Noční oceán

Doktorka Marina Willetová to vůbec nemá lehké, její manžel Charlie si totiž vypěstoval závislost na autorovi hororů H. P. Lovecraftovi. Zejména je fascinován událostmi z léta roku 1934, kdy samotářský spisovatel strávil dva měsíce se svým mladým fanouškem Robertem Barlowem. Co ty dva spojovalo a co k sobě cítili? Když už si Charlie myslí, že hádanku vyřešil, vypukne skandál a on zmizí. Policie to označí za sebevraždu, ale Marina této verzi nevěří. Ve snaze zjistit pravdu se vydává po manželových stopách, které ji zavedou nejen k Futuriánům, skupině mladých autorů science fiction, ale i k Williamu S. Burroughsovi nebo k takzvanému Erotonomikonu, jenž je považován za intimní deník samotného Lovecrafta. Ať už patříte k vyznavačům díla mistra hrůzy z Providence, nebo se setkáváte s Lovecraftovým jménem poprvé, téhle románové pokloně psychiatrii a pulp fiction podlehnete dřív, než řeknete Cthulhu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/392060/nocni-ocean-xUv-392060.jpg 3.424
Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno, Paseka

The Night Ocean, 2017

Kniha Noční oceán

KristynaL

Při čtení jsem měla pocit, že pomalu otvírám jednotlivé vrstvy matrjošky, abych spatřila její konečnou a pravou tvář...

bertrand

Při čtení první půle panovalo nadšení, jak lehce, vtipně a přitom přesně se La Fargovi podařilo zvariovat život legendárního H.P.L. Opravdu dokonale setřel tenoučký nátěr mezi fikcí a realitou, prostě dobře udělané. Toto všechno přestává platit zhruba od druhé půle, kdy se ocitneme v podobě jiného vypravěče v jiném světě, v jiné knize, tentokrát klasickém (tj. nudném) americkém soudobém románu, který mě coby čtenáře už naprosto nezajímal. Vtipnost ta tam. Omletý motiv holocaustu, tomu dodal korunu.
Knížka tedy rozpolcená, začátek vpravdě pochoutkový, druhá půle velice nezajímavá a nepřesvědčivá co do příběhu i do motivace postavy, která vlastně hýbala celým dějem.

antuka
20.02.2019

Potěšilo a nejvíc překvapilo, jak dobře je napsaná hlavní ženská postava. Super!

amaenium
05.01.2019

Noční oceán je jedna z těch mála knih, u kterých má člověk pocit, že příběh nebo jeho část ze začátku, je něco tak strašně vzdáleného. Jakoby se čtenář již několik let věnoval zkoumání života HPL a Roberta Barlowa, a to tvrdím jako člověk, co se s těmito autory potkal v této knize poprvé.
Knížce bych pak jen vytkla některé pasáže, které byly až příliš zdlouhavé, ale jinak mi kniha byla čtivá a ukázala nové autory, od kterých bych si v budoucnu něco chtěla přečíst.

FiliaNoctis
10.12.2018

O to väčší horor, keď sa tvári ako realita...,ktorá sa postupne rozloží v prazvláštny sen...
Nech dobrotivé medúzy na čele s kočičím veľvyslancom Leem žehnajú bytostiam, ktoré sa občas prebudia z večnej tmy. Pre zbytok je tu Dr. Benway, denné správy a "spánková terapia" . Toľko moje vianočné aj veľkonočné prianie.

Liberi
01.12.2018

Nemohu popřít, že si dal autor se zpracováním opravdu hodně práce. Příběh byl poutavý (s hororem, ač se na první pohled může zdát opak, nemá společného téměř nic), napětí nescházelo, četlo se to rychle.
Kniha se vlastně skládá hned z několika příběhů\lidských osudů, a v žádném z nich neschází dokonalá psychologie postav. V textu najdete hromadu odkazů na autory Weird Tales, Asimova a spoustu dalších, což fanoušky těchto autorů potěší (možná), a třeba i doplní své poznatky.
Přesto by se našly výtky - někdy je text zbytečně zdlouhavý a s dějstvím mnoho společného nemá, a pokud se během četby čtenář zamyslí trochu hlouběji, odhadne rozuzlení v první třetině (nebo v polovině) knihy.

Pořízení Nočního oceánu nelituji, jistě se k němu vrátím.

Lunapark
Lunapark