Na konci aleje

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román Valji Stýblové Na konci aleje vyšel poprvé v roce 1979. Tehdy už měla autorka víc než dost zkušeností životních, lékařských i tvůrčích, aby mohla proniknout do duševního světa lidí v důchodovém věku. V tradicích naší prózy, především venkovské, znamená stáří většinou úsměvnou dobrotivost, pochopení pro lidské trápení, porozumění a nadhled, ochotu a potřebu pomoci. Ústřední postavě románu Valji Stýblové se však právě těchto vlastností nedostává: samotář a egoista, malicherný, prestižní, nezapře někdejšího berního úředníka. Ze svého povolání přinesl si sedmdesátník Skoumal chladný, necitlivý vztah k lidem (sám tomu říká "nezaujatý názor"). Stále v nich vidí spíš "úřední strany" než své bližní. I když o nich hodně ví – vede v domově důchodců kartotéku a kroniku –, přece jen zůstává uzavřen do sebe. Dbá o své zdraví a správnou výživu, je pedanticky přesný, ale také vypočítavý a sobecký. V jeho postavě podala Stýblová přesný povahopis českého maloměšťáka. Leč ani tohoto člověka Stýblová nezatratila, dala mu v závěru dar příbuzenské zakotvenosti a možnost vykročit k povahové obrodě. V románu upoutávají i další postavy a postavičky, jejich starosti i radosti. Kniha Na konci aleje dokázala z prostředí zdánlivě pramálo atraktivního vytěžit dílo čtivé, potřebné a myšlenkově závažné....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91798/big_na-konci-aleje-mj8-91798.jpg 4.157
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha Na konci aleje

Tony86
28. července

Pan Skoumal si dobře všímá lidí, ale jeho závěry ne nutně musí být správné, navíc je podezíravý a jak sám říká - nevěří nikomu. Tím si však sám škodí, a nejen sobě. Je smířený s tím, kde a jak žije a je spokojený, protože sám si umí dobře a logicky spočítat, že jinde by tomu tak nebylo. Relaxační čtení i s trochou humoru.

Znedla
09.12.2020

Augustin Skoumal je dobrovolně v domově důchodců Na konci aleje. Svým osobitým způsobem nám i do místní kroniky popisuje vše co se v domově událo. Jeho pohled na svět, je však ovlivněn jeho předchozím životem. Bohužel, má takovou povahu, že si s ostatními lidmi moc nerozumí a oni (podle něj) nerozumí jemu a je jim spíš pro smích....

Valja Stýblová zde s umem jí vlastním, velmi zdařile popisuje všechny obyvatele domu. Ač je pan Skoumal starý, sobecký morous co do všeho strká nos, musím říct, že ho vlastně člověk tak trochu chápe, on to prostě jinak neumí - vše je ovlivněno jeho výchovou a předchozím životem. Děti nikdy neměl a tak nedokáže pochopit ostatní obyvatele domova, kteří jsou na děti fixovaní a těší se na jejich příjezd. Ve své "vypočítavosti" nedokáže rozpoznat kdo to s ním myslí dobře a kdo se jen veze... Pro mě velmi hezké čtení, které jsem si užila. Kdo ví, jak na tom budeme my až jednou budeme Na konci aleje....


Aleh
12.12.2019

Na konci aleje? Co nás tam ještě čeká? Jaká jsou úskalí života na konci aleje? Na to nám dává odpověď (nebo se snaží podat odpověď) kniha Valji Stýblové, která vypovídá o životě seniorů, jejich radostech, bolestech, přáních, zklamáních, o zralém životě plném zkušeností a zážitků...

JancaMia
30.12.2018

Krásná kniha o duševních pochodech a zvycích našich seniorů ... byť je kniha zasažena do konce 80. let je stále poplatná a má toho mnoho co říct a hlavně si osobně myslím že po přečtení této knihy si každý z nás hrábne do svého svědomí a vědomí ... a snad si umete před vlastním prahem ... neb čeho mi lidé jsme všeho schopni a jak to škodí druhým ..

Blanchidlo
13.11.2018

Za mě je kniha nádherným příkladem toho, jak všeho moc škodí. Zásady jsou hezká věc, ale ne, když se na nich nezdravě lpí - to pak dotyčnému uniká, že svými zásadami ubližuje všem okolo.

Pavelpi
14.01.2015

Slyšel jsem jednu písničku,že každý člověk je herec a má v životě tři role: jako syn,jako otec a jako děda.Po přečtení téhle knihy jsem si uvědomil (i když si věk vůbec nepřipouštím),že už hraju tu svojí poslední roli.Až jí dohraju,tak chci jako hlavní hrdina knihy,aby bylo všechno v pořádku a nikdo se nemusel kvůli mě hádat.Jen doufám,že tu svojí poslední roli budu hrát ještě hodně dlouho.

maryzka
24.07.2013

Tuto knihu jsem našla v knihovně u tety a velmi mě zaujala. Výborná psychologie hlavního hrdiny s jeho opatrností,jeho vztahem k okolí. U hlavního hrdiny mě zaujal smysl pro tzv. životní pořádky( poslední vůle, převody). I když je to psano před rokem 89 je tam vykreslena charakteristika lidí, jejich dětí, manipulativnost starých lidí. Autorka touto knihu předběhla dobu i když některé příběhy se stavali od vzniku Československé republiky (1918-1948), později se nějak pozapomnělo, ale v současnosti se to může stát.

RADOST
27.10.2012

...Jsme tu sic v krásné zahradě, ale cesta k nám tady končí. Ano, náš domov je na konci aleje, pak už není nic, jen za plotem hřbitov. (cit.., str. 214)Kniha o starých lidech, určená především střední generaci. Bravurní psychologická analýza postav a nádherný, mírně zastaralý sloh starých "písmáků" z poloviny minulého století.

1