eviku19 eviku19 komentáře u knih

Vylúčení Vylúčení Artur Domosławski

Vylúčení je asi jednou z najdrsnejších a najdôležitejších kníh, aké som kedy čítala. Celý čas, čo som to čítala mi bolo smutno. Miestami mi prišlo až fyzicky nevoľno. Musela som sa nútiť čítať o toľkom zle a krutosti. Keď sa ma najbližšie okolie pýtalo prečo niečo také čítam, tak som odpovedala, že preto, lebo je to pravda, ktorú mi nik nepovedal.

31.03.2020 5 z 5

Krvavý román Krvavý román Josef Váchal

...a koupil k ochraně obrovskeho, silneho psa. Toho psa pouze šatí protoze uživit by ho nedovedl..:-D

01.10.2018 4 z 5

Noční hlídka Noční hlídka Sergej Lukjaněnko

Riadne dobre, ziadne tuctové fantasy, ale poctivé fantasy s nádychom 90- tych rokov. Velmo, veľmo sa mi paci predstava upírov, vlkodlakov a čarodejníkov čo, ked nebojuju medzi sebou, tak chlascu vodku a diskutujú o etickych princípoch a hodnotách oboch svetov.

12.09.2017 5 z 5

Město smutku a radosti Město smutku a radosti Mika Waltari

Krásna kniha. Je úplne skvostná a napísaná tak citlivo a jemne, a pritom sa dotýka tém, ktoré sú viac než aktuálne.

16.06.2017 5 z 5

Ariel Ariel Sylvia Plath

Je zvláštne citat súvisle Plathovu a jej muža Teda Hudgesa obaja písali fest zvláštnym nechutno-depresivnym štýlom.Zaujimave je prečítať si doslovy v ich knihách na konci :Plathova je vykreslena ako senzitívna geniálna umelkyňa, ktorá sa stala obetou nevery svojho muža a viacerých potratov, Hughes je zas vykreslený ako obeť maniodepresivnej šialenej ženskej...pravda je asi niekde uprostred ale ako chúďatká deti mat takych rodicov.

11.05.2016 5 z 5

Ubavit se k smrti Ubavit se k smrti Neil Postman

Pri čítaní ma napadlo upravenie jednej pesničky od Katarzie:,,Zopár dobrých myšlienok,ale kniha toho pána prešla z komédie do náročnej drámy" och plus este len pesimistická budúcnosť Ameriky zapríčinená televiziou.Kedy si už Američania uvedomia, ze oni nie su svet,ze su len veľmoc...

29.04.2015 3 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Moja kamarátka to dobre zhodnotila:
,,Tú knihu som nemusela čítať,tá kniha sa číta sama.Tak ľahko,že človek ani nevie,že by niečo čítal´´.

23.04.2014 5 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham neznámý - neuveden

Tak Oscara Wilda som dlho žrala pre jeho Dorriana Graya, ale pre toto ho žerem viac.K tejto knihe som sa dostala na gymply a kolovala medzi mojimi spolužiačkami a profesorkami na gymply riadne dlho.Bola by z toho celkom vtipná spomienka, keby vždy ked ma dáka profka potom videla s knihou v ruke sa ma nespýtala,či je to zas dáka oplzlosť alebo kamasutra:D Lady Fuckingham forever:D

20.08.2013 4 z 5

Motocyklové deníky Motocyklové deníky Ernesto Che Guevara

Moja teta mi raz povedala, že najlepšie knihy sú od tých neznámych ľudí, ktorí sa neskôr stali slávnymi. U tejto knihy to bohužiaľ neplatilo. Ale je až absurdné, že tento človek zabil sám okolo 20 ľudí, podpísal rozsudky smrti minimálne 200 ľuďom a dal zriaďovať koncentračné tábory pre údajných kontrarevolucinárov, homosexuálov, jehovistov, vyznávačov afrických náboženstiev a iných...Tak táto postavička s tričiek si dala road trip naprieč Latinskou Amerikou. Väčšina ľudí sa na road trip nedostane ,ale možno je to tak dobre, lebo čo ak by sa potom stali známymi vraždiacimi boľševikmi?:D

20.08.2013 3 z 5

Brida Brida Paulo Coelho

Prvá a posledná kniha Paulla Coellha, ktorú som mala v rukách. Prečítala som si ju pretože aj mňa zaujíma otázka soul mate. Lenže po prečítaní knihy som bola vlastne na začiatku v svojich úvahách a nič som sa nedozvedela. Však ako povedal Shopenhauer: "Čím viac je v knihe pomlčiek tým menej je tam myšlienok". A viem, že so mnou veľa ľudí nemusí súhlasiť, ale čo každý má právo na svoj názor.

19.08.2013 2 z 5

Alexander Mach: Radikál z povolania Alexander Mach: Radikál z povolania Anton Hruboň

Slováci nie sú a nikdy ani neboli národ holubičí. Žiaľ sa o tejto časti našej historie deti na školách neučia. Stále iba prekrúcame naše dejiny a neustal sa z niečoho vyviňujeme. Nie je sa preto, čo diviť, že sa história opakuje. Tak ako vtedy,keď sme chceli obetovať Polsko aj dnes je istá časť Slovákov ochotná obetovať susedný štát totalitnému režimu a počúva populistické špiny. Je to smutné čítanie.

25.06.2022 4 z 5

Prolitá krev Prolitá krev Åsa Larsson

Psycho, vela krvi, mrtvych fararov a k tomu vsade pobehujuce psy, macky alebo vlci... uf

20.03.2019 3 z 5

Židovský stát Židovský stát Theodor Herzl

Velmi uzitocna kniha pre vsetkych, ktorych sa zaujimajú o Izraelsko- Palestinsky konflikt. Ukazuje nam to, ze od zaciatku to bol cisty kolonializmus, a nie opravnene hladanie si svojho miesta na Zemi. Plan vzniku "nabozenskeho" statu, ktory by mozno mohol fungovat, keby od zaciatku nebol rovnako nepriatelsky ako boli k Zidom nepriatelske narody napriec celou historiou.

17.01.2019 4 z 5

Kosmos Kosmos Witold Gombrowicz

Chaotické, absurdné a velmi velmi dobré. Hodil by sa mi na to nejaky latinsky citat o pomateni mysle, ale ziadny vhodny ma nenapada a bojim sa ze by som znela ako pozer :-D

19.12.2018 4 z 5

Klid Klid Attila Bartis

Depka, incest, socik a dodrbana psychika spisovatela..tak nechutné až vás to núti dočítať to do konca.

29.08.2017 3 z 5

V polévce miso V polévce miso Rjú Murakami

V poslednej kapitole Frank vraví,že niektorí ľudia vysielajú pre vrahov nevedomky signál zabi ma!, a to mi pripomenulo,že podla výskumov je to vraj pravda.V nejakom odbornom článku som raz čítala,že vraj veľa vraždiacich psychopatov vyciti vhodnú obeť a to najčastejšie podla chôdze a držania tela.Psychopati si nahovaraju,že majú na to nejaký šiesty zmysel, určitú vraždiacu intuíciu.V každom prípade fakt dobrá knižka.

03.12.2014 4 z 5

Zombie Zombie Joyce Carol Oates

Fuj fuj fuj a este raz fuj....veľmi znepokojive miestami fest nechutne,ale asi pre tu nechutnost sa to nedá odložiť z ruky :-P

29.09.2014 4 z 5

Bludná planeta Bludná planeta Edgar Allan Poe

Ten preklad mi miestami dosť prekážal. Na koniec som kapitulovala a čítala len básne, ktoré prekladal Nezval. Veď sa aj hovorí,že preklad básne je ako krásna verná žena.Ak je krásna nie je verná a ak je verná nie je krásna.Rovnako ako preklad...

15.05.2014 3 z 5

Původ totalitarismu I–III Původ totalitarismu I–III Hannah Arendt

Jean -Luc Godard v tomto ani nie osem minutovom videu číta z tejto knižky..dobre vidieť:)

14.05.2014

Smrt obchodního cestujícího Smrt obchodního cestujícího Arthur Miller

Táto kniha ma utvrdila v tom,že naozaj nechcem mať deti:D Má to silnú myšlienku a donúti vás to porozmýšlať trošku o pokrytectve,klamstvách,egu...proste o sebe. A nedá mi necitovať túto myšlienku typu,,korporácie nám vysávajú duše´´.

,,To nejde vycucat citrón a šlupku proste vyhodit-človek prece není citrón.´´

01.05.2014 5 z 5