Vězeň z Cochabamby

Vězeň z Cochabamby https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/65958/bmid_vezen-z-cochabamby-lKv-65958.jpg 4 10 3

Román o cestovali a přírodovědci Tadeáši Haenkovi. Kniha byla zdramatizována Československým rozhlasem v Praze a Brně a v několika reprízách vysílána. Vězně Cochabamby ilustroval jako poslední dobrodružnou knihu Zdeněk Burian. Mapky nakreslil Vladimír Vokálek Vydání první.

elcapitano
03.06.2022 3 z 5

Myslím, že tahle kniha je promarněná příležitost. Tadeáš Haenke je nesmírně zajímavá a současně prakticky neznámá osoba. Zasloužil by si lepší a důkladnější knihu. Dočetl jsem jí jenom proto, že mne Haenke zajímá a není o něm mnoho literatury. Kniha je v zásadě lineární vyprávění (ano, je to o životě existující osoby), ale takové, že mne nijak nechytlo. Co knize vyčítám nejvíc je, že některé v zásadě absolutně úžasné skutky jsou popsány velmi zkratkovitě. Například jeho prozkoumání hory Chimborazo - tehdy nejvyšší známé hory - odbyto jednou větou! Dále plavba s cpt. Malespinou - heslovité, útržkovité, chvílemi jsem se ztrácel, v kterém že to zrovna jsem oceánu.. mrzí mne to, ale Haenke by si zasloužil větší poctu. Přitom je Haenke srovnatelný např. s Alexandrem Humboltem, jeho současníkem.. no nic. Třeba tato kniha prostě jen měla nižší cíle.

kamelius
01.04.2016 3 z 5

kniha hezká, ale občas jsem se u čtení ztrácel a musel znovu chytit dech. Děj má pointu, ale za mě se v knize střídaly skvělé pasáže a pasáže, které mě moc nechytily.

notburga
06.05.2015 4 z 5

Místy trochu rozvláčnější děj, jinak krása a možnost seznámit se s osudy lékaře, cestovatele, etnografa a vědce, který je u nás znám snad jen díky tomu, že jako první uviděl a popsal viktorii královskou.

Zdeněk Burian, 1905-1981

Eva Hoffmannová