FireOfFilth FireOfFilth komentáře u knih

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Jako člověk, který viděl prvně film a pak až četl knihu, můžu hodnotit z druhé strany.
Začátek knihy je hrozně rozvleklý a zdlouhavý, poměrně se tam nic neděje a Bilbo a Frodo dřepí v Kraji.
Zajímavější to začne být až se hobití výprava přesune do Hůrky, kde potkají Chodce. Pak kniha nabere spád, který vrcholí v Morii. Od Lórienu je opět docela klidnější, hlavně plavba na řece, chápu proč filmaři tuto část urychlili.
Celkově se Tolkien vyžívá v popisu krajiny, kterou postavy putují. Kniha je samozřejmě napsaná velmi čtivě, ale jak jsem psal, některé pasáže můžou až nudit svoji zdlouhavostí.
Ve výsledku tu máme první ze třech částí skvělé a kultovní fantasy ságy, která definovala žánr fantasy takový jaký ho známe. Dokonale propracovaný svět s historií.
Díky Tolkiene.
Celkové hodnocení 70%

17.01.2020 4 z 5

Sága Valty Sága Valty Jean Dufaux

Sága Valty mě opravdu dostala. Toto je má třetí kniha od Vybírala, takže na tento formát jsem zvyklý, přesto mě zpracování opět položilo na kolena, hlavně co se týče tiskové kvality. Nevím zda to je papírem, či tiskárnou, každopádně ty stránky vypadají úžasně. Samozřejmě na tom má vliv samotná kresba a koloring, výsledek je opravdu famózní.
Příběh jako takový je drsný a nelítostný. Setkáváme se tu s několika rody a jejich vůdci, kteří mají mezi sebou rozepře. Hlavní hrdina Valgar z Valty bude muset bojovat o svoji milou. A že to bude spletitý boj. V příběhu máme hodně prvků fantasy - kouzelné zbraně, čaroděje a monstra.
Celkově děj plyne velice rychle, textu tu je tak akorát a není to žádné plácání o ničem.
A konec příběhu ve výsledku není žádný happyend, protože vše něco stojí.
Zatím nejlepší věc od Vybírala.
Celkové hodnocení 95%

05.01.2020 5 z 5

Na západ od pekla Na západ od pekla Ed Brubaker

V dalším díle Fatale máme několik jednotlivých příběhů odehrávající se v několika érách, středověk, divoký západ a druhá světová válka. Všechny jsou plné napětí a krve. Postupně se nám tu odhaluje tajemství ohledně těch démonických stvoření.
Tak uvidíme co přinese další díl.

31.12.2019 4 z 5

Na odvrácené straně Na odvrácené straně Anthony O'Neill

Po přečtení této knihy jsem lehce zklamán. Kniha se četla dobře, ale bohužel mě žádnou částí extra nezaujala a nezůstal mi v mysli žádný wau moment.
Ano jedná se o detektivku odehrávající na Měsíci. Máme tu jednoho poručíka, který vyšetřuje vraždy, které jsou spojeny z velkým magnátem, který vládne Odvrácené straně.
Nejvíc mě bavili pasáže s androidem, ty byly opravdu humorné a zároveň drsné. Nejméně bohužel rozhovory poručíka s Fletcherem Mosasem či jeho dcerou.
Nakonec nějaké zajímavé úryvky.

"Klídek, vole." mírní ho šéf kapely. "Musíme hlasovat. Věříš na demokracii, nebo ne?"
"Věřím v kapitalismus, ve svobodné podnikání a také v přirozená práva."
Přesně - takže se bude hlasovat a většina rozhodne, jo?"
"Já jsem většina," pronese android.
"Ne ty seš jeden hlas. A já jsem druhej hlas. Takže jeden hlas říká, že jedem do Očistce, a druhej že nejedem."

A ještě jeden.

"Šílený vědec sestrojí z částí těla obludu. Obluda se vydá do lesa a zabije holčičku, která se tam potuluje. Je namístě se ptát, kdo za to nese největší odpovědnost. Šílený vědec, nebo obluda?
"Odpověď na vaší otázku je zřejmá, pane."
"Vážně?"
"Samozřejmě, pane - není to ani vědec, ani obluda."
"Takže kdo nese největší odpovědnost?"
"Ta holčička v lese."
"Ta holčička v lese?"
"Protože si nezajistila patřičnou ochranu, pane."

Celkové hodnocení 60%

21.12.2019 3 z 5

Casino Royale Casino Royale Ian Fleming

Z této adaptace první bondovky Casino Royale mám rozporuplné pocity. Nevím, zda to je tím, že kniha je zastaralá a adaptace se moc nesnažila o nějakou inovaci, aby zaujala dnešního čtenáře/diváka. Každopádně se kniha ve výsledku neskutečně vlekla a musím říct, že i nudila.
Přitom filmová adaptace z roku 2006, kde jsme mohli poprvé vidět Daniela Craiga jako Jamese Bonda, byla naprostá pecka a kdejaký divák i kritik musel smeknout klobouk.
Největší problémy tohoto komiksu vidím ve spoustě nudných a nezáživných dialogů, které vedou k určitým relevantním věcem, ale trvá to. Nejhorší je poslední část knihy, která působí jako prachsprostá telenovela.
Co ale musím pochválit je kresba a barevná paleta, po grafické stránce komiks působí opravdu slušně.
Ve výsledku jsem bohužel velmi zklamán. Pokud jste četli tři komiksy co vydalo Comics centrum (Vargr, Fantom a Hammerhead) tak věřím, že budete s tímto pravděpodobně zklamáni. Pravděpodobně si to užije člověk, který četl originální knihu či nějaký zarytí fanboy Bonda.
Celkové hodnocení 45%

08.12.2019 3 z 5

Kvantová noc Kvantová noc Robert J. Sawyer

Musím říct, že tato kniha ve člověku určitě nechá spoustu věci k zamyšlení. Kniha je okrajově sci-fi, ale hlavně se jedná o psychologickou hru, která je popsána opravdu čtivě a poutavě. Celkově se čtenář určitě dozví věcí z okruhu psychologie, rozdělení jedinců na tři skupiny a další informace.
Příběh jako takový se točí kolem pár postav, ve výsledku se děj rozroste do globálního rozsahu, což mi bohužel tolik nesedlo.
Ve výsledku mě kniha bavila, ale bohužel mně nedostala žádných wow efektem či nějakou zásadní událostí.
Ale co se mi hodně líbilo je tato část:

"Víš, Jime, máme právo to udělat? Hráli bychom si na boha."
Naklonil jsem se dopředu. "Role boha už je dost dlouho neobsazená," odpověděl jsem. "Je nejvyšší čas, aby se jí někdo ujal."

Celkové hodnocení 60%

03.12.2019 3 z 5

Batman: Evropa Batman: Evropa Brian Azzarello

To byla teda divočina. První část Berlín mě bavil a hlavně nastínil příběh. Bohužel další části už mě tolik nebrali jak příběhově, tak graficky. Na každé ze čtyř částí se podílel jiný kreslíř, některé jsou opravdu pěkná šílenost. Určitý smysl to dává, protože v příběhu jde o vir. Někoho to asi osloví, protože většina těch kreseb/maleb je hodně abstraktních atd, prostě mimo mainstream.
Já osobně tento komiks o Batmanovi nedoporučuji.
Celkové hodnocení 20%

22.11.2019 1 z 5

Kroniky Legie 1 a 2 Kroniky Legie 1 a 2 Fabien Nury

Další číslo Modré Crwe totální zklamání, ale hlavně těžká nuda. Nebavilo mě to ani co se týče "příběhu" nepříběhu, který je vyprávěn dost zvláštně, nebo spíš nepoutavě.
U kresby se vystřídalo několik výtvarníků, každý měl na starosti jednotlivé období, bohužel mi nesedl v podstatě žádný, kromě Mathieu Lauffray.
Nejhorší na tomto komiksu je, že v dalším čísle Modré Crwe bude jeho pokračování. Vlastně ne, nejsmutnější je, že jsme si ho sami odhlasovali.
Celkové hodnocení 20%

17.11.2019 1 z 5

Tentokrát tu máme jedno s nejslavnějších děl P.K. Dicka. V jednom zásadním rozdílné, než které jsem od něj četl, není to o drogách, nehrají tu žádnou roli. Přesto i zde je hlavní hrdina držen v nejistotě, není to jako třeba v Palmeru Eldritchovi, kde pořádně nerozeznal realitu od halucina/snu. Zde hrají hlavní roli androidi. Rick Deckard je lovec androidů, které posílá na odpočinek. Avšak zjišťuje, že byl vyvinut nový model, který je opravdu těžko rozeznat od člověka.
Musím říct, že v určité části knihy dojde k velice zajímavému zvratu. Celkově v této části paranoia úplně tryskala.
A ke konci scéna s pavoukem opravdu perfektní.
Kniha se mi líbila, budu muset znovu zkouknout film a a porovnat.

15.11.2019 4 z 5

V rajonu šílenství V rajonu šílenství Greg Rucka

Další díl skvělé série Gotham central obsahuje opět 4 příběhy.
První Corrigan mě bavil asi nejvíce, obsahuje skvělou část při prohledávání bytu. A celkově dobře pointovaný případ.
Příběh Zhasínáme nám popisuje jak se GCPD rozhodlo odstranit Bat-signál. Takový krásný kraťas.
Titulní V rajonu šílenství mě bohužel moc neoslovil, celkově mě nesedl případ i jeho vyprávění.
Za to Koumák z Keystoneu mě bavil nadmíru, setkáváme se zde s pro mě novou postavou Doctora Alchemy. Musím říct, že ve scéně u cely na mě působil jako Hanibal Lecter ve filmu Mlčení jehňátek.
Kdo tuto sérii ještě nečetl, tak bych doporučil ji zkusit, protože je prostě skvělá!
Celkové hodnocení 90%

11.11.2019 5 z 5

Bullseye Bullseye Jason Aaron

Další díl Punishera s názvem Bullseye nám přinesl další porci brutality a násilí. A musím říct, že ten Bullseye je fakt šílenec. Takových zvěrstev tu napáchá.
Musím říct, že jak mi ta Dillonova kresba v první díle docela sedla, tak tady už mě nějak přestává bavit. Jak píše tady kolega Kverulant, rysy obličejů jsou strašně podobné.
Jinak komiks určitě doporučuji, ale jak jsem psal i minule toto opravdu není komiks pro slečinky a slabší povahy.

05.11.2019 4 z 5

Tajemná formule Tajemná formule Vicente Segrelles

Tahle série mě opravdu baví. Je to nejen skvostnou malbou, ale i zajímavě vykresleným světem. Vlastní příběhy jsou poměrně jednoduché, ale co by člověk čekal na takovém malém rozsahu, který činí 50 stran. V tomto díle máme o něco více akce než v první, aspoň mi to tak přišlo. Setkali jsme se s novými postavami, a dozvěděli jsme se, že svět je opravdu veliký, a doufám, že ho v dalších dílech podrobně prozkoumáme.
Opět tu máme skvělé bonusové stránky na konci knihy, kde opět mistr vypráví jak tvořil komiks, konkrétně kde se inspiroval v návrhu brnění či kuše připevněné na draku.
Celkové hodnocení 85%

03.11.2019 5 z 5

Gateway Gateway Frederik Pohl (p)

Po knize jsem sáhl z několika důvodů. Jedná se o oceněnou žánrovou klasiku. Anotace nás naláká na skvělé dobrodružství, kde budeme odhalovat cizí rasu, její plavidla a jiné artefakty.
Něco málo tu je nastíněno, ne že ne. I nějaká ta menší výprava, která jak začne tak skončí a na čtenáři nezanechá žádný dojem.
Celkově se příběh celou dobu plácá na onom Gatewayi. Hlavní hrdina je opravdu týpek, nedivím se, že chodí k holografickému psychologovi.
Ve výsledku jsme se v knize opravdu nic zajímavého nedozvěděli, něco více o Heeche, nebyly nám představeny nějaké nové artefakty atd. A hlavně konec knihy nenalákal na další čtení.
Těžce nevyužitý potenciál!
Celkové hodnocení 40%

01.11.2019 2 z 5

Z masa a ohně Z masa a ohně Aleksandra Motyka

Zaklínače miluji, kupuji snad vše co ohledně něj vyjde. Samozřejmě tedy i komiksovou sérii. První díl byl fakt boží, temný, kresba tomu dávala skvělý dojem. Druhý díl byl v pohodě, ale byla to kopie z knihy Bouřková sezóna. Třetí díl byl už dost jiný, více herní.
Čtvrtý díl měl být také herní, ale bohužel se jedná o totální fail. Příběh jak ze školky a ta kresba taky bída. Možná k tomu neměli pouštět ty holky, hlavně tu Motyku!
Celkové hodnocení 35%

01.11.2019 2 z 5

Rodokmen Rodokmen Cullen Bunn

V dalším díle Pochmurného kraje se podíváme na historii kolem Hester a samotné Emy. Potkáváme se tu s jakýmisi členy její rodiny.
Vyprávění je tedy dost retrospektivní, kde se dozvíme zajímavé informace. Toto retrospektivní vyprávění mě tolik nebavilo. První kapitola, která předchází vyprávění o rodinně mě bavila hodně. Jedná se o takový těžce hororový kousek odehrávající se v polích u farmy.
Kniha obsahuje jednu historku kreslenou odlišným kreslířem, která se mi líbila.
Úplně na konci tu však máme ukázku tvorby tohoto komiksu, jedná se o Cullenův scénář a storyboardy Cooka.

20.10.2019 4 z 5

Tři stigmata Palmera Eldritche Tři stigmata Palmera Eldritche Philip K. Dick

Opět velmi oblíbené Dickův nástroj, drogy. Zde máme drogu Can-D (což je vlastně candy, sladkost), která má lidem pomáhat odreagovat se od reálného světa, který je v podstatě zničen či zapomenout, že se nacházejí na jiné planetě, například Marsu. Pomocí této drogy se ocitnou v podstatě v ráji.
Palmer Eldritch se vrací ze soustavy Promixa Centauri a dováží novou "lepší" drogu, Chew-z. Po jejím užití začíná opravdový chaos. Protože jak je zvykem u knih P.K. Dicka, čtenář se začne ztrácet co je realita a co ne, zde tomu není jinak.
Až ke konci knihy se dozvíme, proč kniha nese titul Tři stigmata Palmera Eldritche. Je tedy Eldrich opravdový bůh?
Celkové hodnocení 75%

19.10.2019 4 z 5

Dobyvačné armády Dobyvačné armády Jean-Claude Gal

Toto dílo mě dost připomínalo Conana. Zajímavý svět plný promyšlené architektury a hornaté krajiny.
V této knize nalezneme určité střípky o neporazitelné armádě, které tvoří postupně celiství příběh.
Musím říct, že kresba Jean-Claude Gala je opravdu dechberoucí. Jedná se o velice detailní kresbu, nad kterou se čtenář stále pozastavuje a zkoumá jednotlivé detaily. K tomu samozřejmě napomáhá velký formát, který patří do Velké komiksové řady Arga.
Tuto knihu bych určitě doporučil všem fandům fantasy a hlavně detailní kresbě.
Kniha obsahuje v závěru speciální bonusový příběh o stavbě katedrály. Tato část je pouze černobílá a barva tomu opravdu nechybí. Opravdu umělecké dílo.
Celkové hodnocení 80%

16.10.2019 4 z 5

Dýka z Lipu Dýka z Lipu Mike Mignola

První případ samotného Abe Sapiena, který se dá do vyšetřování bez Hellboye. Dostáváme se na ostrov, kde Abe pátrá po Lipuánské dýce. Svými činy však rozpoutá hotové peklo.
Příběh je velice komorní, Abe, čarodějka a jakýsi démoni. Některé části působí až snově, psychodelicky. Toto vše je hlavně díky úžasné kresbě, která nepostrádá detail a celkově působí špinavě a depresivně. Tohoto výtvarníka jsem si zamiloval.
Tento příběh je hodně jiný jako zároveň vyšlé Ú.P.V.O 1946, přesto také skvělé.
Celkové hodnocení 90%

06.10.2019 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Kniha o mentálně retardovaném Charlie Gordonovi, který dostane možnost přispět vědě. Proto podstoupí operaci, která ho má udělat "chytřejším", tzn. zvýšit jeho IQ. Tuto operaci předním podstoupili laboratorní myši a jedna z nich je Algernon.
Kniha je psaná v podobě pracovních hlášení, která Charlie píše. Je tu krásně vidět jak se hlášení mění v závislosti s narůstajícím IQ. První stránky se skoro nedají číst, celkové vyjadřování a gramatické chyby. Postupně jak se mu navyšuje IQ je text lepší a lepší. Tohle je opravdu úžasně zpracované, ale hlavní dík patří překladateli Richardu Podanému, protože bez něj by to takhle úžasné nebylo.
Ale hlavní myšlenka příběhu nám říká, že být chytrý neznamená vše, nemusíte být oblíbený či populární, kdežto když jste třeba "hloupí" můžete být šťastnější.
Celkově kniha přináší spoustu úsměvných momentů, hlavně v začátku knihy, kdy je Charlie stále hloupý. A bohužel konec je zase dost smutný, skoro až mi to vehnalo slzy do očí.
Tahle kniha na mě udělala hodně velký dojem a měl by si ji přečíst každý. Protože obsahuje opravdu spoustu témat a věcí k zamyšlení.
Celkové hodnocení 100%

06.10.2019 5 z 5

1946 1946 Mike Mignola

Další kousek z Hellboy univerza, kde se podíváme do Berlína roku 1946. Zde profesor Bruttenholm pátrá po nadpřirozených činnostech nacistů. Hledání ho zavede k největšímu projektu Vampir Sturm. Pátrání má opravdu hutnou atmosféru, znepokojivých výjevů a dá se říct i "lekaček". Jedná se v podstatě o hororový detektivní příběh s příměsí akce. V některých částech komiks působí až filmově, střídání děje, skvěle postavené panely. Šlape to opravdu svižným tempem.
Výtvarný styl se dokonale hodí k tomuto univerzu, kresba je plná stínů jako v případě Mignolovi kresby. Jedinou výtkou je pár nepřehledných scén.
Musím říct, že tento příběh bych chtěl vidět zfilmovaný. Podle mě by to byla fakt pecka!
Celkové hodnocení 100%

05.10.2019 5 z 5