Ezios Ezios komentáře u knih

I-Ťing: Kniha proměn I-Ťing: Kniha proměn neznámý - neuveden

Překladatel Oldřich Král dostál svého jména. Opravdu oceňuji jeho práci a jsem zase hrdý, že jsem Čech a že mohu číst knihu přeloženou přímo z čínštiny, což není vůbec běžné.
O knize jsem nevěděl vůbec nic. Všechny ty pojmy jako hexagram, Tao a celá čínská filosofie pro mě byli a ještě jsou velkou neznámou. Pouze z komentáře zde na databázi jsem se dozvěděl, že se jedná o orákulum. Tímto příspěvkem jsem byl i trochu vystrašený, protože jeho autor začátečníkům "tuto knihu vřele nedoporučuje". Nicméně tak strašné to nebylo. Poměrně rychle jsem se zorientoval. Díky skvělé předmluvě, přesnému vysvětlení principu a podstaty věci panem Králem a přehlednému rejstříku se snadno dostanete do hry. Do vskutku velmi zábavné hry. Hry jménem život. Přesně takový nadhled mi totiž tato kniha poskytla. Neradí vám, co máte dělat, ale, přesně jak je uvedeno v předmluvě, vám umožní zastavit se a přemýšlet, což, vezmeme-li v potaz situace, při kterých bychom rádi znali budoucnost, je právě to, co potřebujete. A samozřejmě všechno tohle věštění sebou přináší vzrušení z toho, jakou radu to tentokráte dostanete. Principem čínské filosofie a tedy i této knihy je Jing a Jang, protipoléch stojících v zájemném souhlasu, a proto i tady se jeden hexagram, jedna ta rada, pro kterou se z toho běžného shonu zastavujete, abyste si užili chvilku napětí a hodili si 18 krát mincí, převrací ještě později do hexagramu nového. Všechno to zní složitě, ale toto je pouze můj velmi stručný výklad, taková návnada, která ukazuje jednoduchou sofistikovanost a zábavnost věštění. Pan Král vysvětlí za mě vše perfektně. Knihu doporučuji všem, kteří nepodlehli té vlně racionálna všude kolem nás a nechtějí se připravit o ty nekrásnější chvíle - chvíle nevědění, které vyústí v dobrý konec. :-) Tato kniha slouží jako dobrý rádce právě v té ne tak příjemné době nevědění, a proto, pakliže budete chtít, se stane vaším dobrým přítelem.

03.09.2017 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Snažil jsem se nějak vyjádřit výjimečnost Malého prince, ale nejde to. Vedle Exupéryho knížky vypadá všechno mdle až přihlouple. Proto řada z vás volí citace z knihy, protože to je jediná cesta jak uspět.

28.05.2016 5 z 5

Muž, který se zřekl peněz a přežil Muž, který se zřekl peněz a přežil Mark Boyle

Konečně kniha přečtená takříkajíc jedním dechem. Zejména začátek mi osobně přišel strhující, protože něco podobného jsem již delší dobu potřeboval slyšet. Vlastně celkově mohu říct, že mě čtení této knihy uklidňovalo. Vědomí, že člověk může přežít i úplně bez peněz (asi bych měl spíše použít "žít" než "přežít", protože Mark si svůj život, i přes velkou dřinu, kterou s sebou přináší, podle všeho užíval tak, jako si někdo neužije za celý život) mě dodávala jiný, zvláštní klid na duši.
Kromě toho kniha opravdu vybízí k zamyšlení se nad některými paradoxy doby. Proč člověk splachuje pitnou vodou chcanky, a pak vodu pracně čistí? Proč tak nesmyslně plýtváme? Proč lidé kupují kopřivové čaje, když pak často jdou a vyhodí je jako nebezpečný plevel do popelnice? A o absurdnu Vánoc ani nemluvně. To je myšlenka pro mě naštěstí již známá.
Z části kniha také plni roli určité příručky. Je tu seznam užitečných webových stránek, tipy pro výrobu věcí z vlastních zdrojů (například inkoust z houby) anebo se můžete přiučit o seznam potravin nasbíraných v lese.
Závěrem Markovi musím popřát hodně odvahy a sil do dalšího boje s větrnými mlýny. Když pomineme ty plány do budoucna, je to člověk, co již teď ukázal jiný způsob života, který není odsouzen ke smutku a neštěstí!

11.12.2016 5 z 5

Anatomie zázraku Anatomie zázraku Deepak Chopra

Zlomová kniha v mém životě. Záleží, s jakým přístupem přistoupíte k četbě. Zdali dovolíte, aby Vás kniha přesvědčila, nebo ne. Zprvu jsem očekával pouze nějaké fráze o osobním rozvoji, klasické, motivační plky nebo morální poučky. Zmýlil jsem se však. Jedná se skoro až o odbornou knihu, která spojuje vědění z medicíny a fyziky (popř. astrologie). Deepak Chopra zde uvádí jasné argumenty, které jsou všeobecně známé, a přidává svoji vlastní teorii, kterou se snaží podpořit zkušenostmi ze svého života. Dobré je i rozdělení na dvě části, kde první část plní funkci vzdělávací, a ta druhá část naplňuje funkci praktickou - meditaci.

Božská komedie Božská komedie Dante Alighieri

Mistrovské dílo, které dnešní čtenář na poprvé jen těžko plnohodnotně ocení. Podobně, jako tomu je u Bible, i tady s každým přečtením stoupá poznání. Po prvním pročtení oceňuji propracovanost pekla, očistce a ráje, historické poznatky a kompozici (pozn. bohužel nejsem zdatný italského jazyka a proto mohu ohodnotit ''pouze'' překlad pana Mikeše).

15.01.2016 4 z 5

Asterix a Caesarův vavřínový věnec Asterix a Caesarův vavřínový věnec René Goscinny

Skvělý díl, který má všechno. Velkou dobrodružnou výpravu, sarkasmus, klasické vtipné hlášky i nové skeče Asterixe a Obelixe. A k tomu slušnou pointu.

Příběh vína Příběh vína Hugh Johnson

Víno jako pomyslná zlatá nitka protínajíc historii lidstva od vzniku prvních civilizací po její novodobou podobu. Bylo zajímavé sledovat postupně vzestupy a pády tohoto božského moku. Fascinován jsem byl především tím, že jestliže je vaše pozornost zaměřena na nějaký konkrétní objekt, v tomto případě na víno, zapomenete na všechny ty války a hrůzná období, která protínají historii lidstva. A pak pro vás například druhá světová válka neznamená pídění se po strategiích válčících zemí, ale víno. A pouze v meziřádcích zjistíte, že se vlastně válčilo. Takový pohled, zaměřený na jednu věc, se velice rychle může stát nebezpečný.
Historie vína je ale shrnuta dobře. Nejdříve se seznámíme s legendami o vzniku vína, následované kapitolami o prvních nejvýznamnějších civilizacích a jejich vztahu k vínu (např. antické Řecko a řecký bůh Dionýsos). Takto je kniha koncipována do zhruba 15. století, kdy dochází k rozdělení na jednotlivé, vínem proslulé země. Postupně se tedy mluví o historii Francie (oblasti Bordeaux, Champagne a Burgundska), Německa, Španělska, Itálie, Austrálie a Ameriky, a to až po současnost.
Pro nepříliš velké znalce odrůd a jednotlivých provincií, mezi které se řádím i já, se Příběh vína nečte až s takovou lehkostí a je potřeba si nejdříve některé pojmy, především ty cizí, zažít. Každopádně kniha je nabitá spoustou zajímavostí, jež jsou velmi přehledně odděleny od zbytku hlavního textu ve formě krátkých odstavců. A společně s velkými, kvalitními fotografie dotváří celkový skvělý dojem z knihy. Pro české čtenáře nemám ale moc dobré zprávy, protože o českém vinařském průmyslu tu není ani zmínka.

Na co jistě nesmím zapomenout, je vyzdvihnutí celkové vazby knihy. Ta je ve formátu A3 v nádherném, látkovém přebalu, vytištěna na lesklý křídový papír (takže vyniknou již zmíněné fotografie). A už jen tím na vás přenáší výjimečnost produktu, o kterém píše.

09.12.2016 4 z 5

Přehled psychologie Přehled psychologie Hans Kern

Dokonale srozumitelná a dokonale přehledná učebnice. Radost se z ní učit, protože Vám vše předloží jako na zlatém podnose. Pro mě méně zajímavé a průlomové, než jsem očekával. Proto ne za plný počet.

28.05.2016 4 z 5

Milión Milión Marco Polo

Nemyslím si, že cestopis Marca Pola byl i ve své době něčím, co byste zaručeně neměli minout. Nejvíce ze všeho mi snad vadí Polova nevraživost vůči ostatním náboženstvím a z tohoto důvodu propaganda své doby této knihy. Potom také vystává otázka. Byl tento Benátčan pouhý fantasta, nebo skutečně odvážný cestovatel?
Samotná kniha se čte dobře v plném významu toho slova. Není nějak závratně čtivá, ale budeme-li věřit, že Marco skutečně tuto cestu uskutečnil, ve své době by se jednalo o velmi užitečnou příručku pro obchodníky a cestovatele. A to i s faktem, že spousta údajů není zcela přesných. Přidanou hodnotou tu je pak pár zajímavých legend (např. ta o Starci a jeho assassinech), přehled zvyků obyvatel a stručné přiblížení života Velkého chána.

28.03.2016 3 z 5

SE7DM SE7DM David Seidman

Nedokázal jsem se do příběhu plně položit a začíst se. Je to dáno tím, že se skutečně jedná o deník - vyprávěny jsou pouze nejdůležitější části. Občas se vyskytne nějaká historka z dětství, ale jako celek je komiks rozkouskovaný a neceliství. Možná to bylo cílem, protože přesně takhle by se dala charakterizovat hlavní postava. Celkově je to však spíše slabina, která zapříčinila absenci hutné atmosféry i přes zajímavou kresbu.
Co je naproti tomu výborné, je plno odkazů, citátů a myšlenek, které na poprvé nemusíte odhalit nebo pochopit. Navíc potěší obrazy Pietra Brueghela, které by bylo hříchem nevyužít!

16.03.2016 4 z 5

Euthyfrón, Obrana Sókrata, Kritón Euthyfrón, Obrana Sókrata, Kritón Platón

Začíná se pěkně zostra. Úvodem, který Vám má pomoci se připravit na nadcházející dialog Euthyfrón. Ten je ale ve výsledku napsán mnohem složitěji než dialog samotný - plně ho doceníte paradoxně až po přečtení. Euthyfrón je poté jenom slovíčkaření o zbožnosti, které ani nedojde k resumé. Na druhou stranu se podivujete nad schopnostmi Platóna/Sókrata. Nechá Vás totiž souhlasit s částmi mozaiky, ze kterých potom vznikne celek - názor se kterým nesouhlasíte, ale vzhledem k tomu, že jste schválili každou jednotlivou část celku, nemáte na výběr. Prohráli jste.
Obrana Sókrata je naproti tomu srozumitelnější. Největší slabinu vidím v tom, že se jedná o monolog. Chtěli bychom-li posoudit rétorické schopnosti Sókrata, soudili bychom na základě toho, jak dokáže argumentovat. I přesto ale velmi dobré, především úvaha o smrti stojí za to.
Třetí Kritón zakončuje předchozí monolog, ač se formou a obsahem spíše blíží k dialogu Euthyfrón. Názory, které se mi během čtení knihy zdáli velmi avantgardní, s poslední částí ztrácí na své nadčasovosti. Souhlasím s hlavní poselstvím Kritóna i s rozhodnutím Sókrata skonat. Nikoli však s těmi jednotlivými dílky mozaiky.

11.02.2016 4 z 5

Simpsonova knihovna moudrosti: Homerova kniha Simpsonova knihovna moudrosti: Homerova kniha Matt Groening

Zbytečná kniha, která se pouze přiživuje na skvělém seriálu. Nepřináší nic, co by fanoušek nevěděl. Navíc některé postřehy jsou napsaný velmi nečtivě a nudně. Na druhou stranu jsou to přeci jenom Homerovy poznámky - tomu musí odpovídat obsah i forma.

15.01.2016 odpad!

Batman: Rok jedna Batman: Rok jedna Frank Miller

Po famózním, převratném a drsném Návratu Temného rytíře přichází Frank Miller s jeho prequelem. S důvody, proč je Batman Batmanem - s jeho mytologií. Rok jedna se nečte špatně, dokonce bych řekl, že kresba je živější a lepší než u předchozího dílu. Jinak je to ale nouze s bídou. Gotham city je sice špinavé, reálné město plné zločinu, ale já jsem čekal větší pohled do Batmanova nitra. Když se opět vrátím k Návratu Temného rytíře, je plný psychologických smyček, kde se řeší hlavně otázka Batmanova vlivu na zločince a obyčejné lidi. A to z průměrného komiksu dělá komiks výjimečný. A tento diferenční faktor, který odlišuje Batmana od jiných, tu chybí. Navíc k tomu všemu se tvůrci rozhodli, zcela nepochopitelně, udělat z jedné z největších Batmanových zbraní, slabinu. Vystupuje zde totiž jako nadčlověk. A to jak po fyzické stránce, tak i po té psychické. Mimo jiné je tu hlavní postava spíš Gordon než Wayne. Zklamání.

15.01.2016 3 z 5

Magna Moralia Magna Moralia Aristotelés

První kniha od Aristotela, první kniha od překladatele Antonína Křížka a nakladatelství Rezek. Tudíž mě na první pohled zaujala vazba knihy. Ta není obyčejná. Po formální stránce se jedná o knihu, na které je vidět, že se nešetřilo a její text je vytištěn s velkými odskoky od stran, poměrně velkým písmem.
Po stránce obsahové se jedná o knihu s úctyhodnými poznámkami, které tvoří zhruba jednu třetinu knihy, kdy některé ocení pouze skuteční znalci Aristotelových spisů. Co mě naopak překvapilo příjemněji, je důraz na detail a snaha zachovat pocit pročítání si původních svitků. Mluvím o tzv. svislicích, které jsou v textu natištěny. Jedná se o odkaz na původní dílo, jež označuje, kde původně končila strana.

Samotná Magna Moralia se pak nečte lehko. Chvilku trvá, než si člověk zvykne na způsob, jakým je kniha napsána. Je to dáno faktem, že se Aristotelovy spisy nedochovali, respektive pouze ve formě poznámek k přednáškám. Proto se nasadí poměrně rychlé tempo. Ty tam je čistá stylistika, sarkastický humor nebo trpělivost známé od Platóna. Největší slabinou pak pro mě bylo menší množství praktických příkladů.
Každopádně jako kritika k Platónovým spisům je Magna Moralia skvělá, protože nabízí jiné, alternativní řešení. Pohled na danou věc pak není třeba tak jednostranný.

08.12.2016 3 z 5

Téměř dokonalé štěstí Téměř dokonalé štěstí Maryse Dubuc

Kdo by to byl řekl, že se z nevinně vyhlížející blbůstky, stane skvěle propletené ''drama''. Příběh s každým dalším dílem graduje a velmi dobře proplétá. Milé překvapení.

Batman: Návrat temného rytíře Batman: Návrat temného rytíře Frank Miller

Zlomové dílo v historii Temného rytíře a komiksu vůbec. Nikoli však dokonalé. Pozitivně hodnotím pohled na Batmana jako na člověka, televizní vstupy a komentáře psychologů, novinářů nebo lidí, a vystoupení Jokera. Naopak mnohy jsem se ztrácel ve specifické kresbě, kterou buď zbožňujete, anebo si jen zvyknete. A vadili mi některé špatně vysvětlené nebo nedokončené scény, kdy zakončení je pouze prostřednictvím televizních zpráv. Vše se mi v hlavně ucelilo až po zhlédnutí animovaného filmu.

Věštec Věštec René Goscinny

Oproti hranému filmu ge-ni-ál-ní. Avšak v kontextu Reného tvorby to až tak geniální není. Je to skvělý (nad)standard, kterému zejména chybí klasické hlášky. Nicméně z pohledu nové ''hlavní'' postavy (věštce) je to dobrá psychologická hra a názorná ukázka moci těchto šarlatánů, věštců a proroků. Spíš než děti tento díl ocení dospělí.

Dárek od Caesara Dárek od Caesara René Goscinny

Milý díl, který uzavírá první desítku komiksů. Nepouští se do velkého dobrodružství a celý příběh se odehrává pouze ve vesničce nebo v jejím nebližším okolí. A to je taky největší mínus tohoto dílu. Jinak je ale Dárek od Caesara opět po čertech zábavný.

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Opravdu mě překvapilo, jak se knížka podobá filmu, nebo spíš, jak se film podobá knížce. Ale vzhledem k tomu, že jako první jsem viděl filmovou adaptaci s DiCapriem, zanechal na mě větší dojem právě film. Kniha je poté v tomto případě spíše scénářem. Scénářem, který mně ale zodpověděl to, co jsem chtěl vědět a tedy, jak se to má s Gatsbyho obchody a díky čemu vlastně zbohatl. Trochu větší prostor dostává i Gatsby samotný a vyplňují se mezery v jeho minulosti. Bohužel ne nijak závratně. Každopadně za Gatsbyho mysteriozní auru, za jeho oddanost, za zelené světlo a už jen za skvělý snímek Luhrmanna, dávám plný počet.

28.05.2016 5 z 5

Asterix a Normani Asterix a Normani René Goscinny

Jeden ze slabších dílů. Zdá se být necelistvý a rozhádaný. Avšak s jedním velkým moudrem na konci. „Teprve člověk, který poznal strach, se stává odvážný. Pravá odvaha tkví v umění strach ovládnout.“ Amen.

17.01.2016 4 z 5