engelbert Online engelbert komentáře u knih

Štvanice Štvanice Thomas Perry

Napínavé od samotného začátku, do samotného konce s mírným zvolněním před finále. Bylo fajn vidět do hlav hlavním postavám, ale tady mám trochu problém. Přes četné reminiscence obou hlavních postav, víme velmi málo o tom, kde Prescott získal své nechvalné schopnosti. Příběh o brigádě u deratizátora zaujatého svou prací mi přijde málo věrohodná. Také je pozoruhodné, že zatímco jeden neustále trénuje, cvičí, posiluje, plave, chodí střílet, tak druhý se jen vyskytuje na správných místech. Na spád příběhu to však nemělo neblahý vliv. Pobavilo mě moudro ostřelovačů - prchající cíl umře zadýchaný. Teď, když vím jak se vše událo, nemám důvod si knížku číst znovu.

16.05.2022 4 z 5

Něco se stalo Něco se stalo Joseph Heller

Nebylo to lehké čtení. Ten nekonečný monolog hlavního hrdiny, plný nářků, nepochopení, pokrytectví a prázdnoty, nejistoty, kde každodenní život je sebeanalýzou vlastních minulých selhání bez jakékoliv vyhlídky na změnu, mi připomínal děsivé sny, kde nic není jak by mělo být. Naštěstí je to dostatečně proloženo absurdními situacemi.

Jeden příklad: (ve snackbaru) "...zdálo se mi, že za pultem vidím svého holiče. "Jak to, že pracujete ve snackbaru?" zeptal jsem se. "Já nejsem váš holič," odpověděl.

Celé mi to tahalo mozek ven z hlavy. Kdo vydrží až dokonce se dočte, jen tak nenápadně mezi záplavou pochybností o sobě a o světě kolem, letmou zmínku o tom, že se něco opravdu stalo.

03.04.2022 3 z 5

Bez svědomí Bez svědomí Petr Cerman

Thriller z prostředí, které známe a máme zažrané pod kůží, je v tuzemsku vzácné zboží. Charaktery postav jsou uvěřitelné, jejich schopnosti už méně. Značně depresivní je přesah do současnosti. Opravdu je to tu vše tak prolezlé zkorumpovanými členy tokáňského klubu? Bohužel četbu ruší hojnost chyb při editaci textu, kdy při úpravě slovosledu nebylo vymazáno nadbytečné sloveso.

04.01.2022 5 z 5

Gold za všechny peníze Gold za všechny peníze Joseph Heller

Nemám zkušenost života v Americe, nejsem tedy schopen posoudit míru nadsázky. Některé dialogy jsou brilantně absurdní a nikam děj neposouvají, spíše se cyklicky s drobnými obměnami opakují. Nevěřím, že soudný člověk by se dokázal celou knihu hnát za příslibem vysoké funkce a přízně zjevně plytkých a licoměrných osob. Je však zřejmé, že autor má něco proti Henry Kissingerovi, o kterém vím poměrně málo, ale pamatuji se jak na něj dštili síru političtí komentátoři totalitní Československé televize.

17.11.2021 3 z 5

Bureš Bureš Petr Cerman

Nečekaně dobrý thriller z prostředí, které dobře známe. Hodně se mi líbily části, kde se popisovaly intriky uvnitř policejního sboru. Do knížky jsem vpadl a pustila mě až úplně na konci. Bohužel text, kromě napínavých situací a nebožtíků, oplývá též značným množstvím pravopisných chyb, překlepů a vypadených předložek a spojek. Dále mě trochu vadily všudypřítomné povzdechy nad zašlými časy, typu - to bylo ještě v době, kde se mohlo kouřit všude- jakoby páchnout ve veřejném prostoru bylo základním právem kuřáka. A celkovému dojmu také nepřidaly nepozornosti, kdy ve scéně u spalovaného tajného materiálu došlo k natažení samopalu, který už byl natažen a ještě z něj nevyšel výstřel.

16.10.2021 4 z 5

A zavaž si tkaničky A zavaž si tkaničky Roman Szpuk

Taková lyrická poezie v próze. Asi není jednoduché žít obdařen zvláštní vnímavostí, která se prakticky míjí se zkušenostmi většiny z nás.

14.07.2021 3 z 5

Žižka a jeho doba Žižka a jeho doba Josef Pekař

Po přečtení skvělého Jana Žižky od Petra Čorneje jsem se ze zvědavosti rozhodl přečíst i další dílo, které se zevrubně zabývalo osobností husitského vojevůdce. Obě knihy jsou skvělé. Josef Pekař se, dle mého soudu, více vymezuje proti historikům, kteří se tématem zabývali, a jejichž soudy nezřídka vyvrací. Líbilo se mi představení a zhodnocení písemných zdrojů, ze kterých čerpáme veškeré údaje o tehdejší době.

28.06.2021 5 z 5

Projekt Gilgameš Projekt Gilgameš Štěpán Kučera

Všechno počínání je marné a nemá valný smysl. To je mé poučení z této knihy. Ovšem k tomuto poznatku mě dovedl milý příběh lemovaný bohy s lidskými vlastnostmi, kteří stejně nic nezmohli.

15.05.2021 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Kniha mě bavila, i když na mě působila poněkud nesourodě. Život v Ketterdamu se dosti povedl, trochu to připomínalo staré dobré detektivky drsné školy. Pak dojde k nabídce a výpravě, kde geniální zlosyn z podsvětí dokonale naplánuje dobře zaplacený únos tisíciletí, naštěstí o tom plánu celou dobu nic nevíme, nemusíme si tak ani všimnout, že celá akce je vlastně geniální týmovou improvizaci. No dobře zkusím tomu věřit. Dozvíme se jaká je absolutní a nelítostná nenávist mezi Fjerdou a Ravkou, která je prostě daná a o její příčině můžeme tak leda hádat. A pak dojde k akci. Příběh je fragmentován do krátkých kapitol z pohledů různých odstav, pěkně napínavě. Aby to celé fungovalo musí být zapojeny všechny nadpřirozené síly na obou stranách, abychom se nemuseli nechávat omezovat fyzikálními zákony. Jde to dokonce tak daleko, že osoby jedoucí v tanku jsou nárazem do hradby silou vrženi překvapivě dozadu. Na příběh to nemá podstatný vliv, ale rušivé to rozhodně bylo. Absence úvah o již zmíněném nepřátelství je vyvážena úvahami prchajících hrdinů, kudy vyjely tanky, které se je vydaly stíhat. Ačkoliv je na bíledni, že už byla proražena hradba prvním tankem, přesto úvahy vedou směrem k nedostatečnému poškození brány, nebo k tajnému rozmístění jednotek mimo pevnost. A nejvíc pozoruhodné je na tom to, že se mi to i přes všechny předchozí námitky líbilo.

08.04.2021 3 z 5

Dobrodružství jménem Orient Dobrodružství jménem Orient Karel Jordán (p)

Poněkud nesourodé čtení o osobnostech, které spojuje zájem o blízký východ.

03.02.2021 3 z 5

Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu Miloš Doležal

Řekl bych lapidární kniha o hnusných lidech v hnusné době. Moje hodnocení plyne z opravdu nepříjemného pocitu, který z této knihy prýští. Ale asi by to mělo být připomínáno.

03.01.2021 3 z 5

Zrádce mezi námi Zrádce mezi námi John le Carré (p)

Povedená špionážní variace o penězích, které nesmrdí. Byl jsem zvědav jak to dopadne a s ubývajícími stránkami do konce mi bylo stále jasnější, že dobře asi ne a s napětím jsem čekal odkud to přijde.

02.12.2020 5 z 5

Osudová zastavení českých dějin Osudová zastavení českých dějin Jiří Sommer

Zajímavé čtení o vybraných epizodách české historie. Kdo někdy četl Toulky českou minulostí, těžko najde v knize něco nového. Kniha je čtivá, bohužel obsahuje velké množství reliktů editačních zásahů.

23.10.2020 2 z 5

Národní třída Národní třída Jaroslav Rudiš

Velmi prostý příběh, velmi neotřelá forma. Když si představím, že takových jsou plné okraje měst a mají také volební právo...

11.10.2020 3 z 5

Ratajský les Ratajský les Aleš Palán

Čekal jsem spíše detektivku. Spíše to byla sonda do historie obce padesátých let na pozadí zločinu. Co všechno dokázali komunisti zneužít aby dosáhli na soukromý majetek. Trochu mě při četbě rušila forma, kde mi někdy dost dlouho trvalo, než jsem zjistil kdo právě vypráví.

28.08.2020 3 z 5

Konec světa se prý nekonal Konec světa se prý nekonal Patrik Ouředník

Hříčka se čtenářem? Povedená koláž? Příběh bez zápletky? Směs aforismů? Nevím, asi cokoliv z toho a nejspíš ještě více. Velmi jsem se bavil, i když mi z toho mrazilo v zádech.

23.08.2020 4 z 5

Praha Jiřího Švengsbíra Praha Jiřího Švengsbíra Mojmír Horyna

Už dlouho jsem se cestou z knihovny tak netěšil, až si doma v klidu otevřu půjčenou knihu. Teď mě mrzí, že ji musím vrátit.

06.08.2020 5 z 5

Štatl Františka Kressy / The city of František Kressa I. Štatl Františka Kressy / The city of František Kressa I. František Kressa

Kniha plná fotek, které vás vrátí zpět do 80. let v Brně. Škoda, že je to vydáno na malém formátu.

06.06.2020 4 z 5

Česká inteligence od Jaroslava Golla po Magora Česká inteligence od Jaroslava Golla po Magora Pavel Kosatík

Velmi inspirativní četba pro ty, kterým není lhostejný svět kolem. Jdu si teď zapsat do poznámek asi tak 50 titulů, které budu potřebovat ještě přečíst.

25.04.2020 5 z 5

Buchlov - historie a příběhy hradu Buchlov - historie a příběhy hradu Bořek Žižlavský

Příjemné čtení o starobylém hradě, seznam majitelů doplněný pověstmi a spoustou pěkných fotografií. Jako upoutávka je to dost dobré, ale mám pocit, že kniha uvízla záměrem někde mezi obrazovou publikací, vlastivědným průvodcem a povídačkami z buchlovského podhradí.

09.04.2020 3 z 5