FiliaNoctis FiliaNoctis komentáře u knih

Noční kousky Noční kousky Ernst Theodor Wilhelm Hoffmann

Štýl, ktorý oku lahodí :) Občas je príbeh až príliš popisný a vzniknutý chaos znateľne mätie, ale čaro, ktorým oplýva autorovo písanie je opojné a hneď po Le Fanu moja najobľúbenejšia temná romantika...

06.07.2017 4 z 5

Konec pana Y Konec pana Y Scarlett Thomas

Príbeh je veľmi dobre vystavaný, veľmi pútavý skrátka kniha, ktorá sa dobre číta. Navyše autorka používa myšlienky týkajúce sa ľudskej hlúposti (viď zavesenie zvončeka na krk mačky atď.) čo mi je obzvlášť sympatické.

06.07.2017 4 z 5

Démoni noci Démoni noci Charles Nodier

Čakala som väčšiu temnotu a klasickú romantiku v štýle Le Fanu či Hoffmanna, ale autor je na môj vkus smrteľne vážny a ak tomu milovník pánbičkáření... :) Za spomenutie však stojí mizantropická poviedka Prosťáček ...

06.07.2017 3 z 5

Kniha dohadů Kniha dohadů Erika Swyler

Až nato, že má kniha veľmi príjemné estetické spracovanie s mojím obľúbeným typom papiera, je to bohužiaľ dosť slabo podaný príbeh, ktorý vo mne nevyvolal ani jednu emóciu.

27.04.2017 1 z 5

Okultace a jiné povídky Okultace a jiné povídky Laird Barron

Tento výnimočne kvalitný počin vo mne zanechal dojem kultovosti. Ide o horor kombinovaný s temnou metafyzikou, o strach prameniaci zo straty pevnej pôdy zaužívaných istôt a rozumu a s tým prameniacej bezbrehej samoty... Príbehy občas až mrazia a vytvárajú atmosféru skutočného pádu do prázdnej jamy vesmírnej s potenciálom naštrbenia bežného vnímania... Teším sa na ďalšie preklady. :)

25.02.2017 5 z 5

Smečka ze čtvrtého pokoje Smečka ze čtvrtého pokoje Mariam Petrosjanová (p)

Podivné a až hypnoticky zvláštne... Miestami akoby som čítala Burroughsa z prostredia psychedelicky ladeného Domu...

25.02.2017 5 z 5

Co nám oheň vzal Co nám oheň vzal Mariana Enríquez

Boli to fantastické poviedky, neotrelé mysteriózne námety, ktoré sa čítajú samé. :) Prostredie nebezpečných drogami prešpikovaných argentínskych miest v kombinácii s atmosférou duchov a spoločnosťou hanobených individuí , brala dych. Navyše kniha sa nesie v jemnom duchu nezávislosti žien, ktoré vplyvom okolností zvažujú životné zmeny, ehm... :)

23.02.2017 5 z 5

Kúzelníkov únik z reality Kúzelníkov únik z reality Lars Vasa Johansson

Táto kniha v sebe nesie niečo zvláštne, švédske kúzlo, šarm a vtip, ale najviac ma na kúzelníkovi bavilo magické klbko, ktoré sa celým príbehom vinie ...

12.02.2017 4 z 5

Muži, kteří zašli příliš daleko Muži, kteří zašli příliš daleko * antologie

Poviedky prvého a posledného z autorov boli tak hlúpe (rozumej naivne kresťansky ladené. niektoré až bez zmyslu), že prečítať ich bol pre mňa niekedy až neuskutočniteľný úkol. Jedine nadpriemerné počiny tretieho z bratov Edwarda Frederica Bensona mi priniesli ten pravý pôžitok z hororovej atmosféry. Našťastie je mu venovaná väčšina knihy.

04.11.2016 4 z 5

Dům ozvěn Dům ozvěn Barbara Erskine

Atmosféra televízneho hororu 80' z prostredia anglického vidieka s vôňou ohňa plápolajúceho krbom a jemným mrazením v záhlaví, kedy periférny zrak zachytí tieň mihnúci sa v leme dverí. :) Historický rozhľad autorky je citeľný, čo prispieva ku kvalite. Až na tie hrozné obálky, ktoré kazia pôžitok.

05.09.2016 4 z 5

Durman Durman Leena Krohn

Esencia záhadnosti a tajomnosti existencie, vynikajúca "kniha".

22.08.2016 5 z 5

Poklidné a tiché místo Poklidné a tiché místo Peter S. Beagle (p)

Nápad je to zaujímavý, ale napísané je to nudne a chaoticky. Pomerne zrejmé, že ide o prvotinu písanú v mladom veku.

20.08.2016 2 z 5

V tomto domě straší V tomto domě straší John Boyne

Vcelku vydarená "viktoriánska" ghost story. Kniha je písaná dosť napínavo, hoci príbeh sa v poslednej časti mierne zvrhne. Pre priaznivcov žánru to bude príjemne strávený čas :)

09.08.2016 3 z 5

Sestup k bohyni: Iniciační cesta žen Sestup k bohyni: Iniciační cesta žen Sylvia Briton Perera

Kniha patrí skôr k odbornej a psychologickej literatúre než k duchovnu, ezoterike a okultizmu :) Podobný rozbor témy ako u Marie Louis von Franz, o niečo zrozumiteľnejšie a jednoduchšie písané než samotný Jung.

30.07.2016 4 z 5

Jonathan Strange & pan Norrell Jonathan Strange & pan Norrell Susanna Clarke

Skvelo napísané, poetické, vtipné, mysteriózne.... Zmes britského humoru a brilantne vystavaného príbehu so závojom magična.

19.05.2016 5 z 5

Věštění a synchronicita Věštění a synchronicita Marie-Louise von Franz

Excelentne podané.

07.05.2016 5 z 5

Paradoxy české šlechty Paradoxy české šlechty Vladimír Votýpka

Pekne spracované. Tých, ktorých téma zaujíma určite kniha veľmi poteší. Krásne sú aj fotografie v knihe..

23.01.2016 5 z 5

De profundis: Zápisky ze žaláře v Readingu a Čtyři listy De profundis: Zápisky ze žaláře v Readingu a Čtyři listy Oscar Wilde

Skvostne napísané...

07.10.2015 5 z 5

Tisíc a jeden přízrak Tisíc a jeden přízrak Alexandre Dumas, st.

Miestami strašidelné, pekným jazykom spísané :)

03.10.2015 4 z 5

Anno Dracula Anno Dracula Kim Newman