Filomena1961 Online Filomena1961 komentáře u knih

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Příběh zcela jistě všem dobře známý ve kterém nám autor přibližuje dění a atmosféru v nymburském pivovaru na počátku dvacátých let minulého století. Tam se děly věci, byly to převratné změny krácení vzdáleností, ale také i krácení vlasů. A tyto postřižiny byly jedním z mnoha živelných činů paní Maryši. Neustálý vzruch do rodiny přinesl rovněž Francinův bratr Pepin, jehož krátkodobá návštěva se náhle změnila v celoživotní pobyt. Oceňuji krásnou češtinu pana Hrabala jeho svérázný humor, poetičnost, originalitu a to vše zároveň s příběhem tvoří kouzlo, kterým si stále přitahuje čtenáře.

01.03.2024 4 z 5

Marie z Černobylu Marie z Černobylu Volodymyr Javorivskyj

Tragédie, která se udála v roce 1986 a kterou mnozí z nás zažili. Měla nedozírné následky na životy lidí, i když člověk nebyl zrovna v centru dění. Bohužel bezprostředním tajením celé situace bylo vše ještě horší. Jeden vědec přes atomovou energii tehdy prohlásil - v Evropě i za dvacet let se budou lidé stále setkávat s následky Černobylu. Autor detailně zmapoval situaci a poskytl nám svědectví, které i po dlouhé době stojí za to si přečíst.

01.03.2024 4 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Další setkání s HH tentokráte v mrazivém adventu. V knize se střídá minulost s přítomností a děj je jako obvykle v těchto detektivkách plný napětí, zvratů a zápletek. Nadále u mě vede Červenka, ale i tuto knihu jsem si náležitě vychutnala i když v odhadech jsem samozřejmě byla vedle jak ta jedle. Doporučuji k četbě.

27.02.2024 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Jaké to je opustit rodnou zemi, kde zuří občanská válka a navíc být desetiletým dítětem, které neumí česky a je samo bez rodičů. Knihu jsem četla jedním dechem. Před přečtením této knihy jsem toho o řecké komunitě u nás moc nevěděla a tak jsem získala zajímavé informace. Se Satoriou jsem prožívala nejen její osudy, ale i celé její rodinné ságy. Při čtení se nutně člověk zamýšlí nad rozdílnými mentalitami Čechů a Řeků. Krásná obálka knihy a uvnitř poutavý příběh s náušnicemi. Samozřejmě jako i ve většině komentářů i já jsem zatoužila po řeckém moři.

27.02.2024 4 z 5

Letiště Letiště Arthur Hailey

Nostalgická vzpomínka na mládí, kdy jsem na knihy Arthura Haileyho čekala ve frontě v tak zvaných známých / pro nás dříve narozených/ knižních čtvrtcích. Kdo chtěl knihu získat, musel si hodně přivstat. Cítím dodnes tu atmosféru napětí, zda knihu seženu nebo ne. Jeho všechny knihy jsou čtivé a musím dodat, že spisovatel vždy psal o prostředí, které velice důkladně do všech detailů poznal, tak tomu je i s knihou Letiště. Jeho důkladný výzkum poskytoval jeho knihám realismus. A tak se pohybujeme ve světě pilotů, krásných letušek, pasažérů. Seznamuje se i se zákulisím letiště, prostě autor je známý tím, že do nejmenších podrobností popisuje profesní prostředí a patří mezi zakladatele profesního románu. Takže, kdo má zájem se seznámit s chodem letiště, je to jedna z knih, kterou můžu doporučit.

18.02.2024 4 z 5

Chvála oportunismu Chvála oportunismu Marek Toman

Tak to bylo něco, neobvyklý a originální vypravěč - Černínský palác, který komentuje všechno, co se vepsalo do jeho zdí a jde od minulosti svého vzniku až do současnosti. Každá kapitola je uváděna popisem šermířských poloh. Vypichuje zlomové okamžiky našich dějin. Rozpomíná se na takové detaily, které jsem zatím nikde nečetla. Navíc je zamilován do Lorety. Už nikdy se na tento Palác při návštěvě Prahy nebudu dívat stejně a vždy mi vyvstanou jeho vzpomínky, které se mi prostřednictvím barvitého vypravěčství pana Tomana uložily hluboko do paměti. Naprosto skvělá kniha.

15.02.2024 5 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Z přečtených knížek tohoto severského autora u mě pořád vede Červenka. Pentagram byl okořeněný mystikou a tajemnem. Harry měl tentokrát problémy nejen v pracovním, ale i v osobním životě. I když pil první ligu, člověk mu držel všechny prsty, aby se vzpamatoval. Jeho intuice, inteligence, logika mu pomohly vyřešit případ a jeho pracovní kolega konečně dostal, co si zasloužil. Kniha čtivá a napínavá od začátku do konce. Určitě v této sérii budu pokračovat.

10.02.2024 4 z 5

Dějiny zemí Koruny české II. Dějiny zemí Koruny české II. Petr Čornej

Druhý díl si udržel stejně vysokou laťku jako první. Člověk si při čtení uvědomuje, co všechno ta naše malá milovaná země v srdci Evropy musela prožít. Věřím a doufám, že nás v budoucnosti všechno špatné mine a budeme žít v míru, pravdě a porozumění.

Dějiny zemí Koruny české I. Dějiny zemí Koruny české I. Vratislav Vaníček

Perfektní kniha nejen pro studenty, ale také po širokou veřejnost. První díl nás provází od příchodu Slovanů do roku 1740. Text přehledný, čtivý, doplněný fotografiemi, mapkami, různými tisky a dobovými kresbami. Čím víc poznáváme historii, tím větší vztah máme ke své zemi.

Panovníci svaté říše římské Panovníci svaté říše římské Petr Čornej

Kniha vhodná jako doplněk ke studiu pro žáky základních a středních škol, a také pro lidi, kteří mají o historii zájem. Je psána na kvalitním křídovém papíře a pojednává o panovnících od roku 800 do roku 1806, kdy v Římě byl korunován papežem. Jednotliví panovníci jsou zobrazeni a ke každému z nich je napsána stručná charakteristika. Všechna zobrazení však nemusí být věrná. Do 14. století vycházel výtvarník z různých předloh na pečetidlech,mincích, případně zachovaných soch, ze starých rukopisů, v některých případech se řídil vlastní fantazií. Oprášila a obohatila jsem si své informace z historie. Kniha stojí za přečtení.

Případ Marie Navarové Případ Marie Navarové Arnošt Lustig

Díky knize pana Lustiga, který se nejen krásně čte, ale i poslouchá, jsem se dočetla o ženě, ošetřovatelce Marii Navarové. V knize jsou nejen historické události, ale hrají v ní velkou roli jednotlivé postavy , jež jsou zasaženy motivy osudu - osudové drama, spravedlnosti, která se mění dle politického režimu. V pozadí nezůstává ani problematika kolaborace, mravnost, charakter člověka, svědomí. Dalo by se shrnout, že pan Lustig se v knize zaměřuje hlavně na psychologickou kresbu postav, věnuje se vnitřnímu prožívání jednotlivých hrdinů. Kniha určitě stojí za přečtení .

24.01.2024 4 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

(SPOILER) Další setkání s Harrym Holem -sympatickým detektivem, ale také potížistou, který se pohybuje na hraně se svým největším nepřítelem alkoholem. Detektivka plná zvratů, kde není všechno tak, jak to na první pohled vypadá a postupně dochází k rozplétání klubíček, jelikož zápletka je vedená ve dvou liniích. Harrymu vydatně pomáhá Beata, která má neuvěřitelnou paměť na obličeje. Po mnoha peripetiích se všechno vyřeší, až na smrt parťačky Ellen, která se táhne z minulého dílu, ale Harry má tušení, takže nad zmetkem Wallerem se stahují mraky. Kniha se mi líbila, i když hodnotím Červenku zatím nejlíp. A když jsem dočetla, tak jsem si pustila oblíbenou skupinu HH - Kings of convenience. Doporučuji přečíst.

24.01.2024 4 z 5

O dvanácti měsíčkách O dvanácti měsíčkách Božena Němcová

Mám vydání této milé knížečky z roku 1952. Moc se mi líbily ilustrace, jako malé dítě jsem si je velice ráda prohlížela a také jsem měla ráda pohádku, kterou mi opakovaně četli mí rodiče. I když Holena a Macecha si všechno, co je potkalo plně zasloužily, přesto mi utkvěl obrázek z knížky, jak Maruška je z okna své chaloupky vyhlíží. Tak jak napsal MilanCFC :" Nádherná a nestárnoucí klasika."

19.01.2024 5 z 5

Panna Panna Marek Toman

Mé první setkání s autorem na doporučení pana knihkupce. Neprohloupila jsem. Kniha mě zaujala už svou jednoduchou, ale nepřehlédnutelnou obálkou, zvláštním uspořádáním kapitol a to jsem ještě netušila jakým neuvěřitelným vypravěčským talentem je obdařen autor. Zcela jsem se ponořila do děje odehrávajícího se v letech 1938 - 1991 na Příbramsku. Krásný čtenářský zážitek.
V úvodu knihy je citát: " Potrvá rozdíl ten jako je v čirosti mezi vzduchem a andělem, vždy mezi láskou mužů a mezi láskou žen."
John Donne: Vzduch a andělé

17.01.2024 5 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Třetí kniha od autora a dovolím si napsat, že vede. Zaujaly mě dvě časové linie, jedna spadající do minulosti - Druhá světová válka a tu další zasadil autor do přelomu tisíciletí. Nakonec minulost dohnala přítomnost a děj se odvíjel takovým způsobem, že jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Identita vraha byla pro mě do posledního okamžiku skrytá. Jsem zvědavá, jak se bude vyvíjet vztah Harryho a Ráchel a zda bude Prince odhalen. Knihu doporučuji a dávám plný počet.

17.01.2024 5 z 5

Kosmos Kosmos Carl Sagan

Neskutečně dlouho byla tato knížka v knihovně a trpělivě čekala až ji vytáhnu. Úžasná kniha, ale nebylo to pro mě zrovna lehké čtení, i když Carl Sagan se snaží v knize, čím jak nejvíc danou oblast přiblížit čtenářům. Při čtení knihy jsem se s každou stránkou nějak zmenšovala před velikostí naší sluneční soustavy a vzdáleného vesmíru. Při tom všem si člověk uvědomuje křehkost naší planety a života na ní. Měli bychom si všichni lidé a hlavně představitelé jednotlivých států uvědomit, že takovou vzácnost je třeba chránit jako oko v hlavě a ne se chovat barbarsky. Bohužel chamtivost a drancování stále vítězí.
Text je doplněn množstvím fotografií pořízených sondami a Hubblovým kosmickým teleskopem. I když kniha vyšla před čtyřiceti lety a za tu dobu se toho hodně změnilo nejen na naší planetě, ale přibylo i obrovské množství poznatků o vesmíru, je Saganova kniha v mnohém aktuální a stále má čtenáři co říct. Vřele doporučuji.

11.01.2024 5 z 5

Knihy džunglí Knihy džunglí Rudyard Kipling

Četla jsem z knížky své vnučce a musím konstatovat, že jsem zažila úžasný návrat do dětství. Ty vzpomínky se ke mně dostaly prostřednictvím Mauglího- žáby, jeho kamarádů medvěda Balů, pantera Baghíry, vlčí rodiny i nebezpečného tygra. Přesně se mi vyjevily pocity, které jsem u knížky prožívala. Byl to nádherný návrat tak, jako celé mé krásné bezstarostné dětství. Ve své podstatě jsem šťastná dvakrát, mám radost z toho, jak se ponořila do děje i má vnučka. Nemohu jinak a dávám plný počet.

08.01.2024 5 z 5

Velká kniha o psech Velká kniha o psech David Taylor

Kniha je určena pro lidi, kteří mají rádi pejsky a uvažují o tom, že by si nějakého pořídili. Obsahuje velké množství originálních barevných fotografií, popisuje charakteristické znaky jednotlivých psů, jejich temperament, původ - odkud pocházejí. Tato kniha nabízí i praktický návod, jak se o psa starat od útlého mládí až po stáří, přináší zajímavé informace o jejich instinktech, které člověk může využít. Každý milovník psů v knize rovněž nachází odborné rady, jak psa ošetřovat, jak se starat o jeho výživu a zdraví a jak by ne, když autorem je uznávaný zvěrolékař David Taylor.

03.01.2024 5 z 5

Fascinující svět origami zvířátek Fascinující svět origami zvířátek Hector F. Rojás

Další kniha o origami, která nám představuje skládanky 15 zvířátek. Postup skládání je opět detailně rozpracovaný a vede od jednoduchého k složitějšímu.Co je sympatické, že je doplněna navíc fotografiemi reálných zvířat s krátkým popisem. Kniha nás seznamuje se základními postupy skládání, s užitím materiálů, barev a dekorací. Je určena už pro větší děti, ale záleží na šikovnosti, trpělivosti a pak se dostaví radost z vlastní kreativity.

03.01.2024 4 z 5

Hobby Origami papírové skládanky pro velké i malé Hobby Origami papírové skládanky pro velké i malé Zülal Aytüre-Scheele

Umění skládání papíru, díky vnučce jsem knihu znovuobjevila ve své knihovničce a během vánočních svátků měli rodiče vystaráno. Taky jsem leccos zkoušela s rozdílným výsledkem. Metodický návod je perfektní a a skládanky jsou názorné, problém byl ve mně a někdy i v kvalitě papíru, jeho velikosti. Takže do příští návštěvy vnučky musím zajistit speciální papír na origami. To je moje předsevzetí v tomto roce a pak se vrhneme na tvoření originálních jmenovek a přáníček, už se moc těším.

03.01.2024 5 z 5