Hamlet, dánský princ

Shakespearův Hamlet již po čtyři staletí působí jako „zrcadlo“, které nastavuje každé době „její pravou tvář“. Hra sama však dokazuje, jak složité toto Shakespearovo zrcadlo je. Spíš než o zrcadle bychom měli mluvit o zrcadlení, složitém a proměnlivém divadelním dění, které nastoluje víc otázek, než dává odpovědí.

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/296942/hamlet-dansky-princ-3Nr-296942.jpg 4.22483

Hamlet, the Prince of Denmark

Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno:, Atlantis

Castanier91
19. lednaodpad!

Slibně rozjetá tragédie, ale musel jsem strhnout hvězdu za každou mrtvolu. Oceňuji ale vykreslení truhlářského řemesla v "Dánsku". Co se mi moc nelíbilo, byl Hamlet a ta lebka. Já jednou našel lebku v lese a mám trauma. Takže trigger warning pro všechny, co mají podobnou zkušenost, nebo třeba s něčím úplně jiným.

Venny345

Nikdy bych neřekla, že zrovna tragédii Hamlet, budu hodnotit 4 hvězdami! A právě se nemožné stalo možným. Knihu jsem začala číst, neb ji máme v povinné četbě. Ze začátku jsem si říkala, že tohle v životě nedočtu. Ale! Asi tak po 20 stranách se ve mně něco zlomilo a toto drama mě začalo neuvěřitelně bavit. Do konce jsem to četla jedním dechem. Jednu hvězdičku jsem strhla zato, že jsem si musela často vyhledávat významy různých archaismů, nejsem přeci jazykovědec. :)
P. S. I když je to tragédie, tak ironie a sarkasmu není nikdy dost! :)

monishek

Takova klasika, o ktere slysel kazdy. Hned po Romeo a Julie. Ja nevim,no .. Pribeh je zajimavy. Ale ten styl psani neni uplne muj salek kavy. Shakespear za to nemuze. Napsal uzasna dila a zaslouzi si svou slavu. Akorat asi nejsem na hry. :-\

Twinny
27.12.2018

Četla jsem kvůli škole. Bohužel mě příběh nezaujal a nepamatuji si skoro nic. I když věřím, že divadelní představení může být zážitek a na knihu vrhnout jiné světlo.

asanita
27.12.2018

Shakespearovo dílo, které nejspíš nelze opomíjet. Objevují se v něm zajímavé myšlenky a nelituji, že jsem si ho přečetla. Hamlet je velmi rozporuplná postava a sledovat jeho duševní pochody bylo chvílemi více než napínavé. Bavilo mě i počínání dalších postav jako například Claudius, Polonius či Ofélie. Některé pasáže mi sice připadaly o poznání nudnější než jiné, ale i tak si nemám na co stěžovat, jelikož poutavé události převládaly - návštěva herců nebo rozhovor s hrobníky.

amejzlík
07.12.2018

Opět povinná četba na SŠ. Děj této knihy byl velmi zajímavý, ale měla jsem trochu problém se v něm orientovat. Jazyk byl docela těžký a postavy mi nebyly nijak sympatické. Takže takový zlatý střed.

boxas
26.11.2018

Zkuste se na tuto hru podívat trochu z jiného úhlu. Ne jako na něco, co stojí vysoko na podstavci s názvem UMĚNÍ, ale jako na detektivku: hnusná zákeřná vražda, podezření a následná jistota, napětí, sex, další vražda, úklady, intriky, sebevražda, další násilí, další smrt atd. atd. atd. Kam se hrabou na starého dobrého Willa všichni ti autoři severských detektivek! A k tomu navíc je to tak chytré, tak nadčasové, tak dnešní. A pak, že jenom SLOVA, SLOVA a SLOVA.

krevetinka
04.11.2018

Tohle bylo parádní, několikrát jsem se i zasmála, bavilo mě to! Shakespeare to prostě uměl - barevnost a rozmanitost jazyka a filozofické úvahy o životě, to mu nikdo nezapře.

SweetCake
04.11.2018

Moje první Shakespearovo dílo, které nezkalmalo. Myslím, že spoustu věcí ale nedokáži náležitě ocenit, vzhledem ke složitým filozofickým monologům, které já osobně moc nechápu. Dávám přednost jednoduššímu stylu psaní;)

StephenKingje
20.10.2018

Úžasně dílo, u kterého jsem se chytl hned ze začátku. Skakespearův jazyk je neuvěřitelný a způsob, jakým si s ním hraje, je mistrovský. Navíc užásný překlad Martina Hilského. Co více si přát?

HODNOCENÍ: 10/10

Haubíslav
20.10.2018

Četl jsem v češtině i v angličtině a musím říct, že to jsou docela dva odlišné světy.
Co se mi na příběhu líbí nejvíc je to, kolik se toho skrývá pod pokličkou. Pokud se zamyslíte nad jednotlivými postavami, i nad postavami vedlejšími, objevíte různá, tragická tajemství.

ondra1995
04.10.2018

Nemůžu říci, že bych knihu nedokázal odložit, ale některé části jsou opravdu vydařené. Místy je těžší rozumět. Závěrečné vyvrcholení se odehraje velmi rychle.

kykiryki28
27.09.2018

HAMLET je za mě nejlepší Shakespearova divadelní hra. Prostě klasika...

Pjefa
11.09.2018

Klasika, kterou mám fakt ráda! Některé části dokážu číst dokola a dokola a neustále mě něčím překvapují a fascinují. Zároveň je zajímavé porovnání překladů této knihy. Každé uplně jiné, ale každé svým stylem pěkné. Určitě doporučuji! :) Hlavně pokud máte zálibu ve čtení divadelních her.

Edice
10.09.2018

Nebylo to něco, co bych hltala anebo pravidelně vyhledávala, ale několikrát jsem byla porůznu překvapená a uznávám, že mě kniha vlastně i bavila.

Lujza031
09.09.2018

Četla jsem na střední a klidně si přečtu i dnes. Poutavé a smutné. Viděla jsem hru i v divadle, došlo mi, že je téma stále aktuální a zajímavé.

hu_87
06.09.2018

Uvažuju, že si jí přečtu znovu.

TheMelorry
26.07.2018

Klasika, která neomrzí. Z příběhu o Hamletovi a království Dánském přímo mrazí.

Adele02
21.07.2018

Prostě Hamlet. Z těch intrik až mrazí.

meluzena
02.07.2018

Kratičké dílko s řádně zašmodrchanou zápletkou a tragickým finále.
Nadčasové myšlenky mohou po čtyřech stoletích znít trochu pateticky, nicméně ve skvělém překladu Martina Hilského patos ztrácejí a zní jako hluboké, vskutku nadčasové pravdy (pokud se nechcete zaškobrtávat na archaických výrazech a větné stavbě, směle sáhněte právě po tomto překladu do současné češtiny).

Michal156
01.07.2018

Velice dobré drama. Jen je třeba číst v překladu od prof. Hilského. Poprvé jsem četl v překlasdu od J. V. Sládka a kniha nebyla zdaleka tak čtivá.

marketa262
26.05.2018

Pokud si dobře pamatuju, jde o mé druhé drama - první bylo Harry Potter a prokleté dítě. Obecně dramata, ačkoli mám divadla velmi ráda, nevyhledávám a moc je nemusím. Tato kniha mi však vzala dech! Naopak se mi divadelní zpracování velmi líbilo, vykročila jsem ze stereotypu, a monology postav byly výborné! Kniha určitě vede k zamyšlení.

ellen3414
17.05.2018

Hamlet je mega savage.

DracoMalfoy
08.04.2018

Bylo to vtipné, smutné a dramatické, a to i přesto, že jsem znala konec. Troufám si říci, že to je jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Ráda si od tohoto autora. přečtu něco dalšího. Určitě doporučuji do povinné četby.

verulik196
04.04.2018

Poměrně čtivé a zajímavé drama. V rámci povinné četby (ale určitě i mimo ni) skvělá volba.

Kuža007
03.04.2018

Dokonalé drama o pomstě.

Marůš13
01.04.2018

Druhá knížka, kterou jsem od Shakespeare četla a byla úžasná! Nečekala jsem, že se mi to bude tak dobře číst. Shakespeare se dostává na můj list oblíbených spisovatelů. Velice doporučuji.

Kira128
20.03.2018

První setkání se Shakespearem a bylo naprosto neskutečné. Opravdu se mi to líbilo.
Mockrát děkuji povinné četbě, která mě k němu dohnala.
Teď už konečně vím, kdo je to ten "známý" Hamlet, a mohu společně s mými přáteli čtenáři obdivovat Shakespearovu tvorbu.

petrous90
13.03.2018

stará dobrá klasika :)

lukas.com
25.02.2018

Kniha, na jejímž konci čeká více otázek, než jich bylo na začátku. Úžasná kniha