FMMMM FMMMM komentáře u knih

Ready Player One: Hra začíná Ready Player One: Hra začíná Ernest Cline

Oproti nedávno dočtené knihy Game, je toto počteníčko, které mě vtáhlo do děje a nechtělo pustit dokud to neskončí. Občas jsem měl pocit, jako kdyby kniha byla přepis nějaké online RPG hry. Něco pro mě. :-) Díky za doporučení!

05.03.2017

Game Game Anders de la Motte

Svižný začátek, skvělý nápad celosvětové hry. Ale cca v 1/3 mi připadá, že je kniha uměle natahovaná nezáživnými kliše jiných detektivek. Zhruba od poloviny víte, jak to dopadne. Od švédského krimi jsem čekal rozhodně více. Pro mě velké zklamání.

20.02.2017 1 z 5

Heráci Heráci Irvine Welsh

„Tak ja sam nevim, jakože kniha se četla dobře, fakt chapeš ne? Ten kočičák Welsh musel asi něco z toho prožit nebo někoho s těma zkušenostma musel fakt znat, páč nevěřim, že by to psal jen tak, jako z hlavy, no ne? A asi taky musel zatnout svy psaci drapky dost hluboko do svy hlavy a buh vi estli to nebylo něco vostřejšiho, když ta jeho kniha se tak dobře čte a nějaky ty chechtaky taky mu to asi hodilo, jako že viš o čem mluvim, ne? Ti povim, že toto čist, musel bejt jednim z nich, abych věděl co a jak psat, kua no ne? Ten popis těch stavu a jako těch požitku, musí bejt skoro jako opravdovy a ten upadek, jak bych viděl některy časti naši matičky země stověžaty, jako chapeš co myslim ten sever a krutej vychod, no ne? Páč ti povim, že podkat tu partu s Glasgowa, Renta, Spud, Kejta, Sifon a hlavně ten vymaštěnej Begbie, asi bych se zdejchnul do vedlejši putyky, čekal co ten Kočičak Irvine se s něma bude dělat dal, páč myslim, že tobude mit určitě ještě pokračovnani, jako chápeš, jak to myslim, ne …“
Knihu určitě čít, ale ne jako doporučenou literaturu na ZŠ, možná by to někoho negativně ovlivnilo. -)

25.09.2016 4 z 5

Ďábel a jiné povídky Ďábel a jiné povídky Guy de Maupassant

Po výborné knize Miláček, jsem velice zklamán tímto dílkem, výběrem, pokusem či jak tuto „knihu“ popsat. Slepence „neobyčejných“ příběhu o několika stránkách mě vůbec neupoutaly k hlubšímu zamyšlení nebo přemýšlení o ději a to knihy GdM umí velice dobře. K přirovnání bych použil K. Čapka a jeho povídky z jedné a druhé kapsy, které bych také přirovnal spolu s Ďáblem k článkům do nedělního Blesku. Nechce se mi věřit, že by tento geniální autor vydal něco takového, jako sbírka povídek Ďábel a jiné povídky, pokud se nejedná jen o výcuc Maupassantových povídek od vypočítavého nakladatele…

02.09.2016 1 z 5

Od Bogunu k Bohumínu: Historický průvodce městem Od Bogunu k Bohumínu: Historický průvodce městem Jan F. Teister

Velice mě zklamaly informace o přilehlých částech, které byly velice povrchní a neúplné.

21.08.2016 3 z 5

Kolektoři Kolektoři Markus Heitz

Moje první přečtená kniha od M. Heitze a hned musím autora pochválit. Jsem rád, že se mi do rukou dostalo zrovna toto jeho sci-fi dílko a ne zrovna kniha, kde jsou elfové atd., nic proti nim. :-) Začátek knihy, kde je popsán manuál a pojmy, mě málem od knihy odradil. Naštěstí jsem po dalších stranách zjistil, že příběh je tak rozumně podáván, že není třeba si úvodní manuál a pojmy pamatovat. :-) V knize je celkem rozumně popisována budoucnost, což na někoho může působit zajímavě, na jiné rozpačitě. Cestování vesmírem, různé typy "božích" stvoření, zbraně, kosmické lodě, o tom všem se mi moc pěkně četlo. Škoda tak předvídaného a zázračně "šťastného konce". Snad autora nenapadne vydat druhý díl.

06.08.2016 4 z 5

V lese V lese kolektiv autorů

Další z dětských encyklopedií pro děti. Čím se liší tato od jiných, předně nádherné ilustrace a chytře vymyšlená odkrývací okýnka s dalšími obrázky zvířat nebo rostlin. Nevím, jestli má kniha pokračování, ale je celkově neucelená. Období obsahuje podzim a zimu, kde se poděl zbytek? Příště možná pomůže zaměření opravdu jen na les a přidání pár stránek navíc.

05.08.2016 3 z 5

Náš svět Náš svět Eva Veberová

V době vydání byla kniha určitě skvělá! V dnešním "moderním" světě, už je hodně věcí jinak neb je knihu potřeba aktualizovat. :-) Stačí si přečíst kapitoly ohledně zaměstnání rodičů, domácích prací, prožití volného víkendu, atd. Oproti tomu je mnoho věcí při starém, fauna, flora… Kniha je pěkně ilustrovaná a výborně se čte. Určitě bych nekupoval, ale pokud se Vám dostane do ruky. Není k zahození. :-)

05.08.2016 3 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Kdybych nečetl i jiné knihy J. Nesba, myslel bych, že se jedná o nějakého nováčka na poli detektivek. H. Hole mi v každé knize připadá jako J.Bond nebo komiksový hrdina říznutý snad Broukem Pytlíkem a M. Zemanem či jiným všeználkem, který se ze všeho vždy dostane, vyvleče, uzdraví, vyřeší... Neříkám, že kniha je špatná, ale pro mě je těch náhod, domněnek, hypotéz, řešení už trochu moc. Příběh je zajímavý, čtivý, občas napínavý, ale pro mě už opravdu "vycucaný z prstu".

25.07.2016 2 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Dotčeno za pár dní, kniha se čte skvěle. Rozdělení metra mi připadalo, jako rozdělení evropy před 2.světvou válkou. Některé situace a postavy až neuvěřitlné :-), ale kdo ví, co bude za pár let...

11.07.2016 4 z 5

Jak zvířátka objevují svět Jak zvířátka objevují svět Peter Holeinone

Nádherně ilustrovaná kniha. Příběhy jsou vyprávěny dost komplikovaně, někdy až nesrozumiteně, zvlášť pro předškoláky.

26.06.2016 3 z 5

Co se děje v noci Co se děje v noci Anna Milbourne

Moc pěkné leporelo, škoda že není ještě delší.

13.05.2016 5 z 5

Křížové sestry Křížové sestry Alexej Remizov

Kniha má sice "pouhých 97 stránek", ale svým krkolomným obsahem mi připadala na nekonečné dílo. Až v půlce knihy nabrala kniha nějaké obrysy, ale horko, těžko se dá tempo, styl a celkové pojetí knihy srovnávat s klasikem Dostojevským, Tolstým nebo Puškinem.

25.04.2016 2 z 5

Kniha džunglí Kniha džunglí neznámý - neuveden

Kásné ilustracé, velice stručný příběh. Hlavní co děti ocenily, bylo puzzle :-)

20.03.2016 2 z 5

Pinocchio Pinocchio Claudio Cernuschi

Velice slabá kniha, s kraťoučkým příběhem, který se nedá nazvat ani úryvkem z originálního Pinocchia. Nebýt dětí, které si knihu vybraly kvůli puzzle, kniha by nestála za hodnocení a koupi.

20.03.2016 1 z 5

Stříbrný vítr Stříbrný vítr Fráňa Šrámek

Mnoho lidí si prošlo první láskou, vztahem, zklamáním, poznáním, podobně jako hlavní hrdina. Dle mě chtěl F. Šrámek napsat zkušenosti o mladíkovi, který "objevuje" svět dospívání. Což mohlo, stylem, kterým je kniha napsána, ve své době působit zajímavě. Do 2/3 jsem byl přesvědčen, že mladík Ratkin je gay nebo alespoň nějak zaměřený na muže. Vím, že v době napsání knihy bylo společenské chování docela jiné než dnes. Proto ten prvotní úsudek. Kniha na mě působila zbytečně zdlouhavě a složitě, než jsem se vlastně dozvěděl, o co Ratkinovi jde, co chce vyjádřit svými pocity. Ve srovnání s Dostojevským… je toto opravdu slabší čtení, které bych doporučil, pouze pokud už nemáte co číst a nemáte jinou knihu po ruce.

13.03.2016 1 z 5

Vetřelec – Odplata Vetřelec – Odplata James A. Moore

Nejakčnější díl z této trilogie... Podobně jako u filmové série, je každá kniha jiná a proto se čtou všechny pěkně rychle. Přečetl jsem každý díl za jeden den, čím si teď rozmlsám mozek, to nevím :-)))

17.02.2016 4 z 5

Vetřelec - Peklo Vetřelec - Peklo Christopher Golden

Skvělá kniha, jak už psalo mnoho jiných předemnou. Proč je tato kniha jako třetí v této knižní trilogii není mi zcela jasné. Tento díl pěkně dolpňuje infomace k filmové 2. Pro mě byla kniha napínavá, tak jako 2 předchozí díly. Parádní.

17.02.2016 4 z 5

Vetřelec - Probuzení Vetřelec - Probuzení Tim Lebbon

Až tak propracovaný a zaklíněný díl 1,5 ze série vetřelec jsem nečekal. Od prvních řádků mě tento napínavý příběh neustále nutil číst dál a dál. Přečteno za 2 dny. Nejvíce mě nabudilo prostředí dolu, u kterého jsem si vzpomněl na legendární RPG hru Fallout 2 a na nechvalně, vetřelci zamořený, známý důl Wanamingo. :-) Musím uznat, že se tato vsuvka mezi 1 a 2 díl velice povedla a kdyby se toho chytil někdo schopný, určitě by z toho vznikla pořádná podívaná...
Co mě částečně zklamalo, byly chyby v textu, chybějící písmenka/záměna písmen ve slovech, stavba vět a v poslední kapitole přehození jména.

08.02.2016 5 z 5

Když nastaly deště Když nastaly deště Louis Bromfield

Toto skoro 700 stránkové dílo o fiktivním městě Rančípúru a zdejších lidech, mě velice učarovalo. Aby se mi příběh dostal pod kůži, musel jsem si na knihu udělat čas a zapojit svou představivost o určitě nádherné, kruté, rozpolcené, nové i staré Indii tehdejší doby. Není to lehké čtení a věřím, že mnoha lidem se ze začátku zdlouhavé popisování, před hlavním příběhem, zdá nekonečné. Ale toto tady musí být, L. Bromfield věděl proč, jinak člověk nepochopí podstatu té Indie a lidech v ní, o které je tato úžasná kniha. Nevím, jak je přeloženo a slohově upraveno novější vydání, ale předně chválím překlad A. Kučerové z roku 1947, který svým slohem a češtinou a celkovým podáním udělal své kouzlo. Jediné zklamání, konec se mi zdá nějak narychlo sepsaný, ukončený z ničeho nic v cca 20 stranách, což mi nesedí s celkovým tempem knihy. Snad L.Bromfielda "tlačil" k rychlému konci čas, vydavatel, peníze nebo něco jiného, kdo ví. Každopádně, kniha má v mé sbírce své místo a svým náhledem nejen na morální a celkové myšlení lidí je velice zajímavá i pro příští generace.

31.01.2016 5 z 5