faba faba komentáře u knih

Piksla červů Piksla červů James Hadley Chase (p)

Audiokniha.
Knihy od tohoto autora nemůžou nikdy zklamat. Je to taková drsná škola Ameriky. Všichni jsou tam buď strašně bohatí nebo úplně chudí. Krásní a výkonní, nebo strašně zanedbaní a úplně na dně. A navíc, všem jde o prachy... komu ne, že?
Tento příběh jako by z oka vypadl všem předchozím, které autor napsal. Nenudí a skončí celkem překvapivě. I když čtenář už má dávno jasno, hrdina chvilku tápe... Dobrá kniha na takové domácí čtení.

05.12.2023 3 z 5

Žiješ iba dvakrát Žiješ iba dvakrát Dominik Dán

(SPOILER) Audiokniha. Čte Marián Geišberg.
Commedia dell'arte. Asi nějak tak. Asi nejslabší kniha od DD.
Inspektor Clouseau by to řešil asi stejně blbě jako Kraus. Vůbec mi ho nebylo líto, když vykopali psa. A jak zajistil podezřelého, že mu lehce utekl, sranda. Opravdu detektiv No.1.
A ani konec to nezachránil. Už se mi to zdá trochu překombinované, tak že si dám hodně dlouho pauzu od kanceláře 141.
Ano je to čtivé, neuvěřitelné, emotivní, humorné (to už moc není) a navíc, pokračování Cela číslo 17 se nekonalo.
Jediné co snese hodnocení je čtený přednes.

01.09.2023 3 z 5

61 hodin 61 hodin Lee Child

61 hodin docela uteklo. I když jsem se mezi 45. až 20. hodinou trochu nudil. Pořád se tam opakovalo stejné téma. Ale konec to víceméně vylepšil. Jak to ale dopadlo... ? Je v následujícím díle volné pokračování? Jak dopadly ostatní postavy? Za mě zvláštní konec... A nebo jsem to přečetl už ve spánkovém režimu. Končil jsem někdy v 23 hodin a to je na mě pozdě. :-)

12.07.2023 3 z 5

Ema se má Ema se má Martina Komárková

Tak jsme to včera dočetli. Vnučky u nás opět spaly a před spaním jsme četli Emu.
Nebylo to špatné, vnučky neprotestovaly a knihu bez reptání poslouchaly. Možná proto, že se odehrává ve školce a mohly si to porovnávat. Nevím co si myslely a jak knihu hodnotily, to mně po přečtení neřekly.
Když to srovnám s Tarbíky, kterou máme doma taky (sice je to komiks), tak je to trochu horší dle mého, ale třeba se to dětem líbí. Já dávám ***.

18.06.2023 3 z 5

Nesvlíkej se sama Nesvlíkej se sama Richard Skolek

Krátké jednoduché verše/epigramy. Něco ano, něco i jo :-)
Třeba:
ženám k zamyšlení
prý myslíme jen na sebe
muž nebýt sobec nemůže
však četly jste už, vážené
oslavnou báseň na muže?

stáří
že lidi maj se hůř a hůř
nevěřte téhle myšlence
když nezlepší se časem svět
pak zachrání nás demence

23.02.2023 3 z 5

Hrnečku, vař! Hrnečku, vař! Kateřina Čupová

Mám rád komiksy. Už od Rychlých šípů, i komiksy co vycházely v Ábíčku, Lips Tulian apod.
V TV prezentovali tuto knihu a tak jsem si to koupil. Třeba se to bude vnučkám líbit, a mně taky, řekl jsem si.
Přečetl jsem to za odpoledne s přestávkami. A měl jsem asi moc velké očekávání. :-(
Ale vezmu to popořádku.
Kresba: Pěkná! Vtipné doplňky, časově a postupně dobře udělané obrazy. Klasika.
Příběh: To už je trochu slabší. Ale... Chvíli jsem se v tom ztrácel a děj byl pro mě někdy dosti nezajímavý. Spojení dvou pohádek, je dobrý nápad, jen je trochu nedopracovaný (nebo přepracovaný?), nevím.
Celkem: Je to pěkný a dobrý komiks a kresba to zachraňuje. Uvidím co na to vnučky! Možná potom přehodnotím.
p.s.: jsem první hodnotitel?

22.06.2022 3 z 5

Neviditelný strážce Neviditelný strážce Dolores Redondo

Audiokniha. Čte Jaromír Meduna.
Zvláštní detektivní příběh, který byl trochu upozaděn rodinnými událostmi a také i tajemnem a mystikou. Což asi nebylo to pravé ořechové, ale budiž... Spory, intriky, jak v pracovní, tak v rodinné rovině, musela současně řešit hlavní detektivka v této knize (byla to inspektorka, já ji pro sebe funkci změnil :-) ).
A jak mě ze začátku rodinná rovina vadila, nakonec jsem se na ni těšil a čekal jak to dopadne. Ono to zřejmě neskončilo a v dalších dílech to pokračuje... No uvidím, jestli se do toho ještě někdy pustím.

22.03.2022 3 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Kniha bez kapitol a skoro bez odstavců. Ze začátku jsem měl dojem jako bych četl Louise de Bernieresa (jeho knihy zbožňuji). Ale to jen proto, že to bylo z jihoamerického kontinentu. Moc mě to tedy ze začátku nebralo. Chvilku jsem uvažoval, že to odložím a nedočtu. Potom se to nějak zlomilo (asi ve mě) a začetl jsem se. Jen kdyby nedávali všem dětem stejná jména. Já nevěděl o kom čtu, což pro mě bylo to nejhorší. Jestli se k této knize někdy vrátím? Nevím... A jestli je z části autobiografická, tak potěš pánbůh nebo příroda nebo kdo to řídí.

p.s.: když jsem četl některé komentáře, v každém se objevovalo nějaké ale, nějaká kritika, nějaké nesouhlasné výtky k ději a přesto má kniha úžasných 86%. ???
Hezky to napsala suezie a taky lavash. Stručně a výstižně.

23.02.2022 3 z 5

Dražby Dražby Dick Francis (p)

Audiokniha. Opět neohrožený, urputný a neústupný žokej (bývalý) bojuje proti zlu a zvítězí za velmi těžkou životní cenu. Krásně popsaný život mezi/s koňmi, tak jak to jen umí DF.

21.12.2021 3 z 5

Dědečkův velký útěk Dědečkův velký útěk David Walliams

Audiokniha, kterou opět skvěle četl Jiří Lábus. Protože jsem předtím poslouchal „Babičku drsňačku" vypadalo to, že to půjde podle stejného kopyta. Skoro ano, ale zde už byl děda nemocný hned od začátku... Je to spíše pro dospělejší děti, i když nevím co dnešní děti čtou (jestli čtou) nebo poslouchají. Je to smutná kniha a my si uvědomíme co nás asi čeká...
Pár vtipných částí tam bylo, cituji volně jednu:
„Typické, není tady papír. Můžete mi nějaký opatřit."
„Není čas Drobná." Děda se snažil mluvit zdvořile, ale měl už paní Drobné plné zuby.
„Ale co mám podle vás dělat?"
„Otřepte se a pojďte. Tak to děláme my muži."
Chvilku bylo ticho a pak se vesele ozvala paní Drobná.
„Vida, díky, funguje to."
:-)

09.09.2021 4 z 5

Lovci vran Lovci vran Lyndsay Faye

Druhý díl a detektivní příběh Timothyho Wilda a jeho bratra, který se odehrává v New Yorku 19. století. A neméně skvělý přednes M.Písaříka (opět poslech audioknihy). Ukázka NY z doby kdy se tu odehrávají věci, které se dnes neodehrávají. A nebo odehrávají... ?

03.07.2021 5 z 5

Písničky bez muziky Písničky bez muziky Emanuel Frynta

Pěkné verše/písničky/básničky, které jsem objevil díky nějakému TV pořadu, kde zazněla ukázka z této knihy.
Tak jsem si to koupil.
A neprohloupil.
(taky verš :-) )

14.06.2021 5 z 5

Útěk Útěk Peter May

Opět téma Petera Maye. Současnost a minulost. Jak se mi líbilo téma minulosti ve Skále a Muži z ostrova Lewis, tady to bylo naopak. Víc mě zajímala současnost. Bylo to takové roadmovie (vlastně roadbook) na druhou. Trochu mi to ze začátku připomínalo film Staříci, nevím proč. Ale kniha to byla čtivá, jak se na Maye sluší a patří. A to je tak asi vše, co k tomu můžu napsat. Vracet se k ní nikdy nebudu. Kvalit Skály, ani Muže z ostrova Lewis nedosahuje ani po kotníky.

22.11.2020 2 z 5

Vrána Vrána James O’Barr

Pěkný komix/ks. (Nehodící se škrtněte) :-) Střídaní ilustrací, téma... Možná shlédnu i film.

22.01.2020 4 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Tak vám řeknu, že to bylo pro mě utrpení. Už nikdy nebudu něco číst o Lisbeth od tohoto autora. Ta předešlá ještě „jakž takž" ušla, ale toto. Katastrofa! Pro mě. Konec už jsem četl jen letmo a divím se, že jsem to nevyhodil oknem hned po půlce knihy. Neměl jsem se vůbec do této série a pokračování MILÉNIA (toho správného!) pouštět. Kdyby to napsal počítač, tak je to možná stejné nebo lepší. Z Lisbeth autor už udělal „superwoman" a ne jen on. Bylo to i ve filmu Dívka v pavoučí síti, který stál taky za starou belu. Zkrátka končím. A jednu * dávám jen ze zdvořilosti.

25.12.2019 1 z 5

Zítra bude po všem Zítra bude po všem Lee Child

Opět nepřekonatelný Reacher. Oddechovka. Na dlouhé zimní večery jako dělané. Já to ale četl už na konci léta. Kniha u které se nemusí přemýšlet, a která se čte sama.

15.09.2019 4 z 5

Mladý muž & bílá velryba Mladý muž & bílá velryba Vladimír Páral

Četl jsem to kdysi, když jsem byl v učení. Bylo to pro mě jako zjevení... Styl psaní, dialogy, vztahy... Co jsem to vlastně do té doby četl? :-)
A potom vznikl film! Ten můžu vidět kdykoli. Dobrá látka, skvělý film.

13.09.2019 5 z 5

Breviář pozitivní anarchie Breviář pozitivní anarchie Vlastimil Vondruška

Povinná četba! Myslím, že by si to měl každý přečíst.

28.01.2019 3 z 5

Teroristé Teroristé Per Wahlöö

Mé první setkání se severskou detektivkou v této sérii (mám ji celou). Ale to se tomu tak tenkrát neříkalo. Četl jsem to od jedničky až po desítku, a v desítce to hodnotím slovně. Něco slabší něco dobré, sem tam vtipné, ukázka jak to chodí u policie, která pomo pije... hodnoceno, až po více jak 25 letech.

05.01.2019 4 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Čím dál víc se v knihách přitvrzuje... Po přečtení této knihy mám i já ruce od krve. Z dnešních knih teče krev proudem, a tato není žádnou výjimkou. Čtivá, napínavá a krvavá. A DRSNÁ! Teď jdu číst něco klidného.

07.02.2018 3 z 5