ewalien ewalien komentáře u knih

Bezpečné místo Bezpečné místo Caroline Graham

Miluju britské detektivky, vyrostla jsem na knihách Agathy Christie, ale tady mě oslovil víc seriál v tv než kniha. Ztrácela jsem se v tom bludišti postav a zápletek. U knihy jsem prostě nevydržela. Je to skvělý námět pro seriál, ale číst jsem to nedokázala, bohužel.

29.05.2019 3 z 5

Čarodějova nevěsta 1 Čarodějova nevěsta 1 Kore Yamazaki

Mám strašně ráda mangy a tahle je celkem povedená. Začínám sledovat i anime, i když to mi přijde trochu osekané...
Není to špatné, líbí se mi rozvíjející se příběh a je celkem inspirující.

04.05.2019 5 z 5

Jóga pro váš mozek Jóga pro váš mozek Sandy Steen

Kniha je zajímavá, výborná pro začátečníka, jako jsem já, je plná nápadů a tipů. Konečně mám představu o správném stínování! Doporučuji všem, kdo se o tenhle styl zajímají, s touhle knihou je to dobrý start.

27.04.2019 5 z 5

Černý kámen Černý kámen Robert Ervin Howard

Protože jsem už v pubertě četla Lovecrafta, nemohla jsem neporovnávat. Jak tvůrce legendárního Cthulhu, tak Howard sám dokáže člověka napnout a znervóznět tak, že večer nemůže usnout... Pokud sloužíte noční a nechcete usnout, tahle kniha je dobrá volba.
Howardovy knihy (ač jsme dříve znala jen Conanovky) jsem si stačila oblíbit, tahle se jen přidala. Pokud se rádi bojíte, přečtěte si ji.

18.03.2019 5 z 5

Lískový les Lískový les Melissa Albert

Kniha mě okamžitě vtáhla, těžko jsem od ní odcházela za svými povinnostmi. Příběh se na první pohled tváří nevinně. Ve chvíli, kdy matka Ella dostala dopis, že její bohatá matka zemřela, jsem očekávala, že se Ellin a Alicin kočovnický život změní k lepšímu. A ono se to naopak nějak tak... pokazilo. Příběh se stal ještě napínavější.
Netrpělivě jsem se pročítala k rozuzlení, které mě překvapilo, tohle jsem rozhodně nečekala. A závěr... No, přála jsem si dobrý konec, jako vždycky a něco jako dobrý konec to i bylo. I když jsem si ho představovala jinak.
Pokud máte rádi napětí a záhadu a putování za něčím, co možná vůbec neexistuje... přečtěte si Lískový les. nebojte se, nebudete potřebovat horu kapesníků... Ale jakmile dočtete, zajdete se podívat do kuchyně, jestli jsou všechny nože na svých místech a pro jistotu si ověříte, že nemáte strašidlo pod postelí, nebo v šatníku. Aspoň takový dojem zanechala kniha ve mně.
Doporučuji, je to příjemně děsivé čtení.

05.01.2019 5 z 5

Mateřské znaménko Mateřské znaménko Nathaniel Hawthorne

Sbírka dokonalých povídek. Poutavě vyprávějí krátké, ale působivé a občas mrazící příběhy. Kdo se rád bojí a nepotřebuje k tomu hektolitry krve, stačí mu tato kniha. Stačí málo, aby vyvolala to správné napětí, které nám večer odežene první spánek... Autor byl mistr slova i pera. Jeho díla jsou darem literatuře, i dnes ovlivňují celé generace a nejen čtenářů.

24.09.2018 5 z 5

Oheň z nebes Oheň z nebes Mary Challans Renault

Protože jsem si tuto knihu přečetla jako velmi mladá (kolem 16-17 let), překvapilo mě, jak otevřeně autorka ztvárňuje tehdejší přístup ve věcech homosexuality. Vyrostla jsem do doby, kdy to není až takové tabu, ale po přečtení téhle knihy a později i odborných článků o historii tohoto tématu, zjišťuji, že staré Řecko bylo v tomto ohledu velmi benevolentní. Až když jsem si přečetla její životopis, pochopila jsem její odvahu.
Kniha popisuje Alexandrův vztah k rodičům i okolním lidem během jeho dospívání velice otevřeně a realisticky. Je to velmi působivé dílo, člověk má při čtení pocit, že to prožívá spolu s postavami... Právě tyto knihy mě naučily milovat historii a postupně se v ní i soukromě vzdělávat. Dokonalá četba pro milovníka historie a hist.románů.

16.01.2018 5 z 5

Král musí zemřít / Býk přichází z moře Král musí zemřít / Býk přichází z moře Mary Challans Renault

Když jsem si tuhle knihu poprvé půjčila v knihovně, nečekala jsem nic extra, ale protože v té době už jsem měla přelouskané Starověké báje a pověsti od Rudolfa Mertlíka (bylo mi asi 15), troufla jsem si.
A dodnes nelituju. Kromě Athéňanky Tháis to byly jedny z mála historických románů, které na mě tak silně zapůsobily. Hypolitinu smrt jsem obrečela a konec příběhu taky. Závěrečné rozuzlení mi připadalo hrozně nefér.
Hrozně dlouho jsem byla odkázaná na knihovnu, když jsem měla chuť si to zase přečíst (narozdíl od broskev28 jsem neměla trpělivost na to, abych si je ručně opsala), až jsem je objevila zde v bazaru.
Těm, kdo mají nějaké to povědomí o starořeckých bájích a chtějí začít s historickými romány, mohu tituly této autorky doporučit. Nakonec, psala o místech, dnes nazývaných kolébka kultury. Je to tedy historie nás všech.

16.01.2018 5 z 5

Za pár prstenů Za pár prstenů Henry N. Beard

I když dvakrát neholduju parodiím, z toho mě vyléčily parodie na Harryho Pottera (a to nemluvím o fan fic povídkách, z nichž některé jsou lepší než sama předloha), tahle je spíš úsměvná, až na pár míst, které jsou moc.
Je to docela prima odychovka a když si člověk odmyslí, to co si pamatuje o Pánovi prstenů - originálu (a filmu), bude se bavit. Jde o to nevidět v tom originál, jinak bude člověk porovnávat a hledat chyby.
Já osobně jsem si čtení téhle knížečky užila.

17.09.2017 4 z 5

Ďáblova lest Ďáblova lest Arnošt Vašíček

Vašíčkovy knihy mám velmi ráda, odjakživa mám zálibu v příjemném napětí a tajemnu. Přiznám se, že napřed jsem viděla tu tv sérii s Dvořákem (který mě tam okouzlil), Geislerovou (tu jsem napřed měla chuť uškrtit, mrchu ztvárnila věrohodně) a Trojanem. Takže jsem se dost bála sáhnout i po knize, nerada takhle srovnávám. Ale Arnošt Vašíček je skvělý vypravěč, i přes drobné rozdíly od filmu mě to velmi bavilo a měla jsem prima husinu.
Tuhle knihu mohu jen doporučit, pro chvíle, kdy se chceme trochu bát, je skvělá.

16.09.2017

Střepy času Střepy času Lynn Flewelling

I když úplně odlišné prostředí a množství nových postav, opět nádherně popsaný děj. Všechno jsem prožívala se svými hrdiny, byla jsem šťastná ve stejnou chvíli, smutná nebo znechucená zároveň s nimi. Autorka vytvořila nádherný svět a představila nám úžasné postavy. Škoda, že tímhle série Nočních běžců končí, i když podle autorky samotné jen možná... Ale ne nadarmo se říká, že v nejlepším se má přestat. I když bych dala přednost opětovnému shledání, třeba v jiných příbězích, mimo Noční běžce.
Knihu mohu doporučit, je to skvělé dílo.

11.03.2016 5 z 5

(Ne)Šťastné konce (Ne)Šťastné konce Jim Hines

Originální verze známých pohádek, musím říct, že tak neotřelý způsob, jak pozměnit známé postavy v neznámé, jsem dlouho neviděla a já toho přečetla docela dost.
Docela poutavé prostředí, v kterém se autor pokoušel připomenout pohádkové zvyky, jako 'oplátkou chci tvé prvorozené', mě docela chytlo. O postavě Talie jsem dlouho nevěděla, co si mám myslet, osvětlení přišlo až na konci.
Pohádka, která vlastně pohádka není a rčení 'žili šťastně až na věky', které očividně neplatí pro každého.
Mně se kniha docela líbila, přečetla jsem ji jedním dechem a během dvou hodin.

Železná zkouška Železná zkouška Holly Black

Od začátku jsem měla dojem, že mi to něco připomíná, až pak mi došla podobnost s Harry Potterem. Takže jsem dál četla trochu s obavou. Kniha mě sice docela chytla, ale ne natolik pevně, abych se k ní chtěla neustále vracet, bohužel. Proto jen čtyři hvězdičky.

08.02.2016 4 z 5

Noční škola 1 Noční škola 1 Svetlana Chmakova

Poutavý příběh. Jako na potvoru končí v tom nejnapínavějším okamžiku, takže mě zajímá pokračování. Moc pěkně nakresleno.

Polibek katany Polibek katany Rinko Ueda

Musím souhlasit s Lenna75, příběh by rozhodně vystačil na menší sérii, nemusel by se omezovat na jedinou knihu... I tak to bylo ale půvabně vyprávěno a autorce musím pochválit nádhernou kresbu.
Červená knihovna mě moc nebere, ale kvalitní romantice se neubráním... A Hanzó je přece jen k sežrání!

Mistr Hiram a král Šalamoun Mistr Hiram a král Šalamoun Christian Jacq

První kniha, kterou jsem od tohoto autora četla. Zasvěceně a poutavě psaný příběh. Čtenář musí sice přijít tomuhle stylu na chuť, ale ti, kdo si oblíbili historické romány z prostředí Egypta, by mohli být nadšeni.

08.02.2016 4 z 5

Athéňanka Tháis Athéňanka Tháis Ivan Antonovič Jefremov

První historický román, který jsem kdy četla (v 15 letech) a rozhodně nejoblíbenější. Líbí se mi, že hétery, které většina spisovatelů líčí jako obyčejné prostitutky, tady autor ukazuje spíš jako japonské gejši. Příběh Tháis se odehrává během nejdůležitějších okamžiků historie, autor šikovně vyzdvihl závažnost doby a vliv tehdejších náboženství a kultur, se kterými se hrdinka setkává. Byla to pravděpodobně právě tahle kniha, která ve mě nakopla zájem o historii, který povinné hodiny dějepisu skoro udusily.
Ať už má čtenář zájem jen o zajímavý příběh, nebo se více zajímá o dějiny, napsané poutavou formou, tuhle knihu můžu doporučit.

08.02.2016

V tropech tří světadílů V tropech tří světadílů Jaroslav Mareš

Poutavě napsaný cestopis. Čtenář, který doposud nedržel dílo páně Marešovo v ruce, se může bez obav začíst, třebaže autor ve svých knihách nešetří složitými slovy a latinskými názvy zvířat, kniha je velmi čtivá a čtenář se jen stěží odtrhne. já sama se k tomuto titulu v průběhu let stále vracím. Ať už si chce někdo počíst kvůli dobrodružství, nebo hledá vědecký podklad, mohu jen doporučit.

Schránka duší Schránka duší Lynn Flewelling

Právě jsem ji dočetla a musím říct, že i když jsem zpočátku neholdovala politickým machinacím a intrikám, příběh mě nakonec vtáhl, takže jsem se od knihy odlepila jen stěží. Autorka velice živě popisuje mocenský boj mezi šlechtou a to, jak se hrdinové o chloupek míjeli s hledaným vrahem, zatímco čtenář o něm ví prakticky od začátku, mě vždycky tak vytočilo... Napětí od začátku až do konce, těch pět hvězdiček jsem dala s potěšením.

Jak napsat bestseller Jak napsat bestseller Celia Brayfield

Nejdřív jsem byla nadšená, když jsem si tenhle titul pořídila. Jenže, jak jsem se víc začetla, zjistila jsem, že mi to coby začínající autorce moc nepomůže. Člověk si to může přečíst, ale, pokud je jako já, že píše podle citu a ne podle předchozího rozpisu (to jsem nenáviděla při školních slohovkách), prostě ho to k ničemu nenakopne.
Bohužel musím říct, že mi tahle kniha prostě nic moc nedala.
Ale je to jen můj názor, někomu jinému možná naopak prospívá.

27.01.2016 4 z 5