Edona Edona komentáře u knih

Škola dobra a zla Škola dobra a zla Soman Chainani

Knihu jsem si chtěla přečíst už několik let a škoda, že jsem si ji nepřečetla už kdysi. Jako mladší čtenář bych si ji jistě užila více. Každopádně i tak se mi Škola dobra a zla moc líbila. Je to rozhodně originální fantasy a zajímá mě, kam příběh bude směřovat. Takže vzhůru na druhý díl.

08.11.2022 4 z 5

Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních Chimamanda Ngozi Adichie

Tento feministický manifest v patnácti doporučeních předkládá mnoho témat, výzev a problémů, ale stejně tak i doporučeních, jak s nimi jednat. Je to sice útlá knížečka, přesto skrývá mnoho (teď se budu opakovat) poučných a krásných doporučení nejen pro rodiče!

Tuto knihu bych doporučila všem a hlavně rodičům, aby se vychovala nová generace, která bude chápat, že feminismus není sprosté slovo a nedává ženy na piedestal. Je to hlavně (jak autorka v knize uvádí) o genderové rovnoprávnosti.

Na závěr uvádím pár úryvků (z mnoha!), které mě zaujaly:

"Když někdo něco kritizuje u žen, ale u mužů mu to nevadí, pak nemá problém s tím, co kritizuje, ale se ženami."

"Kolik by se našlo ochotných mužů změnit si po svatbě příjmení?"

"Společenské normy vytvářejí lidé a neexistuje jediná norma, kterou by nešlo změnit."

16.10.2022 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Inspektor J. Bergman řeší vraždu mladé dívky na vesnici, která možná souvisí s nedávným řáděním sériového vraha v Praze. Kromě toho nás tentokrát paní Klevisová bere do dostihového prostředí a mezi obyvateli malé vesnice je možná více tajemství, než by člověka mohlo napadnout.

Za mě se Dům na samotě oproti předchozím dílům pomalu rozbíhá, což mi trochu dělalo problém se začtením. Autorka se zaměřuje na popis postav a na jejich mezilidské vztahy, příběh se rozpíná do více stran. Ale závěr a zápletka ten pomalý začátek zase hezky vyvažují.

15.10.2022 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Příběh služebnice.. zvláštní to kniha. Sice jsem to dočetla, ale přiznám se že jen díky výzvě tady na DK. Do čtení jsem se totiž musela nutit. Každopádně se podívám i na seriál a porovnám..

03.10.2022 3 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Mé druhé setkání s M. Klevisovou a opět to bylo skvělé. Nemohu říct, zda bylo pokračování lepší než první díl, ale rozhodně si udrželo laťku. Ne, vlastně to asi bylo o chlup lepší.. a vraha jsem tentokrát uhádla jen o chvíli dříve, než bylo naznačeno.
Moc doporučuji a slibuji, že s paní Klevisovou nejde šlápnout vedle. Úžasné čtení a já si jdu rovnou zarezervovat další díl.

21.09.2022 5 z 5

Tajemství žlutého balónku Tajemství žlutého balónku Nicole Lesueur

Krásná knížka z mého dětství, kterou mám po mamince. Je to milý a tak trochu detektivní příběh o tom, jak je důležité přátelství. Moc ráda doporučím dál a to nejenom dětem. Samotnou mě bavila, když jsem byla dítě a i teď jako dospělou. :-)

15.09.2022 5 z 5

Závislá na tobě Závislá na tobě Laurelin Paige

Původně jsem tady chtěla napsat příspěvek s tím, proč mě ta Databáze knih tak trápí se svou čtenářskou výzvou a musím číst tuhle knihu naprosto mimo můj klasický žánr, knihu kterou bych si ke čtení nevybrala jen tak (mluvím o výzvě z roku 2022: přečíst knihu od autora, který je o 22 let starší, než já). Taky že jsem si po prvních pár kapitolách myslela, že s tím seknu. Nicméně jsem nakonec byla vlastně mile překvapena. Sice to je trochu jako přes kopírák s Padesáti odstíny šedi, ale přeci se autorce povedlo do příběhu vměstnat ještě něco, nebudu však vyzrazovat co. I přes příjemné překvapení si nemyslím si, že budu dál v sérii pokračovat. Vlastně mi to konec této knihy uzavřel a nemám potřebu pokračovat.

13.09.2022 2 z 5

Sirotek lowoodský Sirotek lowoodský Charlotte Brontë

K této krásné knize jsem se dostala na rozdíl od většiny čtenářů přesně naopak. Až nějakou dobu po přečtení Jany Eyrové jsem zjistila, že vyšla kniha Sirotek lowoodský, která mapuje úvodní část Jany Eyrové, tedy Janino dětství.

Shodou okolností jsem si chtěla přečíst něco kratšího a milého, tak jsem po této knížce sáhla. A znovu se aspoň na chvíli ponořila do života Jany. A jak milé, i když smutné setkání to zase bylo.

Jana je jedna z mých nejoblíbenějších postav. Její nezkrotná a horlivá povaha, kterou ani nejhorší útrapy nezlomily, mi zkrátka přirostla k srdci.

V doslovu knihy je zmíněno, že Charlotta Bronte zúročila své vlastní zkušenosti při vyprávění o životě Jany v Lowoodském ústavu pro výchovu sirotků. A tak je mi to líto, protože život v ústavu rozhodně nebyl jednoduchý.

11.09.2022 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Opět se mi potvrdilo, že čeští autoři se mi čtou nejlépe. Michaela Klevisová napsala skvělou detektivku s charizmatickým a sympatickým inspektorem Bergmanem, který už je jen třešničkou na dortu.
Oceňuji umístění detektivky na pražskou babu a okolí. Stejně tak množství postav, které byly uvěřitelné a téměř každý druhý mohl být vrahem.
Jakožto majitelku koček mě příběh zaujal už od prvních stránek. :-)

10.09.2022 5 z 5

Koruna Koruna Kiera Cass

Koruna byla rozhodně lepším pokračováním, než Dcera. Jedinou výtku vidím v tom, že se ve velké části knihy vlastně nic neděje. Ke konci to pak vypadá, jako by tam autorka chtěla vše natlačit a knihu dopisovala ve spěchu. Což je škoda. I přesto se mi však konec série vcelku líbil a jsem ráda, jak to dopadlo.

05.09.2022 3 z 5

Dcera Dcera Kiera Cass

Dcera je oproti původní trilogii opravdu trochu slabší. Do čtení jsem se musela nutit.. možná za to mohla "záporná" hlavní postava, i když záporná asi není správné slovo. Zkrátka Eadlyn působila jako namyšlená, sebestředná a nejmocnější budoucí královna. A to zrovna sympatické není. Pozitivum čtvrtého dílu byli mužští nápadníci, kteří mi přirostli k srdci a bavili mě. Zejména Erik, Henry a Kile.

28.08.2022 3 z 5

První První Kiera Cass

První je z celé série zatím nejlepší. Nejsem sice cílová skupina, ale moc mě to bavilo. A opět nechápu zdejší negativní komentáře, které v literatuře pro mládež hledají něco, co tam nenajdou. Ano, mohla bych se taky dívat kritickým okem a ukazovat na nedodělky, nelogičnosti, nepropracovanost, ale proč? Myslí, že literatura pro mládež má být taková jaká je tato série. A pokud si chci přečíst něco náročnějšího, propracovanějšího, tak logicky sáhnu po něčem jiném..
Za mě doporučuji a já jdu na další díl.

07.08.2022 4 z 5

Elita Elita Kiera Cass

Pokračování Selekce je opět milé a naivní čtení, zkrátka ideální oddychová četba. V druhém díle dochází k několika překvapivým zvratům, odkrývají se tajemství a hrdinové se vyvíjí. Je to čtivé, mě se to moc líbilo a naopak si tu jednoduchost vychutnávám (i když nejsem cílová skupina). Těším se na pokračování.

02.08.2022 4 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Selekce mi připomněla trochu Hunger games a dystopické romány jiných autorů. Hodnotím ji jako knížku pro mládež, oddechovou četbu, která tyto požadavky splňuje. Moc nechápu zdejší negativní komentáře, pro které byla Selekce moc plochá.. nevím co čekáte od literatury pro mládež. :-)

Selekce mi pomohla dostat se z čtecí krize, je to milá knížka a má jednoduchý a předvídatelný děj. Ano, musím uznat, že historie království a kasty nejsou dotažené, ale na tom přece tolik nezáleží, kniha je vyloženě zaměřená jen na selekci. Já jí tedy tu jednoduchost odpouštím, stejně tak i předvídatelnost a doporučuji všem, co si chtějí přečíst něco odpočinkového.

29.07.2022

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Brutální vražda bohatých manželů, kteří jen pár hodin před smrtí pořádali velikonoční hostinu se svými dětmi. Každý v této rodině má nějaké tajemství, je snad někdo z dětí vrahem? A jaký měl motiv?

Ze všech knih od Shari Lapeny mi Nepříliš šťastná rodina dala zabrat nejvíc. Zpočátku jsem se nemohla začíst a některé postavy mi splývaly dohromady. Každopádně, jak to Lapena umí, od určitého bodu už mě měla v hrsti a četla jsem naprosto zažraná. Vraha jsem samozřejmě neuhádla. A teď nezbývá už nic jiného, než čekat až vyjde další kniha od této královny thrillerů.

15.07.2022 3 z 5

Jdu s hlavou vztyčenou Jdu s hlavou vztyčenou Daniel Anýž

Tento memoár nepřináší pouze životní příběh paní Milady Horákové, ale také její rodiny a blízkých přátel. Kniha mě pohltila, měla jsem pocit, že jsem součástí života jejich rodiny. Je skvěle napsaná i namluvená (já poslouchala audioknihu), ale malinko mi vadily opakující se pasáže. Ke konci jsem četla se slzami v očích, dopisy byly velmi dojemné - hlavně, připomene-li si člověk, že se k většině (krom dcery Jany) nikdy nedostaly. Paní Milada Horáková má můj obdiv. Stejně tak děkuji autorovi za toto výjimečné zpracování.

30.06.2022 5 z 5

Po letech od vydání jsem se konečně odhodlala a sáhla po Prokletém dítěti. Chápu, že se jedná o scénář, tedy není to žádné románové pokračování. I přesto to ale bylo hezké, nostalgicky zavzpomínat na svět HP. Příběh byl zajímavý, postavy známé i nové, hlavní záporák a vlastně hlavní zápletka trochu slabší.
Trochu si říkám, že by možná bylo lepší, kdyby Prokleté dítě nevyšlo, a HP by skončil sedmým dílem.

20.06.2022 3 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Paradoxně jsem Manželé odvedle četla jako jednu z posledních od S. Lapeny, které mi zbývaly přečíst. Kniha je čtivá, napínavá a zvraty rozhodně můžete čekat v průběhu celého čtení, konce nevyjímaje. Doporučuji.

15.06.2022 4 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Přečíst tuhle knihu mi trochu trvalo, možná to bylo tím, že mě značná část příběhu až tak nebrala. Nicméně od určitého zvratu jsem se nemohla odtrhnout a když jsem si už myslela, že vím, jak to dopadne, tak jsem se sakra mýlila. Její konec je opravdu pecka z pera Shari Lapeny. Moc doporučuji.

02.06.2022 5 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Po přečtení knihy Ti druzí jsem věděla, že určitě sáhnu po dalších knihách od autorky. Upálené - její v tuto chvíli nejnovější kniha - no, nemohla jsem šlápnout vedle. Autorka opět nasadila vyšší laťku. Byla jsem zvědavá, jak toto téma a v podstatě i duchařinu zpracuje, i když duchů tam až tolik není. A jsem příjemně překvapená. Příběh je temný, mrazivý, má výbornou zápletku a rozuzlení. Určitě doporučuji.

"Nejlepší trik, který kdy ďábel předvedl, bylo přesvědčit svět, že neexistuje."

27.05.2022 4 z 5