Gateway

Gateway – brána k tajemstvím i bohatství vesmíru – asteroid sloužící jako kosmický přístav pro tisícovku mimozemských lodí. Nikdo neví, jak jejich tvůrci vypadali ani kam odletěli. Ale lodě jsou stále funkční a každá je naprogramovaná k nadsvětelnému letu na vzdálené místo kdesi v neprobádaném vesmíru. Stačí jen nasednout. Není možné je řídit, ale přesto se hlásí dobrovolníci, kteří se těmito loděmi vydávají do neznáma. Někdy se prospektoři vrátí jako miliardáři, jindy jejich zbytky seškrábou ze stěn a někteří se už nevrátí. Když Bob Broadhead přišel na Gateway, myslel si, že před sebou má jednoduchý úkol – počkat si na misi, která v něm vzbudí ten správný pocit, odletět na ni a zbohatnout, aby už nikdy nemusel letět znovu. Nevyšlo mu to. Vydání Gateway v novém překladu Jiřího Engliše....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/407111/gateway-Q0F-407111.jpg 4.3175

Heechee (1.)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Triton, Argo

Gateway (1977)

Kniha Gateway

enymey

Tuto knihu jsem poprvé četla u kamaráda a nedalo mi to a musela jsem si koupit pokračování. Svět vesmírných prospektorů je nesmírně vzrušující. Pasáže u psychologa jsou podle mě trochu nudné, ne-li zbytečné. Další díly už trochu ztrácí na intenzitě, ale Gateway je výborná kniha. Dokonce natolik, že jsem si kvůli ní zde založila profil :-)

Bašťák

Chtěl jsem si po "novinkách" přečíst něco prověřeného ze "staré školy" a nejsem zklamán. Drsná až naturalistická sci-fi, která se nemazlí s hlavním hrdinou ani s ostatními postavami a zároveň nepříliš optimistická vize budoucnosti, to jsou ingredience slibující dobrý zažitek. Gateway, to je cesta a příležitost lidstva za dobytím vesmírných cest. Cesta, která až skutečně nastane (ať už s přispěním mimozemské technologie nebo bez), bude jistě lemována podobnými oběťmi, tragédiemi, zbabělostí ale i hrdinstvím jednotlivců, ostatně jako jakákoliv jiná cesta "pokroku" v dějinách lidské civilizace. /// Ještě oblíbená citace: "Jsou lidi co nemůžou překonat určitej bod ve svým emocionálním vývoji. ..... Je v nich něco, co neunese štěstí. Čím je to hezčí, tím víc toho musí zničit."

Jass
30.11.2018

Tak jsem to konečně dorazila... a tak nějak nevím, co si o tom myslet... Nápad geniální, styl poutavý a nutící k přemýšlení, postava naturalisticky nesympatická (ale zároveň docela sympatická... :D ). Tak proč mi nedělalo žádný problém knihu asi na měsíc odložit a téměř zapomenout? Zpětně se mi zdá, že začátek byl příliš dobrý a navnadil a pak to tak nějak... přežívalo. Samozřejmě mě zajímalo co přesně se stalo, ale Robinette mě tou dobou tak rozčiloval, že jsem mu to skoro přála. A když jsem se konečně dostala k tomu, co se stalo, nějak jsem nebyla schopná to úplně pochopit... jako v hrubých rysech chápu, ale nejrůznější detaily... nechci do toho rýpat, abych nespoilerovala, ale důvody a příčiny některých... věcí... zkrátka nevidím, nebo nechápu.
Momentálně mi to moc nesedlo, a tak jsem vážně dost rozpolcená s hodnocením, ale asi to nakonec nechám na těch třech hvězdičkách. Je to dobré, za přečtení to stojí, ale chybí mi tam ta "přidaná hodnota".
Edit: Po pročtení komentářů cítím potřebu podotknout, že mně se Sigfried líbil... Nápad s psychorobotem mi přišel zajímavý a rýpání v lidské psychice se mi líbilo... Ovšem Robbieho psychika je skutečně případ sám o sobě...

B4LU
13.12.2017

Představte si, že máte k dispozici vesmírnou loď, již umíte pouze spustit a velmi omezeným způsobem ovládat - můžete také nastavit její kurz, ovšem v souřadnicích, které vám naprosto nic neříkají. Můžete objevit vesmírné poklady zanechané prastarou vyspělou rasou, anebo také můžete najít smrt např. poté, co vás loď vyhodí blízko neutronové hvězdy. Přesně toto dělají prospektoři, a my sledujeme osud jednoho z nich, který má z tohoto létání celkem pochopitelně strach.
Přestože se kniha četla výborně (přečetl jsem ji dohromady asi za den) a samotná myšlenka je parádní, ve výsledku to, co tvoří jádro knihy nejsou cesty do neznáma, nýbrž psychoanalýza hlavního hrdiny; ne, že by to vadilo až tolik, ale čekal jsem více dobrodružných výprav do vesmíru...

Jacck
28.07.2017

celá série Heechee byla vcelku kvalitní scifárna. Ale jedna hvězda musí dolů za ty psychoterapeutické pasáže s robotem-Freudem.

Sási
31.05.2017

Za mě lepší trojka. Líbí se mi zajímavý nápad cestování mimozemskými plavidly, kamsi do hlubin galaxie. Nikdo neví, jestli se vrátí z cesty živ, nikdo neví, kdo byli tajemní Heecheové zač, nikdo neví, kam zmizeli a proč po sobě zanechali jen prázdné opuštěné lodě, které nyní lidé využívají pro neznámé cesty s nadějí, že naleznou na jejím konci bohatství, přestože nemají ponětí, jak tyto lodě ovládat. Je to mimozemská ruská ruleta s hlavním hrdinou Robbiem, kolem kterého se točí příběh - a Robbie je pro mě tak trochu kámen úrazu!

Psychoterapeutické pasáže s roboterapeutem nejsou nejhorší, i když žádnej Yalom to není. To, že Robbie zklátil snad každou ženskou, se kterou přišel na Gateway do kontaktu (vlastně i mimo Gateway), budiž. On tam vlastně klátí každej každýho, Robbie miluje Kláru, Klára miluje Robbieho, ale přitom Robbie klátí jiný ženský a Klára klátí nějakýho Rusáka, kterýho Robbie za to nesnáší, potud bych Robbiho chápal, vrchol nastává tehdy, když se na jedné cestě do neznáme od toho Rusáka nechá zklátit i sám Robbie. Zdůvodní to pak svýmu robo-terapeutovi tím, že to tak nechtěl, ale když byl malej, tak mu máma strkala teploměr do prdele a tim mu dávala najevo svou lásku a péči nebo tak něco. Tyhle zvrácený freudovský psychoanalýzy mi takhle u kvalitní a klasický sci-fi trochu nuděj. Chci prozkoumávat vesmír, nikoliv Robbiho ánus. Nicméně i tak jsem velmi zvědav, jak tato série bude pokračovat.

Schary
30.12.2016

Kniha hodně kladně hodnocená, za mě lepší 3. Čekala jsem trošičku víc, dle recenzí tady a celkového hodnocení. Ve finále tedy trošku zklamání, fakt mě to nijak zvlášť nenadchlo. Hlavně ty sezení u robopsychiatra bylý značně nudné. Ani k hlavnímu hrdinovi jsem nepociťovala nějak veké sympatie. Zkusím ještě další díly, třeba se to v nich víc rozjede. Doufám, že se tám víc dozvíme o rase Heechee...

mitko
01.12.2016

Gateway sa umiestňuje v rebríčkoch najlepších sfi-ci kníh na popredných miestach, a tak ako milovník tohto žánru som sa na neho patrične tešil. Anotácia ku knihe taktiež sľubuje nevšedný zážitok, kde sa budú objavovať nové svety a technológie pri dobrodružných výpravách. Tešil som sa na autorovu predstavivosť v tomto ohľade. No ale pre čítaní knihy mi prišlo ako keby ten svet, to objavovanie Heechov bola len veľká kulisa, slúžiaca len na testovanie psychiky hlavného hrdinu, no a jeho problémy boli veľmi....zaujímavé. Sedenia u psychorobota boli pre mňa v 80 % zbytočné a trápil som sa pri ich, pri tých omáčkovitých rečiach.

Druhá línia bola aspoň trocha zaujímavejšia, ale to cestovanie mi prišlo veľmi odbité, o Heechoch sme sa tu nič nedozvedeli (aj keď to asi kvôli priestoru v ďalších knihách) a väčšinu času tu sledujeme moralizovania hlavného hrdinu a jeho spanie so ženskými (no dobre trocha aj s chlapmi). Takže zatiaľ by som hodnotenie videl na slabšie 3*.

No ale kto by to bol povedal, že nakoniec najväčšie prekvapenie príde v mojej najnenavidenejšej časti knihy a to u sedení u psychiatra, kde od incidentu teplomera sa to zrazu otočí na silnejší emocionálny zážitok a ta posledná kapitola.. no bol to dosť prekvapenie, ktoré som v hlave ešte chvíľu mal..čo zdvihlo hodnotenie na 4*.