Křížová cesta kočárového kočího

V devíti svérázných povídkách představuje autorka prosté hrdiny, jejichž duševní i tělesné strázně zrcadlí chorobu doby: nechápavý svět považuje jejich zvýšenou citlivost za nenormálnost. V lepším případě si z nich dělá legraci, odtahuje se od nich, mnohem častěji je ovšem izoluje do samoty, do vězení, do blázince. Ne náhodou se nám vedle Dostojevského vybaví i Kesey a jeho literární hrdinové. Autorčina soucitná vnímavost pro utrpení člověka ústí ve výraz pochyb o správnosti našich rozhodnutí zasahovat do cizích životů ve jménu takzvaného pokroku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13625/krizova-cesta-kocaroveho-kociho-13625.jpg 412

Kniha Křížová cesta kočárového kočího

Acamar

Krátké povídky, jejichž hrdiny jsou prostí a nevýznamní starší lidé v mlýnici měnících se režimů, kterým co nevzaly války, dorazil komunismus a kolektivizace ... jak u povídek bývá, některé zaujaly více (pantáta Kácha), jiné méně, ale společná všem je obraznost a krásná čeština.

bekule

Temná padesátá léta, násilné združstevňování, zavírání nepohodlných do blázinců.
Knihu jsem si koupila jako jednu z prvních polistopadových trezorových knih a z nepochopitelného důvodu zůstala nedotčena ještě zabalená v zastrčeném koutě mé knihovny až doteď. Tou krásnou češtinou mi autorčin styl připomíná milovaného Třešňáka nebo Klímu. Nejvíc mě zasáhla předposlední povídka blanického rytíře.
............................................................................................Výzva 2021/6

Čičolina
29.09.2018

Poprvé jsem knihu četla před 28 lety, pamatuji si jen obal. To mě štve, zajímá mě, co jsem si o Křížové cestě myslela v mládí, v polistopadové euforii.
Kriseové čeština je nádherná, co se slovní zásoby i stylu týče. A těmi všemi krásnými slovy vypráví, co despotický a buranský režim prováděl za hnusy. U každého zastavení několik duší - hrdých, bolavých i zlomených....a blázni se zas až tak neradují, jak by se mohlo zdát. Opět aktuální.

jprst
12.12.2011

Kniha byla poprvé vydána v nakladatelství 68 Publishers Toronto a byla odměněna ceou Egona Hostovského.