FiliaNoctis FiliaNoctis komentáře u knih

Krev je můj chleba Krev je můj chleba Laird Barron

Barron to je absolútna špička, pre mňa dokonalý autor. Skvelý štýl, atmosféra je hutná, napínavá, drsná, presiaknutá šarmom a trefnými poznámkami voči nezmyselnosti existencie a úpadku ľudskej rasy.

29.08.2019 5 z 5

Krypty a draci Krypty a draci * antologie

Tak dlho mi táto zbierka unikala a to len preto, že je (podľa mňa) trochu mylne radená do scifi a fantasy, no zmienku o nej som našla v "Čiernej knižnici" (blog) . A pritom 90 percent poviedok tvorí hororový námet. Veľmi vydarená a sympatická kniha. Skoro všetky poviedky pre mňa boli úplne nové a neznáme a to som skalný hororový čitateľ, určite odporúčam, kvalitná klasika.

15.06.2019 5 z 5

Kniha o životě a smrti Kniha o životě a smrti Axel Munthe

Noblesný text, navyše výborne pútavo spísaný. A ten úžasný kultivovaný prejav je dychberúci...
Lekár Axel Munthe nezaprie v sebe správnu dávku mizantropie, ktorá čaká každého, kto vidí svet okolo seba hlavne srdcom a vidí v zvieratách a v prírode svojich bratov a spojencov...

01.05.2019

Poslední deska Poslední deska Andrew Cartmel

Pomerne zaujímavý námet spracovaný zarážajúco plytkým spôsobom...

27.02.2019 2 z 5

Aion. Příspěvky k symbolice bytostného Já Aion. Příspěvky k symbolice bytostného Já Carl Gustav Jung

Pre toho, kto chce obšírnejšie skúmať jednotlivé Jungove myšlienky bude kniha cenným prínosom. Celá štúdia je rozdelená do niekoľkých súvisejúcich častí, ktoré sa venujú napríklad symbolike Ryby, medúzy ... Jung tu venuje veľa pozornosti skúmaniu a dešifrovaniu myslenia alchymistov, čo je úžasná vec :)
Absolútne fascinujúci a nekonečne obšírny pohľad na psychologické javy, s ktorým sa človek stretá bežne, ktoré sú však zaviate pieskom banálnosti. Ale Jung ich, dámy a páni, ukazuje v nočnom svetle. Vo svetle osobných vnútorných trblietavých drahokamov. Truhlica pokladov na dne zabudnutého oceánu, večne čakajúca na objavenie.
No ako tvrdí aj on sám, poznávanie seba samého je tá najťažšia a najpomalšia cesta, na ktorú sa vydá len málokto, dnes obzvlášť.

07.01.2019 5 z 5

Magie a mystika v minulosti a současnosti Magie a mystika v minulosti a současnosti Kurt Aram (p)

Veľmi triezvy prehľad vývoja magického myslenia, žiadne ezo žvásty ako spomína koment nižšie. Zaujímavým obohatením bol okrem iného pre mňa pojem prelogického myslenia (v zmysle akauzálneho) a hlavne kapitola venujúca sa predkresťanskému obdobiu, ktorá vyústila až v mechanizovanú mágiu, ktorú poznáme hlavne dodnes. V texte sa však nájdu aj mnohé iné pútavé časti ako napríklad slávny Agrippa z Nettesheimu a legendy okolo neho...
Po(s)tupná strata intuície, jej premena na mechanické drilovanie vopred určených spisov, ktoré odporúča akási skupina autorít - to tu už máme riadne dlho.
Kurt Aram sa dotkne aj témy bakchanálií, ktoré v svojej pôvodnej podobe boli dôležitým rituálom vybraných žien, nemajúc nic spoločné s nezmyselnými orgiami a pitkami, ktoré skomolila až prichádzajúca doba tvrdého patriarchátu a mocenské machinácie (ako inak ...).
A to najlepšie nakoniec: vzdelaný cestovateľ Kurt Aram v dobe obrovskej zmenky v Nemecku ukončil svoj život vlastnou rukou v lesoch blízko Schwielsee, potom ako naposledy povečeral v obľúbenej ruskej reštaurácii.

05.01.2019 5 z 5

Noční oceán Noční oceán Paul La Farge

O to väčší horor, keď sa tvári ako realita...,ktorá sa postupne rozloží v prazvláštny sen...
Nech dobrotivé medúzy na čele s kočičím veľvyslancom Leem žehnajú bytostiam, ktoré sa občas prebudia z večnej tmy. Pre zbytok je tu Dr. Benway, denné správy a "spánková terapia" . Toľko moje vianočné aj veľkonočné prianie.

10.12.2018 4 z 5

Poslední dny Jacka Sparkse Poslední dny Jacka Sparkse Jason Arnopp

Ironický novinár s prostorekým prejavom alá zostarnutý rocker. Odborník na ezo spirito podfucky.
Začiatok knihy mi pripomínal Izbu 1408. Je to zábavné atmo.
Príbeh z vôd priemernosti vytiahol záver, ktorý vyšvihol knihu do egosolizmu a málo otrepaných poínt...

08.12.2018 4 z 5

Cesta do Ixtlanu Cesta do Ixtlanu Carlos Castaneda

Cesta do Ixtlanu, ktorá nikdy nekončí ...

09.12.2017 5 z 5

Tábor Radostné vědy Tábor Radostné vědy Patrick Declerck

Úderné! Konečne psychoterapeut, ktorý vidí veci jasne. Je málo ľudí, ktorí majú odvahu hovoriť o zmagorenom svete, ktorý vytvoril jeho excelencia "človek rozumný". Nesympatia voči úchylnosti kresťanstva či kritika namierená na taniere mäsožrútov alebo čerešňa na torte: existencia našich obľúbených "humánnych" lekárov a ich pochybnej užitočnosti - veľmi výstižné poviedky.

19.11.2017 5 z 5

Alrúna: příhody živoucí bytosti Alrúna: příhody živoucí bytosti Hanns Heinz Ewers

Pozoruhodný príbeh.

02.10.2017 4 z 5

Miluju Tě, protože mě živíš Miluju Tě, protože mě živíš David Llorente

3,5 * : veľmi vydarené vykreslenie chorej pomätenej "modernej" spoločnosti, v ktorej žijeme.

23.09.2017 3 z 5

Kam se poděla Elizabeth Kam se poděla Elizabeth Emma Healey

Ehm... nuda. Podľa mňa sa z takejto na jednej strane desivej životnej situácie dá vyťažiť oveľa viac. Zrejme je kniha určená inému obecenstvu. Hĺbka žiadna, príbeh strednoprúdový, škoda.

04.09.2017 2 z 5

Vyprávění nočních hubeňourů Vyprávění nočních hubeňourů Patrik Linhart

Osamelí aristokrati, "úbohí" outcasts a kde - tu nejaký ten mister twister na oživenie temnou romantikou presiaklej atmosféry sú spoločnosťou, ktorá nemá konkurenciu. Veľmi inšpiratívne čítanie podané inteligentnou a vtipnou formou.

01.09.2017 5 z 5

Lavondyss Lavondyss Robert Holdstock

Dvakrát som čítala túto knihu a dvakrát som skončila v trištvrtine. Aj aj napriek tomu, že príbeh sa podľa mňa ku koncu už mierne zadrháva, ostatná časť je veľmi kúzelná.

17.08.2017

Noční film Noční film Marisha Pessl

Skvelé. Tlieskam. Slovo "vysokooktánová" sa k tejto knihe hodí výborne. Temný, rozsiahly príbeh o vybájnenom režisérovi, géniovi balancujúcom na hrane alebo Pánovi temnôt a jeho (ne)šťastných blížnych a človeku, ktorý po stopách jeho príbehu nachádza puzzle do nekonečnosti výkladu svojho i našich životov. Knihu dopĺňajú atmosférické fotografie, niekedy pomerne desivé a nemo dopĺňajú čitateľove zatajenia dychu :)

07.08.2017 5 z 5

Ideálne 3,5 * . Je to omnoho viac tajomné než Magický průvodce, s občasnou dávkou úchylnosti a často to pripomína niečo ako Twin peaks, čo prispieva k zaujímavosti. Ale chýba tomu určité zacelenie, dokončenie. Otvorený priestor autor pre mňa nechal sterilne prázdny. Snáď ďalší Pasi už bude kompletnejší, aj keď mám dojem, že tento autor bude takým navždy :)

25.07.2017 4 z 5

Hora lebek: V Japonsku plném duchů Hora lebek: V Japonsku plném duchů Lafcadio Hearn

Autor je znamenitým sprievodcom vo svete tajomných japonských zvykov, zvláštnych reálií a príbehov. A tá záhadná poetika, ktorou je kniha poprášená ako kúzelným prachom... ach ...Veľmi hodnotná útla knižôčka.

24.07.2017 5 z 5

Běsi, co mě sužují Běsi, co mě sužují Patrick Declerck

Ten pocit, keď si (dúfajme) nedopatrením spôsobíš škaredú ranu a pocítiš absolútne odhalenie kúska svojho telesna, taký pocit je možno zažiť pri čítaní Besov. Otvorená rana, do ktorej sa môžeš bezostyšne dívať a bezbranne žasnúť nad kadečím z ponuky.

22.07.2017 5 z 5

Akta X - Nikomu nevěř Akta X - Nikomu nevěř Jonathan Maberry

Oceňujem, že každú z poviedok píše iný autor žánrov týkajúcich sa hororu, scifi či tajomna. 15 poviedok na veľmi vysokej úrovni. Ako píše doktorking príbehy by mohli byť o niečo temnejšie, ale aj tak sa teším na pokračovanie .)

17.07.2017 5 z 5