Křížové sestry

Alexej Remizov, významný ruský spisovatel a představitel ruské moderny, se pokusil spojit styl dvou protikladných autorů, Leskova a Dostojevského. Na Dostojevského navázal tíhnutím k „temným hlubinám duše“ a chmurnou atmosférou svých příběhů; z Leskova čerpal skazovou formu vyprávění, čili narativním vyprávěním v první osobě, a dále v zalíbení pro staré jazykové vrstvy. – Křížové sestry představují autorovo stěžejní dílo (1910). Ústředním námětem je problém „malého člověka“ semílaného nepřátelským světem (zjevná je zde návaznost na Gogola). Remizov po říjnové revoluci emigroval do Paříže a jako emigrant byl za totalitárního bolševického režimu zamlčován v Rusku i u nás....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82390/big_krizove-sestry-e82-82390.JPG 3.26

Vydáno: , Volvox Globator

Krestovyje siostry, 1910

Kniha Křížové sestry

knihovniceVS
13.11.2020

Je to tak ... ruské... Člověk má pocit, že se prokousává Dostojevským a zároveň, že se na něj valí všechna petrohradská špína. Pitoreskní sbírka ničeho se neštítících postaviček, které se do povinné četby určitě neprobojují. Vraždí, kradou, podvádějí, znásilňují, prostituují; ženy se útrpně podvolují naprosto všemu, co jim ty zrůdičky a osud nachystají. Oj, co si pak myslet o širé Rusi a jejímu národu. Snad jediné, co se mi líbilo, byl název a jeho symbolika. Křížové sestry - podle zvyku, kdy si lidé vyměňují křížky, které nosí na krku. A zde též jako sestry v osudu. Pryč z mé knihovničky.

sika444
06.03.2019

Remizov - trochu zmatený, chaotický, krutý, empatický. Rusko je obýváno lidmi, kteří neumí žít, podléhají nevypočítatelným silám, jsou obětmi krutosti i příjemci milosrdenství. Bolševická revoluce se po četbě tohoto autora jeví jako něco nezbytného. Křížové sestry jsou čtenářsky náročná kniha, avšak jako součást poznávání stříbrného věku ruské literatury nezbytná. Remizovův jazyk (navazuje na Leskova) je plný podivností, vlivu lidového jazyka. Asi nejsme schopni to docenit, ale cítíme, že se jedná o něco mimořádného.

FMMMM
25.04.2016

Kniha má sice "pouhých 97 stránek", ale svým krkolomným obsahem mi připadala na nekonečné dílo. Až v půlce knihy nabrala kniha nějaké obrysy, ale horko, těžko se dá tempo, styl a celkové pojetí knihy srovnávat s klasikem Dostojevským, Tolstým nebo Puškinem.