Emily82 Emily82 komentáře u knih

Stříbrná židle Stříbrná židle C. S. Lewis (p)

Série je hezká, tenhle díl byl moc pěkný, mně se tedy líbil.

02.09.2022 4 z 5

Plavba Jitřního poutníka Plavba Jitřního poutníka C. S. Lewis (p)

Jako audiokniha se mi moc líbila, jinak jako čtení před spaním se mi jiné díly líbily víc.

02.09.2022 4 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Také jako Ivanka83 čtu před spaním svému dítěti. Překvapilo mě, jak moc se to synovi líbilo a četli jsme celou Narnii dokonce několikrát. Tento díl se mi líbil moc.

02.09.2022 5 z 5

Křídový panáček 1/7 Křídový panáček 1/7 Vojtěch Matocha

Běžně komiksy nečtu, ale trilogie mě nadchla tak, že jsem musela mít i toto. A už se těším na další díly.

Jdu s hlavou vztyčenou Jdu s hlavou vztyčenou Daniel Anýž

Mimořádně inspirativní žena, hrdinka této knihy, si zaslouží pozornost i dnes. Kniha je napsána čtivě, jen mne někdy otravovalo opakování citací.

Každopádně jedna z knih, kterou by si měl přečíst každý.

02.05.2022 5 z 5

Kůň a jeho chlapec Kůň a jeho chlapec C. S. Lewis (p)

Narnii doma zbožňuje zejména sedmiletý syn, a tak jsem nucena každý večer číst jednu kapitolu. A vůbec mi to nevadí, naopak. Jak je možné, že mi tahle řada tak dlouho unikala?
Příběh se mi moc líbil a těším se na další...

Bílá komnata Bílá komnata Vojtěch Matocha

Skvělé čtení, syn knihu miluje.

23.04.2022 5 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

(SPOILER) Knihu jsem četla v originále právě kvůli jednoduchému jazyku, přeci jen si v cizím jazyce netroufám na nějaké složité obraty. Nejprve jsem se nemohla začíst, což ale mohlo být i jazykovou bariérou, ale pak jsem se zase nemohla odtrhnout a knihu jsem zhltla.
Téma zajímavé a na procvičení cizího jazyka je to fajn. V češtině si vybírám jiné žánry.
Děj byl vcelku předvídatelný, ale líbila se mi psychologie postav a jejich jednání. Nejsympatičtější mi byl asi Connor a bylo mi ho nakonec docela líto. Ještě mám doma v originále jednu knihu této autorky, tak asi opět nepohrdnu.

04.03.2022 4 z 5

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Tohle není žádná kniha pro odreagování se. Autorčin styl se mi líbí hlavně literárně, dějově je to takové roztrhané, ale literární jazyk je naprosto jedinečný. Obdivuji slovní zásobu autorky i schopnost poskládat slova do vět tak, aby to vyznělo neotřele.

23.02.2022 4 z 5

Tři králové Tři králové Zdeněk Ležák

Knihy z dílny Ležáka mám ráda. Hravou formou seznamují děti s historií a pokud jim alespoň něco utkví v hlavách, bude to super.

Syn má rád komiksy a já zase historii, tudíž je jasné, co ode mne dostává k narozeninám. :)

23.02.2022 5 z 5

A stromy ve Vídeňském lese stále stojí A stromy ve Vídeňském lese stále stojí Elisabeth Åsbrink

Tato kniha má specifický styl, není to román, spíše dokument. O to silněji působí dopisy, které více než v textu toho říkají mezi řádky. Tam se totiž odehrává tragický osud hrdinů.

09.02.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Neodlepila jsem se, osudy jsem hltala. Jsem ráda za zmínky historických souvislostí, jako je Katyň, Lebensborn apod.
Už se těším na další díl.

02.11.2021 5 z 5

Čarodějův synovec Čarodějův synovec C. S. Lewis (p)

Čteme každý večer před spaním, syn Narnii miluje.

02.11.2021 5 z 5

Husitská revoluce: Stručná historie Husitská revoluce: Stručná historie Petr Čornej

Hezky a přehledně sepsaná příručka, která jistě najde místo v knihovně každého milovníka české historie.

23.08.2021 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Psát v ich formě jako chlap je od autorky hodně zajímavé, psát z pohledu chirurga ještě zajímavější. Příběh je nicméně takovou tou klasickou sondou do duše hlavního hrdiny.
Není tu taková ta přesná hranice dobra a zla jako ve Vránách, ale i tak jsem s Hynkem často soucítila a bylo mi ho líto.
Vrány se mi líbily právě tou polaritou, dvěma názory a tady jsem trošku doufala, že část bude vyprávět Markéta. Ale nestalo se, nedostala šanci se obhájit a tak pro mě zůstala takovou nevraživou furií, které dohnala chlapa na hranici samotného pekla.
Že je konec otevřený, se mi líbí, alespoň mohu hrdinovi fandit, aby to zvládnul :).

21.07.2021 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Vrány mě nadchly. Tato kniha se četla i přes nářečí dobře, ale chybělo mi tam nějaké Wau! Proto o půlbodu méně.

14.07.2021 4 z 5

Farma zvířat / Animal Farm Farma zvířat / Animal Farm George Orwell (p)

Není co dodat. Alegorie s naprosto beznadejnym koncem, jak je u autora typické už z 1984. Aneb jak se dobrý úmysl může zvrtnout. Paralela se Stalinovym režimem je naprosto zřejmá.

26.06.2021 5 z 5

Kupec benátský Kupec benátský William Shakespeare

Po divadelním představení Shylock jsem dostala chuť ponořit se do Shylocka i v původní podobě. Je to perla. Čtení jsem si moc užila.

A údajné protižidovské smýšlení bych nechala odpočívat v pokoji. Hra obsahuje i jiné hluboké myšlenky a byla by škoda ji zavrhnout jen kvůli údajnému antisemitismu.

31.03.2021 5 z 5

Hamlet, dánský princ Hamlet, dánský princ William Shakespeare

Četla jsem několikrát, v různých překladech, a stejně vždy s chutí.
Nakonec jsem si domů koupila Hilského překlad a přečetla ho. Důvodem tedy byla povinná četba syna do školy, vybral si tuto knihu. Společně jsme si pak o ní povídali. On má dramata rád, skoro ani nic jiného nečte.

Mimochodem, víte, že i Disneyho Lví král byl inspirován příběhem Hamleta? Prostě geniální, nadčasové dílo, které nezestárne, protože ty dialogy budou nutit k zamyšlení pořád. Shakespeare prostě věděl, jak oslovit široké publikum (a asi by byl překvapený, že je oslovuje i několik staletí po své smrti)

31.03.2021 5 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Ke knize jsem se dostala díky 1984 a asi jako všichni ostatní jsem si nejprve přečetla Orwellovu klasiku.
U této knihy jsem nejprve bezradně úpěla a vzhledem k humanitnímu vzdělání jsem si připadala iracionálně jako odmocnina ze záporného čísla a v hlavě mi běhala spousta neznámých x.
Přesto jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Spojitost s 1984 jsem cítila na každém kroku a i přes svou matematickou podobu jsem se jí statečně prokousala. Přestože je útloučká, trvalo mi to několik týdnů.
Vzhledem k technickým popisům je Orwell určitě čtivější, ale toto snad ještě mrazivější. Dobrotitel nebo Velký bratr, je jedno, kdo ovládá národ. Velká operace je zmaření všech posledních nadějí po protestech na náměstí Jednomyslnosti. A ten závěr...no brrr, naprostá beznaděj. Snad horší než 1984, přestože zde chybí surovosti, čtenář je v knize dost dobře vidí.

19.03.2021 5 z 5