elpablos elpablos komentáře u knih

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Masakr, drsný, surový a závěr mě dostal...
Holt na obou stranách jsou vždy hodní lidé i zlí, nesejde na národnosti...

23.08.2019 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

První díl se mi líbil ale chápal jsem, že to není čtení pro každého. Přesto mi udivovala neskutečná představivost autora.
To jsem ještě nečekal, jak to vygraduje v druhém dílu. Knížku jsem četl jedním dechem a každou chvíli přicházely zvraty, nečekané zvraty.
Oproti jiným knihám jsem nedokázal dohlédnout za roh a jen fascinovaně hltal stránku za stránkou s očekáváním, co vykreslí autorova představivost.
Jediná věc, kterou jsem prolomil byla, jak funguje kouzlo a namísto zklamání přišla spíš radost, že jsem vše pochopil správně.
Opravdu klobouk dolů před tímto univerzem, za mě jednoznačně jedno z nejlepších sci-fi.
A to poslední díl údajně strčí předchozí dva do kapsy. Je to vůbec možné? Pojďme to zjistit :-)

25.11.2018 5 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Když jsem četl, že třetí kniha je ještě lepší než dva předchozí díly, tak jsem tomu nemohl uvěřit. Bál jsem se, že by mi to mohlo zkreslit úsudek už jen kvůli očekávání.
Tato trilogie si mě získala, určitě si to přečtu po čase znovu.
Možná už jsem to psal, ale autor mne nepřestává udivovat jak svými znalosti ze všech možných oborů, tak jeho skvělou představivostí, která je až mrazivá.
Během čtení jsem měl dojem, že nečtu fikci ale že takhle to skutečně bude a toto se stane.
Chtěl bych toho napsat kvantum, ale nechci dopředu nikomu nic prozradit, teď musím trpět a počkat, až to kolega dočte abych to měl s kým probírat :-D
Za mě jednoznačně špička sci-fi!

18.12.2018 5 z 5

Einstein: jeho život a vesmír Einstein: jeho život a vesmír Walter Isaacson

Isaacson opět ukázal, jak hluboko dokáže propátrat historii dané osoby a vytáhnout jednotlivé střípky života.
Tento životopis je poměrně hutné čtení, chce to číst po částech, nechat v sobě některé části uzrát, plno odstavců se opakuje, resp. má stejnou myšlenku, jen jde více do hloubky, případně na danou problematiku nahlíží z jiného úhlu, jiné osoby.
Určitě bych knihu neshrnul jako Mievr, že: "Einstein je proště E=mc^2". Naopak tato kniha ukazuje, že Einstein byl v jádru prostý člověk, génius i blázen, trochu roztržitý, roztomilý jako dítě, někdy naopak zatvrzelý mrzout.
Ukazuje, že jakožto génius viděl něco, co ostatní přehlédli. Udělal díru do světa nejen teorií relativity ale i příspěvky k nenáviděné kvantové mechanice, fotoeletrickému jevu či vysvětlení Brownova pohybu částic.
Osobně se mi zejména líbilo, jak postupně přicházel na své myšlenky a rozhodně to nebylo tak, že objevem E=mc^2 vynalezl způsob jak vytvořit atomovou bombu. Naopak na tuto skutečnost ho (několikrát) upozornili jiní, které označoval za blázny.
Určitě bych knihu nedoporučil všem, ale ti, kteří se o Einsteina, osobnosti 20. století či fyziku zajímají, dostanou velice kvalitní materiál!

24.08.2018 4 z 5

Tetovaný Tetovaný Peter V. Brett

Na začátku jsem od knihy nic moc nečekal ale s každou další stránkou mne pohlcovala více a více.
Líbilo se mi postupné, nenásilné představení universa tetovaného. Všechny tři postavy se získaly mé srdce a jediné, co mi zasáhlo byla smrt Bruny.
Bruna mi připomínala Bábi Zlopočasnou od Pratchetta, takže jsem se s ní rychle sžil. Nu snad od ní Leesha od ní něco pochytila.
Všechny tři příběhy postav mají své kouzlo a líbí se mi, že autor jim nic nedaruje. Místy jsem se bál aby to nesklouzlo do pohádkového vyprávění, ale hned vzápětí přišla surovost démonského světa.
Jediné, co bych vytkl autorovi je název knihy, který je sám o sobě spoiler, takže tato část příběhu nebyla žádným překvapením, škoda.
Každopádně, uvidíme, jak se celá série vyvine, nalšápnuto má pěkně.

14.01.2019 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Výborná knížka, po trilogii Anihilace je příjemné na konci kapitol dostat odpovědi na otázky.
Chvíli mi trvalo se zorientovat v čínských názvech a v čínských poměrech ale díky naší komunistické historii to pro Čechy není žádný problém. Člověk se do té atmosféry vciti velice rychle.
Nejsem si jistý, jestli vsichni čtenáři podchyti a ocení neskutečný vědecký přehled autora jako např. souboj Leibnitze s Newtonem ale řekl bych, že se snaží všechny vědecké úkazy vysvětlit a daná situace může být leckdy jednodušší než suchá teorie.
Přesto musím uznat, že to asi není titul pro všechny a že plně jí docení omezené množství čtenářů.
Na druhou stranu, stal se z toho bestseller, takže kdo ví :-)
Minimálně doporučuji zkusit!

10.11.2018 4 z 5

Kniha o fyzice Kniha o fyzice Clifford A. Pickover

Kniha navazuje na knihu a matematice od stejného autora a je i stejně koncipována.
Jinými slovy je psána jako encyklopedie. Co stránka to jedna událost ve fyzice a vše je chronologicky seřazeno.
Je potřeba na to i nahlížet jako na encyklopedii, tedy nedá se to číst v kuse.
Za mě je to hezky po kupě shrnuto, co se stalo na půdě fyziky od počátku věků. Sám autor píše, že se mu do knihy nepovedlo dostat vše ale dle mě je to slušný průřez.
Každá událost má k dispozici jednu stránku a samozřejmě moc do hloubky nemůže jít. Určitě by si některé body zasloužili větší hloubku ale beru to jako startovní bod s tím, že podrobnosti si člověk dohledá na internetu nebo ve specializované knize.

Za mě palec nahoru, další super naučná kniha do knihovničky!

01.09.2019 4 z 5

Matematická kniha Matematická kniha Clifford A. Pickover

Kniha funguje jako encyklopedie objevů v matematice. Je hezky popsána, seřazená chronologicky a některé body se na první pohled zdají k ničemu, ale autor na ně v následujících bodech odkazuje, takže je fajn, že byly vysvětleny.
Každý bod by si zasloužil pomalu svoji vlastní kapitolu ne-li celou knihu. Kniha tedy nejde moc do hloubky ani to její formát neumožňuje. Osobně to beru jako takový přehled dění v matematice od nepaměti až po blízkou budoucnost.
Zakoupil jsem si jak tento titul, tak i Knihu o fyzice. Obě jsou skvělé a vzájemně se doplňují. Dávám o hvězdičku méně, jen z toho důvodu, že ta o fyzice mi osobně bližší, čtivější a představitelnější.
Každopádně v knihovničce se své místo zaslouží!

06.06.2019 4 z 5

Fyzika superhrdinů Fyzika superhrdinů James Kakalios

Tato kniha je pro mě příjemným překvapením.
Popravdě jsem se obával té kombinace fyziky a komiksu. Čekal jsem něco ve stylu komiksova situace a poté suchý fyzikální popis. Mám rád populární knihy o fyzice, ale komiksove postavy sleduji spíše jen ve filmovém provedení, takže žádné hluboké znalosti i nich nemám.
James Kakalios se ale ukázal jako filozof z dob, kdy to znamenalo komplexní znalost vědy.
Na počátku každé kapitoly vás provede historií komiksových postav včetně zákulisních informací, poté přejde k laickému popisu, co by se ve skutečnosti mohlo či nemohlo stát.
Vše popisuje s nadhledem a humorem, pomocí přirovnání vám přiblíží celou situaci a neomezuje se jen na fyziku, zabrouzda do chemie, fyziky, biologie či vesmíru.
Dozvíte se něco z historie nebo jak funguje lidský sluch či vid. Jak pracuje mikrovlnka nebo telefon anebo, který Bůh má svůj vlastní den v týdnu.
Za sebe mohu jen doporučit a klobouk dolů!

31.08.2018 5 z 5

Inovátoři Inovátoři Walter Isaacson

Geniální kniha, toto je novodobá bible všech geeků - ajťáků!
Tuto knihu jsem četl před časem, takže už si nepamatuji veškeré detaily.
Isaacson ale opět dokázal sestavit drobné střípky do uceléného zajímavého příběhu o tom, jak nastala digitální éra.
V knize klade důraz zejména na práci kolektivu a nikoliv jen jedince. Některým historickým postavám se přisuzuje možná až nadlidská schopnost inovovat či vytvářet nové věci. Isaacson jim zásluhy neodebírá, jen poukazuje na to, že k finálnímu produktu často vede cesta spletitá lemovaná mnoha lidmi s různými myšlenkami, kteří ovlivnili tvůrce tou správnou cestou.
Určitě knihu doporučuji všem, co se zajímají o techniku či jen šťouralům, kteří rádi vědí víc - jako já.

24.08.2018 5 z 5

Chrany Chrany Peter V. Brett

Fajn doplnění k hlavní dějové linii ale...

16.04.2019 3 z 5