elcapitano elcapitano komentáře u knih

Odvrácená strana světa Odvrácená strana světa Patrick O'Brian

Pěkné, za mne to krásně vyjádřil doslov knihy, líp bych to nenapsal.
Přijde mi, že jak už jsme jako čtenáři série docela zběhlí v živoťe na plnoplachetníku, tak nám autor dává stále “odbornější” lekce - zde např práce s kotevními lany a dvěma kotvami. Ani Stephen nezůstává pozadu se svou přirodovědou a jeho popis pacifické přirody (viz např chřástal) jakoby vypadl z knih Alexandra Humbolta.
Celá serie je moje naprosto srdcová záležitost.

02.06.2018 5 z 5

Ponorky číhají Ponorky číhají Paul Herbert Freyer

Literatura faktu okořeňená literárně zpracovanými příběhy vybraných akcí. Velmi čtivě zpracováno a současně detailně po věcné stránce. Velmi zajímavý přesah do vnitřní řevnivosti uvnitř wehrmachtu.
Kniha vyšla v roce 1971, v době bolševické normalizace, takže se zde projevuje cenzura a dobový slovník. Např všechny státy s výjimkou SSSR jsou popsány jako imperialistické a rozpínavé mocnosti kujíci pikle proti jediné a správné ideologii vševládného komunismu - včetně spojeneckých zemí Anglie a USA. No, musel z toho asi překladatel tehdy nějak vybruslit, aby kniha mohla vůbec vyjít...

26.05.2018 4 z 5

Já, Claudius Já, Claudius Robert Graves

Dočetl jsem knihu do poloviny a odložil.
První dvě kapitoly byly za trest, ty se skoro nedaly přetrpět. Pak už se kniha celkem dala číst, ale kvůli stylu vyprávění a množství postav jsem to za polovinou odložil nedočtené.
Chápu, že se jedná o historickou postavu, tak je děj víceménéně daný, ale nesedělo mi zpracování, které mi přišlo jako příliš zjednodušující popis. I vyloženě dramatické situace Claudius / autor popisuje stylem "přišel tam a tam a stalo se to a to". Tečka. Zřejmě to byl autorův záměr psát Claudiovým stylem, ale u mne to tedy nezabralo.
Nadruhou stranu musím uznat, že jsem se leccos dozvěděl o fungování starého Říma.

09.05.2018 1 z 5

Námořní pevnost Námořní pevnost Michel Mohrt

Podle anotace jsem od knihy očekával úplně něco jiného.. takže reálně to je vzpomínání na dospívání v zásadě nesympatického hrdiny, který se přes svou pasivitu a neschopnost jakkoliv aktivně zasahovat do dění nechá provláčet vcelku dobrodružnou akcí i romatickým dobrodružstvím (obojí v zásadě nechápe a nijak neovlivňuje a nerozumí mu). Na druhou stranu má hrdina obdivuhodnou fantazii a je výřečný, takže kniha je psaná nesmírně poeticky. Čtenář si může užít barvitých a květnatých popisů a všemožných odboček s použitím nečekaných obratů a slov, která vůbec nezná. Stejně tak autor předvádí svůj intelektuální rozhled (snad je to ironie, ale v tomto připomíná Eca) citacemi mnoha autorů, knih a všemožných zapomenutých faktů.
Výborný překlad, snad jen s drobnými výhradami k námořní terminologii.

27.04.2018 3 z 5

Valdštejn a jeho doba Valdštejn a jeho doba Josef Janáček

Moc dobrá kniha.
Je obsáhlá a dotýká se nejen Vladštejna, ale i celé společnosti té doby. Detailně popisuje např. politickou situaci střední evropy, hospodářství, armádu, společenské vazby mezi šlechtici, .. i velké historické události: stavovské povstání, Bílou horu a začátek 30ti leté války.
Valdštejn je osobnost, která měla dramatický život, takže je skutečně co popisovat. Jedná se o velmi čtivě napsanou knihu, takže někdy jsem to četl skoro jako napínavý historický román. Opravdu se zde nejedná o suchopárný dějepis.
Ve Valdštejnově osobě lze nalézt univerzální mocenské choutky, úplně v něm vidím některé současné politiky, ..které asi, že?
Knihu doporučuju i laikům, jako jsem byl až do jejího přečtení já sám. Teď tedy už jsem, myslím, vcelku znalec Valdštejna :)

13.04.2018 5 z 5

Objevování světa: Od Marka Pola po Humboldta Objevování světa: Od Marka Pola po Humboldta Jürgen Sarnowsky

Knížka je to rozsáhlá svým záběrem a množstvím informací, jinak je paradoxně poměrně stručná. Zmiňuje mnoho objevitelských cest (všechny?) a celkem je zasazuje do historického kontextu. Bohužel však četba není příliš záživná a víceméně připomíná četbu telefonního seznamu. Je zmíněno mnoho úchvatných cestovatelských a objevitelských podniků, ale většina je popsána naprosto minimalisticky a nepříliš záživně.
Knize dávám neutální hodnocení 3*.

15.02.2018 3 z 5

Patnáctiletý kapitán (převyprávění) Patnáctiletý kapitán (převyprávění) Ondřej Neff

Četl jsem kdysi dávno originál, tak jsem si ho připoměl. Řekl bych, že tato verze má až příliš jednoduchý jazyk. Chápu, že je to záměr, je to kniha pro děti, ale měl jsem dojem, že čtu čítanku pro první stupeň.
Je to "cestovatelská" kniha, podává svědectví o světě před cca 150 lety. Z toho pohledu je opravdu zajímavá. Toto vydání je krásné - ilustrace i celkové zpracování knihy.
Zajímavý a doslov.

20.01.2018 4 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Shoduju se s ostatními diskutujícími, že to bylo mírně zábavnější než Volání kukačky. Ale stejně je to podle mého spíše průměrné: je to dlooouuhhééé na to kolik se tam děje. Zápletka je tak strašně přehnaně vykonstruovaná, že je v zásadě nesmyslná. No a zahleděnost do lepší společnosti (stejně jako v Kukačce) je už jen drobné mínus.
Na druhou stranu je to celkem čtivé a ústřední dvojice je celkem sympatická.

13.01.2018 3 z 5

Kalendář: Epický zápas lidstva o určení pravdivého a přesného roku Kalendář: Epický zápas lidstva o určení pravdivého a přesného roku David Ewing Duncan

Kniha je fascinujícím pohledem do historie. Na pozadí historických souvislostí můžeme sledovat vývoj nejen kalendáře, ale spíše celého vědění, myšlení, vědy, filosofie... A to napříč věky a civilizacemi - od starověkých po moderní dobu.
Mne osobně nejvíc zaujala ta část knihy, která se věnovala Evropě v době po rozpadu Římské říše do rozvinutého středověku.
Není třeba se bát nějakých velesložitých astronomických výpočtů, ty jsou sice v knize naznačené, ale těžiště knihy spočívá spíše v popsání okolních dějinných souvislostí.
A ano, je to kniha na velmi dlouhé a pomalé čtení.
Pozn.: kniha je zařazená mj. pod esoteriku a okultismus. To je zavádějící, kniha je seriozní a objektivní prací, esoterického ani okultního v ní není nic.

03.01.2018 5 z 5

Putování mořského koně Putování mořského koně Petr Šabach

ano, jak vám rozumím..

16.12.2017 3 z 5

Pravdivá zpověď Adriana Molea Pravdivá zpověď Adriana Molea Sue Townsend

Souhlasím s několika diskutujícími přede mnou. Dospívající Adrian byl vtipný, dospělý Adrian je spíš k politování. Z Adriana vyrostl protivný sociopat a už mne nebavil.

06.11.2017 3 z 5

Hořké zrání Adriana Molea Hořké zrání Adriana Molea Sue Townsend

Tak je fajn se s Adrianem zase potkat. Bydlet bych u nich tedy nechtěl.. místy dojemné, většinou ohromně vtipné.

02.11.2017 5 z 5

Tajný deník Adriana Molea Tajný deník Adriana Molea Sue Townsend

No jo, tak to je klasika. četl jsem to už podruhé, jako úplnou oddechovku a opět bavilo.

16.10.2017 5 z 5

O tom, jak pečovat o ženy a jak je zvládnout a jiné povídky O tom, jak pečovat o ženy a jak je zvládnout a jiné povídky Jerome Klapka Jerome

Četl jsem to především kvůli angličtině, zábava se dostavila jako bonus.
Místy úderné a vtipné, místy se autor v textu nějak rozkošatěl.
Dnes by kniha byla už nejspíš nekorektní, ne?

16.10.2017 4 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Lidstvu je potřeba více geometrie a teologie.
Chvílemi jsem se smál, až se mi záklopka převracela, s postupujícím šílenstvím kniha nabývá i temnějších podtónů.
Krásně přeloženo.

16.10.2017 5 z 5

Vyděrač Vyděrač Felix Francis

Takové nějaké napůl: celkem akční, čtivé, z dostihového prostředí (jak jinak, že?) Ale nějak moc postav, děj se najednou nečekaně rozkošatěl mezi dva příběhy, postupně jsem se trochu ztrácel kdo a proč...
Navíc si úplně nepotrpím na prvoplánové rekvizity, takže bývalý příslušník afghánských speciálních sil v hlavní roli, soukromé tryskáče a dědička miliardového impéria v poslední třetině knihy?

15.09.2017 3 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Dalo to místy zabrat. Některé pasáže vyloženě oddechové, jiné složitější a těžké. Některé věci jsem si vůbec nedokázal představit ani pochopit.
Myslím, že je dobré podotkout, že kniha vznikla v roce 1988 a dnes už je fyzika zase o něco dál, zvl. v teorii strun nebo gravitačních vlnách.
Pro laika jako já, je kniha dobrý základ.

03.09.2017 4 z 5

Co jsem zažil mezi piráty a bukanýry Co jsem zažil mezi piráty a bukanýry Alexandre Olivier Exquemelin

Kniha není pirátský nebo dobrodružný román, to je potřeba napsat hned v úvodu. Jedná se víceméně o faktické vyprávění typu: na místě xy přistálo xy lodí a ty měli na palubě xy pirátů. Kořist byla xy piastrů, xy zajatců a xy otroků. A tak mnohokrát dokola. Autor ovšem tyto (dnes už) víceméně nezajímavé pasáže prokládá podrobnými popisy a výklady. Všímá si pirátského života - organizace, zásobování, vztahů mezi piráty, jejich prostopášnosti, .. zvláštní zmínku si zaslouží neuvěřitelná pirátská krvežíznivost a krutost.
Autor také popisuje tamní přírodu - očima evropana, popisuje ostrovy a jejich geografii, mistní indiány (s až etnolgickým přístupem). Také si všímá hospodářské i politické situace na ostrovech ...
Nečte se to "úplně samo", nadruhou stranu se jedná o poměrně cenný zdroj informací z první ruky o době před 350 lety, o fenoménu pirátství, který je v dnešní době překryt vrstvou romanticko-dobrodružného nánosu, který byl ovšem pouhou ukrutnou a nelítostnou zlodějinou.

23.08.2017 3 z 5

Bosá královna Bosá královna Ildefonso Falcones

Historický román z (pro mne) nezvyklého prostředí a doby.
Jako u předešlých knih IF, tak je to opět rozsáhlé dílo nadité historickými fakty a reáliemi. Navíc se silným příběhem. Ze začátku jsem byl uchvácen neobvyklým prostředím, jinak uvažujícími cikány se svým osobitým způsobem myšlení a jednáním.
Poslední přibližně třetina knihy ale jakoby sklouzla do pŕílišné romantiky a postupně mne přestávala bavit. Jako bych už měl hlavních hrdinů a jejich utrpení dost.

30.07.2017 4 z 5

Piráti Piráti Frederick Marryat

Ve všem souhlasím s komentářem od tenax. Jen doplním: je to kniha z 19. stol a je to na ní znát. Některé činy a motivy zvl. různá osudovost, láska až za hrob a šlechetnost dnes už působí opravdu úsměvně. Je nutno to brát jako dokument doby svého vzniku.
Na druhou stranu prostředí lodí a života na nich je podané (pedpokládám) věrně, Marryat sám byl námořník.

20.07.2017 2 z 5