Matematická kniha

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Podtitul: Od Pythagora po 57. dimenzi: 250 milníků v dějinách matematiky. Autor nás ve 250 stručných kapitolách provádí důležitými milníky historie matematiky a otevírá před námi svět plný nesmírných záhad a krásy. Fundovaně a s láskou představuje nejvýznamnější matematické poznatky a teorie spolu s jejich geniálními objeviteli od Pythagora a Eukleida přes Newtona, Eulera a Gausse po Gödela, Mandelbrota a Tegmarka. Najdeme zde ale i ty nejpodivuhodnější hádanky a hříčky, jaké kdy lidé vymysleli. Každou zastávku doprovázejí kvalitní ilustrace, které dokládají tajemství a nádheru matematického světa. Pickover ukazuje, jak matematika proniká každou vědeckou disciplínou, takže dokáže vysvětlit barvy západu slunce i architekturu našeho mozku a pomoci ve zkoumání vlastností subatomárních částic i vzdálených galaxií....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138703/big_matematicka-kniha-j0s-138703.jpeg 4.530
Žánr:
Literatura naučná, Věda, Matematika a logika

Vydáno: , Argo, Dokořán
Originální název:

The Math Book: From Pythagoras to the 57th Dimension, 250 Milestones in the History of Mathematics, 2009


více info...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Matematická kniha

honzaknihovna
27.09.2021

Příliš povrchní kniha. Je to spíš jen seznam zajímavostí, kuriozit a samozřejmě i milníků matematiky využitelný k dalšímu nastudování, ale bohužel v jiných knihách než je tato.

elpablos
06.06.2019

Kniha funguje jako encyklopedie objevů v matematice. Je hezky popsána, seřazená chronologicky a některé body se na první pohled zdají k ničemu, ale autor na ně v následujících bodech odkazuje, takže je fajn, že byly vysvětleny.
Každý bod by si zasloužil pomalu svoji vlastní kapitolu ne-li celou knihu. Kniha tedy nejde moc do hloubky ani to její formát neumožňuje. Osobně to beru jako takový přehled dění v matematice od nepaměti až po blízkou budoucnost.
Zakoupil jsem si jak tento titul, tak i Knihu o fyzice. Obě jsou skvělé a vzájemně se doplňují. Dávám o hvězdičku méně, jen z toho důvodu, že ta o fyzice mi osobně bližší, čtivější a představitelnější.
Každopádně v knihovničce se své místo zaslouží!


katerina578
21.06.2018

Kniha mi přináší hodně zklamání a frustrace. Spousta zajímavých faktů je nakousnuta. Pokud je možno sestrojit pomocí pravítka a kružítka pravidelný sedmnáctiúhelník, chtěla bych vědět jak. Ale to tam není. Astroid je přeložen jako asteroida a je tam tisková chyba v délce křivky. Problém latinských čtverců (šestatřiceti důstojníků] je popsán dost nejasně. Je pravda, Isaac Newton vymyslel kalkulus, ale česky se tomu říká infinitezimální počet nebo integrály a derivace. Co je to kalkulus dneska neví běžný student techniky, i když umí derivovat a integrovat, takže vlastně kalkulus ovládá. Přesto čtu dál, je tam spousta zajímavých věcí, ale zdá se, že bych měla mít k ruce při čtení aspoň ještě wikipedii a asi 10x víc času. Obávám se, že čím půjdu víc do současnosti, tím budou předkládaná tvrzení zajímavější a ještě povrchněji popsaná. Ale přesto ještě knihu neodkládám a sbírám aspoň drobky z hostiny matematiky .

Plútarchos
27.11.2016

Matematická kniha - od Pythagora po 57. dimenzi - je encyklopedií matematické historie, jejich objevů, záhad a paradoxů, kuriozit, milníků, přehledem největších matematiků, vyřešených i dosud nevyřešených matematických teorémů a hypotéz. Od nejstarších dob a nejjednodušších počtů až po moderní teorie strun a multidimenzionální struktury. Na každé stránce jedno heslo, doplněné na stránce následující o nádherné ilustrace fraktálů, fotografie matematiků či znázornění matematické úlohy. Kniha je to originální a určitě může být ozdobou domácí knihovny, avšak jen jako heslovitý průvodce světem matematiky. Já jsem například musel každou informaci dohledávat na internetu, abych pochopil okolnosti, podstatu a princip popisovaného pojmu nebo konstanty. Bylo to takové napínavé odhalování a dobrodružné pátrání na webu inspirované hesly v knize. Na youtube jsem objevoval obrácení sféry naruby (The Optiverse). Hypotézy, věty, teorie, posloupnosti, řady, konstanty, dimenze, křivky, hyperprostor, sféry, paradoxy, analýzy, funkce, domněnky, čísla, hlavolamy - to vše a ještě mnoho dalšího objevíte při čtení nebo náhodném listování v Matematické knize - jen mějte v dosahu internetový vyhledávač. :-)

"My všichni žijeme v gigantickém matematickém objektu - propracovanějším než dvanáctiúhelník a pravděpodobně i složitějším než objekty s odstrašujícími názvy jako Calabiho-Yauovy variety, tenzorové agregáty a Hilbertovy prostory, které figurují v dnešních nejpokročilejších teoriích. Všechno v našem světě je čistě matematické - včetně nás."
Podle hypotézy matematického vesmíru má naše fyzická realita matematickou strukturu a náš vesmír není matematikou pouze popisován - on ve skutečnosti sám matematikou je. Švédsko-americký kosmolog Max Tegmark je přesvědčen, že "matematické struktury nevynalézáme, nýbrž objevujeme; vymýšlíme pouze jejich matematické zápisy".

konicekbily
29.06.2016

Populárně naučná kniha pro znalé!!!

enigma
29.03.2015

Matematická kniha i přes svou populárně-naučnou formu vyžaduje od čtenáře soustředění, více než elementární znalost matematiky a v neposlední řadě představivost. Na oplátku nabízí 250 okamžiků z fantastického, ohromujícího a skutečně neskutečného univerza. Světa, balancujícího na hraně intelektuálních možností člověka a je nepochybné, že nemalá jeho část je až za ní.

Atraktivní forma a výživný obsah zaručují, že je Matematická kniha přesně tou knihou, která se v rámci rodiny předává z generace na generaci.

katallinka
06.02.2014

Velice dobře zpracované oblasti matematiky pro každého. Kniha je plná zajímavých článků a nádherných obrázků.

superrodina
29.11.2012

Naprosto luxusní!!!! A dechberoucí, perfektní, no, asi bych tu pěla jen ódy, tak radši doporučím toto - http://www.superrodina.cz/2012/11/29/recenze-c-a-pickover-matematicka-kniha-aneb-jak-snadno-podlehnout-vasni-pro-tuto-vedu/