytře naznačený na začátku, je promyšlený a překvapivý. Prostě perfektní knížka od které se nedá odejít.

16.12.2018 5 z 5

Čtenářka Čtenářka Traci Chee

Kniha se mi moc líbila - zajímavý děj, dobře se čte, příběhy se vzájemně prolínají a dávají nečekaný smysl. Moji favorité jsou kapitán Rákos a posádka Proudu :) Líbily se mi i zajímavé drobnosti v knize - jako černě zamazaná část věty, která později dává smysl nebo nenápadná slova vedle čísel stránek, které dají dohromady báseň. Moc hezké, oddychové čtení.

10.11.2018 5 z 5

Kouř Kouř Dan Vyleta

Kniha je skvěle napsaná, příběh originální, vykreslení atmosféry temného, hříšným kouřem zamořeného Londýna a jeho chudých, sazemi pokrytých obyvatel, se mi zdálo naprosto strhující. Ke konci mne ovšem kniha zklamala. Mnoho zajímavých dějových linek, u kterých jsem čekala nějaké dechberoucí rozuzlení, najednou vyústilo do ztracena nebo bylo náhle utnuto. Geniální plán jak porazit kouř, se ukázal vcelku nedotažený a vzhledem k otevřenému konci se bohužel nedozvíme, jak to vše dopadlo.
Kniha je určitě zajímavá, ale aby po dočtení dávala alespoň nějaký smysl, je dobré se na ni podívat očima autora, který v poděkování uvádí, že pro něj má román smysl jen s otevřeným koncem, aby si čtenář sám příběh domyslel a zamyslel se nad jeho politickou myšlenkou. V tomto směru asi smysl knihy chápu, přesto mne po slibném začátku zklamala.

29.10.2018 3 z 5

Konkurenti Konkurenti Sergej Lukjaněnko

Příběh zajímavý a originální, knížka má spád, je skvěle napsaná a postavy perfektně vykreslené. I když scifi obvykle nečtu, velice mne bavila a byla pro mne pochopitelná. Určitě si přečtu další knihy od tohoto autora.

05.10.2018 5 z 5

Kletba panství Tyringham Kletba panství Tyringham Rosemary McLoughlin

Příběh mi připadal hodně překombinovaný, hlavní hrdinka byla až tak komplikovaná, že mi byla chvílemi vyloženě nesympatická. Zajímalo mne jak to dopadne a byla jsem trochu zklamaná, že kniha náhle skončila a nevíme, co bylo dál např. s manželem a dcerou hrdinky.

05.08.2018 2 z 5

Dobrodružství milovníka knih Dobrodružství milovníka knih Charlie Lovett

Po mnoha letech se mi stalo, že jsem šla spát až v půl páté ráno, protože jsem to prostě musela dočíst! O dvě hodiny později jsem sice nenáviděla zvuk budíku, ale svého rozhodnutí jsem nelitovala - kniha je úžasná! Promyšlený příběh, skvěle se čte, hned vtáhne do děje a zápletka je geniální. Všem milovníkům knih vřele doporučuji :)

10.07.2018 5 z 5

Příběh Fredyho Hirsche Příběh Fredyho Hirsche Lucie Ondřichová

Knihu jsem si půjčila na základě dokumentu, který jsem viděla v televizi. Překvapilo mne, že o tak statečném a výjimečném člověku, jsem nikdy předtím neslyšela a chtěla jsem se dozvědět víc.
Tato kniha je nejkomplexnejším dostupným zdrojem informací o životě a nevyjasněné smrti Fredyho Hirsche, dva dokumenty dohledatelné v archivu ČT z ní do značné míry vycházejí a většina článků na internetu také. (Existuje ještě dokument. film izraelského režiséra, ale ten je bohužel na internetu nedostupný.)
Pokud se chcete o tomto výjimečném člověku dozvědět více, je tato kniha tím pravým zdrojem.
O mnohých statečných a obdivuhodných lidech, kteří v nejhorších dobách nelidsky zrůdné války, dokázali najít v sobě sílu, odhodlání, lidskost a vůli k sebeobětování, se nikdy nedozvíme. Díky této knize máme možnost seznámit se s osudem jednoho z nich a pocítit nejen vděk a obdiv, ale snad si z jeho vnitřní síly a odvahy vzít i příklad a tak jeho odkaz nést dál.

09.07.2018 5 z 5

Prodavači ostatků Prodavači ostatků Vlastimil Vondruška

Kniha mne nadchla, než jsem ji dočetla, už jsem bežela do knihovny pro další díly. Hrdina je sympatický, zápletky zajímavé a nepředvídatelné. Poutavě vylíčené historické události v mezinárodních souvislostech, člověk se pobaví a zároveň si "bezbolestně" zopakuje dějepis.

09.07.2018 5 z 5

Zloději ostatků Zloději ostatků Vlastimil Vondruška

První tři díly mne naprosto nadchly, čtvrtý byl podle mého nejslabší, ale přesto jsem si ho ráda přečetla. V druhé polovině mi připadala kniha záživnější. Souhlasím s názorem, který je níže, že by bylo lepší, kdyby tato skvělá trilogie končila třetím dílem.

09.07.2018 2 z 5

Město rozkvětu Město rozkvětu Beverly Swerling

Výborná kniha - čte se jedním dechem, je napínavá, všechny události jsou popsány velice zajímavě a barvitě a přesto plní svůj cíl v první řadě seznámit čtenáře s historickými událostmi. Líbila se mi víc než Město Slávy od této autorky.

03.04.2017 5 z 5