frantisek0724 frantisek0724 komentáře u knih

Průvodce Průvodce R. K. Narayan

K Průvodci jsem se dostal čirou náhodou. A jak už to v mém životě bývá, náhody u mě fungují spolehlivě dobře. Sympatický příběh, s trochou nevtíravé a opravdové moudrosti.

11.06.2022 3 z 5

Dvojí ortel Dvojí ortel Jana Pažoutová

Nakonec hodnotím 4*,byla to celkem příjemná četba, i když za sebe musím dodat, že nikterak strhující. Asi tak v polovině jsem věděl, jak to vše dopadne, nicméně jsem příběh dočetl v poklidu až dokonce.

16.05.2022 3 z 5

Uranový gulag Uranový gulag Zdeněk F. Šedivý

Uranový gulag se zabývá tématem vážným, o kterém by měl každý plnoletý občan ČR vědět alespoň základní fakta. Tak tedy v tomto ohledu je tato kniha výborným počinem. Je jedině dobře, že nás pan Šedivý zavede na skutečná místa, nebo že uvádí pravá jména lidských zrůd, které se aktivně podíleli na likvidaci politických vězňů. NIKDY NEZAPOMENEME!!!

Samotné kapitoly a jejich obsah se pak víceméně opakují, děj není nikterak akční, je to spíše popis s využitím archivů. Rozhodně stojí za to přečíst alespoň pár kapitol, podle mě není nutné číst vše, je to po čase trochu nuda..

19.04.2022 3 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Tak jsem se zase jednou (pokolikáté už?) nechal zlákat hodnocením na databázi. Ale byl to i název knihy, co mne zaujal a také myšlenka knihy.. Jenže jak jsem četl a četl, nadšení z knihy se nějak ne a ne dostavit. Možná mě mohla varovat již velikost písma, kterou znám spíše z dětských knih, nebo citace od Heather Morris na zadní straně knihy, že kniha by měla být povinnou četbou, bla bla bla.. Paní Morris je totiž autorkou slátaniny Tatér z Osvětimi.. No nic dal jsem knize šanci, třeba něco přijde. Ale nepřišlo nic víc, než svědectví jednoho z přeživších pekla holocaustu. "Nic víc" je samozřejmě v tomto případě samozřejmě cenné svědectví, o tom žádná. Pro mě je ale kniha vhodná možná pro děti základních škol, jako doplněk učiva dějepisu. Jinak na toto téma bylo napsáno daleko více lepších knih.
Nechápejte to prosím jako zatracování Eddieho příběhu, plně chápu smysl a důležitost svědectví přeživších holocaust. Nicméně, jak jsem již uvedl, znám lepší knihy na dané téma. Pokud je vám - náct a ještě jste nikdy nic na téma holocaustu nečetli, pak možná... Jinak...? Eddie, vážím si tě, určitě se usmíváš i tam nahoře.

15.04.2022 2 z 5

Labyrint z ledu Labyrint z ledu Buddy Levy

Pěkně napsáno. Příběh sám o sobě již tak pěkný není, celkem drsné, čím vším si skupina kolem Greelyho prošla.. Byl jsem tam s nimi, byla mi zima a měl jsem hlad. Doporučuji všem příznivcům survival tématu, autor odvedl kus dobré a pečlivé práce.

31.03.2022 5 z 5

Buddhismus pro začátečníky v otázkách a odpovědích Buddhismus pro začátečníky v otázkách a odpovědích Thubten Chodron

Kniha nezůstane příliš dlužná svému názvu, pokud toho o buddhismu mnoho nevíte a chcete se dozvědět něco málo více, kniha vám poskytne jednoduché a srozumitelné odpovědi na základní otázky. Jak jsem již zmínil, kniha je napsaná srozumitelně,vždy krátce vysvětluje jednotlivé pojmy z buddhismu,aby to pochopil i člověk ze západní kultury.

11.03.2022 4 z 5

Sekerezáda aneb Zima lesních lidí Sekerezáda aneb Zima lesních lidí Edward Stachura

O tom, že autor byl básník a slovem vládl bravurně, není pochyb. Avšak.. To, že se autor otiskl do hlavní postavy, jsem pochopil záhy. Deprese, kterými trpěl na sklonku života sám Stachura ( Já osobně myslím že nejen na sklonku...), z knihy vyvstávají tak očividně, až mi to nebylo milé. Mlha, kouř, opakující se dokola jako mantra. Do toho hromada chlastu. Není lepší lék na smutek..
Zase se dostavil ten pocit. Chci tohle číst? Možná špatné načasování, snad bylo té mlhy, kouře a BZUKOTU až příliš.

09.01.2022 2 z 5

Zimní muži Zimní muži Jesper Bugge Kold

Začátek knihy velice slibný. Vcelku neotřelá myšlenka, zajímavý námět na knížku... Jenže jak jsem četl dál a dál, přišlo mi, že děj poněkud upadá, jakoby autor nedokázal potenciál knihy rozjet do potřebných otáček.
Jak říkám, ta úvodní myšlenka knihy je z mého pohledu dobrá, celkem neotřelá. Jistě nejsem sám, koho napadlo : "Jak se z obyčejných lidí, z lidí jako já, stali během druhé světové války vrazi, jak se na těch všech hrůzách mohli podílet? A jak bych se zachoval já?"
Za to si Zimních mužů cením. Každá kniha, která mě donutí klást si otázky a přemýšlet, je dobrou a přínosnou knihou.
Rovněž děkuji autorovi za dodržování historických faktů. Je super, když autor ví, o čem píše,nepřekrucuje, dá si tu práci a zjistí si o daném období co nejvíce. Jako příklad bych uvedl uvedení skutečných jmen deportovaných židů z Hamburku do Lodže, kteří se ocitli v transportu 25. října 1941.
Závěrem tedy mohu doporučit, Zimní muži nejsou špatní, alespoň ne v té literární rovině. Mohli jít trochu více do hloubky, ale kvalita tu je. A historii je třeba připomínat.

28.12.2021 3 z 5

Živá voda Živá voda Marcel Pagnol

Pouze zopakuji to, co zde již bylo napsáno. Krásný příběh, který je lépe číst, než o něm psát.

17.10.2021 5 z 5

Zápisky z blázince Zápisky z blázince Miroslav Macháček

Deník z blázince, co napsat více. Při čtení jsem sám sobě položil otázku: Chci tohle číst? Pročítat deník, který autor psal sám pro sebe, v rámci terapie? A pochybuji, že v době, kdy deník psal (a dost možná ani nikdy poté) uvažoval o jeho knižním vydání.
Možná jsem očekával více popisu ostatních spolupacientů, trochu více blázince. Pan Macháček se zaměřil především sám na sebe, což ovšem nelze vytýkat, je to zkrátka deník.

11.09.2021 2 z 5

Pošetilost doktora vinnetouologie Pošetilost doktora vinnetouologie Martin Fahrner

Čtení na jedno odpoledne. Trocha nostalgie, něco málo k zamyšlení. Osobně se mi více líbil Bláznův kabát.

30.08.2021 3 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Asi jsem se nechal zlákat komentáři k této knize, nevím, ale čekal jsem víc. Ke klasickým ruským románům má Zulejka přeci jen trochu daleko. Na přebal knížky lze napsat ledacos, občas mám pocit, že mi přebal prohodili s jinou knížkou.
První dvě části se četly celkem dobře. V okamžiku, kdy Zulejka a spol dorazila do vyhnanství, jakoby autorce došla šťáva a nápady. Zbytek díla mohl být klidně o polovinu kratší a nic by se nestalo. Marně jsem při čtení hledal paralelu s názvem knihy. Přeměna uťáplé kulacké ženušky v lovkyni medvědů je sice proměna, ale čekal bych něco víc. Navíc Zulejka není ani hlavní postavou. Postavy v románu jsou poněkud ploché, buď jsou hodní nebo zlí. To mi přijde trochu naivní, v životě je to trochu jinak.
Po přečtení jsem měl podobný dojem jako u Tatéra z Osvětimi- ono to tam nebylo zase tak zlé. Jenže bylo.
Autorka sice pochází z Tatarstánu, nicméně dobu a peklo gulagů osobně nezažila. Chybí mi tu ryzost, opravdovost a syrovost těch opravdu velkých děl z této doby, na toto téma. Číst se to dá, ale velký román? Ani náhodou.

25.08.2021 2 z 5

Bláznův kabát Bláznův kabát Martin Fahrner

Tenhle týpek (Martin Fahrner) ví, o čem píše. Z knížky je cítit, že něco prožil, že si vše nevysnil doma za stolem. Jeho způsob vyprávění mi absolutně sedl, jednotlivé postavy jako bych sám znal. Každý v životě potká někoho jako Radek nebo Šárka, bohužel já osobně jsem potkal i Šárčinu maminku, byť se jmenovala jinak..

Blázny v kabátu či bez,potkáváme každý den, jen si jich většinou nevšimáme nebo raději přejdeme na druhou stranu. Věčná otázka, kdo je opravdový blázen, kdo je šťastnější..

Bláznův kabát mě chytil za srdce, určitě se k němu ještě vrátím. Další kniha, která získá čestné místo v mé knihovně.

11.03.2021 5 z 5

Barva mléka Barva mléka Nell Leyshon

Tahle knížečka se četla sama. Krásně napsáno, osobitým stylem, přesně jak bych od Mary očekával. Tu holku jsem si oblíbil, škoda toho konce..

03.03.2021 5 z 5

Protovy světy Protovy světy Gene Brewer

Třetí, tedy zároveň poslední díl trilogie si mohl autor klidně odpustit. Aneb zde platí staré krušnohorské přísloví "třikrát do stejné řeky nevstoupíš."

Jak píše kdosi v komentáři přede mnou, protovy světy nepřináší nic nového, děj jakoby stále opakoval díl předchozí.. Ano, asi za tím opravdu byla snaha ještě něco vytřískat z protovy popularity.

Čekal jsem tedy alespoň na závěrečnou protovu zprávu, zda přinese něco zajímavého, co by alespoň trochu napravilo můj pošramocený dojem z této knihy. Ale nestalo se tak, závěrečná zpráva byla spíše zprávou aktivisty z hnutí duha, zapřísáhlého vegetariána, či tak něco.. Ne snad, že bych s autorovými názory nesouhlasil.. Jenže právě byla to zpráva Gene Brewera, nikoliv Prota. Od něho bych čekal něco víc.

26.02.2021 2 z 5

Jak si správně přát Jak si správně přát Pierre Franckh

Nic z čeho bych se posadil na zadek. Pěkně, srozumitelně napsáno, nicméně autorovi myšlenky jsou všeobecně známé. S knihami tohoto žánru se v poslední dekádě roztrhl pytel. Tato je za mě lepší průměr.

22.02.2021 3 z 5

Kam značky nevedou Kam značky nevedou Ivana Mudrová

Asi jsem čekal něco jiného. Knihu jsem kupoval v očekávání, že v ní najdu případné typy na výlety do málo známých míst, bez přítomnosti rozličných davů turistů.

Jenže.. Kniha vyšla před sedmnácti lety, což dnes, v době rozličných aplikací a map v mobilních zařízeních, poněkud ruší název knihy.

V knize jsem nenašel nic převratného. Je psána na dnešní dobu poněkud nudně. Možná v době svého vydání mohla být občasným rádcem, do jakých míst se vydat. Dnes tuto knihu překonává spousta již zmíněných aplikací, webových stránek, atd.

14.02.2021 2 z 5

Polní pošta ze Stalingradu Polní pošta ze Stalingradu Jens Ebert

Název knihy mluví za vše. Vypovídá o obsahu knihy, stejně tak člověku alespoň trochu znalého historii napoví, že to nebude čtení veselé. Člověk má prostřednictvím knihy možnost utvořit si jakž takž představu o Stalingradu z pohledu vojáka Wehrmachtu.

17.01.2021 5 z 5

Jakub Nemrava Jakub Nemrava Jaroslav Matějka

Po knížce jsem sáhl spíše z nouze, nebylo co číst. Tak jsem zalovil ve vlastní knihovně. Nic extra jsem nečekal, zvláště když jsem se o autorovi dočetl, že to byl komunistický spisovatel a letmo jsem shlédl jeho díla.. Ale Jakub Nemrava příjemně překvapil. Hezky a vtipně napsané. A Ferdyš je řízek, stal se mým dalším oblíbeným knižním hrdinou.

07.01.2021 5 z 5

Trosečník sibiřský Trosečník sibiřský Světlana Glaserová

Takové laskavé čtení to bylo. Sice téma neradostné, z doby velice pohnuté, z míst, na kterých by se asi nikdo z nás nechtěl ocitnout. Zvláště ne mezi lety 1920-1940...Přez to však, snad že kniha je vyprávěna ústy malého chlapce, četlo se mi samo a lehce. Neřeším co všechno si ve svých pamětech Slávek přidal s co pozměnila autorka. Ať to bylo jakkoliv, samo putování po Sovětském svazu muselo být v té době mega dobrodružství. Závěrem jen poznámka, Trosečník není četbou jen pro větší děti. Možná je to právě naopak, spíš dospělý, který zažil rudé zatmění, pochopí.. A že u nás to byla v době Velké čistky ve srovnání s tím, co se dělo v Sovětském svazu ještě pohodička...

01.01.2021 5 z 5