Elosha

Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiRaději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiAleš Palán

Sonda do duší různě smýšlejících lidí. Jde to do hloubky a v tom je ta výjimečnost knihy. Skvělé, že to někdo uměl zachytit!

01.08.2018

ChirurgChirurgPetra Dvořáková

Kniha nenadchla, neurazila. Oddechové čtení. Spád má dobrý. Iritovala mě až příliš hovorová čeština a i hrubka, která se u toho samého slova opakovala (nešlo tedy o překlep).

O čem mluvím, když mluvím o běháníO čem mluvím, když mluvím o běháníHaruki Murakami

Jedna z mála knih, které jsem nedočetla. Ačkoliv jsem běžkyně, věty mě nudily, přestože měly tendenci říci myšlenky.

19.01.2016

Jak být dobrýJak být dobrýNick Hornby

Skvělá knížka, pochopená tedy až s věkem a zkušenostmi. Když jsem ji četla prvně jako hodně mladá, vůbec jsem ji nechápala a nebavila mě. Po letech, zbavena ideálů a černobílého vidění světa, se zkušenostmi z manželství, jsem v ní našla skvělou zábavu a dost podnětů k přemýšlení nad vztahy, hodnotami a životem.

13.06.2016

Když se dáma rozběhne... ani v padesáti není pozděKdyž se dáma rozběhne... ani v padesáti není pozděZuzana Součková

Prvnotina autorky je fajn čtení, takové odpočinkové na dovolenou. Rozhodně lépe napsané než její v pořadí druhá kniha, kterou jsem četla dříve.

Pravidla sýrárnyPravidla sýrárnyMichael Paterniti

Ačkoliv nemohu říct, že bych knihu zhltala, musím dát pět hvězd. Zamyšlení nad pomalým a rychlým žitím mi dalo mnoho do dalších mých dnů. Kniha mě inspirovala zkoumat maličkosti kolem sebe, zastavit se a vnímat. Jídlo, přírodu, zvyky. Líbila se mi i zápletka. Poznámky pod čarou, často delší než text samotný, odváděly pozornost, ale poučily mě a rozšířily obzory.

19.01.2016

Deník běžkyně v nejlepších letechDeník běžkyně v nejlepších letechZuzana Součková

Tu a tam jsem natrefila na pěkné obraty, tu a tam na kapitolu co měla hlavu a patu (zpravidla reportáže ze závodů). Ovšem jinak kniha plná klišé. Když už to vypadalo, že autorka natrefila na hlubší myšlenku, vyzněla plytce. Jediná kapitola, která mě bavila byla ta, jak byla autorka nucena vypít sklenici mléka se škraloupem, to bylo humorně napsáno. Ovšem zazděno košilatou hrůzou. Sloh na nízké úrovni, jako by to napsal školák. Nemohu vůbec doporučit. Bohužel.

16.03.2016

NeublížíšNeublížíšHenry Marsh

Poutavě psaná kniha o práci neurochirurga, jeho oddanosti práci, bez které by ji vykonávat nemohl, ale i emocích, které vyvolává velká odpovědnost. Vše je umocněné tím, že je kniha psaná dle skutečnosti. Doporučuji.

18.10.2017

Géniové XX. století – kniha prvníGéniové XX. století – kniha prvníKarel Pacner

Skvěle napsané, jako od Pacnera prostě. Dobře podané životopisy/vynálezy i pro technicky nenadané čtenáře, potavě psané. Rozhodně doporučuji i jeho starší články na idnes.cz v rubrice technet.

13.06.2016

Úsměv pod provazovým žebříkemÚsměv pod provazovým žebříkemHenry Miller

"Mami, ty to ještě čteš? " Nojo, i tak tenká knížka může dát zabrat, když chce člověk plně vychutnat její hloubku... Doporučuji!

30.07.2017

Ještě jeden maratonJeště jeden maratonLuboš Brabec

Autor je vypsany a je to znat. Velmi dobre se cte a jak bylo nize jiz napsano, kniha krasne plyne. Nakouknuti do sveta behu, spousta zajimavosti a stripku. A nakouknuti do duse a nazoru jednoho bezce.

17.11.2020

Doběhnout strachDoběhnout strachKristina Paltén

Jako smysl cesty popisuje autorka: "Poselstvím mého běhu Íránem je důvěra, touha poznávat a otevřenost." Rozhodne se bořit předsudky k jiným národům a přeběhnout zemi na vlastní pěst. I když se jí kuráž upřít nedá, ve skutečnosti zase tolik důvěry po cestě nemá. Je chráněna svými pomocníky, spí v domluvených domácnostech... Je to logické, svět a lidé na něm nejsou jen pozitivní, ale jsou tu i tací, kteří mohou ublížit. To mi na celé myšlence ale stejně trochu nesedí. Nicméně svým během dokáže čtenáři odhalit srdečnost lidí, se kterými sotva kdo tady máme možnost mluvit a přátelit se. Poznat je.

Kniha je psána stylem zápisníku. Tak trochu sterilně na můj vkus. Chyběla mi třeba jakási sebeironie, humor, něco navíc. Autorka mi neuměla předat pocit, že putuji krajinou s ní a co vidí, i když se snažila. Kniha ale určitě může být dobrým pomocníkem pro ty, kteří sami chtějí podniknout podobný přeběh/přechod území, které se vymyká naším středoevropským standardům.

28.11.2020