Přísahám a slibuji

Přísahám a slibuji

Román lékaře a spisovatele Oty Duba zachycuje poválečnou realitu na severu Čech, kam přichází hrdina, lékař Albert, aby zde začal nový život. Chce pouze nezištně a obětavě plnit závažný lékařský slib, jehož formuli nese tento román v názvu. Jako primář interního oddělení však záhy poznává strázně, bolesti, úskalí a problémy doby a nutně se dostává do víru společenských a politických událostí. Hluboké osobní prožitky a zkušenosti dovolily autorovi napsat čtenářsky přitažlivou knihu, v níž postihl etiku lékařské práce a současně podal i věrný obraz poválečných let a svědectví o tom, z čeho se rodila moderní zdravotnická služba a jaké problémy musela překonávat....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33640/prisaham-a-slibuji-ZJd-33640.jpg 4.239
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel

zdenaR

Viděla jsem seriál a musím říci, že byl lepší než kniha - dějově bohatší. Kniha je bohužel trochu poznamenaná dobou, ve které byla napsaná :-(((

Blanchidlo

Kniha mi velmi připomíná vyprávění mého dědy, který v pohraničí pracoval jako učitel. Přísahám a slibuji dává nahlédnout do poválečného pohraničí, kde se chod nemocnice po skončení války budoval za pochodu.
Knihy Oty Duba mám ráda, působí na mě hřejivě, ačkoli jsou příběhy často nelehké. Kéž by dnešní lidé měli aspoň čtvrtinu zásadovosti Dubových hrdinů, hned by bylo na světě veseleji.

Randyz1986

Knížku jsem rozečetl již před pár lety. Tenkrát se mi však zdála být asi složitá anebo dobou vzdálená a bál jsem se komunistické propagandy. Ale vzhledem k tomu, že má zde poměrně pěkné hodnocení, tak mi to nedalo a dnes jsem ji během jednoho odpoledne dočetl a musím uznat, že mě nakonec opravdu bavila. Překvapilo mě, že to bylo spíše o složité situaci zdravotnictví v poválečném období v pohraničních oblastech z pohledu sympatického primáře. Nezbytná propagandistická tvrzení jsem zaznamenal spíše až v samotném doslovu.

InaPražáková

Příjemné oddechové čtení. Dub uměl psát zajímavě a lehce i o odborných a administrativních problémech, vůbec nevadí, že chybí romantická linka a rodinné záležitosti se probírají jen epizodně. Historicky natolik nestranné (a nestranické), nakolik to šlo, což není zcela, ale reálný stav se dá docela dobře odhadnout - bráno jako populárně naučná četba je kniha přínosná a čtivá.
Příběh se pral s tezovitostí a místy i vlasteneckým patosem, hlavní postava je vlastně jen hlasatel sympatických idejí bez vlastní osobnosti. Delší pasáže v tomto duchu se s jinak svižným vyprávěním tlučou, naštěstí jich není moc. Ostatní postavy jsou především ilustračním materiálem k danému problému, přitom jsou ale mnohem životnější. Velmi mě potěšil svérázný, řekla bych chlapský humor - asi že byl autor z praxe zvyklý nevyhýbat se ničemu lidskému.

BobanHo

Ota Dub je skvělý vypravěč a zúročuje i své znalosti lékaře. Pohraničí v letech 1945-1948 bylo plné dramatických příběhů. Nebylo však černobílé. Proto je,především z důvodu zařazení událostí do dnešního kontextu, nutná určitá čtenářova znalost dějinných souvislostí. Po odfiltrování socialisticko-režimního (tehdy nutného) pohledu, nám zbyde skvěle vyprávěný, i když trochu schematický příběh.

Gretka66
08.02.2017

Kniha mě zaujala a seriál se mi líbil.

lestinka
20.08.2015

videla jsem televizni serial, moc se mi to libilo, chci si precist vsechny knizky od tohoto autora

Aequis
26.05.2014

Já jsem byla s knížkou spokojená. Nicméně souhlasím s tím, že tehdejší režim autorovi neumožňoval vše otevřeně popsat.

Shardlake
30.11.2013

Kniha popisuje život lékaře - primáře, který je přemístěn do českého pohraničí a jeho úkolem je zvelebit a obnovit chod místní nemocnice. Děj knihy se odehrává v letech 1945 - 1948, obsahově je poznat, že autor psal v době, kdy byl ovlivněn tehdejším politickým režimem a nemohl vše otevřeně v knize uvést.