Athéňanka Tháis

Příběh hétery ve 4. století p.n.l. Příběh dívky, která byla vychována jako svobodná a svobodomyslná bytost s nadáním a talentem, který dokázala rozvíjet. Setkala se za svůj život s mnoha filosofy, stála po boku velkému Alexandrovi, byla zasvěcena do tajů duchovna... Hrdinkou historického románu sovětského autora je životní družka Alexandra Makedonského Thais, která s ním sleduje šíření řeckého vlivu od Malé Asie, Egypta až po západní Indii a usiluje o harmonizaci poměrů mezi dobyvateli a obyvatelstvem. Nejlépe vyjádřeno citáty z knihy: - o náboženství "Čím je víra primitivnější, tím více se jí přidržují lidé nevzdělaní, a čím temnější je jejich duše, tím jsou fanatičtější." - symbol kola - kříž se zahnutými rohy, ovšem záleží na směru zahnutí, podle toho je symbolem dobra nebo zla... - nebo jeho postoj k podstatě ženství a mužství "Neklidný a sebevědomý mužský duch změnil světový pořádek, jenž panoval za vlády žen. Kněží vyhlásili všemu ženskému boj. Mužům je bližší rozum než paměť, cit, srdce a duše. Stalo se tak již dávno, kdy člověk ztratil víru v sebe a začal spoléhat na vynálezy nástrojů, čímž se postupně vzdaloval své přirozenosti a oslaboval své vnitřní síly. Ženy žily jinak a zachovaly si víc ze sebe sama, mají silnější duši než muži a taky je v nich víc lásky a vědomí vlastní podstaty..."...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135926/athenanka-thais-09V-135926.jpg 4.549
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Svoboda, Lidové nakladatelství

Tais Afinskaja, 1973

Kniha Athéňanka Tháis

GepardLady
21.08.2018

Málokterá kniha ve mně vyvolá tolik protichůdných pocitů. Ta dokonale krásná a inteligentní hlavní hrdinka, resp. to, jak mi její klady autor stále předhazoval, mi chvílemi tak lezlo na nervy, že jsem chtěla knihu asi třikrát odložit. Naštěstí jsem se ale přes tu těžkou první třetinu přehoupla a dostala se i k hezkým, někdy poměrně napínavým pasážím. Ty však střídala sáhodlouhá umělecká pojednání a filozofické disputace, které mě ale často opravdu zajímaly. Na druhou stranu mě mrzelo, když se něčemu takovému autor prostřednictvím postav tak dlouho věnoval, pak poměrně zásadní události shrnul v několika větách a najednou jsem se s Thais ocitla někde úplně jinde, o několik let později (stejně tak konec byl jako ustřižený, s horkou jehlou přišitým epilogem). Nicméně celkový dojem je nakonec lepší než dobrý a já v duchu smekám před Jefremovem, který dokázal tak barvitě a uvěřitelně popsat všední i nevšední život lidí v dané době, jejich obyčeje atd. Skoro to působí, jako kdyby tam byl a vše líčil z pozice tichého pozorovatele. A tím si mě tahle knížka nakonec získala. Byla jsem v antickém Řecku! :-)

stopař
16.04.2018

Kdysi jsem tuto knihu dostala a chvíli trvalo než jsem se jí rozhodla vzít do ruky.Pak mě příběh pohltil a dodnes se k němu ráda vracím.....

PMR
28.10.2017

Autor nemá úplně nesprávné nebo nezajímavé ponětí o helénské době. Nicméně mi kniha jako taková přišla docela přihlouplá.
AT obvykle někam přijde, nechá se svléct, případně i obléct a zase odejde ... Myslím, že i za bolševika to mohlo být napsané zajímavěji - a nemám na mysli chybějící popisy toho, co ženy této profese nejpříznačněji dělaly :-)

noemus
21.10.2017

Tuhle knihu jsem na první pokus po pár stránkách vzdal, po pár letech jsem se k ní, ani nevím proč, snad proto, že je od Jefremova, zase vrátil a když jsem se prokousal tím začatkem, tak to začalo být zajímavé. Dost zajímavé na to abych zpětně mohl říct, že je to jedna z těch nejlepších knih co jsem kdy četl. Každému doporučuji ať se nedá odradit začatkem a čte dál, nebude rozhodně litovat.

Tripedalia
01.08.2017

Ze začátku se člověk trošku ztrácí v množství cizích slov a názvů, ale pokud vytrvá, tak je mu odměnou nádherný příběh svéhlavé hetéry z doby Alexandra Makedonského, který nás zavede do různých koutů světa a odhalí mnoho o tehdejších národech a náboženstvích. Je to další z těch knih, u kterých si člověk vysloveně vychutnává každou stránku...

Atanone
13.05.2017

Příběh o velikém válečníkovi,i když ne tak úplně o něm a právě to je na knize-alespoň pro mě-krásné.
Opakovala bych jen,co už řekli čtenáři přede mnou,takže už jen hvězdičkuji

Red.H.Rad
20.02.2017

Kolik lidí tolik chutí, ale mě tahle pohádka o krásné Tháis a Alexandru Velikém chutná čím dál tím víc. Něco fikce, trochu fantasy a hromada historických podkladů se tak dobře skloubily že tuhle knihu řadím po bok takových jako je Egypťan Sinuhet. Můžu všem jen doporučit. N1

ewalien
08.02.2016

První historický román, který jsem kdy četla (v 15 letech) a rozhodně nejoblíbenější. Líbí se mi, že hétery, které většina spisovatelů líčí jako obyčejné prostitutky, tady autor ukazuje spíš jako japonské gejši. Příběh Tháis se odehrává během nejdůležitějších okamžiků historie, autor šikovně vyzdvihl závažnost doby a vliv tehdejších náboženství a kultur, se kterými se hrdinka setkává. Byla to pravděpodobně právě tahle kniha, která ve mě nakopla zájem o historii, který povinné hodiny dějepisu skoro udusily.
Ať už má čtenář zájem jen o zajímavý příběh, nebo se více zajímá o dějiny, napsané poutavou formou, tuhle knihu můžu doporučit.