Běsi, co mě sužují

Dětství v Bruselu. Škola, kde jsem otupělý nudou pozoroval oknem, jak prší. Babička byla šílená. Charcotovská hysterička. Strýc tíhl spíš k lehké psychopatii. A táta byl ochotný odjet kamkoliv: do Argentiny, do Ameriky… Kamkoliv, jen když to bylo někde daleko… Celé té podivné skupince se moc dobře nevedlo. O něčem svědčí už jen to, že náš rodinný lékař byl psychiatr… Takže se ze mě nutně stal napřed neurotik a potom, o dost později, psychoanalytik… Nakonec, abych si to vyřídil s ubíhajícím časem a zvítězil nad svými obsedantními zábranami, přinutil jsem se, po vlastní analýze a díky ní, ke psaní. Psát všemu navzdory....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/339471/besi-co-me-suzuji-4Pq-339471.jpg 316

Démons me turlupinant (2012)

Vydáno:, Host

Kniha Běsi, co mě sužují

lushi

Knihu jsem skoro nenáviděla. Zvládla jsem ji sice dočíst do konce, ale ani trochu jsem si to neužívala. Přišla mi absolutně zbytečná, autor nesnesitelný, příběh nulový. Kniha nemá žádnou strukturu, autor se plácá ve vlastním strachu, smutku a opovrhuje všemi lidmi a skoro jako by čekal slitování nad svým chováním.
Anebo jsem to prostě nepochopila...

LucillaPeters
15.09.2018

Nedělám to často, ale knihu jsem odložila cca ve třetině a hned tak po ní zase nesáhnu. Začátek dával naději na poměrně zajímavé čtení, ale po pár stránkách tento dojem opadl. Kniha nedokázala udržet mou pozornost, nechytla mě.

Hella
01.12.2017

Na mě příliš komplikované a nesympatické čtení plné cizích slov.

petrarka72
23.07.2017

Naléhavě až neuroticky napsaná a sarkasticky provokativní kniha, jedna z těch, u kterých máte pocit, že byste si měli dělat poznámky jako u skript psychologie a dohledávat pojmy ve slovníku cizích slov (kontrafobický? ... alexithymie? ... glaukomický? ... epistemofil? ... dysforie? Pomoc! Na druhé straně - není to přehnané a čtenář se ledacos dozví, aniž by se otravoval). Autor tvrdí, že hlavní roli má psychoanalýza - ale ta představuje především prostředek poznání toho, "odkud (on sám) přichází" ("šílená" hysterická a puritánská babička, kmotr, máma poznávaná jen přes péči - a otec "vzít kramle!", ten především), "kdo je" (tedy co ho formovalo - nejčtivější je asi iniciační cesta k partyzánům a vložený zážitek smrti přes psa přejetého autem) a "kam jde" (čili ono klasické "jak to bude dál, když..." - když se stal psychoanalytikem a když je schopen exaktně, bez emocí popsat jednotlivé případy - od toho Oidipova a Hamletova přes ty vlastních pacientů a nakonec toho svého - aniž by mu to bylo většinou co k čemu). Nakazila jsem se autorem a popisuji to zbytečně složitě - ale kniha je hlavně průvodcem po vztahu s otcem, s jehož ztrátou se autor vyrovnává, čte se velmi dobře, obsahuje více než stopové prvky humoru a její chytrá "rozhněvanost" je sympatická... Jo! A díky za seznámení s Jamesem Ensorem - neznala jsem ho.

FiliaNoctis
22.07.2017

Ten pocit, keď si (dúfajme) nedopatrením spôsobíš škaredú ranu a pocítiš absolútne odhalenie kúska svojho telesna, taký pocit je možno zažiť pri čítaní Besov. Otvorená rana, do ktorej sa môžeš bezostyšne dívať a bezbranne žasnúť nad kadečím z ponuky.

Rezi29
28.06.2017

Na mě moc náročné čtení plné psychologických otázek.

filozofie psychoanalýza Belgie problémové rodiny

Patrick Declerck