Finn123 Finn123 komentáře u knih

Tato země je naše – 25 rozhovorů s prezidentem Milošem Zemanem Tato země je naše – 25 rozhovorů s prezidentem Milošem Zemanem Radim Panenka

Kniha nás seznamuje s názory našeho presidenta a mrzí mne,že některé záporné ohlasy se objevily už v době ,kdy byla kniha teprve avízovaná ,že vyjde.Jiné komentáře se slovem odpad zase napsali lidé,kteří uvádí ,že četli jen tuto knihu.Připadá mi to záměrně účelové a pisatelé ji možná ani nečetli. Prostě politika.
I kdybych panu Zemanovi nefandil,tak proč bych si nepřečetl jeho názory. Četl jsem knihy o jiných presidentech-Masaryk,Novotný,Svoboda,Husák,Havel , některé jsem měl v oblibě,jiné ne.Ale vždy mě bavilo srovnávat.
Ne úplně jsem ze všeho nadšený,ale těch názorů našeho současného presidenta,které se mi zamlouvají, je víc.
P.S.Nechápu kritiku,že president tuto knihu čtenářům podepisoval.Sice ji nenapsal, ale je přece o něm,ne?

10.11.2016 4 z 5

Breviář pozitivní anarchie Breviář pozitivní anarchie Vlastimil Vondruška

Skvělé! Výborná kniha. Pan Vondruška mi přímo hovoří z duše. Je prostě moje krevní skupina ( lehce bych nesouhlasil jen s některými pasážemi o kouření, ale to je detail). Doporučuji, aby si Breviář přečetl co nejširší okruh čtenářů.

10.11.2016 5 z 5

Proč islám nesmí do Česka Proč islám nesmí do Česka Klára A. Samková

Paní Samková je za každých okolností nebojácná a svá. V každé politické straně rozčeří zatuchlé vody, protože ústa si zavřít nedá. S některými jejími vývody sice nesouhlasím (někdy je až moc originální), ale v tom hlavním pravdu má: islámská ideologie se nikdy nesžije s lidmi vyznávající křesťanské hodnoty. A islám ani jinou víru netoleruje.Proto tady nemá co dělat!

10.11.2016 4 z 5

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Skvělá kniha!
Po jejím přečtení jsem si řekl,na co mám další díla o Žižkovi,když tady je snad úplně všechno a podrobně.Pan Čornej miluje naši historii a je to znát.Zrovna tak je na knize vidět dlouhá a pečlivá příprava.
Počin desetiletí ,biografie mě naprosto nadchla!

28.01.2021 5 z 5

Rytíř zelené růže: Záviš z Falkenštejna Rytíř zelené růže: Záviš z Falkenštejna Zuzana Koubková

Kniha je skvěle napsaná. Všechny knihy paní Koubkové jsou pěkné ,ale tahle čtenáře potěší nejvíc. Některé situace a věty jsem si přímo užíval .Příběh působí velmi svěže a děj přímo uhání. Škoda, že ke špatným koncům, ale historie je historie a s tím se nedá nic dělat.
Někdo nerad čte obsáhlé romány, ale mohu vás ubezpečit, že budete litovat, že není ještě delší. Přečetl jsem za dva večery.

11.12.2016 5 z 5

Cesty knížecí Cesty knížecí Pavel Hejcman

Podařený historický román. Nemám sice rád smutné konce, ale děj mne velmi zaujal. Kniha je taková sága o rozkvětu a pádu Velkomoravské říše a čte se tak říkajíc "jedním dechem"!
Výborné jsou krátké mezikapitolky Vzpomínka na čas. Zvláště ta na straně 255 a 256 mne velmi pobavila, takže jsem se k ní několikrát vrátil, i když je dost drsná.

11.12.2016 5 z 5

Karel IV.: Na dvojím trůně Karel IV.: Na dvojím trůně Jaroslav Čechura

Vynikající!! Podrobný průvodce životem slavného panovníka, podaný poutavě a s hlubokou znalostí. Prostě Karel IV. jako člověk ,císař, bojovník, sběratel ,stavitel, vzdělanec...Autor nezapomíná ani na jeho rodinu, manželky, syny a přidává i spoustu dalších zajímavostí.
Záslužná kniha,krásně se čte a přitom se čtenář poučí. Nádherná fotografická příloha! Dílo důstojné Karlova výročí.
Pane Čechuro, všechna čest!

06.06.2016 5 z 5

Koruna démonů Koruna démonů James Rollins (p)

Mám od J.Rollinse všechny knihy u nás vydané, ale tahle spolu s Amazonií se zařadila mezi moje nejoblíbenější.
(Jo a ještě Štvanice-ta proto, že mám také dva velké pejsky).
Mohu ovšem s klidným svědomím říci, že ani u jedné s autorových knih se nikdy nejedná o propadák, některé jsou lepší, jiné horší, ale vždy se dají číst!

14.01.2019 5 z 5

Smrt ve stříbrné zbroji Smrt ve stříbrné zbroji Otomar Dvořák

Velmi dobře napsaný román. Záslužné je i to, že o Ludvíkovi Jagellonském toho moc v literatuře není. Smutný konec je tím ovšem daný,ale příběh je napsán ,aby měl spád a zajímavý děj, takže rozhodně stojí za přečtení.

13.12.2016 5 z 5

Štvanice Štvanice James Rollins (p)

Děj je na velmi slušné úrovni, ale hlavní je dojemný vztah drsného rangera a pejska, který umí snad všechno na světě. Vzhledem k tomu, že mám dva a jsou ještě o deset kilo těžší než Kain, byla to kniha přesně pro mne .
A všem, kteří mají doma psí kamarády vřele doporučuji- ostatně příběh je dostatečně akční, že má šanci zaujmout i ostatní čtenáře.

25.11.2016 5 z 5

Paměti aneb Moje filmové 100letí Paměti aneb Moje filmové 100letí Otakar Vávra

Výborné memoáry. Od první republiky do současnosti, opravdu 100 let. Napsané zajímavě.
Asi nejlepší kniha tohoto žánru, co jsem četl.

05.12.2017 5 z 5

Prokop Veliký Prokop Veliký Jan Vrba

Přečetl jsem už hodně knih s husitskou tématikou, ale tahle je snad ze všech nejlepší!
Zajímavý, řekl bych až expresivní vypravěčský styl, mystické líčení krajiny, skvělý popis charakterů jednajících postav i mistrovsky popsaný průběh bitev (někteří současní autoři to neovládají).
Když jsem narazil na pasáže týkající se učeného kněžského "hádání"v Basileji, blesklo mi hlavou, že je hotovo, dál bude nuda. Chyby lávky! Děj má i nadále spád a slovní souboje i souběžné líčení života ve městě je, řečeno dnešními slovy, přímo akční.
Navíc je celý román nabitý fakty a historicky věrný. Jen několikrát se autor pustil na pole fikce, ale pouze proto, aby podtrhl vyznění celého díla.(Navíc se popis Prokopovy smrti, setkání s Petrem Chelčickým či závěr s Jiřím z Poděbrad mohl klidně stát, nic o tom nevíme).
Další plus knihy je, že původní spis ze třicátých let nikdo v roce 1957 ideologicky neupravil!
Bravo nakladatelství Svobodné slovo, Melantrich!
Kdybych mohl dát víc než pět hvězdiček, vůbec se nebudu rozmýšlet! Třeba deset! Co deset, dvacet!!!
Jen jedna věc mne mrzí , že se Jan Vrba už k husitům nevrátil a jeho srdci byly bližší knihy o přírodě.

24.02.2017 5 z 5

Čeští bohatýři Čeští bohatýři Adolf Wenig

Zajímavý výběr osobností z české historie. Je vidět, že v období první republiky byl jiný žebříček hodnot než v současné době. Podle mne lepší.
Některé jsem ve výběru očekával, např. Svatého Václava , Karla IV.,Jana Husa, Jana Žižku (toho dnes někteří pokleslí autoři označují za lotra),Břetislava (stejná sorta z něho dělá nezodpovědného dobrodruha) či Fr. Palackého ( tvrdí se ,že si vymýšlel).
Jiní mě překvapili, ale myslím si, že do knihy určitě patří např. Jan Jiskra z Brandýsa , Jan Rokycana, J.K.Tyl a další.
Nejvíc mne potěšilo zařazení opomíjeného šlechtice Václava Budovce z Budova, velkého vzdělance a vlastence. Např. jeho nadčasové dílo Antialkorán je obzvláště v dnešní době silně aktuální!
Pan spisovatel Adolf Wenig byl ,jak vyplývá už z jeho díla, také vlastenec a těch třicet medailonků mne zahřálo na duši .Přečtu si rozhodně jeho další knihy.
P.S. Ilustrace od Josefa Weniga jsou nádherné. V knihách z těchto let (poprvé vyšlo v roce 1932) se na to prostě dbalo!

20.12.2016 5 z 5

Boleslav - Příběh bratrovraha Boleslav - Příběh bratrovraha Zuzana Koubková

Pěkné volné pokračování knihy Kníže Václav. Paní Koubková píše příběhy, které se dobře čtou. Oblíbil jsem si postavu Boleslavova syna Straška, ale bohužel brzo zahynul-to mě trochu zamrzelo, ale jestli byl historická postava, tak se s tím nedalo nic dělat. Naštěstí obě knížky oplývají množstvím postav, tak si nějakou sympatickou vždycky vyberete, např. hned tu hlavní-Voka.

13.11.2016 5 z 5

Kníže Václav Kníže Václav Zuzana Koubková

Nejdřív jsem si říkal, že dílo o sv. Václavovi asi moc akční nebude,ale autorce se podařilo vytvořit knížku, která napětí i spád má a která se dobře čte . Líčí Václava jako panovníka z masa a kostí-s dobrými vlastnostmi i chybami. Nejvíc mě na konci příjemně překvapilo, že při tom nesetřela takovou tu svatozář, se kterou je po staletích vnímán.
Rád si přečtu volné pokračování o Boleslavovi.

12.11.2016 5 z 5

Vzestup islámského státu – pod černou vlajkou teroru Vzestup islámského státu – pod černou vlajkou teroru Joby Warrick

Skvěle a hlavně přehledně napsaná kniha.Autor se nebojí nejen pojmenovat příčiny vzniku islámského státu,ale i ty,kteří svými chybami tomuto fenoménu napomohli: Americký president Busch,(přes varování analytiků CIA a jordánského krále),jeho administrativa,bohatí saúdové...
1.Americký vpád do Iráku,zdůvodněný jako zneškodnění atomového arsenálu(žádný nebyl) a jako zásah proti nebezpečné teroristické skupině(ta byla stranou dění a nikoho nezajímala)-od té chvíle ji začali hlavně mladí muslimové zbožňovat,vždyť se hrdinně postavila proti velmoci!
2.Po ovládnutí Iráku Američané ze dne na den propustili tisíce úředníků s tím,že se nesmí podílet na vládě-bez důchodu,bez prostředků se i s rodinami ocitli doslova na dlažbě.
3. Američané také rozpustili iráckou armádu.
Tyto zákroky přímo oživily nábor do jednotek budoucího islámského státu...
4.Potom pronikly do světa záběry,jak americké vojákyně sexuálně mučí nahé zajatce s psími obojky na krku(tím se ztratila i podpora umírněných muslimů).
A bohatí saúdové začali teroristům posílat finanční prostředky(pak se divili, na jaké krutosti je islámisté použili)...Po Iráku přišla Sýrie...
Samozřejmě je vše trochu složitější,ale to už se dočtete v tomto vynikajícím díle.Ne nadarmo je autor nositel Pulitzerovy ceny.
Velmi se mi líbí v knize popisovaný přístup jordánského krále. Je vidět,že i malá země může být statečná a nemusí kývat tomu,kdo nemá pravdu.

23.10.2016 5 z 5

Jan Sokol z Lamberka Jan Sokol z Lamberka Jiří Lysák

Tyhle díla jsou velmi potřebná. Seznamují nás s postavami českých dějin,na které se neprávem zapomíná a upozorňují na tradované omyly.
Útlá kniha je napsána s patrnou láskou a zdravým patriotismem.Příjemné čtení.

16.08.2016 5 z 5

Rudolf II. a jeho císařská Praha Rudolf II. a jeho císařská Praha Jan Boněk

Skvěle udělaná kniha. Jedná se nejen o jedinečné vyprávění o Rudolfu II, životě v Praze, pobytu významných umělců v naší zemi ,překrásných stavbách , skvělých sbírkách atd.
Publikace má opravdu bohatý barevný fotografický materiál ,který tyto skutečnosti dokumentuje. Pan Boněk vytvořil mimořádně kvalitní dílo a musím říci, že tak krásnou knihu už jsem dlouho neměl v rukou . Navíc text je velmi čtivý a vytvořený se znalostí daného období. Sečteno a podtrženo-vynikající!!!

03.08.2016 5 z 5

Tajemné Česko Tajemné Česko Jan A. Novák

O knize se nedá říci,že by byla nezajímavá,ale jedná se o takový konglomerát z díla jiných autorů plus článků z novin a časopisů.Poslední dobou často používaná metoda např. Jana Bauera , Vladimíra Lišky a dalších. Oč zajímavější jsou první záhadologové typu Aleše Česala nebo Otomara Dvořáka i s jejich někdy odvážnými názory.
Tady některé kapitoly až nudí-např Zlato! Jiné zase nepřináší nic objevného.Název slibuje víc než je v obsahu.Vlastní názor k záhadám často není nebo je velmi krotký.Nejlepší část knihy podle mne tvoří prvních sedm kapitol.Přišlo mi,že záhady přírody jsou spisovateli tématicky nejbližší.
Celkový dojem:Jednou přečíst a odložit,podruhé už asi číst nebudu.

04.05.2016 2 z 5

Alain Delon: Ďábelský anděl Alain Delon: Ďábelský anděl Dana Čermáková

Na konci jsem trochu postrádal přehled jeho filmů,knížka je ale jinak pečlivě připravená a zajímavě napsaná.

09.07.2022 4 z 5