Evar88 Evar88 komentáře u knih

Jak přežít svého muže Jak přežít svého muže Jana Bernášková

Moderní román o tom, jak nám vztahy dokáží komplikovat a také obohatit život. Za mě svižné čtení plné emocí, vášní, radosti i nenávisti. Bohužel toho naturalistického sexu a vulgarismů je v knize opravdu moc.

13.07.2021 3 z 5

Skoro úplně normální Skoro úplně normální Hannah Sunderland

Myslím, že některé knížky musíte číst ve správný čas a ve správném duševním rozpoložení, aby se vám dostaly pod kůži. Tento příběh si mě získal už od první strany, kdy jsem si pomyslela ,,Aha, tohle asi bude něco o mně..." A taky trochu bylo! S postavou Effie jsem se (až na ten alkohol) prakticky ztotožnila a nedělalo mi problém pochopit její myšlenky a pocity. A když potkala Thea, fandila jsem jí o to víc... Rozhodně doporučuji všem, kteří mají pocit, že se jim nedaří a že je život neustále kope do zadku. Myslím, že všichni takoví prostě jen potřebují najít svého Thea, který jim otevře oči a nasměruje je tím správným směrem. Hrozně milé a pěkné čtení ze života. Hvězdičku ubírám jen za ten konec plný štěstí a nekonečného klišé. I když po něm ve skrytu duše všichni toužíme! Nenápadná knížka, ale s působivým obsahem.

26.05.2021 4 z 5

Daleko od hlučícího davu Daleko od hlučícího davu Thomas Hardy

Román Daleko od hlučícího davu vás skutečně zavede do malebného venkova 19. století. Příběh pomalu plyne a mění se pozvolna, stejně jako příroda během jednotlivých ročních období. A do těchto scenérií je zasazen osud tří mužů a jedné těžce zkoušené ženy... Knížka se i po tolika letech čte velice dobře, nicméně v tomto případě musím vyzdvihnout kvalitu filmového zpracování, které se mi líbilo o hodně víc.

23.05.2021 3 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Paganiniho smlouva se mi líbila o něco více, než Hypnotizér. Nicméně, fanoušek severské krimi po přečtení dvou knih ,,Larse Keplera" ze mě asi nebude. Nevadil mi ani tak překombinovaný děj a vyprávění z pohledu více postav, jako ,,neschopnost" švédských vyšetřovatelů. Hlavní záporák se choval jako Terminátor T1000, který neomylně pronásleduje dvojici svědků, během chvilky zlikviduje pobřežní stráž, vrtulník, pohraje si s policisty, elitními jednotkami a kdo ví s kým ještě. Hlavní hrdinové na to koukají jako hloupí a jsou vždy o krok pozadu... Kniha se čte celkem dobře, ale můj šálek kávy to opravdu není.

30.04.2021 3 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Kniha má slibný začátek a napínavý konec. Prostřední část se ale neskutečně vlekla a vůbec mě nebavila. Navíc mi v knize vadily časté ,,střihy", jako kdyby autor (autoři) nakousl myšlenku, ale pak hned utekl k jiné. Styl psaní je tím pádem dost těžkopádný a některé pasáže nepochopitelné. Detektiv Joona Linna v příběhu pouze ,,přicmrndává", hlavní postava je rozporuplná a výsledkem pátrání je, že se několik psychopatů sešlo ve stejný čas na stejném místě. Napínavé krimi, ale za mě přesto zklamání.

03.04.2021 3 z 5

Bledý jezdec Bledý jezdec Bernard Cornwell

První polovina knihy mi přišla zbytečně utahaná a rozvleklá. Uthred získal vítězstvím nad Ubbou sebevědomí, takže se celou dobu choval ,,chytře", arogantně a nepřemožitelně. Prostě typický dvacetiletý fracek, který si myslí, že mu patří svět a všichni si před ním sednou na zadek. Víc mi ale vadila nijaká dějová linka, která opět končila velkolepou bitvou. Ano, autor umí popsat bojovou vřavu, ale na této schopnosti se nedá postavit celá kniha. Zatímco třeba ,,Hra o trůny" čtenáře vyčerpává obrovským množstvím postav, tady se děje pravý opak. Postav je zde žalostně málo a z toho polovina v knize zemře. Musím říct, že tento díl ve mně nezanechal žádnou chuť pustit se do dalšího pokračování, které zřejmě ničím nepřekvapí. Pořád je to skvělé čtení, ale časem prostě omrzí... Od Uthreda si dám na chvíli pauzu.

21.03.2021 3 z 5

Poslední království Poslední království Bernard Cornwell

Poutavý příběh, o vpádech Dánů na anglosaská království na konci 9. století, vyprávěný pohledem dospívajícího chlapce... Postava Uthreda je vylíčena jako plná rozporů a stejně tak je rozporuplný i čtenář - má stranit Dánům nebo Anglosasům? Styl vyprávění je celkem jednoduchý, dle mého názoru se ale děj trochu vleče a zbytečně zamotává. Knihu jsem dočetla dnes a rozhodně bych ji nedokázala převyprávět. Trochu mi chyběla hlubší charakteristika postav a nějaká vztahová linka. Nicméně nemohu upřít autorovu schopnost popsat bojovou vřavu a touhu Uthreda po pomstě a po přežití. Palec nahoru!

07.03.2021 4 z 5

Návrat na ostrov kamélií Návrat na ostrov kamélií Tabea Bach (p)

Třetí díl Bretaňské ságy byl plný dramatických událostí. Drsnou zkouškou si prošli všichni hlavní hrdinové, ať už se jednalo o rodinné vztahy, zdraví, lásku, podnikání nebo přátelství... Trochu mě mrzelo, že se všechny problémy přesouvaly na Sylvii, která musela řešit vlastní záležitosti i trable ostatních. To je na jednoho opravdu moc... Každopádně opět milý návrat na Ostrov kamélií, ale tři díly opravdu stačí.

27.02.2021 3 z 5

Ženy z ostrova kamélií Ženy z ostrova kamélií Tabea Bach (p)

Druhý díl Bretaňské ságy se mi líbil o něco víc, než první. Objevily se zde nové postavy a vztah Sylvie a Maela dostal zajímavý rozměr. Autorka se více zaměřila na emoce a přidala i dramatické zvraty. Ráda si přečtu třetí pokračování... Nicméně to nejsou knihy, po kterých bych sáhla víckrát. Jedná se o klasickou ,,oddechovku", kterou si jednou přečtete a brzy na ni zapomenete.

15.02.2021 3 z 5

Ostrov kamélií Ostrov kamélií Tabea Bach (p)

Ostrov kamélií je moc příjemné a pohodové čtení. Autorka v něm nádherně popsala krajinu Bretaně, takže máte pocit, že jste se ocitli v samotném cípu západní Francie. Nicméně děj knihy mi přišel trochu moc uspěchaný a hektický. Odehrává se během pár týdnů a hlavní hrdinka v něm stihla procestovat půlku Evropy. Jako vážená a vzdělaná podnikatelka nebyla schopná normálně komunikovat a řešit vlastní problémy. Romantická linka se vešla na pár stránek a milenecká dvojice prohodila sotva dvě věty... To mě na knížce trochu mrzelo, ale ráda si přečtu pokračování.

10.02.2021 3 z 5

Všude samý Skot Všude samý Skot Suzanne Enoch

Uff!!! Úplně nevím, co o této knize napsat. Jedná se o mé první setkání s touto autorkou a těšila jsem se na příběh ze skotské Vysočiny plný drsných horalů, vášně a romantiky. Děj se však odehrává v Londýně 19. století a už samotný úvod do děje mi přišel prudce iracionální. Hned v prologu mě navíc uhodila do očí chyba v letopočtu, takže jsem nevěděla, zda se nacházím na konci 18. nebo 19. století. Autorčin styl mi přišel dost kostrbatý, chování postav podivné. Zejména ke konci už jsem začínala mít alergii na slovo ,,děvče". Chápu, že se jedná o červenou knihovnu, u které si má člověk odpočinout a nepřemýšlet, tenhle titul však trochu útočil na moji inteligenci.

08.02.2021 2 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Tohle je neskutečně silný příběh a já autorce děkuji, s jakým stylem se dokázala pustit do tématu poválečného života v tehdejším Československu. Stejně, jako spousta jiných lidí, touží i hlavní hrdinka Anna v roce 1946 po štěstí, které neváhá vykoupit tvrdou prací. Ač mladinká a neznalá místních poměrů, bere si za manžela cizího člověka, buduje rodinný podnik, stará se o děti, zákazníky a neváhá pomoci sousedům. Počínající nedorozumění mezi manželi je však jen začátkem tvrdé zkoušky osudu. Vlivem komunistického převratu přichází celá rodina o zázemí Heřmánkového údolí a stěhuje se do otřesných podmínek. Anna však jako lvice bojuje nejen za manžela, ale především za své děti. Ze všech sil se snaží odvrátit bídu, zimu, hlad i postupující manželovu nemoc... Příběh je neskutečně čtivý a realistický. Obdivuji všechny ženy, které si musely prožít válku a na jejím konci je opět čekal boj o holý život. Obě mé babičky mi vyprávěly, jaké to tehdy bylo - starost o děti, bydlení v jedné místnosti, chození pro vodu k obecní studni, praní prádla v potoce v každém ročním období, štípání dřeva a zatápění v kamnech, prakticky žádná mateřská dovolená, ale po skončení šestinedělí okamžitý nástup do práce, žádné sociální jistoty, zato péče o staré a nemocné příbuzné, kteří už se bez pomoci neobešli... Jsem opravdu vděčná, že žiji ve 21. století!

03.02.2021 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Podle názvu knihy jsem usoudila, že se bude jednat o příběh obyčejných lidí z počátku 19. století, kteří si k bohyním chodili pro léčivé byliny, rady, kouzla a zaříkadla. Dostala jsem však něco jiného - děj ze 2. pol. 20. století, ale o to zajímavější! Společně s Dorou jsem rozplétala složitou síť rodinných a příbuzenských vztahů bohyní ze Žítkové. Našla jsem nejen lidovou magii, ale i temnou stránku těchto žen. Poznala, s jakými problémy se musely potýkat. Ať už se jednalo o potírání čarodějnictví katolickou církví, snahu zneužít vědění nacistickou mocí, nebo zakázat jejich léčitelské praktiky lidově demokratickým režimem. Nejedná se o román v pravém slova smyslu, ale o Dořino pátrání po tajemství tety-bohyně, které vyústí v nečekaný konec. Kniha je čtivá, zajímavá, někdy hodně temná, ale rozhodně stojí za přečtení.

28.01.2021 4 z 5

Dlouhý krok do tmy Dlouhý krok do tmy Tomáš Bandžuch

Původně jsem se domnívala, že kniha bude historickou detektivkou se špetkou humoru na způsob ,,Četnických humoresek". Jedná se však spíše o historický thriller... Závodčí Kališ vyšetřuje vraždu mladé dívky z Lomnice nad Popelkou, v ten samý moment se píší i velké dějiny. Rozpadá se stará monarchie, vzniká nové Československo, Češi i Němci se snaží prosadit své právo na sebeurčení, dělníci touží po sociální revoluci... Četník Kališ se musí rozhodnout, zda se bude řídit starými c. a k. předpisy, nebo vlastním svědomím. V nelehké době plné zvratů a změn přichází na stopu spiknutí, které může mít dalekosáhlé důsledky... Skvělý námět, poněkud horší styl vyprávění a dlouhé kapitoly. Hvězdu navíc dávám za místa, která důvěrně znám. Především však oceňuji snahu autora nastínit čtenáři napjaté česko-německé vztahy, které při vzniku Československa zůstaly nevyřešené a v dlouhodobém důsledku se staly zárodkem pro druhou světovou válku.

23.01.2021 4 z 5

Fantóm Opery Fantóm Opery Gaston Leroux

FANTOM OPERY - to je ,,POJEM" pro milovníky hudby (překrásný muzikál Andrew Lloyd Webbera) a filmu (neméně skvělý film Joela Schumachera z roku 2004), ale neměl by ujít ani příznivcům literatury. První stránky Vás zřejmě příliš nenadchnou. Je to jakási změť kulis, postav a jmen, které se v knize nakonec téměř nevyskytují. Ještě, než začnete zívat a poposedávat si však uvědomíte, že Vás kniha vtahuje podobně jako Fantom opery do hlubin svého království. Dějovou linku přebírá hlavní trojice Raoul (poněkud všetečný, vlezlý a neodbytný hrdina), Erik (mysteriózní génius a šílenec v jedné osobě) a mladičká, nerozvážná Christine, která se ocitá mezi oběma muži jako zrnko mezi mlýnskými kameny. A vy nebudete vědět, na kterou stranu se postavit. (Nejsou si nakonec oba soci v jádru podobní? Zmítaní vlastním sobectvím a touhou po lásce? Odpověď nechám na každém z Vás.)... Vynikající námět s prvky dobrodružství, tajemna, romance i hororu! Zejména druhá polovina se čte jedním dechem. Knihu bych připodobnila k dílu Brama Stokera ,,Dracula"... tajemné, dokonale promyšlené, fascinující! Rozhodně by neškodila jazyková korekce textu a nové vydání pro 21. století.

10.01.2021 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

,,Pekárna v Brooklynu" volně navazuje na ,,Kavárnu v Kodani", kde je Sophie vedlejší postavou. Nyní se stává hlavní hrdinkou a po nevydařeném vztahu ,,utíká" za prací do New Yorku. Podobně jako kavárna se i tato knížka čte velice dobře. Brooklyn pulzuje, slunce pálí, dortíky z pekárny voní. Ovšem něco tu chybí... Vztahová linka mě příliš nezaujala. Začátek knihy se trochu vlekl, naopak konec si vystačil s pár stránkami... Pořád se jedná o romantické a pohodové čtení na dovolenou, jen bez té třešničky na dortu. Od Julie Caplin po dvou knihách raději uteču jinam.

09.01.2021 3 z 5

Jak si zamilovat Vánoce Jak si zamilovat Vánoce Karen Schaler

Tahle kniha Vám Vánoce prostě ,,vnutí" a je jen na Vás, jestli chcete (a budete číst dál) nebo ne. Emmie mi svým natěšením přišla od počátku trošku protivná a dětinská. Teprve poté, co odjela do vánoční vísky, se ke mně začal propracovávat ten pravý duch Vánoc. Dost tomu napomohla i postava Sama, která vše odlehčovala ,,chlapským" humorem. Ideální čtení pro období adventu, kdy Vám stále chybí ta pravá vánoční nálada.

03.01.2021 4 z 5

Vánoční tábor Vánoční tábor Karen Schaler

Od této knížky jsem čekala trošku více. Jako první jsem četla ,,Jak si zamilovat Vánoce", která mi přišla vážně milá a vánoční. Tábor na mě ale působil jako režimní propaganda Vánoc a občas jsem chtěla od všech těch stromků, ozdob, cukroví, sněhu a horkých čokolád s křikem utéct. Čeho je moc, toho je příliš! Nezískala si mě ani Haley, která se sice z umanuté workoholičky propracovala k trochu sympatičtější postavě, ale pořád to není člověk, s nímž byste se chtěli kamarádit. Rozhodně nedoporučuji závěrečné čtení o svatbě, kde se cukrkandl lepil ke každé stránce. Zlatý táborový režim na začátku! :-)

03.01.2021 2 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

Knihu jsem četla před pár lety a upřímně jsem si myslela, že ,,to nedám". Pravdou je, že nic depresivnějšího se mi do ruky ještě nedostalo. Pořád jsem doufala v nějaké světlejší momenty, ale ty bohužel nepřišly. Hlavní hrdinka se po celou dobu chovala naprosto iracionálně, trucovitě a veskrze ,,na zabití". Každou další větou ve mně rostl pocit deziluze a deprese. Rozhodně nedoporučuji někomu s nalomenou psychikou! Víckrát už opravdu ne!

03.01.2021 1 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Konečně! Milé a pohodové romantické čtení, kde Vám jsou hlavní hrdinové od začátku sympatičtí a chovají se lidsky. Autorka přiměřeně dávkuje humor, chvíle napětí, jiskření mezi Katie a panem XY (do kterého bych se snad zamilovala i já), pohodovou atmosféru kavárny a hlavně krásy Kodaně, umocněné osobní vzpomínkou na tuto úžasnou evropskou metropoli. Po přečtení této knížky mám obrovskou chuť se tam vrátit a nechat se rozmazlovat pověstnou dánskou pohostinností.

03.01.2021 5 z 5