feex8 feex8 komentáře u knih

Odpusť, Natašo! Odpusť, Natašo! Sergej K. Dakov (p)

Podla mna nic moc. Minimalne audioverzia, ktoru som pocuvala. Asi najhorsie nahovorena audiokniha, aku som doteraz pocuvala. Nebyt toho, mozno by som dala knihe tri hviezdicky, takto mi to uplne pokazilo dojem. Urcite odporucam radsej precitat ako pocuvat.

Kniha priemer. Niektore dialogy boli az prilis strojene, bolo v nich citit dost rozpravacskeho prikraslovania. Občas neprirodzene. Aj ked nasli sa aj svetlejsie chvilky. Naopak, opisy bitiek boli dobre, atmosfera doby autenticka, opis a spravanie krestanov poprikraslovane. Kurdakov (nechapem preco Dakov), sa v zavere knihy nevyhol vyvynovaniu sa.
Cudujem sa, ze to nie je v sekcii nabozenska literatura.

Moje hodnotenie: 45%

05.07.2016 2 z 5

Moje první lásky Moje první lásky Ivan Klíma

Slabší priemer. Väčšinou "dievčatá" nudili (aj hlavná postava), hoci niektoré boli zaujímavé. Páčilo sa mi, ako sa hral autor s dejom, ako viedol dejové línie. Nevadil mi ani spôsob opisu priamej reči, celkovo sa to čitalo dobre. Ale cela kniha je taká jemne naivná, v podstate pre mňa z pohľadu celku dosť nezaujímavá.

Moje hodnotenie: 43%

13.04.2016 2 z 5

Sedm životů Sedm životů Marcel Vanek

Takyto zvast som uz davno necitala. V porovnani s touto necitatelnou vyfabulovanou blbostou je aj 50 shades of grey hodnotna literatura. Absolutne nic mi to nedalo, vzalo cas. Knihu som ani nedocitala. Citat vymyslene nezaujimave fantasmagorie by som snad zvladla, keby to aspon bolo pisane inym stylom.

----------------------------------------------------------------------

Knihe som dala predsa len druhu sancu. Po preluskani tej uplne nezmyselnej, nudnej a za vlasy pritiahnutej vaty na zaciatku, sa to precitat da, ale az od momentu, kedy sa zacinaju vykreslovat jednotlive pribehy. Nie zeby to bola nejaka sláva, ale nie je to taky odpad, ako som si po precitani zaciatku myslela.

Moje hodnotenie: 22%

17.03.2016 1 z 5

Dvanáct povídek o poutnících Dvanáct povídek o poutnících Gabriel García Márquez

Velmi pekna kniha. Nevyhladavam cielene poviedky, kedze malokedy dokaze autor docielit taky efekt a dojem, ako rozsiahlejsou knihou. Marquez je v tomto vynimka. Vacsina poviedok ma krasne vtiahla do deja a zanechala dojem.

Moje hodnotenie: 84%

16.03.2016 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Rozmyslala som, ci dat tri alebo styri hviezdicky. Nakoniec som sa pripojila k vyssiemu poctu hlavne z dovodu, ze som mala po precitani tejto knihy dojem poctivo odvedenej prace autorky. Hladanie zdrojov muselo byt o drzku.

Pacilo sa mi vykreslenie bohyn a ich bohovania, taktiez bola velmi pekne navodena atmosfera kopanic. Postavy neboli ploche, prave naopak, bavili ma. Ci uz pre to tajomno, ktore ich v knihe obklopovalo, alebo ich svojraznost, kazdopadne sa s nimi autorka velmi dobre vyhrala. Z celej knihy je citit skutocny zaujem o tuto problematiku, o kulturu bohovania a prave tento zaujem sa podarilo aspon z casti preniest aj na mna.

Autorka velmi pekne doplnala informacie z archivov vlastnou fikciou. Vo vacsine pripadov nenasilne, plynulo.

Vztah Dory k otcovi a matke - super. Mne ako citatelovi by sa to ziadalo viac rozvinut, ale napriek tomu velmi dobre.

Teraz k tomu, co sa mi pacilo menej. Dora ako rozpravacka, ako kulturologicka bola velmi fajn. Dora ako osoba starajuca sa o brata, hladajuca si cestu k Surmene taktiez velmi dobre vykreslena. Ale Dora ako osoba, ktora citi minulost, alebo pomaha rozhanat burku, to sa mi az tak nepacilo. Asi preto, ze pripisovat nadprirodzene vlastnosti rozpravacovi je podla mna dost otrepane a prvoplanove. Taktiez rovina s Janigenou bola pre mna az prilis... nepresvedciva.

Tiez mi tam chybalo viac bohovania. V knihe je zachyteny iba malinky kusocek. Keby sa v knihe nechadzalo viac z tak krasne vykreslovanej kultury, urcite by to na jej kvalite neubralo. Takto som mala dojem, ze prave tato rovina zachadza do pozadia v prospech materiálov z archívov.

Kniha mi sprijemnila chripkove obdobie. Je to krasny kusok ceskej novodobej literatury.

Moje hodnotenie: 76%

24.02.2016 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Asi som mala privelke ocakavania. 93%... cez 3000 hodnoteni... Ziadna slava sa nekonala. Ale pekne poporiadku. Nasledujuci komentar bude obsahovat spoilery.

Pribeh bol vymysleny, ale nedomysleny. Je za nim citit mnozstvo prace. Otvara vsak prilis mnoho rovin, ktore ponechava nedokoncene, prilis vela otazok, ktore su nezodpovedane, ak sa nad nimi clovek hlbsie zamysli. Zo zaciatku mi to az tak nevadilo, ide predsa len o fikciu, neskor mi tie nezrovnalosti zacinali vadit. ( napr. motiv uteku a zivota v Australii, alebo hoci aj posledne kapitoly o prevode penazi. :)

Mam rada vrstevnate pribehy, ale ide o dvojsecnu zbran a nie som si ista, ci mi v tomto pripade tato rozvrstvenost skor neprekazala. Obcas sa mi to zdalo az prilis prekombinovane (napr. mi vadila rovina pribehu, ktoru tam Larsson zakomponoval podla mna iba pre efekt - co najviac sokovat - Harrietine opatrovanie Mikaela.. a v Australii mu povie, ze bol obetou mozno aj on? To je uz prilis... zachadza to do detektivneho klise, ak nieco take existuje, co si nie som ista, kedze velmi detektivky necitam. Ale ak by existovalo, malo by to podla mna prave tuto podobu.)

K psychologii postav. Lisbeth bola prepracovana relativne dobre, Blomkvist menej, miestami mi pripadal ako dobry chmulo. Ale to je uz subjektivny pohlad. Vykreslenie postavy neurazilo, nenadchlo, dalo sa. Velmi mi chybalo blizsie vykreslenie vedlajsich postav - tie by si vsetky do jednej zasluzili ovela viac pozornosti. Knihe by som kludne pridala este 20-30 stran, ak by sa na ich strankach viac odkryval charakter vedlajsich postav, ale nie z rozpravania napr. Henrika, ale z ich činov, konani a zo suvisiacich situacii.

Konecna love story to zaklincovala uplne. Tak velmi som dufala, ze to autor nedogabe nejakym nasladlym zamilovanim sa niektorej z hlavnych postav. Snaha zachranit to zaverom tomu uz velmi nepomohla.

Rozhodne je to kniha, ktoru zaradujem k tomu lepsiemu, je to kniha, ktora napriek svojim nedostatkom vie zaujat, clovek sa na nu vie tesit, vie si ju vychutnat v kresle s horucim cajom. Ale zeby to bolo dielo, ktore by vo mne zanechalo dojem trvalejsieho charakteru, to si nemyslim. Rada siahnem po dalsich castiach a beriem to ako oddychove citanie.

Moje hodnotenie: 65%

08.02.2016 3 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Začiatok vyzeral sľubne, ale netrvalo to dlho. Vlastne do doby, kým sa Julian nevratil a nezacal dialog. Myšlienky knihy boli niektoré (menšina) zaujímavé, hoci nič, čo by tu už predtým nebolo a nebolo podane lepsim sposobom, nie takymto prvoplanovym mentorskym stylom.
Julianov byvaly kolega nato, ze je v knihe vraj pravnik, na mna posobil neskutocne zaostalo. Pytal sa uplne zrejme veci, ako keby mu nedochadzali tie ocividne suvislosti. V podstate to posobilo tak, ze autor tuto knihu napisal pre pologramotnych idiotov a vdaka jeho prihluplym otazkam to vysvetluje podrobnejsie. V podstate mi na tej knihe nevadila jej myslienka. Vlastne vobec by mi nevadila myslienka, ale forma, akou to bolo podane - nasilne poucovanie, priblble potvrdzujuce otazky a ocividna manipulacia citatela, to sa mi vobec nepacilo. Snad len to sa neda vytknut, ze autor nechal Julianovo rozpravanie pekne plynut, vdaka comu to cloveka nenutilo knihu odlozit, ked zistil, aku blbost to vlastne cita.
Mna tato kniha velmi za srdce nechytila, ale ja nie som ani velkym fanusikom Coelha, prave naopak. Hoci musim uznat, ze zopar myslienok sa mi tam naozaj pacilo.

Moje hodnotenie: 35%

01.02.2016 2 z 5

Farář arský Farář arský Wilhelm Hünermann

Pocuvala som ako audioknihu. Nevedela som, ze pojde o zivotopis akehosi krestanskeho svatca. Ale aj keby som vedela, asi by som sa do nej pustila v nadeji, ze to mozno bude aspon mierne objektivne alebo umelecké, alebo aspoň zaujímavé. Nic z toho sa nekonalo.

Vacsiu blbost som uz davno nepocuvala. Nejdem teraz pisat o pravdivostnej hodnote, o tom nech si kazdy citatel urobi svoj nazor sam. Horsie je, ze ani ta literarna hodnota nestala za vela, vlastne som horsi zivotopis doteraz ani necita. Najviac ma iritovalo to prikraslovanie, ktore napríklad nevzdelanost arskeho farara bagatelizovalo, jeho dezerciu ospravedlnovalo, uzkoprsost stavalo na piedestal a podobne. Kazdy, kto s nim nesuhlasil, bol vykreslovany ako clovek toho najhorsieho charakteru, ktory sa zazracne pod jeho vplyvom obratil na vieru.
Ako.. wtf? Skutocne moze niekto vykreslovat jednotlive charaktery takto plocho? A vyuzivat tak mnoho nijako nepodlozenych informacii a vydavat ich za skutocnost? (Aspon tipujem, ze by mal byt hlavny zamer knihy zameranej na niekoho zivot opis skutocnosti, ale po precitani tohoto skvostu si nie som ista)

Toto je skor rozpravka pre dospelych. Neverim, ze niekto tymto jednostrannym a zaujatym zvastom moze prikladat vahu. Verim a dufam, ze ludia, ktori toto citaju maju dostatok zdraveho rozumu a beru tuto knihu s velkou rezervou.

Koncentrovana krestanska propaganda.

Slo o moju prvu a urcite aj poslednu knihu z kategorie "zivotopisy svätych" - slovo zivotopis davam do obzvlast velkych uvodzoviek.

Moje hodnotenie: 2%

24.01.2016 1 z 5

Matky to chtěj taky Matky to chtěj taky Irena Obermannová

Nezaujalo, nenadchlo, hlavna postava mi bola nesympaticka, pribeh sam o sebe tiez za vela nestal. Aspon ze to bolo kratke.

Moje hodnotenie: 35%

13.01.2016 2 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Tato kniha sa mi z celej trojice pacila asi najviac.
Mozno to bude aj tym, ze som po predchadzajucich dvoch dieloch vysoku uroven necakala. Autorka stale nevie namet prepracovat tak, ako by sa ziadalo, stale nevyuziva potencial pribehu, na rozdiel od predchadzajucich dielov sa mi ale viac pacil popis interpersonalnych vztahov.

Moje hodnotenie: 73%

07.01.2016 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Nie som fanúšik sci-fi kniziek, ale po precitani tejto lahodky sa asi stanem.
Vyborna, uzasna kniha, ktoru urcite odporucam. Bavila som sa, ako clovek, ktory miluje absurdny humor.
Tato kniha si musi najst svojho citatela. Ak niekto nema pochopenie pre absurditu, kniha sa mu pacit nebude. Pre nas ostatnych, milujucich napr. Hellera, Kafku a pod., pre nas je to chutovka.

Utekam do kniznice pre pokracovanie :)

Moje hodnotenie: 95%

07.01.2016 5 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Po precitani prveho dielu som sa s mensim znechutenim predsa len odhodlala na pokracovanie.

Kniha mala opat mnoho nedostatkov. Hlavne co sa tyka vukreslenia a psychologie postav. Hlavne psychika Katniss bola ako aj v prvom dieli zufalo predvidatelna. Nedotiahnute zapletky (nedotiahnuty zaver by mi az tak nevadil), stale nerozvinuty potencial pribehu. Kniha mala spad, ale stale malo napatia.

Musim ale povedat, ze autorka sa s pribehom predsa len viac vyhrala. Min. z romantickych pasazi mi uz nebolo az tak blivno ako v jednotke a aj ked je vykreslenie jednotlivych postav stale nedostacujuce, zaznamenavam aspon nejaky pokrok k lepsiemu oproti jednotke. Vztahy sa vyvijaju o malinko uveritelnejsie, hoci Peeta je smiesny aj tak s tou jeho nehynucou laskou k obycajnej Katniss, s ktorou sa nikdy pred hrami poriadne nebavil, ale v okamihu je pre nu bez vahania ochotny umierat. Podla mna bolo malo priestoru venovaneho ostatnym vitazom, ziadalo by sa mi viac.

Kazdopadne, asi si precitam predsa len aj trojku.Po jednotke som sa do dvojky musela nutit, ale ak bude trojka pokracovat v tomto duchu, nebude to az take neznesitelne.

Moje hodnotenie: 65%

23.11.2015 3 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Viac ako 90%? To vazne?
Tejto knihe nechyba akcia, dynamika, ma celkom dobry námet (ok, beriem, ze ide o knihu pre teenagerov, tak povazujem namet za postacujuci), s ktorym sa dalo urcite dobre pracovat.

Prva polovica knihy prebiehala celkom uspokojivo, dost lahko a rychlo som sa zacitala. Ale neskor to uz zacalo byt neznesitelne. Z tych presladenych opisov radoby romance, z toho, ako sa autorka snazila (uplne neuspesne) vyvolat akesi napatie v otazke, co ma ten Peeta za lubom a ake city prechovava. Uz len to, ako uplne hrozne bola zvladnuta práve tato akoze lubostna rovina (a ze Peetove pohnutky by bol podla mna schopny rozoznat kazdy aj poloretardovany jedinec - samozrejme okrem Katniss), mi knihu znechucovalo.

Vazne toto citaju dnesne decka a toto sa im paci?

Vnimam ako velku (autorkinu) skodu, ze sa nevedela vyhrat s postavami a ich emociami viac, lebo zaklad mala dobry. Zaujimave prostredie, netradicny namet, vyhrotene situacie.. Napriek tomu vsetkemu na mna kniha posobila akosi plocho a da sa povedat ze aj mierne primitivne.

Moje hodnotenie: 57%

-----------------------------------------------
Komentar tuto od @nechapacka84 ma pobavil viac ako cela kniha.

16.11.2015 3 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Kniha, od ktorej som nic necakala, ale dostala som pohladenie na dusi. Stylom mi pripominala knihu "Jiste pane ministre", ale tato bola viac idealisticka. Je to taka rozpravocka, ktora pobavi, ale vyborne zvladnuta.

Moje hodnotenie: 86%

15.11.2015 4 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Toto nebola kniha pre mna. Mala som dojem, ze citam vkuse iba o tom, ako niekoho pretahuju, zhanaju auta, ako sa Dean vkuse poti, ako maju zbalene a stale sa kamsi plaholcia a odvsadial utekaju. Pacit sa mi to zacalo mozno v poslednej desatine knihy, kedy som si konecne zacala ten styl aj trochu uzivat, ale zo slabeho priemeru to tuto knihu podla mna nevytrhne a bola som uz aj celkom rada, ze konecne skoncila.

Kniha sa snazila o nejake hlbsie myslienky, niektore boli podane zaujimavo a aj ked som sa s nimi napriklad nestotoznovala, pacilo sa mi, ako sa s nimi autor vyhral. Mnoho z nich sa ale nepodarilo. Samotna cesta mi pripadala viac unavna ako zaujimava a este v tomto podani. Aj ked je dost mozne, ze to bol aj zamer.

Cely cas som mala chut preskakovat strany alebo niektoru z postav prefackat, pricom postavy hodne prefackania sa sice obmienali alebo striedali, no vzdy sa niekto nasiel.

Ako som uz pisala, posledna cca desatina knihy nebola az taka utrpna a verim ze niektomu sa tento styl moze pacit, no mne nesadol. Napriek tomu nehodnotim tuto knihu ako uplny prepadak, skor ako kniha, ktora sa mi minula stylom. Necakala som, ze toto bude najaka cervena knihovna, prave naopak, mam rada knihy, ktore sa s citatelom nemaznaju, ale musia ma aj niecim obohatit. Tejto sa to velmi nepodarilo, aj ked snaha bola zjavna. Viackrat sa k nej uz pravdepodobne neprinutim.

Moje hodnotenie: 61%

15.11.2015 3 z 5

Město Ember Město Ember Jeanne DuPrau

Pekna kniha, pre mladsie rocniky. Mam rada tento typ knih, ktory nuti decka venovat sa aj niecomu inemu ako internetu. Je to taka rozbehovka, teda vhodna kniha na to, ako namotat napr. 12-13 rocne deti na citanie. Kniha sa cita lahko, rychlo ,dej ma spad. NIe je rozsiahla, ani narocna.

Objektivne lahko predvidatelny dej, kniha, na ktoru si o mesiac asi nespomeniem, ale je v nej krasne vykreslena atmosfera a sesterska laska k malej Poppy.
Pre decka velmi fajn.

Moje hodnotenie: 66%

13.11.2015 3 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Vyborna.

Zamerne sa kniham z obdobia sociku vyhybam, mam k nim akusi zvlastnu averziu. Hrdy Budzes mi ale ukazal, o kolko mozem prichadzat. Nasmiala som sa som sa teda statocne a to nie som ani dieta spred revolucie. Je to pisane nadhernym stylom. Helenka vo svojej detskej nevinnosti chape veci po svojom a mne sa to chapanie velmi pacilo. :)

Moje hodnotenie: 87%

28.10.2015 5 z 5

Steve Jobs Steve Jobs Walter Isaacson

Vyborna kniha. Nejdem teraz riesit pravdivost ci objektivnost informacii, aj ked uznavam, ze biografia by mala byt hlavne o tomto.

Vzala som ju do ruky bez vacsich ocakavani. Pocula som, ze je to dobre citanie pre managerov a podnikatelov, je tam zaujimavo popisana strategia podnikania, co aj bola. Prekvapilo ma ale to, ze napriek tomu, ze ide o biografiu cloveka, ktory je uplne mimo mojho predmetu zaujmu, ktory sa venoval technologiam, ktorych historia ma vobec nezaujimala, napriek tomu ma tato kniha vedela zaujat, pobavit, poucit. V jednej chvili s Jobsom sympatizujete, v inej su vam jeho praktiky odporne.

Nie je to oda na Jobsa, ako som si povodne myslela, ked som videla, ako sa regaly knihkupectiev knihou prihodne po jeho smrti zaplnuju. Napriek tomu, ze tato kniha je z mojho pohladu prvoplanovo bestseller, ktoreho ucelom je vytvorit zisk, napriek tomu, ze bola okolo nej velka marketingova bublina, ktora mi zakonite knihy znechucuje uz vopred, musim uznat, ze je napisana velmi dobre a ze sa podarila.

Moje hodnotenie: 92%

25.10.2015 5 z 5

Případ nevěrné Kláry Případ nevěrné Kláry Michal Viewegh

Lahko predvidatelne. Vadilo mi vykreslenie postav sposobom urobit z nich nasilu vynimocne, zaujimave charaktery. Na moj vkus nepresvedcive, silene. Ale nebolo to az take hrozne v konecnom dosledku sa to citalo dobre. Prepadak to nie je, ale ani ziadna slava. Hodnotim ako fajn.

Moje hodnotenie: 53%

12.10.2015 3 z 5

Povídky o lásce Povídky o lásce Michal Viewegh

Nebolo to najhoršie, ale ani niečo extra. Ľaká kniha, jednoduché zápletky. Spríjemnila čas, ale o také dva týždne si už na ňu pravdepodobne nespomeniem.
Ak niekto začína s čítaním, tak toto by sa mu mohlo páčiť. Nenáročné a ľahko stráviteľné.

Moje hodnotenie: 62%

20.09.2015 3 z 5