elcapitano elcapitano komentáře u knih

Zkáza bitevní lodi Tirpitz Zkáza bitevní lodi Tirpitz Thomas Gallagher

Kniha popisuje neskutečné hrdinství a současně inovativní použití miniponorek při zneškodnění bitevní lodi Tirpitz. Sama událost je obdivuhodná a zajímavá, takže kniha to už má v zásadě jednoduché :)
Autor opřel knížku z velké části o hrdinství jednotlivců a musím říct, že to, co prožívali posádky miniponorek úplně překonává mou představivost. Zima, strach, stísněnost, mokro, mořská nemoc, .. to celé pod mořem.. no, klobouk dolů.
V knize je doslov, který naopak na válku nazírá jednoznačně z pozic suchých dat a číslic, což je v kontrastu s předchozím čtením celkem studená sprcha. zde umřelo 700 mužů, zde byla zlikvidována ta a ta loď.. mrazivé, byť to autor doslovu tak určitě nemyslel.
Nedávám pět hvězdiček a to jen proto, že je knížka hrozně krátká, chtěl bych jít ještě trochu do větší hloubky.

29.10.2022 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

(SPOILER) Mrazivé, smutné a tísnivé a prakticky bezvýchodné. Konec komunismu si pamatuju, dospíval jsem, bylo to pro mne velmi důležité období a svým způsobem jsem rád, že jsem ho zažil a že si díky tomu asi víc vážím svobody, kterou rozhodně nepovažuji za samozřejmost. A tato moje zkušenost se samozřejmě otiskuje do toho, jak vnímám tuto knihu - především politicky, okamžitě se mi zatmí před očima a všem podělanejm komoušům přeju co nejvíc utrpení a ..
Tento příběh se ovšem mohl odehrát v jakékoliv totalitě, je to - myslím - takový obecně ženský příběh matka-dcera, láska, rodina a tak podobně, musím říct velmi silný příběh.
Přemýšlím, proč se vlastně celý příběh odehrává po 1989, když by se úplně stejně mohl odehrát v padesátých letech. Pochopitelně, že prostě proto, že ho autorka tak napsala a hotovo, ale stejně mi to hlodá.
Líbilo a dojmulo mne to. Můžem být rádi, že to tehdy v 89 dopadlo jak to dopadlo, že?

20.10.2022 4 z 5

Evropa a moře Evropa a moře Michel Mollat Du Jourdin

Kniha je mi tématem velmi blízká a přesto jí dávám jen tři hvězdy. Nečetlo se to snadno, snad je to tím, že je tato tematika příliš obsáhlá. Mám dojem, že některá témata autorovi "sedla" víc, do jiných se jakoby nutil, ale v rámci komplexnosti to nakonec nějak dopsal. Asi se moc nepletu, že finální podobu knihy vlastně určuje to, aby se co nejvíc hodila do edice. Nicméně kniha je to zajímavá a vyčerpávající a některé pasáže a témata, zvl. z druhé části knihy jsou pro mne opravdu cenné.

17.10.2022 3 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

Slyšel jako audio dramatizaci, která je výtečná! prostředí, zvuk, hudba, herci, .. opravdu tvůrcům gratuluju.
Téma knihy - temná krimi odehrávající se v alternativní historii totalitního Německa - je chytlavé, místy až mrazivě, zvl. s podobnou zkušeností z totality u nás. Vřele doporučuju.

25.09.2022 5 z 5

Prstem po mapě - Proč svět vypadá tak, jak vypadá Prstem po mapě - Proč svět vypadá tak, jak vypadá Simon Garfield

Pro mne úplně báječná kniha. Miluju mapy, staré mapy, historii kartografie a potažmo historii vědy a v zásadě historii lidského vědění. Tato kniha nabízí velmi zajímavý pohled na mapy, takový jakoby ze strany. Vlastně je to spíš sbírka příběhů spojených s mapami - kolikrát až skoro detektivních. Opravdu jsem si jí užil, je to inspirativní čtení. Jedna hvězda dolů za mizernou tiskovou kvalitu obrázků, jinak výborné.

13.09.2022 4 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

(SPOILER) Na to, jaká pověst knihu předchází, musím bohužel konstatovat, že jsem trochu zklamán. Nevadí mi, že je kniha jaksi zastaralé sci-fi, to je spíše zábavné, ale její celkové pojetí.
Kniha vychází ze zajímavě premisy předpovídání budoucnosti a z ní vyplývající možnosti tu budoucnost ovlivňovat. V průběhu se však postupně změní v jakési společensko vědní či společnost - analyzující dílo, které ztrácí svoje sci-fi atributy a mění se v šachovou partii různých společenských sil a trendů (náboženství, moc obchodu, technologie..). A ta partie mi bohužel prijde jednoduchá a schematická.
Z knihy lze vycítit myšlenkové klima doby, ve které byla kniha napsaná - tedy brzo po 2. sv. válce, kdy spolu o moc soupeřily dva mocenské bloky, každý postavený na jiné ideologii a jiných principech.
Spolu s 101evca se také musím ptát - kde jsou ženy a děti? (a jiné nepřevídatelné elementy :)

22.08.2022 3 z 5

Na ramenech obrů Na ramenech obrů Umberto Eco

krásná kniha. Typická Ecova témata zhuštěná do krátkých přednášek. Tu zhuštěnost vlastně velmi oceňuju. Nebudu se rozepisovat o obsahu knihy, to si každý přečte, snad jen pár momentů: je to vtipné, je to psáno s rozhledem a nadhledem i s určitou intelektuální autoritou. Tak to mám u Eca rád. Líbil se mi výběr témat.
Báječný obrazový doprovod.
Občas bych snesl více vysvětlivek a třeba překlady latinských citátů.

06.08.2022 5 z 5

Dávám tři hvězdy, protože jsem čekal víc, knihu totiž předchází určitá aura výjimečnosti. Čekal jsem především serioznější práci, ale toto je v zásadě takový popík - myšleno, že kniha tak nějak klouže po povrchu, málokde jde do hloubky, prakticky necituje jiné názory a autory (případně velice selektivně)... Co se vědomostí / informací týká, tak je kniha na úrovni, řekněme, střední školy a mnoho nových faktů a informací se čtenář nedozví. Je pravda, že kniha poměrně uceleně a často dává věci do překvapivých souvislostí, to mne bavilo.
Dále bohužel musím konstatovat, že autor velmi často míchá názory s fakty, někdy jsem měl dojem až určitého kázání a moralizování a chtělo se mi autorovi oponovat. Na druhou stranu je to kniha provokativní a určitě k zamyšlení.
Slyšeno jako audiokniha - výborně zopracovaná.
..ještě doplním, v diskuzi o autorovi jsem narazil na tento článek, kde je to popsané naprosto přesně a navíc fundovaně:

20.07.2022 3 z 5

Námořník na koni Námořník na koni Irving Stone (p)

Jsem v podstatě zklamán, čekal jsem výrazně víc. Při četbě této knihy jsem měl někdy dojem, že čtu účetní knihu nebo telefonní seznam. Domnívám se, že z poměrně dramatických situací a osudů (mládí mezi piráty, plavby, zlatá horečka, trampové, ale i jeho vztah k ženám či hospodářství) se dala napsat mnohem barevnější a poutavější kniha. Navíc, po přečtení této knihy je mi vlastně JL dost protivný a to, předpokládám, rozhodně nebylo Irvingovým záměrem, nekritičnost a obdiv k JL je v knize jasně patrný.
Ještě poznámku k samotnému JL: netušil jsem (já ignorant), že byl JL tak zapálený socialista či přímo až komunista. No, v jeho době ještě nebyla historická zkušenost se SSSR, gulagem, politickými procesy.. tak mu to, skřípaje zuby, odpouštím. Nevím, jestli to můžu odpustit Irvingovi, ale to už by byla jiná kapitola.

07.07.2022 2 z 5

TMBOOK TMBOOK TMBK (p)

TMBK sleduju na internetu a mám jeho tvorbu rád. Kniha je však trochu znevýhodněná tím, že jeho satira funguje po malých dávkách, takže když si dá čtenář/divák 20 stran najednou, je tím poněkud zahlcen, objeví se určité opakující se motivy apod. Nicméně tvorbu TMBK kniha nějakým způsobem shrnuje a uchovává. Za mne fajn.

05.07.2022 4 z 5

Tahle země není pro starý Tahle země není pro starý Cormac McCarthy

Poslouchal jsem to jako audioknihu namluvenou Janem Vlasákem a musím říct, že to bylo skvělé. plný počet nedávám jen proto, že jsem nějak nesouzněl s celkovou náladou knihy, že prostě ještě nevidím svět tak černě. Možná je to tím, že nežiju v Texasu, možná tím, že mi ještě není tolik, kolik autorovi, .. celkem mne bavila ta akční stránka díla, to filosofování vlastně taky, ale už méně a nějak jsem se proti němu neustále vymezoval. Jinak moc dobré.

17.06.2022 4 z 5

Toulky českou minulostí 2 Toulky českou minulostí 2 Petr Hora-Hořejš (p)

kniha si zaslouží 10 hvězd. Čte se to pomalu a dlouho, nicméně je to báječné. Tento 2. díl pojednává o Karlovi IV,. o husitech i době pohusitské, až do nástupu Habsburků.
Ohromně zajímavé je vnímat tuto knihu s odstupem 30 let od vydání a ještě více od jejího prvního uveřejňování v tehdy svazáckém Mladém světě za bolševika. Autor to tehdy neměl lehké, zvláště husitské téma, které komouši vnímali a prezentovali jako jakési proto-lidové povstání a husity jako pra-nositele svých pošahaných teorií (viz filmy O. Vávry). A jak se s tím autor vypořádal. Nyní, po 30 letech už je husitství vnímáno zase úplně jinou optikou. Zajímavé..
Jo, a samozřejmě tu máme audiopodobu Toulek českou minulostí, což je prostě počin s velkým "P". Některá místa v dramatizaci poněkud zastarala, ale vzhledem k celkovému počtu přes 1000 dílů, klobouk dolů.

07.06.2022 5 z 5

Zámek Žďár nad Sázavou: Minulost a současnost Zámek Žďár nad Sázavou: Minulost a současnost Pavel Kosatík

Báječná kniha. Samozřejmě doporučuji ji číst v klášterních prostorech. Přiměřeně stručná a přitom dostatečně podrobná, aby návštěvníka provedla historií kláštera, zámku i poutního kostela. Zakoupena a rozečtena během výletu za Santinim, který v tamním klášteře a nejbližším okolí zanechal nádherné dědictví. V knize je také pěkný fotografický doprovod.

06.06.2022 5 z 5

Vězeň z Cochabamby Vězeň z Cochabamby Eva Hoffmannová

Myslím, že tahle kniha je promarněná příležitost. Tadeáš Haenke je nesmírně zajímavá a současně prakticky neznámá osoba. Zasloužil by si lepší a důkladnější knihu. Dočetl jsem jí jenom proto, že mne Haenke zajímá a není o něm mnoho literatury. Kniha je v zásadě lineární vyprávění (ano, je to o životě existující osoby), ale takové, že mne nijak nechytlo. Co knize vyčítám nejvíc je, že některé v zásadě absolutně úžasné skutky jsou popsány velmi zkratkovitě. Například jeho prozkoumání hory Chimborazo - tehdy nejvyšší známé hory - odbyto jednou větou! Dále plavba s cpt. Malespinou - heslovité, útržkovité, chvílemi jsem se ztrácel, v kterém že to zrovna jsem oceánu.. mrzí mne to, ale Haenke by si zasloužil větší poctu. Přitom je Haenke srovnatelný např. s Alexandrem Humboltem, jeho současníkem.. no nic. Třeba tato kniha prostě jen měla nižší cíle.

03.06.2022 3 z 5

Příručka kapitána plavidla Příručka kapitána plavidla Basil Mosenthal

Tohle samozrejme neni literatura, ale prijmeme li to jako knihu, tak ji davam 100 hvezdicek.
Absolutni life saver, vzdycky jsem ji mel sebou na lodi a protoze ji obcas ztratim, mam uz treti kus :)

28.05.2022 5 z 5

Podivuhodný květ českého baroka Podivuhodný květ českého baroka Petr Vopěnka

Knihu si netroufám hodnotit počtem hvězd, protože prostě nevím. Autor rozebírá do hloubky, opakuji do hloubky! jednu část rozvoje lidského myšlení. A to především nekonečno a nástup množinové teorie. Do půlky je kniha víceméně teologická, matematika nastupuje někdy kolem poloviny knihy. Nejvíc mne bavila krátká část týkající se Giordana Bruna. Od knihy jsem si sliboval "nakouknutí" do hlavy lidem posouvajícím vědění v jiné, než dnešní době. To se mi vrchovatě dostalo.
Na mne ovšem byla kniha příliš detailní a skutečně těžkopádná. To teologické slovíčkaření, .. no, z toho by jeden vyrostl.
Samozřejmě chápu, že toto nedorozumění mojí osoby a knihy jde spíše za mnou, ač ne-filozof, ne-matematik a ne-katolík jsem si měl možná vybrat něco přístupnějšího. Nicméně jsem rád, že jsem se tím prokousal a až seberu síly, pustím se do další knihy od PV.

17.05.2022

Opona Opona Ondřej Hübl

(SPOILER) Moje druhá kniha od OH. Hodnocení bych asi měl rozdělit do více rovin, ale splácám to všechno dohromady a jenom v bodech. Co mi přišlo zajímavé: průnik a kontrast 50tých let a žhavé současnosti. Dále z knihy jasně stříká autorův pevný světonázor. Dovoluji si ironii, protože i autor je celou dobu ironický a s potměšilým úsměvem, případně až sarkastiskou naštvaností. A to mne na knize bavilo nejvíc - taková vtipná drobnokresba detailů. Psáno lehkou rukou a dobře se to čte. Určitá dávka napětí. Kniha má takový mírně absurdní děj, ale to i autorovo předchozí dílo. Přestože děj nepovažuji za uvěřitelný, tak v rámci žánru je to jedno. Přečteno na dva nádechy.

10.05.2022 5 z 5

Vražda na Ostrově Camino Vražda na Ostrově Camino John Grisham

(SPOILER) Už jsem četl spoustu Grishamovek, ale asi už autora "pustím k vodě". Tohle byla ale slátanina. Ze začátku celkem zajímavé prostředí uzavřené komunity, slibující logické hledání vraha. Musím podotknout, že včetně detailního představení asi tuctu postav a postaviček jen proto, abychom je mohli vzápětí opustit a v knize už se neobjeví (viz třeba dvojice stárnoucích spisovatelek erotických románů). Dále hurikán a ostrov je odříznut od světa, vražda, .. . Paráda. ale co to.. jakoby knihu dopsal někdo jiný nebo to byl slepenec dvou knih, .. původní postavy se prakticky vytrácí a nastupuje nějaká chladná aféra se seniory, kterou snad ani nemá cenu rozebírat.
Slyšeno jako audiokniha a ač Aleš Procházka odvedl profesionální výkon, tak prostě výsledek odpovídá textu.

29.04.2022 2 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Závěr megaepické trilogie. Celá trilogie je úplně neuvěřitelné dílo. Překvapuje komplexností a dotahováním nápadů založených na možných alternativách budoucnosti. Tento poslední díl byl od cca poloviny z literárního hlediska poněkud netypický. Vlastně se mi zdál hodně nejednotný a část po "pohádkách" už úplně připomínala učebnici kvantové fyziky či kosmologie a matematického modelování reality.
Nicméně mne to bavilo.
Závěrečná část knihy evokuje otázky o smyslu života, o smyslu existence lidství, civilizace.. zvl. z pohledu nesmírnosti vesmíru a jeho časové konečnosti. Budu asi nějakou dobu nihilistou.
Dílo se do mne velmi zaseklo.
Posloucháno jako výtečná audiokniha.

19.03.2022 4 z 5

Skrytá tvář českých dějin: Mýty a realita osudových okamžiků Skrytá tvář českých dějin: Mýty a realita osudových okamžiků Jan Bauer

pěkné, pěkné, .. náhodou jsem po knize sáhl na dovolené. Zpočátku jsem si myslel, že se bude jednat o nějakou záhadologii nebo "histo-bulvár", ale byl jsem mile překvapen. Autor poodkrývá pozadí některých příběhů z českých dějin a zkoumá je z různých úhlů a pramenů. Většinou dochází k překvapivým zjištěním a i když některé vývody z knihy jsem již věděl, i tak se kniha hezky čte. Opravdu dobré, docela hutné na informace a čtivé.
Jednu hvězdu dolů za poněkud neuspořádaný výběr popisovaných událostí, jakoby mi chyběl nějaký jednotící prvek.
.. a koukám, autor napsal do teď 198 knih? klobouk dolů.

09.02.2022 4 z 5