Efeméra Efeméra komentáře u knih

Tahle píseň ti změní život Tahle píseň ti změní život Leila Sales

Tahle knížka je takový horší průměr. Zajímavé bylo zaměření na hudbu a taky to, že se hlavní hrdinka učila s DJ technikou. Jazyk byl ale hodně jednoduchý, spíš pro mladší čtenáře. Hlavně jsem ale už od začátku nevěřila základnímu kameni celého příběhu. Protagonistka podle všeho nikdy neměla žádné přátele, všichni se jí odjakživa posmívali, že je divná, ale autorka neukázala žádný rozumný důvod proč. Kromě toho jsem měla chuť hlavní hrdinku občas fakt proplesknout. Na jedno přečtení dobré, ale vracet se ke knížce nebudu.

17.12.2018 2 z 5

Saviours - Kliatba Kortského lesa Saviours - Kliatba Kortského lesa Mary Roe

S jistotou můžu říct, že se za tajemnou obálkou Kliatby Kortského lesa skrývá stejně tajemný příběh. V knize ale především najdete dobrodružství, akci a taky špetku hororu. Autorce se totiž nedá upřít um v líčení atmosféry. Zakletý Kortský les rozhodně není místo, kam bych se po jeho mrazivých popisech chtěla v noci vydat. Věřím, že v cílové skupině, pro kterou je tato knížka určena (podle mě mladých čtenářích do 14 let), bude tento pocit ještě umocněn. Že je kniha určena mladším čtenářům, poznáte z leckdy jednoduššího jazyka.

Mary Roe se stejně tak nezapomíná soustředit na vztahy ve školním prostředí, což k takové knize bezpochyby patří. Ukazuje vrtochy mladých, jejich myšlení a leckdy i zlomyslnost. A vůbec nejdůležitější je místo, které autorka v knize vyhradila přátelství. Přestože byste to do hlavních protagonistů na začátku vůbec neřekli, v závěru tvoří super partu. Moc se mi líbil konec, který jejich přátelství skvěle vyzdvihl.

Co mi na knize včetně některých méně originálních částí zápletky vadilo, bylo především autorčino zacházení s minulostí. Některé věci nedávaly v jejím sedmnáctém století moc smysl. Ale možná jsem jen až moc velký hnidopich. Čtení jsem si v závěru moc užila a jsem teď hodně zvědavá, jestli bude mít knížka pokračování, protože ten konec a vlastně celý koncept knihy si o to prostě říká!

09.09.2018 4 z 5

Z kouře a kamene Z kouře a kamene Alžběta Bílková

Hned po otevření knížky je jasné, že Alžběta Bílková nevyhrála první ročník Hvězdy inkoustu nadarmo a že opravdu psát umí. Celý text je poutavý, jazyk výborný, celý svět dobře vystavěný. Nápad s trhem s tekutými emocemi mi připadal naprosto skvělý a neotřelý. I přes krátký rozsah odvedla autorka výbornou práci u hlavních postav příběhu. Všechny byly plastické a propracované. Líbily se mi rovněž dialogy, se kterými dokáže autorka správně pracovat – nejenže jsou uvěřitelné, nepůsobí zbytečně, ale správně také rozvíjí děj a ještě blíže čtenáře seznamují s povahami jednotlivých postav.

Přestože má být knížka samostatný román, ve skutečnosti Z kouře a kamene působí jako první díl série nebo alespoň duologie. Zatímco čtete, je vám poměrně jasné, že autorka toho má co říct mnohem víc, než ve skutečnosti říká. Větší část knihy pak tedy tvoří seznamování se světem, minulostí a motivacemi postav, vysvětlování, tedy příprava na závěrečnou akci, která je bohužel bleskurychlá. Ale v tomhle autorku chápu – zpracovat fantasy do jednoho dílu musí být téměř nadlidský výkon. Za mě 4 hvězdičky.

19.08.2018 4 z 5

Diabolik Diabolik S. J. Kincaid

Číst Diabolika byl opravdu zážitek. Hlavní náplň děje tvoří skvěle vylíčené intriky na dvoře vládce, do kterých je hlavní hrdinka Nemesis nechtěně zatažena. O nečekané zvraty není v knížce nouze. Ještě před půlkou knihy mi Kincaidová doslova vyrazila dech. Sebe samé jsem se ptala, co asi tak může chystat dál, když hned na začátku udělala něco takového. Autorka opravdu velmi silně až dojemně vylíčila pouto mezi Nemesis a dcerou senátora Sidonií. Obě si byly navzájem velmi oddané, byť Sidonie samozřejmě taková být vůbec nemusela. Jediné, co bych autorce vytkla, byly poslední desítky stran. Nevím, jestli jsem si je neužila jako zbytek knihy, protože jsem byla unavená (byly dvě hodiny ráno) a nedokázala jsem Diabolika odložit, anebo protože byl trošičku jinak napsaný. O velké zvraty opět nebyla nouze a důvěra Nemesis se zmateně motala mezi intrikujícími postavami. Ten konec byl na mě však až příliš rychlý. Mouchy vidím i na tom, jak celý příběh dopadl, komu nakonec hlavní hrdinka jako mávnutím kouzelného proutku uvěřila… ale co už, na strhnutí hvězdy to opravdu není. Za mě bez přemýšlení 5 hvězdiček a jsem zvědavá na další díl, i když si tak docela nedokážu představit, o čem by mohl být.

25.02.2018 5 z 5

Láska v prachu hvězd Láska v prachu hvězd Krystal Sutherland

Po tom, co jsem viděla zdejší hodnocení, jsem nečekala, že se mi kniha bude až tak líbit. Henry byl velmi milá a sympatická hlavní postava, do které se čtenář dokáže vcítit a fandit jí. Gracein příběh se mě silně dotkl a vzal mě za srdce. Tahle hrdinka ve mně dokázala vyvolat rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsem ji chápala, na druhou se mi však nelíbilo, jak se k Henrymu chovala. Celá kniha mi připadala nápaditá, místy správně praštěná, mockrát jsem se zasmála. Autorce se podařilo vytvořit zajímavé postavy (Sadie byla super ségra) a líbilo se mi Henryho přátelství s Lolou a Muzem. Lásce v prachu hvězd dávám 4,5 hvězdiček - za mě rozhodně lepší než lépe hodnocená Tíha vesmíru od Jennifer Nivenové, která podle mě jen těží z úspěchu autorčiny předchozí knihy Všechny malé zázraky. Určitě doporučuju.

15.07.2017 4 z 5

Půlnoční hvězda Půlnoční hvězda Marie Lu

Celá tahle série opravdu vybočuje z řady. Připadá mi jiná než většina ostatních, taková osobitější a originálnější. Na začátku tohoto posledního dílu jsem byla až v šoku a nešťastná z toho, jak se Adelina chovala. Celá kniha je vlastně o tom, jak tato antihrdinka dojde k vlastnímu smíření. Moc se mi líbil nejistý konec, kdy jsem chtěla vědět, zda je pověst pravdivá, anebo není. Půlnoční hvězda je krásně napsaná, plná zajímavých myšlenek. Kdybych jako čtenář měla zvýraznit všechny citáty, které člověka nějakým způsobem zasáhnou nebo přinutí přemýšlet, byla by kniha celá barevná. Jako jediné mínus vidím malou propracovanost většiny postav, které mi tolik nepřirostly k srdci, a tím pádem mě ani nezajímalo, jak s nimi autorka naloží.

14.07.2017 4 z 5

Společenství růže Společenství růže Marie Lu

Tato série je pro mě zvláštní. Autorce se podařilo vytvořit zajímavý svět a dodat mu lesk, přijít s pozoruhodnými postavami a dát jim uvěřitelné motivace jejich chování, vytvořit neotřelou zápletku a nechat po sobě krásně napsaný text. Společenství růže je hodně temné fantasy, jehož poslední věty ve vás zanechají jen pocit nekonečného osamění. Adelina je výborně propracovaná hlavní hrdinka, zloduch se vším všudy (proto mi občas ale taky byla nesympatická). Chválit bych mohla opravdu dlouho. Proto mě mrzí, že mi žádná z postav z této série nepřirostla k srdci. Jejich osud mi byl celkem volný, aniž bych vlastně tušila proč. A to je mi líto, protože se podle mě jedná o hodně povedené fantasy, které konečně vybočuje z řady. Za mě 4 hvězdičky.

17.06.2017 4 z 5

Pandemonium Pandemonium Lauren Oliver

Za mě oproti prvnímu dílu celkem zklamání. Nelíbilo se mi, jak se Lena zachovala v souvislosti s Julianem, přestože od konce Deliria uplynul jeden a půl roku. Neuvěřitelně mě rozčilovalo, jak se autorka k Pandemoniu postavila (tím mám na mysli ten milostný trojúhelník), když vezmu v úvahu, že se jedná o trilogii o lásce. Nějakým způsobem se mi to tam nehodí. Jinak se mi moc líbilo rozdělení na Tehdy a Teď - myslím, že kdyby autorka prostě nejdříve lineárně vylíčila minulost a potom přítomnost, čtenář by se na začátku dost možná ukousal nudou. Na druhou stranu část Tehdy byla velmi důležitá, protože v ní čtenář vidí, jak se Lena vyrovnává s událostmi z konce Deliria, a jednalo se prakticky o ospravedlnění toho, že hlavní hrdinka začala něco cítit k Julianovi. První díl ode mě dostal 4 hvězdičky, tady musím jednu ubrat.

23.03.2017 3 z 5

Hvězdy nad hlavou Hvězdy nad hlavou Marissa Meyer

Tato knížka je pro všechny fanoušky Měsíčních kronik doslova nutnost. Všechno vám po dočtení zapadne na svoje místo. U Vlkovy povídky mi bylo smutno (každý čtenář Winter ví proč), velký dojem ve mně zanechala i novelka Závady (Cinder to opravdu neměla snadné), u první kapitoly Cinder z pohledu Kaie jsem se celou dobu přihlouple usmívala a u Něco starého, něco nového jakbysmet. Nebudu tu vyjmenovávat všechny povídky, každá měla něco do sebe. Je škoda, že už mám celou sérii přečtenou. Nezbývá mi než se těšit na autorčinu Heartless. Už jen z pouhé ukázky na konci jsem dostala obrovskou chuť na citronový koláč :D

20.02.2017 5 z 5

Z této knihy mám rozporuplné pocity. Přiznám se, očekávala jsem od ní hodně, hlavně kvůli velmi dobrému hodnocení. Knížka se čte rychle, navzdory docela vysokému počtu stran se nejedná o nijak objemný text. Občas jsem se s Aristotelem nedokázala ztotožnit. Nelíbilo se mi například, jak si v duchu o svojí mámě úplně bezdůvodně říkal, že ji nenávidí, a kolikrát mi vadilo, že si nechtěl vyslechnout Dantovy problémy (což nejlepší přátelé podle mě dělají!). Na posledních sto stranách to však spravil a já knížku prostě musela dočíst, i když bylo pozdě a já měla další den brzy vstávat. Nedá se říct, že by kniha měla nějak originální zápletku, jedná se o obyčejný příběh, který však místy zdobí opravdu hezké nebo zajímavé myšlenky, a ty ho pozdvihují na o něco vyšší úroveň. Přesto nemůžu hodnotit jinak než třemi hvězdičkami. Přispěl k tomu bohužel i špatný překlad, který byl místy příšerně kostrbatý a opakování slov občas dost narušovalo plynulost textu.

11.12.2016 3 z 5

100 tajemství v knihovně 100 tajemství v knihovně Jean-Luc Bizien

Když jsem byla menší, tuto knihu hrou jsem milovala!

08.12.2016 5 z 5

Láska mezi písmenky Láska mezi písmenky Jodi Picoult

Vím, že se vydavatel rozhodl pro vydání tohoto druhého dílu (aniž by vyšel díl první) s vysvětlením, že obstojí i jako samostatný příběh, přesto to podle mého názoru nebylo nejlepší řešení. Z knížky čtenář jednoduše cítí, že se jedná o druhý díl, že se předtím ještě něco odehrálo. Mně to například znemožnilo si s postavami vytvořit pouto, které by tam mělo být. Tím pádem mi bylo poměrně jedno, jakým směrem se příběh vyvíjel, ať už se jednalo o něčí smrt, odloučení a podobně. V knize mi vadily i některé nelogičnosti - například si nedokážu představit, jak by Oliver mohl vůbec obstát se svými (ne)vědomostmi ve škole, a rychlost vzniku vztahu Jules/Edgar mi taky připadala zvláštní. Na konci mi těch dvou bylo opravdu líto, ale zase musí čtenář uznat, že se znali opravdu jen pár dní(!). Moc se mi naopak líbily úvahy psané kurzívou, které od sebe občas oddělovaly kapitoly. Zápletka byla zajímavá, námět originální a vtipné hlášky celou knihu povznesly na vyšší úroveň. Za mě 3,5 hvězdičky.

29.10.2016 3 z 5

Čas mezi námi Čas mezi námi Tamara Ireland Stone

Musím přiznat, že v první řadě mě knížka nalákala svou obálkou. Je vážně hezká. No a pak cestování časem, kdo by tomu odolal :D Kdybych mohla, ohodnotila bych knihu 3,5 hvězdičkami, tu půlku bych přidala za to, jak moc jsem kvůli příběhu dostala chuť cestovat. Na druhou stranu mi ale občas vadilo chování hlavní hrdinky, obzvlášť bych vypíchla její nevděčnost (Bennettovu schopnost brala jako samozřejmost, jako by snad bylo samo sebou, že s ní bude lítat po světě). Nelíbilo se mi, jak ji Bennett vzal na "obyčejné" lezení po skalách a ona byla zklamaná, že ji nepřenesl do Itálie. Co se mi ale obzvlášť hnusilo, bylo, jak ho nutila, aby zvrátil Emminu autonehodu. Proboha, vždyť jen ležela zraněná v nemocnici! Mnohem pochopitelnější by to bylo, kdyby její kamarádka umřela. Takhle mi Anna připadala jako hysterická sobecká nána. Chudák Bennett. Taky nechápu, proč hlavní hrdinka rovnou nesáhla po možnosti jet do toho Mexika, když tolik chtěla cestovat. Naštěstí to celé spravil konec, kde autorka ukázala, jak se Anna vyvinula a uvědomila si, že nejdůležitější je být s milovaným člověkem, a taky, že zasahování do historie má opravdu svou cenu.

13.06.2016 3 z 5

Ve tvém pokoji Ve tvém pokoji Jordanna Fraiberg

Docela fajn kratší dívčí románek. Určitě je to hodně čtivá knížka. Charlie mě občas trošičku štval, ale uměl si to vyžehlit :D Za přečtení to rozhodně stálo.

18.04.2016 4 z 5

Nebe je všude Nebe je všude Jandy Nelson

Co na knížce musím ocenit, je poetický jazyk, ten styl, kterým je napsaná. Autorka výborně popsala pocity ztráty blízkého člověka. To je ale asi tak všechno. Nelíbilo se mi chování hlavní hrdinky - když si o sobě myslela, že je děvka, jen jsem tiše souhlasila. Její obsese sexem a podivné myšlení mi přišlo vážně na hlavu. Kdo prosím líbá zárubně a nábytek? Taky jsem si nesčetněkrát říkala, jestli autorka při psaní nebyla sjetá - vlastně by to vysvětlovalo i její nevšední metafory.

31.01.2016 3 z 5

Druhá stříbrná kniha snů Druhá stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Ještě než jsem vůbec vzala knížku do ruky, věděla jsem, že se u ní dobře pobavím. Autorka umí psát vážně skvěle - čtivě a hlavně vtipně. Jen mi bohužel připadalo, že se tam nic moc nedělo, zápletka na mě byla poněkud slabá. A vyřešení hlavního problému jakbysmet. Autorčina série Drahokamy se mi prostě líbila víc.

18.01.2016 4 z 5

Kvílející schodiště Kvílející schodiště Jonathan Stroud

Tak tohle mě hodně bavilo. Umně napsané, odlehčené konverzace, popisy prostředí mi vůbec nepřipadaly nudné ani zdlouhavé. Už se těším na čtení druhého dílu.

23.12.2015 5 z 5