Hrad mistra kloboučníka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Cronin položil děj své knihy do starobylého městečka. V tomto provinciálním prostředí, kde vládne ještě duch cechovního kastovnictví, vyniká svou silou fyzickou a v jistém smyslu i morální ústřední postava románu Jakub Brodie, kterého autor vykreslil jako svérázného, samolibého měšťáka, člověka despotu a bezohledného sobce, zacházejícího bezcitně a surově se svou rodinou i spoluobčany stojícími společensky níž než on. Jeho nekritickou, chorobnou domýšlivost ukazuje autor jako vlastnosti, které pramení ze stavovských a národnostních předsudků, z omezeného snobství. Cronin tu nepranýřuje jen Brodieho, ale charakterizuje mistrně maloměstskou společnost konce 19. století jako celek. Dramatickým vylíčením osudu Brodieovi rodiny, jejího vzestupu i pádu dává autor čtenáři do rukou novodobou ságu o tragickém egoismu a kruté pýše. Tato autorova prvotina byla vydána v roce 1931 (česky v roce 1948 pod názvem „Tyran“)....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/78_/78413/hrad-mistra-kloboucn-78413.jpg 4.672
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Odeon
Orig. název

Hatter's Castle, 1931

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (19)

Kniha Hrad mistra kloboučníka

Přidat komentář
zouplnova
07. listopadu

Opravdu skvěle napsaná knížka. I když děj dost předvídatelný, nemohla jsem se odtrhnout. Takže jdu do další knihy od Cronina.

anája
20.09.2018

Kniha byla úžasně napsaná,pohltila mě do děje a hrůzy,pracetla jsem si poté i další knihy tohoto slavneho autora,a určitě ji nedám pryč a přečtu znovu.

LOLYJA
13.08.2018

Ku knižke som sa dostala vďaka tejto stránke.
Napriek všetkej tej depresií, marazmu, veľmi čitateľná kniha. Psychológia postáv dobre vykreslená. Odporúčam.

Atuin
22.07.2018

Skotsko, přenádhérné Skotsko, jarem se velebí tráva a louky povstávají do květu. Pouť je na spadnutí. A než se člověk stačí obrátit a upamatovat se dostává palicí do hlavy, aby se přestal tak naivně a hlavně pozitivně čepýřit nad tou boží krásou. Cronin tentokrát rozestavěl role ( a to hned v první scéně nad čajem a nedoneseným sýrem) že vás obejde zimničný chlad a deprese a už se toho nezbavíte. Možná tak se do všeho naroubuje pocit a chuť spáchat sebevraždu či vraždu, protože Jakub Brodie to je případ..
I přesto je to krásná, emočně vypjatá a vysilující kniha, která ve vás zůstane, jejíž pasáže budete hltat a i když rozpláče, budete si rádi na ten pláč vzpomínat.

Lucka11
29.01.2018

Súhlasím s komentárom od Renavy. Ide o čítanie s riadnou dávkou depresie a smútku. Ide však o knihu, na ktorú sa len tak nezabúda. Z príbehu počas celého čítania idú silné emócie, cit, ale aj beznádej. Pre mňa osobne však v pozadí stále blikotal malý plamienok nádeje, že sa to na konci zmení k lepšiemu a koniec bude pozitívny /asi preto, že verím na šťastné konce..../
Knihu odporúčam prečítať. A k spisovateľovi sa určite časom vrátim a prečítam si od neho aj ďalšie diela. Týmto príbehom si ma jednoznačne získal.

julika
10.10.2017

Přečíst tuto knihu je povinnost, o tom asi žádná. Je tu ale háček. Vůbec nevím, v jaký den nebo při jaké příležitosti ji číst. Určitě ne, když je člověk šťastný, protože na něj padne smutek a beznaděj. Rozhodně ne, když nemáte dobrou náladu, to je najednou všechno horší a smutnější...
Kniha se ke mně dostala, když mi zrovna lehko nebylo a v příštích dnech jsem se stala závislou. Četla jsem každou volnou chvilku a vrčela na každého, kdo mě rušil. Večer to bylo nejhorší, kniha má černý přebal a v pokoji na mě zle svítila. Pokaždé jsem ji musela něčím přikrýt. Myšlenka, že se tu najednou objeví Jakub Brodie, to už na mě bylo moc...

evask
06.05.2017

Poutavé čtení hned od začátku. Být profesorem češtiny a literatury, rozhodně bych Cronina zařadila do výuky.

TheMelorry
11.02.2017

Ke knize jsem se dostala jen díky dopooručení. Věděla jsem o ní, často jsem kolem ní chodil v naší domácí knihovně, ale nikdy jsem se na ni nedostala. Až do teď. Po pravdě jsem měla docela strach, ale nakonec jsme byla mile překvapená. Kniha mě velice bavila. Úplně z ní dýchala ponurá, nepříjemná atmosféra, skoro jsem se bála Jakuba Brodieho a soucítila jsem s celou jeho rodinou. Každopádně jsem si knihu moc užila a můžu ji každému doporučit. Jen ta obálka....to je děs.

1