flanker.27 flanker.27 komentáře u knih

Hrad mistra kloboučníka Hrad mistra kloboučníka Archibald Joseph Cronin

Jedna z nejsmutnějších a nejpůsobivějších knih, které jsem kdy četl. Výborná psychologická propracovanost postav, jak je u Cronina zvykem.

07.08.2014 5 z 5

Orel mezi vlky Orel mezi vlky Simon Scarrow

Asi poprvé dává autor větší prostor zákulisí a zákulisním hrátkám, než samotnému boji a životu legionáře.

07.08.2014 4 z 5

Orel na lovu Orel na lovu Simon Scarrow

Obzvláště napínavý díl, zvláště druhá polovina, která vypráví o záchraně manželky římského velitele Aula Plautia (tady jedna výtka, Římané titulu generál neužívali, velitel více legií obvykle byl označován jako "dux").

07.08.2014 4 z 5

Vítězství orla Vítězství orla Simon Scarrow

Líbí se mi, jak si autor připravuje pole na mnohem pozdější přímý střet Vespasiána a Vitellia o císařský titul.

07.08.2014 4 z 5

Orel v písku Orel v písku Simon Scarrow

Zajímavý přístup k tématu Judeje, biblických příběhů a víry, aniž by šlo o náboženskou agitku, spíše naopak.

07.08.2014 4 z 5

Orlovo proroctví Orlovo proroctví Simon Scarrow

Konečně. Konečně kniha zabývající se římským námořnictvem. Z prostředí legií je literatury požehnaně, ale z námořního světa nemnoho. Vzhůru na piráty.

07.08.2014 5 z 5

Orlova kořist Orlova kořist Simon Scarrow

Tento díl považuji z celé série asi za nejrealističtější a nejdrsnější. Daleko více tentokrát čtenář vycítí zoufalství civilního obyvatelstva Británie ve chvíli invaze Římanů. Což ostatně platí pro většinu civilního obyvatelstva za všech válek ve všech obdobích.

07.08.2014 4 z 5

Pod znakem orla Pod znakem orla Simon Scarrow

Velice čtivý román, s ne příliš komplikovaným dějem, ale to v tomto případě považuji spíše za klad vzhledem k poměrně realistickému popisu prostředí římské legie. Jak jsem napsal u dosud posledního u nás vydaného 9. dílu, celou sérii jsem přečetl téměř na jeden zátah, což o mnohém vypovídá.

07.08.2014 5 z 5

Gladiátor Gladiátor Simon Scarrow

Sérii jsem dočetl celou v kuse až sem téměř na jeden zátah přerušenou jen třemi nebo čtyřmi dalšími knihami. To mluví samo za sebe. Děj žádného dílu není obzvlášť komplikovaný, ale to v dnešní záplavě zvratů za každou cenu a různého experimentování spíše oceňuji.

07.08.2014 5 z 5

Centurion Centurion Simon Scarrow

Cato se nám zamiloval, achich jéjej, to ho bude odvádět od vojenských povinností :)
Dělám si legraci, z dílů po odchodu z Británie je tento asi nejlepší.

Ostrov mrtvých Ostrov mrtvých Bernard Cornwell

Výborné počtení, ale nemohu si pomoci, mám dojem, že autor párkrát ujel ve věku postav, který ne úplně odpovídá tomu, jak byli věkově od sebe v prvním díle. Např. Ceinwyna byla určitě starší než Derfel a najednou je mladší.

18.02.2014 4 z 5

Válečná štěstěna Válečná štěstěna Patrick O'Brian

Z celé série zatím asi nejlepší díl. Autorovi pravda trochu pomohlo to, že do děje zapracoval dva skutečné souboje britských a amerických fregat, HMS Java vs. USS Constitution a HMS Shannon vs. USS Chesapeake. Ale i dění na pevnině je tu plné zajímavého a opětovné shledání Stephena Maturina s Dianou vyloženě potěší.

11.12.2013 5 z 5