Eicherik Eicherik komentáře u knih

Síť Síť Håkan Nesser

K přečtení téhle knihy mě zlákala obálka. Síť je švédská detektivka, ale poměrně starého data a tím pádem jiného ražení, než na jaký jsme od mladších autorů zvyklí. Rozhodně to není na škodu. K poznání hlavního hrdiny inspektora Van Veeterena bude potřeba více případů. Zatím mohu jen konstatovat, že rád žvýká párátka. S knihou jsem spokojený a těším se na další díly.

31.01.2020 5 z 5

Relikvie Relikvie Lincoln Child

Relikvie je taková dobrodružná detektivka v které dobrodružná složka jednoznačně převládá. Na začátku knihy nás čeká Amazonská džungle a dále pak New Yorské muzeum s rozlehlým a nepřehledným podzemím. Hlavní postavou románu je zvláštní agent FBI Pendergast. Je to sympatický gentleman, kterému nechybí kuráž a rozhodnost a kterému v jeho nelehkém úkolu, zastavit vraždící bestii pomáhají poručík DAgosta, postgraduální studentka Margo Greenová a doktor Frock. Relikvie je parádní úvodní díl téhle napínavé série a už se těším na další pokračování.

26.01.2020

Poslední zkouška Poslední zkouška Hans Rosenfeldt (p)

Další díl této švédské detektivní série se opět povedl. Nejvíc mě na příbězích se Sebastianem Bergmanem baví poměrně bohatě rozvedená osobní a vztahová linka vyšetřovatelů, ale i ta kriminalistická je zajímavá. Konec knihy byl trochu předvídatelný a dramatický. Nezbývá, než se pustit do dalšího pokračování.

19.01.2020 5 z 5

Morgenland - Za největším tajemstvím Třetí říše Morgenland - Za největším tajemstvím Třetí říše Richard Sklář

Morgenland v sobě skrývá příběh, který mě velmi bavil. Minulost zde střídá současnost. Postavy jsou osobité, zajímavé a některé velmi sympatické, včetně jedné psí. Vyprávění je to mnohdy kruté, často lidské a občas vtipné. Téma prozrazovat nebudu, ale z náznaků je zasvěceným čtenářům od začátku jasné. Působivá atmosféra zde upozaďuje některé historické nebo "technické" nesrovnalosti. Také se mi líbí, že všechny hlavní postavy jsou "dohrány". Na závěr zbývá jen dodat: "Studna je zarámovaná!"

12.01.2020 5 z 5

Spis Odessa Spis Odessa Frederick Forsyth

Spis Odessa je lehce nadprůměrná "detektivka" s nečekaným motivem v závěru. Díky posledním dvěma kapitolám dávám knize plný počet bodů. Líbí se mi závěrečné shrnutí, v kterém jsem se dozvěděl, jaké byli osudy hlavních postav příběhu a jednoho tanku.

04.01.2020 5 z 5

Píseň stínů Píseň stínů John Connolly

Píseň stínů je detektivkou, ve které hraje určitou roli i tajemno. Kniha se mi líbila, zaujalo mě téma minulosti, jen samotné podání příběhu mi přišlo trochu kostrbaté. Občas jsem se i pousmál; třeba bratři Fulciové jsou velmi svérázné postavičky, ale zazářila například i strážník Prestonová - jedna malá ukázečka: "Obě?" nedala se odbýt Prestonová. "Ta vysoká vypadala jako pěkná kráva."

01.01.2020 4 z 5

Černý anděl Černý anděl John Connolly

Černý anděl je taková ta fantasy, kde podle křesťanského schématu spolu soupeří dobro se zlem. Celý příběh odstartuje pátrání po nezvěstné prostitutce, které vede soukromý detektiv Charlie Parker, jemuž pomáhají jeho svérázní a drsní pomocníci. Vyprávění je to spíše průměrné, ale zaujala mě linka, která se týká kostnice v Sedlci a ta francouzská z roku 1944.

29.12.2019 4 z 5

Objednaná smrt Objednaná smrt Pavel Kraus

Hlavním negativem této detektivky je, že na většině stránkách připomíná holý vyšetřovací spis, což při poměrně velkém rozsahu této knihy působí únavně. Autenticky působí "přepisy" telefonických i běžných rozhovorů a úryvky z výslechových protokolů. Pokud čtenář bude pozorně sledovat text může opravdu odhalit pachatele, ale myslím si, že je to pouze teoretická možnost. V knize jsou i čtenářsky zajímavější pasáže, ale jejich méně.

26.12.2019 3 z 5

Ďáblovo dílo Ďáblovo dílo Lotte Petri

Začátek tohoto románu byl docela slibný. Hřbitov, exhumace, atmosféra podzimu, déšť a bláto. Potom šla ale počátečně nastavená laťka dolů. Postavy nejsou moc propracované a děj je dost překombinovaný. Ještě zvážím, jestli se pustím do dalších příběhů s Josefine Jespersenovou.

24.12.2019 4 z 5

Létající talíř pro Hitlera Létající talíř pro Hitlera Jan A. Novák

Od téhle knihy jsem moc nečekal a byl jsem mile překvapen. Kniha je psaná poutavě, přehledně a srozumitelně. A i když o probírané látce mám celkem dost informací, stejně jsem se toho ještě dost nového dověděl. Obrazový materiál je oproti podobným knihám bohatší, ale i tak bych ještě něco málo doplnil. Velmi vzrušující jsou části, které pojednávají o lokalitách v Česku a Praze. Možná bych ještě přidal kapitolu o antarktické základně Neu Schwabenland a vojenské operaci High Jump. Knihu hodnotím více než kladně a doporučuji všem čtenářům, kteří se zajímají o V-7.

22.12.2019 5 z 5

Dominika Dominika Jaroslav Konáš

Velmi povedená prvotina. Kniha by se mohla líbit čtenářům, kterým se líbilo Druhé město a nebo třeba Sedmikostelí. Z některých stránek na mě dokonce dýchl duch Lovecrafta. Novela nás mimo jiné protáhne temnými uličkami a zapomenutými malostranskými dvorky. Na stránkách se mísí realita se snem a fantazií. Mě se tohle dílko líbilo, jen bych malinko ubral na fantastice, ale já už to tak mám.

21.12.2019 5 z 5

Přísahám a slibuji Přísahám a slibuji Ota Dub

Začnu negativy. Kniha se mi nečetla úplně lehce. Přímé řeči bylo méně, většina knihy je psána takovým jakoby opisem a navíc mi úplně neseděl jeho slovosled. Druhé drobné negativum je, že kniha je částečně poplatná době, naštěstí způsobem, který se dá ještě skousnout. Samotný příběh je pěkný. Sledujeme při něm osudy poctivého lékaře od konce války až do roku 1948. Líbilo se mi, jaký měl Vojtěch Albert vztah ke své dceři Magdě. Konec knihy byl dramatický, rozhodovalo se v něm o osudu hlavního hrdiny i o osudu českého zdravotnictví. Román stojí za přečtení.

15.12.2019 4 z 5

Sázka na třináctku Sázka na třináctku Antonín Winter

Kniha je oproti filmu velmi odlišná. V příběhu vystupují bývalí partyzáni, na přetřes se dostává českoněmecká otázka a do případu zasahuje i poválečná doba. Samotný případ je složitější a detektivní zápletka je naprosto původní. Kriminalisté vyšetřují dva zločiny, které se v závěru, jak lze očekávat, propojí. Jediné negativum vidím v občasných nudnějších pasážích. Závěr je povedený a vše vysvětlující.

13.12.2019 5 z 5

Němá dívka Němá dívka Hans Rosenfeldt (p)

Čtvrtý díl téhle série, v kterém hraje důležitou roli desetiletá dívenka je opět povedený a určitě se pustím i do toho pátého. Každému, kdo se pustí do téhle série doporučuji, aby ji četl postupně od prvního dílu. Jediné, co mi vadilo, byl incident, který se stal v závěru knihy. Hodně mě rozladil, ale chápu, že se takové věci mohou stát a že se k tomu nenápadně schylovalo. Proto hodnocení nesnižuji a jsem zvědavý, co se z toho vyvine.

11.12.2019 5 z 5

Létající talíře nad Antarktidou Létající talíře nad Antarktidou Karl - Heinz Zunneck

Útlá, ale na informace celkem dostatečně obsáhlá kniha o tzv. německých diskovitých letounech z konce druhé světové války. Pokud o tomto fenoménu nemáte ještě žádné informace, tak tady všechny podstatné najdete na jednom místě. Pokud se o tohle téma již nějakou dobu zajímáte, tak se pravděpodobně nic nového nedozvíte. Jediným drobným nedostatkem této publikace je poměrně chudá obrazová příloha.

11.12.2019 5 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Třetí díl této série, jehož hlavní postavou je svérázný policejní psycholog Sebastian Bergman je opět povedený. V prostřední části románu se sice děj tolik neposouvá a vyšetřovatelé dlouho tápou, ale to za negativní nepovažuji. Závěr případu je dynamický a dobře vysvětlený. Úplný konec knihy je lehce předvídatelný, ale samotný dopad závěrečné scény se dozvíme až v dalším dílu, na který se už teď těším.

09.12.2019 5 z 5

Učedník Učedník Hans Rosenfeldt (p)

Druhý díl není tak bombastický a překvapivý jako první, ale pořád se jedná o velmi kvalitní krimi příběh. K mé spokojenosti také přispělo, že kniha má přes pět set stran, které jsou navíc opravdu plně využité. Mám totiž rád dlouhé knihy. Konec nabízí pokračování, tak jsem zvědavý, jestli nastíněná linka najde uplatnění v některém z dalších dílů.

06.12.2019 5 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Nutno podotknout, že příběhy v této knize znám a nejvíc mě zajímalo, jak se Neil Gaiman k tomuto tématu postavil. Gaimanova kniha je beletristickým zpracováním starých islandských rukopisů a výsledek je podobný tomu, jak stejné téma pojaly u nás Helena Kadečková a Ivana Vízdalová ve svých knihách. Možná jen kapitolu o Ragnaröku zpracoval Gaiman o něco podrobněji. Knihu bych doporučil všem českým a slovenským čtenářům, kteří se s germánskou mytologií ještě nesetkali, protože je to vyprávění nejen nádherné, ale jedná se o jeden ze skutečných kořenů evropské kultury a civilizace.
Na závěr už jen pochválím důstojný obal tohoto dílka.

30.11.2019 5 z 5

Muž na balkóně Muž na balkóně Per Wahlöö

Zatím nejlepší díl téhle série. Příběh je to velmi uvěřitelný a nemalou úlohu v něm sehrává i náhoda. V románu je poměrně silná také sociálně kritická linka, kterou je tahle série pověstná.

29.11.2019 5 z 5

Dopis ze záhrobí Dopis ze záhrobí Dominik Dán

Klasická Dánovka. Tentokrát do života nám známé mordparty zasáhne změna režimu a rozsáhlá amnestie. Doba je to složitá a kriminalisté musí dokázat, že i v nových pořádcích budou potřeba. Vše se jim nakonec podaří, i přes drobné ztráty ve vlastních řadách.

24.11.2019 5 z 5