Eyghon Eyghon komentáře u knih

Den mravenců Den mravenců Bernard Werber

Přímé pokračování prvního dílu. Lidská i mravenčí část jsou zajímavé, ovšem celé to sráží posledních 50 stran, které autor asi napsal "pod vlivem". Komunikace s mravenci? Dobře. Mravenec natolik inteligentní, aby rozuměl lidem? S výhradou, ale dobře. Náboženství mezi mravenci? S trochou fantazie klidně ano. Ale to, aby člověk našel konkrétního mravence v centru Paříže o rozloze desítek kilometrů? To už snad není ani sci-fi. A záchranná operace, kdy policie vykope lopatami díru o hloubce 12 metrů? To bych fakt chtěl vidět.
Autor má prostě přehnanou fantazii. Naštestí se to projevilo negativně jenom v závěru, jinak je to slušná sci-fi o mravencích a lidech.

30.10.2019 4 z 5

Invaze Invaze Larry Correia

Sérii Lovci monster považuji za jednu z nejlepších v dané kategorii. To ovšem nemění nic na tom, že Invaze je v porovnání s ostatními díly opravdu slabší - moc příprav a zdlouhavé popisy v dimenzi nočních můr. Přesto je to pořád super čtení a zásluha Čechů na úspěchu akce je nezanedbatelná :)

18.08.2019 4 z 5

Dies irae Dies irae Robert Fabian

Na tomto dílu mi vadilo v podstatě všechno. Po vynikajícím prvním dílu, přišel mírně slabší, ale pořád velmi slušný druhý díl. Třetí díl (Semper Fi) už byl průměrný a jeho zakončení v půlce věty (těsně před akcí) mě vyloženě naštvalo. Ale to jsem ještě nevěděl, co bude následovat. Dies Irae je velmi velmi velmi natahovaný, desítky stran nudných popisů, třetí čtvrtina (cca 100 stran) popisuje let, jeho okolí a myšlenky vojáků, tj. vůbec nic se nestane. Autor má obrovskou fantazii, ale nestravitelnou pro normálního čtenáře. O konci se vůbec nebudu zmiňovat, protože bych musel dát odpad. Bez dalšího dílu (který není) je to zbytečná kniha. Velká škoda takového konce původně výborné série.

22.07.2019 1 z 5

Semper Fi Semper Fi Robert Fabian

Ve srovnání s předchozími díly je to slabší, až moc protahované. 0,5* dolů za nesmrtelného Burkova, 1,5* za sprosté ukončení.

12.07.2019 3 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

Nelíbilo se mi to. V žádném případě to nepatří do kategorie "Humor". Je to smutná až depresivní kniha. Od autora Aristokratky jsem čekal něco lepšího.

26.05.2019 1 z 5

V objetí smrti V objetí smrti Miroslav Žamboch

Velmi důstojné dokončení prvního dílu. Jedna akce střídá druhou. Všechny jednotlivé děje jsou poctivě samostatně ukončené. Oba dva díly jsou vynikající.

11.05.2019 5 z 5

Hledání smrti Hledání smrti Miroslav Žamboch

Bakly je prostě špička. V knize se prolíná několik příběhů - Bakly se poflakuje po městě a bije to hlava nehlava, jeho dcera Zuzana s kapitánem Valérem pronikají mezi šlechtu, velmistr Janick zkoumá magii a to, co probudil, se vyvíjí v kanálech pod městem. Kniha v podstatě nemá slabá místa a to, že končí uprostřed příběhu mi nevadí, protože mám i další díl "V objetí smrti".

07.05.2019 5 z 5

Pohled mrtvého Pohled mrtvého Markus Heitz

Všechno, co jsem zatím od Heitze četl bylo vynikající. Pohled mrtvého patří dějově mezi Válku starých duší a Umírání duší, má s druhým dílem společné postavy, ale je to jiný žánr - detektivka místo fantasy. I tak výborně doplňuje cyklus Exkarnace.

04.05.2019 5 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Vynikající. Není co dodat.

01.05.2019 5 z 5

Revival Revival Stephen King

Typická Kingovka - pomalé budování stísněné atmosféry zakončené nahlédnutím za dveře smrti. Pro mě určitě v horní polovině Kingových knih. Plusem je v tomto případě i rozumná délka.

21.04.2019 5 z 5

Vetřelci - Hon na brouky Vetřelci - Hon na brouky Jonathan Maberry

Koloniální mariňáci jsou výborné téma a i když na vetřelce došlo jen v několika povídkách, tak jako celek mi to přišlo velmi dobré. Většina povídek je nadprůměrná.

18.04.2019 5 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Po letech jsem si dal znovu kompletního Kulhánka a můžu říct, že Noční klub je pořád nejlepší česká kniha, kterou jsem kdy četl.

08.04.2019 5 z 5

Planeta Eden Planeta Eden Stanisław Lem

Na to, že je ta kniha 60 let stará, není vůbec špatná. Klasická sci-fi o skupině kosmonautů, kteří havarují na planetě obydlené neznámou civilizací, zkoumají okolí a postupně opravují raketu. Vadilo mi akorát velmi slabé vysvětlení celé politické situace na planetě, nebýt doslovu F. Novotného, tak bych to nepochopil. Ale i tak to stálo za přečtení.

01.04.2019 4 z 5

Nepřemožitelný Nepřemožitelný Stanisław Lem

Nehledám ve sci-fi nějaký filozofický přesah, takže pro mě průměrná kniha, která byla ve své době na totální špičce. Do tří čtvrtin super, ale poslední čtvrtina už hodně sklouzává do vztahu mezi člověkem a neznámou strojovou entitou, ani nemluvě o nevýrazném konci.

30.03.2019 3 z 5

Umírání duší Umírání duší Markus Heitz

Ještě lepší než první díl. Löwenstein a Korff pomáhají Marlene von Bechsteinové při pátrání po jejím manželovi. Upírka Sia hledá Erika a Elenu a přitom to bije hlava nehlava. Inverno se snaží zjistit, kdo vlastně je a nebere žádné ohledy na nikoho. Nová zápletka se stíny a zrcadlovými obrazy vypadá taky super.

28.03.2019 5 z 5

Legie Legie Jamie Sawyer

O třídu lepší než první díl. Lazar je zpět v ještě lepší formě, akce střídá akci.

10.03.2019 5 z 5

Na konci apokalypsy Na konci apokalypsy Ivan Adamovič

Hned v úvodu je napsáno, že to není sbírka toho nejlepšího z oblasti sci-fi. Bohužel je to tak. Kopřiva a Žamboch jsou světlé vyjímky.

22.01.2019 1 z 5

Ve stínu apokalypsy Ve stínu apokalypsy * antologie

Podle mě nejlepší sbírka povídek za poslední roky. Žádná povídka není vyloženě slabá a některé jsou vynikající. O třídu převyšuje svou předchůdkyni Ve stínu Říše.

14.01.2019 5 z 5

Frost Frost Oskar Fuchs (p)

Trošku slabší než Hitokiri, ale pořád je to akce s magií! Nebýt té poněkud zmatené části s časovým posunem na hradě, bylo by to za 5*. Temná létající chobotnice jako paní bažiny, 4 váleční mágové, mluvící vlk, mamut a nosorožec, sex ze všech stran, slušné hlášky? To jinde jen tak nenajdete.
Na druhou stranu jak ve Frostovi, tak v Hitokiri, jsou celkem značné jazykové chyby (i a y tam dost lýtajý) - slabá korektura.

03.01.2019 4 z 5

Hitokiri Hitokiri Oskar Fuchs (p)

Čistokrevná Kotletovka. Něco mezi Hustým nářezem a Pragocalypsou od Urbana. Magie, nemrtví, revenanti, upíři, čarodějové, bosorky a plno jiných dobytků, prostě paráda. Padl jsem na tu knihu jenom náhodou, ale stálo to za to. Okamžitě jdu do Frosta :).

02.01.2019 5 z 5