Eicherik Eicherik komentáře u knih

Srdce v kamenném kruhu Srdce v kamenném kruhu Anna Bauerová

Hlavním dějištěm tohoto historického románu, tvořeného pěti povídkami, je Boiohaemum, území ověnčené horami, ležící uprostřed prastarého Hercynského lesa. Území, jež je naší domovinou. Autorka s pomocí dobových spisů, znalostí historie a vlastní fantazie stvořila podobu, jak mohl vypadat tehdejší svět. Velmi zajímavé a poučné jsou i doplňující odborné texty. Dvě z povídek se věnují mému oblíbenému panovníkovi, markomanskému králi Marobudovi. Část, kdy se Marobud vrací do Římany zpustošené vlasti a odvádí svůj vyčerpaný lid do Boiohaemu byla velmi dojemná. Knihu si přidávám do doporučených.
Citace: Odpor byl potlačen a osady vzbouřenců vypáleny. Žádný z potomků Venetů neprozradil, odkud pocházely jejich zbraně, a to ani při nejkrutějších způsobech obětování, při nichž je nikdo neslyšel žadonit o smrt. Boiorix podezíral z dodávky zbraní cizí kmeny, přicházející pozvolna od severu přes pohoří Kanců, kterému říkáme Sudety.

23.04.2023 5 z 5

Let duchů Let duchů Bear Grylls (p)

Letoun Junkers Ju 390 na obalu, byl dokonalou vábničkou, slibující temný thriller s kořeny v druhé světové válce. Základním motivem příběhu je nález vraku letadla, zřejmě pocházejícího právě z druhé světové války, hluboko v pralesích Amazonie. Kniha se četla dobře, zejména část odehrávající se v pralese byla povedená, ale samotné vyústění bylo slabší. Román má pokračování, ale nejspíš se do něj pouštět nebudu.
Citace: Jaeger si občas říkal, jestli se dědeček nesblížil až příliš s nacistickým režimem, když zjevně nashromáždil takové množství suvenýrů. Ať už dělal za války cokoliv, nedostal se nebezpečně blízko k zlu a temnotě? Neprosákla do něj, aby z něj učinila jednoho ze svých sluhů?

16.04.2023 4 z 5

Vražda pro zlatého muže Vražda pro zlatého muže Václav Erben

Samotná kniha byla velmi čtivá. Prostředí archeologie bylo velmi atraktivní, doktor Soudek a ostatní postavy byly zajímavé a příběh si příjemně plynul. Jen některé části rozuzlení mně nepřipadaly příliš věrohodné, tak jednu hvězdu ubírám.
Citace: "Já jsem Exner," řekl mladý muž.
"Německo?"
"Spíš..." prohlásil Exner a měl najednou radost, že ještě nezapomněl všechno, co se naučil ve škole, "spíš Hercynský les..."

10.04.2023 4 z 5

Zákon krve: Myslet a jednat jako nacista Zákon krve: Myslet a jednat jako nacista Johann Chapoutot

Naprosto dokonalý rozbor ideologie nacionálního socialismu. Velmi chválím, že u každého složitějšího pojmu nebo slovního spojení je uveden původní německý výraz. Čtení to bylo někdy nelehké, ale na každé stránce hodně poučné.
Citace: "Buk, tento navýsost germánský strom, najdeme na západě, na východě se nevyskytuje. Na západ od ní (= od výše zmíněné linie) se rozprostírá středoevropský prostor, přátelský, otevřený, pestrý a snadno vymezitelný, těžící z požehnání často proměnlivého oceánského klimatu. Na východ od ní se táhne nehostinná země se svým kontinentálním klimatem." A tuto klimatickou hranici, kterou příroda určila německému stromu i německému člověku, je třeba přísně respektovat. Vždyť víme, že člověk a strom jsou tak trochu totéž, oba žijí zakořeněni v úrodné a zúrodňované půdě.

09.04.2023 5 z 5

Černé slunce Černé slunce James Twining

Jednoduchý, dobrodružný thriller o pátrání po Jantarové komnatě u kterého jsem si pěkně odpočinul. Klasická hra na kočku a myš, nějaká ta honička a střílečka, zrada za zradou, nezbytné šifry, tady si dokonce zahraje i slavný šifrovací stroj Enigma, spousta zajímavých destinací, včetně hradu Wewelsburg a to vše zabalené v tajemném hávu nacistických tajemství. Byl to spíše béčkový příběh, v kterém nebyla nouze o nějaké hluché místo, nebo nevěrohodnost, ale četlo se to dobře. Na závěr pochválím v celku nápadité vyústění knihy.
Citace: Stůl byl dřevěný a obklopovalo ho dvanáct dubových židlí s vysokými opěradly, každá opatřená stříbrnou destičkou s erbem a příjmením. Toma ale židle samotné nepřitahovaly zdaleka tolik jako ti, kteří na nich nehnutě s úšklebkem seděli.
Kolem stolu sedělo dvanáct lesknoucích se koster v uniformách SS jako děsiví hosté na nějaké apokalyptické večeři.

02.04.2023 4 z 5

Křik k nebesům Křik k nebesům Mons Kallentoft

Po dlouhé době jsem se pustil do klasické detektivky. Tenhle žánr poslední dobou hodně zanedbávám. Malin je sympatická inspektorka a tahle série patří mezi mé oblíbené. Z počátku smutná, ale banální záležitost se začíná zamotávat a ke konci se stupňuje napětí. Ke čtení jsem si pustil black metal a o přestávce si uvařil kafe. Příběh jsem si užil a už se těším na další případ nazvaný Satanovo sousto.

26.03.2023 5 z 5

Ratajský les Ratajský les Aleš Palán

Vražda komunistické funkcionářky vyburcovala rudou mašinérii zla k ještě intenzivnějším výkonům a spustila zostřený hon na své politické nepřátele. Z oběti se stala rudá mučednice a z nestraníků štvaná zvěř. Nutno podotknout, že román není rekonstrukcí případu Anny Kvášové, ale je jím inspirován. A není to inspirace jediná. Děj se odehrává v letech 1952, 1958 a v nedávné minulosti, protože osudná událost z Ratajského lesa má dopad i na pozdější generace. Kniha se mi líbila. Je napínavá a věrně popisuje neblahá, padesátá léta komunistického teroru.
Citace: Hořící sirku hodil vyslýchanému k nohám, udělal to ale moc prudce, zhasla dřív, než dopadla. Musí se zklidnit, aspoň trochu.
Tak to vyklop, netejrej se. Vždyť tě ta svině leta ničila.
Svině? Takhle mluvíte o soudružce? odpověděl mu vyšetřovaný a olíz si krev ze rtů. Namáhavě ji polkl. Tělo ho bolelo a ještě horší byl strach z další bolesti, věděl, že přijde. Pořád si jen opakoval: Neví o mně, sebrali mě kvůli vlastní blbosti. Nemaj proti mně nic než podezření.
Jak bych měl o Felbabové mluvit? Myslíš, že nevíme, co byla zač? Dodávky máte v obci nejvyšší z celýho okresu. A to sejete na kameni, ne v rovinách. My dobře víme, jakej je rozdíl mezi polem v kopci nad Sázavou a lánem v Polabí. I ona to věděla, proto na tebe tak tlačila. Mlátička měl dojem, že si s vyšetřovaným docela pěkně povídá.

19.03.2023 5 z 5

Warlock: Brutal horror #1 Warlock: Brutal horror #1 Darrell Standing

Čtrnáct zastavení má obvykle Křížová cesta. Čtrnáct povídek zde uvedených a po nejvíce ta poslední, nazvaná Mysterium, jsou spíše zastaveními samotného Satana. Ne nadarmo autor téhle sbírky věnoval knihu Ďáblu, Antikristovi a falešnému proroku. Antologie je to vcelku povedená. Za nejlepší považuji Indiánskou ženu jejímž autorem je otec samotného Draculy a velmi skandální nazvanou Láska na celý život.
Citace z povídky Dialog: Není tomu tak dávno, co se těšil teplem jejich rukou a teď... bloudí bezútěšně po asfodelových loukách Hádova království a lkají nad svou marnou existencí.

12.03.2023 4 z 5

2012: Poslední Hitlerova zteč 2012: Poslední Hitlerova zteč Vratislav Vyhlídka

Můj druhý gamebook v životě. Od knihy jsem moc nečekal, co taky čekat od titulu, který se prodává za 29,- Kč, ale nakonec jsem byl v celku mile překvapen. Překvapením pro mě bylo i to, že hlavním hrdinou byl komunista. Nejedná se o žádný beletristický zázrak, ale v rámci žánru a tématu se jedná o lepší průměr. Kladně hodnotím oba epilogy, zvláště ten označený jako A byl velmi originální. V knize je i nejméně jedna věcná chyba. Hans Kammler je zde chybně uváděn jako Krammler.
Citace: "Stroj času, největší tajemství ze všech, ale je nám teď k nepotřebě," mluvil tiše vůdce, jakoby se ocitl v blízkosti samého fyzikálního boha. "Dokončili jsme ho ve chvíli, kdy se Sověti drali k polským hranicím. Na vývoji pracovalo šedesát největších mozků třetí říše. Program nazvaný Chronos měl pod velením generál SS Hans Krammler. Bohužel se zbláznil a utekl.

11.03.2023 4 z 5

Oni Oni Mark E. Pocha (p)

Horor plný černého humoru odehrávající se v zlopověstném Branišovském lese. Kniha u níž se čtenář pobaví a odreaguje. Škoda jen, že je tak krátká.
Citace: A ještě taková perlička. Otomar Dvořák, to je u nás dost známej záhadolog a spisovatel, měl v plánu natočit o Boru televizní dokument. Nato se stal terčem výhrůžek a dostal vzkaz, aby se v tomhle tématu přestal šťourat... Z natáčení dokumentu nakonec za nevyjasněných okolností sešlo."

11.03.2023 5 z 5

Dotek zla – Exalticon speciál Dotek zla – Exalticon speciál * antologie

Lehce nadprůměrná sbírka třinácti hororových povídek. Povídky zde uvedené nejsou nikterak excelentní, ale také se mezi nimi nenachází žádný vyložený propadák. Za nejlepší příběh z této antologie považuji exotický a hmyzí, pojmenovaný Hantu - Hantu. Milovníkům tohoto žánru tento soubor doporučuji.

05.03.2023 4 z 5

Na konci aleje Na konci aleje Valja Stýblová

Přiznávám, čekal jsem víc. Dlouho trvalo, než se kniha trochu rozjela. Augustin Skoumal byl vypočítavý sobec a ani jiná postava mi po dočtení chybět nebude. Něco z příběhu bylo předvídatelné a konec byl takový nijaký. Prostředí domova důchodců nabízí velký románový potenciál, ale tady nebyl zcela využit.
Citace: Nebo dorty s máslem a šlehačkou! Já jsem několikrát u stolu vykládal, že na cévy to je přímo jed, vždyť dnes se člověk o tom všude dočte. Ale ona se mi směje do očí a druhým vykládá, že ona umře na kornatění a já že umřu ze strachu z kornatění.

04.03.2023 4 z 5

Hlas krve Hlas krve Ivan Adamovič

Velice povedená sbírka britských a amerických hororových povídek. Velmi se mi líbí to rozdělení autorů na Praotce hrůzy, Otce strachu a Syny děsu. Nejlépe hodnotím tuhle temnou desítku: Byl to démon, Černý muž s rohem, Hlas ve tmě, Hlídač, Hřbitovní krysy, Kde jsi, rytíři?, Krysy ve zdech, Mrtvý muž, Žárlivý duch a Zapovězené. Vyznavačům makabrózního umění tuhle umrlcovu šperkovnici vřele doporučuji.

26.02.2023 5 z 5

Les Bor Les Bor Pavel Kohout

Mám rád detektivky, ale po téhle jsem sáhl proto, že se v ní odehrávají vraždy v pověstném Branišovském lese, který patří mezi nejděsivější místa v Česku. Sám jsem kdysi bydlel blízko jiného takového místa, dnes nejčastěji nazývaného Hřbitov bláznů a navíc má Branišovský les nepřímou souvislost s těmi nejbizarnějšími a nejfantastičtějšími teoriemi z druhé světové války a tak bylo jen otázkou času, kdy po této knize sáhnu. Samotná detektivka mě mile překvapila. Není sice napsána tím nejvybroušenějším jazykem jako ty největší klenoty tohoto žánru, ale vztahová linka je dostatečně rozvinutá, děj je propracovaný a konec velmi milý, takže si těch pět hvězd určitě zaslouží.
Citace 1: Petr předčítal nahlas: "Za dob totality měla československá armáda v lese posádku a muniční sklad. Ve dne i v noci byla nepřetržitě střežena cesta, po níž se munice převážela. Jedné noci, kdy vojáci střídali stráž, uviděli podivnou bytost, která jim nahnala takový strach, že začali střílet. Došlo k šílené palbě, při které tři vojáci přišli o život, čtvrtý byl převezen do vojenské nemocnice s těžkým poraněním a zanedlouho mu podlehl. Před smrtí vypovídal o svém šokujícím zážitku, ale nikdo mu nevěřil, přestože během té noci úplně zešedivěl."
Citace 2: "Bohnický hřbitov, velhartický hřbitov, zámek Velké Losiny, hrad Houska a další tajemná místa mají sice děsivou minulost, ale v novodobé éře zde nejsou zaznamenaná žádná úmrtí. Budějovický les Bor tak vystupuje do popředí zájmu nejen kriminalistů a záhadologů.

26.02.2023 5 z 5

Dušebraní Dušebraní Jiří Fučikovský

Žižkaperk, sedmdesátá léta minulého století, omšelá Praha, žižkovské hospody, republika obsazená okupačními vojsky a všudypřítomný rudý teror. V příběhu se seznámíme s partou vlasatých mániček a jejich kamarádek. Poslouchá se Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin... Chlastá se o sto šest a souloží ještě víc. Souloží se snad na každé stránce. Postupně přibývá střetů s komunistickou policií a začíná přituhovat. Čeká nás taky velká láska. Sice netradiční, ale velká jako trám.
Citace: Pomalý rytmy jedou. Při Since I've Been Lovin' You od Zeppelinů by zvlhla snad i soudružka Kabrhelová.

19.02.2023 5 z 5

Falešní hráči Falešní hráči Zdena Frýbová

Psychologický román plný humoru, v kterém dojde k pomyslné srážce několika rodin s katastrofálními následky. Jelikož autorka na knize spolupracovala se specialistou na vztahy s MUDr. Miroslavem Plzákem je celý román až odborný. Velmi se mi líbilo, že některé situace jsou nahlíženy z různých úhlů a pohledů a že jednou z postav v knize hovořících byl i samotný osud.
Citace: "Co teď? Co teď?" drmolil Jožín.
"Co teď?" opáčila lehce Anna Dvořáková. "Jsi chlap, tak jednej."
A chlap Jožín, roztřesený hrůzou, se rozhodl, že bude jednat.
"Tady nezbývá než nasadit doktora Konvalinku s plnou vahou jeho autority," přichytil se své oblíbené berličky, takže promluvil téměř důstojně.
Můj ty bože, povzdechla si Anna Dvořáková, to jí snad má dát pár přes hubu doktor Konvalinka?

12.02.2023 5 z 5

SS Bratrstvo zvonu SS Bratrstvo zvonu Joseph P. Farrell

V knize je spousta spekulací, které mě zaujaly, jako třeba o významu Bitvy v Ardenách, o tom, nakolik byli V1 a V2 skutečně až tolik tajnými zbraněmi, nebo co všechno se skrývalo v Peenemünde a tak dále. Hodně zajímavé byli části hovořící o zámku Fürstenstein (Książ) a jeho podzemí, o Nikolu Teslovy, o diskoplánech, o samotném zvonu, o látce Xerum 525 a mnohé další. Méně záživné byly části, které se věnovaly atentátu na J. F. Kennedyho nebo ty, které se věnovaly skalární fyzice. Nicméně chápu, proč mají v knize své místo. Nejméně čtivé byli kapitoly, které spekulovaly o dvojitém vesmírném projektu a jiné konspirační teorie. Celkově jsem s knihou spokojen. Postrádal jsem pouze vyjádření k symbolům, které se na povrchu zvonu patrně nacházely. Joseph P. Farrell se o nich v nejmenším nezmiňuje. Nicméně mě autor přesvědčil, že zvon skutečně existoval. Chválím množství ilustrací, i když já bych jich bral ještě více. U knihy tohoto typu bych také uvítal i věcný a jmenný rejstřík.
Citace1: A jako lekce paranoie s globálními ambicemi je nacistický režim Třetí říše úplně jedinečný. Vyžaduje to opravdu silnou paranoiu vést národ velikosti státu Texas k dobývání Evropy a vést válku s velkou částí světa po dobu šesti let, a pak uprostřed toho všeho s typicky německou důkladností a organizačním talentem plánovat pokračování nacismu po válce.
Citace2: ...ideologie, za níž se v zásadě skrývá "globocidní" kult smrti. Netřeba říkat, že tato ideologie je v souladu s hluboce zakořeněným přesvědčením nacistů. Může to naznačovat mimozemský duchovní vliv na vývoj nacistické ideologie.

09.02.2023 4 z 5

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

Mimořádně čtivý, životopisný román o legendárním převaděči, kterého historie zná pod přezdívkou Král Šumavy. Pokud chcete vědět, jak to tenkrát bylo, tak zapomeňte na zručně natočený Kachyňův film z roku 1959, který oplývá působivou atmosférou plnou mlhy a temných močálů, ale také svým zvráceným ideologickým posláním. Tahle kniha není přesnou rekonstrukcí toho co se stalo, je sestavena ze vzpomínek mnoha pamětníků a samotný Josef Hasil si už také vše nepamatoval do všech podrobností, ale ta základní kostra je velmi autentická. Chválím román mimo jiné, za velmi pěkně popsanou šumavskou přírodu a také za to, že mi ještě více otevřel oči.
Citace: Na zpáteční cestě přes lesy poblíž Smrčiny spatří Josef poletovat podivné broučky. Trnoštítci horští, šumavští tesaříci. Jako by se s ním loučili. Jeden mu usedá na rukáv. Hasil brouka pozoruje a má pocit, že se zastavil čas. Tenkrát ve snu se čas zrychlil. Vzpomene si na podivný sen a po zádech mu přeběhne mráz. Už tehdy viděl ploty z ostnatého drátu.

06.02.2023 5 z 5

Křížová cesta kočárového kočího Křížová cesta kočárového kočího Eda Kriseová

Neřekl bych, že je kniha rozdělena do devíti povídek. Jde spíše o devět kapitol, které nejsou vždy propojené v jednotný celek. Uvítal bych větší vzájemnou provázanost. Za nejlepší část považuji pátou kapitolu v které dominuje sociální pracovnice Alena Ujcová a pacientka Kateřina Urbanová.
Citace: Je srpen a Alena Ujcová, která bývala sociální pracovnicí u oligofrenních dětí a učila je sborově zdravit čest práci, ač věděla, že mnohé z nich se nikdy nic jiného nenaučí a že většina nebude nikdy pracovat, Alena Ujcová otevřela svým klíčem dveře bez kliky a vešla do ženského oddělení psychiatrické léčebny v H.

28.01.2023 4 z 5

Býk, Beran a Váhy Býk, Beran a Váhy Zeno Dostál

Přes čtyřicet let stará kniha přináší tři příběhy s názvy ze zvěrokruhu. Býk nás nechá nahlédnout do předválečného světa statkářů. Beran se odehrává na počátku války a představí nám podivnou postavičku, která žije v lese, kde komunikuje s přírodními bůžky. Závěrečné Váhy zobrazují konec války, zatýkání a ústřední dvojici hlavních hrdinů, kterou tvoří lékárnický manželský pár. Všechny tři novely jsou kvalitativně vyrovnané. Autor v nich pranýřuje některé vážné prohřešky, ale jindy je zase zbytečně přísný, protože to, co přišlo po válce, bylo ještě horší.

22.01.2023 4 z 5