Elevant Elevant komentáře u knih

Čirá anarchie Čirá anarchie Woody Allen (p)

Prostě Woody. Ten nemůže zklamat. Jak jeho filmy tak i knihy jsou specifické a ne každý jim přijde na chuť. Já přišel.
Navíc se na svět kolem dívám podobně, neřkuli stejně jako on a taky mám podobný smysl pro humor, takže se mi jeho knihy čtou dobře (na škole ještě před tím než jsem se s Allenovou tvorbou seznámil jsem psal do ČJ povídku nějakou a později jsem zjistil, že je napsaná takovým stylem jakým se vyznačuje právě Allan, takže tak).

Stručný příběh moderního umění Stručný příběh moderního umění Susie Hodge

Ideální pro laiky kteří se chtějí vzdělávat v oblasti umění. Kniha je perfektně přehledná srozumitelná. Je doplněna dalším dílem Stručný příběh umění, který stejnou formou mapuje celou historii umění, několik témat se ale samozřejmě překrývá.

Stručný příběh umění Stručný příběh umění Susie Hodge

Opravdu stručná a opravdu přehledná historie umění. Obsahuje prakticky vše: od pravěkéko umění přes baroko po dadaismus a dál. Ideální pro laika který nechce být laikem.
Kniha je doplněna dalším dílem Stručný příběh moderního umění, který se zaměřuje na umění 20. století-několik kapitol (vlastně je jich dost) se ale překrývá.

Achillova pata a jiné patálie Achillova pata a jiné patálie Milan Slezák

Kniha vysvětluje především fráze vztahující se ke starověkému Římu & Řecku, například 'stoik', demoklův meč nebo titulní Achillus. Každé frázi jsou věnovány asi dvě stránky, na kterých je vysvětleno, odkud fráze pochází a co vyjadřuje. Je psaná docela čtivě a je ještě zábavnější, než jsem sám čekal.

Brána do pekla Brána do pekla John Connolly

Výborná kniha, spíše pro mládež, ale věřím, že osloví i starší. Osobně jsem ji četl asi ve 12 letech, a nejspíš se k ní ještě vrátím. Někdo jí vyčítá odbočky a poznámky pod čarou, ale právě to mě na ní baví.

Pekelné zvony Pekelné zvony John Connolly

Jeden z mála druhých dílů, který snese srovnání s prvním. Jen nechápu, proč ještě v češtině nevydaly třetí díl? Knihy na sebe sice přímo nenevazují, ale hrdiny jsem si docela oblíbil.

Nekromant Johannes Cabal Nekromant Johannes Cabal Jonathan L. Howard

Autor je přirovnáván k Pratchettovi, ale já vidím velkou podobnost s Johnem Connollym a jeho knihou Brána do pekla. Obě knihy jsou výborné,
Nekromant je spíše humorná kniha -hlavní (anti)hrdina disponuje nádherně štiplavým cynickým humorem.
Ačkoliv je příběh výborný (podle mého by bylo zajímavé ho zfilmovat, jako film ve stylu Tima Burtona), ke konci nastává obrat ve vyprávění, příběh je zaměřen na vedlejší postavu, která je de facto nepřítelem hlavního hrdiny a čtenáři tady není jasné, komu vlastně fandit.

Woody Allen - Film za filmem Woody Allen - Film za filmem Jason Solomons

Kniha je zajímacou filmografií se strukturou kapitola=film a každý film autor důkladně rozpitvává a zasazuje do kontextu Allenova života. Pro mne byla kniha skvělou koupí - Woodyho obdivuji a sdílím jeho nahlížení na svět (téměř bych řekl, že jsme si podobní). A nejlepší způsob, jak knihu číst je po zhlédnutí každého filmu přečíst příslušnou kapitolu (sám to tak dělám, po tom, co jsem knihu přečetl naráz).
Škoda jen, že kniha (vydání 2015) končí filmem Kolo zázraků a další filmy neobsahuje. Možná vyjdou i doplněná vydání.

Tarantino: Retrospektiva Tarantino: Retrospektiva Tom Shone

Tarantina považuji z mnoha důvodů za jednoho z nejlepších současných režisérů. První tarantinovku jsem viděl ve 14 letech (myslím že to byli Reservoir dogs) a vzápětí jsem zhlédl všechny ostatní. Struktura knihy je kapitola=film (plus stručná biografie Tarantina na začátku knihy) a každá kapitole podává zajímavé informace o vzniku, natáčení a distribuci filmu spolu s rozborem filmu.
Poprvé kniha vyšla v češtině v roce 2018, a toto vydání končí filmem Osm hrozných. Druhé vydání z roku 2019 je už ale doplněno o film Tenkrát v Holywoodu.

17.03.2020 5 z 5

Na dně v Paříži a Londýně Na dně v Paříži a Londýně George Orwell (p)

Další perfektní kniha od George Orwella. Na jeho knihách je fascinující, že i po více jak půl století jsou stále aktuální. A tato není vyjímkou. I zde Orwell projevil své názory na tehdejší politiku a ekonomiku, které vytýká to, co by jí mohl vytknout i dnes (ne vždy však s jeho postoji souhlasím, jsou poměrně socialisticko-levicové, ale rozumné).
A protože se jedná o autorovu prvotinu,
je zábavné porovnat, co prožívá na počátku své kariéry a co popisuje v této knize, s jeho pozdějším úspěchem.
Na mě osobně zapůsobilo, jak orwell líčí tuláky, ke kterým také patřil-nejsou to Bytosti, na které z přirozenosti pohlížíme s nechutí, ale lidé. A věřím,ze takoví, jak je v knize lí(ý?)čí zůstávají, protože tuláci se na rozdíl od jiných společenských vrstev nemění.

Něco víc Něco víc Patrick Ness

Kniha mi ležela na poličce půl roku a hodně jsem si od ní sliboval (od Nesse jsem už předtím četl výborné Volání netvora).Když jsem se do ní pustil,udělala na mě dobrý dojem.Postupně budovala tajemnou atmosféru nutící čtenáře přemýšlet nad příběhem. Když se však děj začne rozhalovat,to,co působilo temně a tajemně se mění v poměrně tuctový příběh,který nedokáže naplnit svůj potenciál a kupředu ho žene jen dobře vykonstruované napětí.

17.03.2020 3 z 5